Jedni już od dziecka mają wytyczoną ścieżkę kariery, wiedzą, co i kiedy chcą robić. Drudzy znajdują cel swojego życia, wkraczając w dorosłość i konsekwentnie go realizują, aż do momentu, kiedy orientują się, że utracili go po drodze. Jeszcze inni w ogóle nie znają swojej misji, choć bardzo chcieliby ją mieć. Jeśli jesteś w jednej z dwóch ostatnich grup, to warto odnaleźć swój cel. Tylko jak?

„Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza.” Steve Jobs

Jak znaleźć swój życiowy cel?

Wycisz się

Trudno jest pytać samego siebie, co chcesz ze sobą dalej robić, kiedy szum zewnętrzny uniemożliwia Ci podróż w głąb Twojego umysłu. Aby przygotować sobie odpowiednią przestrzeń, ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych, oglądanie telewizji, czytanie gazet oraz kontakt z innymi. Kiedy zminimalizujesz ilość bodźców, refleksja nad życiem stanie się łatwiejsza.

Zadaj sobie kilka pytań

Kim chciałeś zostać w dzieciństwie? Jakie miałeś marzenia, gdy byłeś dzieckiem? Co sprawia Ci radość? Pomyśl, czy obecnie masz jakieś marzenia, jeśli tak, to jakie? Co lubisz lub lubiłeś robić w wolnym czasie? Te pytania mogą wydawać się błahe i nic nie wnoszące, ale tak naprawdę stanowią punkt zwrotny. Najlepszą drogą do sukcesu jest robienie tego, co sprawia nam przyjemność, mimo że często tracimy z oczu nasze dawne plany i pasje.

Poznaj samego siebie

Dowiedz się, jakie są Twoje mocne i słabe strony i co cenią w Tobie inni. Przypomnij sobie jakie Twoje działania wywołały w Tobie poczucie dumy i spełnienia. Zastanów się, co przychodzi Ci z łatwością, a co z wielkim trudem. Kiedy będziesz mieć wszystkie odpowiedzi, obranie dobrego kierunku życiowego będzie łatwiejsze.

Walka serca i rozumu

Często jest tak, że czegoś pragniemy, ale boimy się urzeczywistniać nasze marzenia lub ktoś nas do tego skutecznie zniechęca. Myślisz bądź słyszysz, że to, co chcesz robić, nie ma sensu, że nie przyniesie to pożądanych efektów. Nawet jeśli istnieją poważne przesłanki co do niepowodzenia, to i tak nie warto z tego rezygnować. W tym celu zacznij robić coś w małym przedziale Twojego czasu, w wolnych chwilach, minimalizując negatywne skutki, i konsekwentnie zwiększając nakład pracy.

Próbuj

Nigdy nie ma idealnego czasu na zmiany, dlatego jak najszybciej zacznij wdrażać swoje pomysły. Nie musi to być od razu spektakularna rewolucja życiowa, możesz odmienić życie małymi krokami. Wyznacz sobie cel i czas, jaki sobie dajesz na osiągnięcie go. Po jego upływie nie skupiaj się na wynikach czy rezultatach danego działania, lecz na swoich emocjach. Pomyśl, co czułeś podczas wdrażania zmian i zastanów się, czy chciałbyś to kontynuować. Jeśli odpowiedzi są twierdzące, to nawet gdy efekty Twojej pracy nie są zadowalające, powinny być kontynuowane. Początki zawsze są trudne, ale z czasem nabieramy wiedzy i doświadczenia.

Spróbuj czegoś innego

Jeśli Twoje działania przyniosły kompletną porażkę, to postaraj się dowiedzieć, dlaczego tak się stało. Przeanalizuj całą sytuację, zapytaj o wskazówkę kogoś doświadczonego w danej dziedzinie i wyciągnij wnioski. Jeśli pierwsza próba nie przyniosła Ci radości tylko frustrację, to porzuć pierwotny pomysł i zabierz się za kolejny. Nie zrażaj się i nie poddawaj. Czasem potrzeba kilku podejść do realizacji planu, aby w pełni osiągnąć sukces. Nie ma człowieka, któremu zawsze wszystko przychodzi z łatwością i nie doświadczył niepowodzenia.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Największe osiągnięcia zazwyczaj przychodzą wtedy, gdy robimy coś niestandardowego i nieoczekiwanego. Właśnie dlatego warto zrobić coś, na co nigdy wcześniej byśmy sobie nie pozwolili. Zmiany zwłaszcza te pozytywne często okupione są wyrzeczeniami, lecz ich efekty cieszą znacznie bardziej i dłużej.

Nietypowa wizualizacja

Co byś zrobił, gdybyś się dowiedział, że pozostał Ci rok życia? Jak byś go wykorzystał? Często te szokujące pytania dają nam najwięcej, bo pokazują nam to, co jest dla nas naprawdę ważne.

Uwagi końcowe

Teraz już wiesz, jak rozpocząć resztę swojego życia. Przeanalizuj wszystkie kwestie i zacznij działać. Nawet niewielki i niesatysfakcjonujący w pełni krok do przodu jest lepszy niż ciągła stagnacja w nieszczęśliwym życiu.

„Gdy odnajdziesz swój cel, życie staje się o wiele łatwiejsze i pełniejsze.” Robin Sharma

Autorka: Patrycja Krzeszowska – studentka V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarka zajmująca się nowymi mediami, interesuje się samorozwojem i motywacją. W wolnym czasie czyta książki i pisze recenzje.