Chcesz zacząć biegać, a może jeździć na rowerze? Marzysz o schudnięciu paru kilogramów, a może chcesz wyrzeźbić swoje ciało? Chcesz coś zrobić? Dopada Cię niechęć? Prawdopodobnie brakuje Ci motywacji. W tym artykule dowiesz się wielu ciekawych informacji właśnie o niej jak i o tym dlaczego sport jest istotnym elementem w życiu człowieka. Oto słów kilka o motywacji w sporcie…

Motywacja w sporcie – jak ją w sobie rozbudzić?

Co to jest motywacja ?

Motywacja to taki „motorek napędowy”, który napędza Cię do działania. Jest ważnym czynnikiem w Twoich sportowych  sukcesach. Wyróżniamy dwa główne  rodzaje motywacji:

 • Motywacja  zewnętrzna czyli Twoim „motorkiem napędowym”, który pobudza Cię do działania  jest czynnik zewnętrzny nagroda czyli motywuje Cię to, że jak coś zrobisz to coś dostaniesz np.: puchar, pieniądze, podziw innych.
 • Motywacja wewnętrzna czyli Twoim „motorkiem napędowym” jest już samo działanie. Po prostu działasz bo działanie jest już samo w sobie Twoją motywacją.

Jak znaleźć motywacje?

Znajdź / przypomnij sobie swój cel

Może to być wyrzeźbiona sylwetka, zgubienie paru kilogramów, lepsze zdrowie czy cokolwiek innego. Gdy już znalazłeś swój cel wyobraź sobie, że już go zdobyłeś np. jeśli za swój cel obrałeś sobie przyrost masy mięśniowej, wyobraź sobie siebie z muskulaturą, z rozbudowanym torsem, pięknie wyrzeźbionymi ramionami, czy dużymi nogami. Co czujesz? Zapewne zachwyt, dumę z osiągniętego celu, a teraz spraw by Twoje myśli przerodziły się w rzeczywistość. Do dzieła !!!

Znajdź aktywność, którą pokochasz

Nigdy nie traktuj sportu jako przymus. Gdy będziesz go tak traktował stracisz motywacje i porzucisz aktywność. Więc jeśli nie lubisz biegać to nie zmuszaj się do tego. Lecz znajdź coś co naprawdę będzie cię pociągać, cieszyć, pchać do przodu. Jest wiele aktywności na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Muzyka

Uprawiaj sport do swojego ulubionego kawałka muzycznego. Dzięki muzyce wprawiasz się lepszy nastrój i dostajesz sporą dawkę motywacji do działania. Warto też wspomnieć, że według badań naukowców dzięki muzyce do treningu wzrasta nam  wytrzymałość o 15%. Muzyka też pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, więc to też może być dodatkowy motywacyjny bodziec dla tych co chcą się odchudzić.

Korzyści z uprawiania aktywności fizycznej

Sport ma wiele korzyści dla człowieka. Wiadomo to nie od dziś. Oto kilka z nich:

 • Redukuje stres
 • Wyrabia charakter
 • Wzrasta samoocena
 • Polepsza się wydajność umysłowa
 • Rozładowuje złe emocje
 • Uwalnia endorfiny czyli hormony szczęścia
 • Dotlenia mózg
 • Daje satysfakcje
 • Lepsza koncentracja
 • Redukuje masę ciała
 • Nowe znajomości
 • Mniejsze ryzyko zachorowania na raka
 • Dłuższe życie

Mam nadzieję, że powyższe korzyści też będą dla Ciebie formą motywacji.

Sportowe cytaty motywacyjne

Na koniec jeszcze mam parę cytatów, które zainspirują Cię do działania. Rośnij w siłę!!!!!

„Ból jest przemijający, a skutki rezygnacji pozostają na zawsze” – Lance Armstrong

„ Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć” – Coco Chanel

„Dziś zrób coś, czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał to, czego inni pragną”- Autor Nieznany

„Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego czy w danej chwili wygrywamy czy przegrywamy dawać z siebie wszystko” – Vince Lombardi

„Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.” – Martin Luther King

„Nie musisz być wielkim, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim!” – Les Brown

Autorką tekstu jest Ewa Kseń.

Sprawdź też: Naturalny doping. 5 sposobów by zwiększyć siłę, wydolność i koncentrację w sporcie