Świadomość wpływu zdrowej diety i aktywności fizycznej na ciało i ducha jest coraz bardziej powszechna. W dzisiejszych czasach szybkiego jedzenia „w drodze”, przygotowania posiłków jak najmniejszym nakładem pracy, dodawania do żywności szkodliwych ulepszaczy oraz siedzącego stylu życia, jesteśmy zmuszeni wrócić do podstaw, o których zapominamy, a które są fundamentem do długiego i zdrowego życia. Kluczowe jest utrzymanie ciała w ruch, bycie aktywnym fizycznie i regularne ćwiczenia!

“Twoje ciało jest odbiciem Twojego stylu życia”.

Jak ćwiczenia wpływają na Twoje życie?

Wiadomo, że zdrowa dieta to 80% sukcesu. Jednak aktywność fizyczna coraz bardziej zwiększa swoje znaczenie. Dlaczego tak się dzieje? Bo pod uwagę musimy wziąć rozpowszechniający się siedzący tryb życia. Pracujemy często przy biurku, siedzimy na kanapie oglądając telewizję, zamiast iść na piechotę wybieramy samochód, a gdy tylko mamy okazję to wolimy usiąść niż chwilę postać.

Czy siedzenie może Cię zabić?

Siedzenie, o czym wiele osób nie ma pojęcia, jest tak zabójcze, że zyskało miano „nowego palenia”. Nasze ciało jest stworzone do ruchu. Wobec czego pozycja siedząca nie jest pozycją dla niego naturalną. Kręgosłup, który trzyma nasze ciało w ryzach, dając możliwość sprawnego jego funkcjonowania, podczas siedzenia jest niewyobrażalnie mocno obciążony.

Dodatkowo ciągłe obcowanie ze smartfonem, czy tabletem często wymusza pozycję z pochyloną głową. A tego nasz kark również nie znosi najlepiej. Wśród chorób cywilizacyjnych, zagościła również skolioza, która jest obecnie coraz częściej wykrywana u dzieci. Jak również przeróżne zmiany zwyrodnieniowe.

Jakie korzyści przynosi regularna aktywność fizyczna?

Jest rzeczą oczywistą, że lista pozytywów, jakie wynikają z aktywności fizycznej i ćwiczeń, może być nieskończenie długa. Poniżej skupimy się jednak na tych najważniejszych. Oto one:

Wpływ ćwiczeń na psychikę

W ocenie lekarzy i psychoterapeutów nie tyle zmiany w ciele, ile zmiany w osobowości, są największym profitem z uprawiania aktywności fizycznej. Niezależnie od wieku, powszechne stały się nerwice, depresje czy stany lękowe. Można tutaj przytoczyć znane powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, które zdecydowanie powinno dać do myślenia.

Nie bez powodu, coraz częstszą praktyką, stosowaną w psychoterapii jest wykonanie podstawowych badań krwi, zadawanie pytań o stosowaną na co dzień dietę, a także wykonywaną aktywność fizyczną. Ludzki organizm jest w każdym aspekcie ściśle ze sobą powiązany. Dlatego też, zaburzenia w jednym z nich, powodują ubytki w kolejnym. Zdrowie fizyczne wpływa bowiem bezpośrednio na samopoczucie fizyczne.

Istnieje naturalna nagroda dla mózgu po wysiłku fizycznym. Podczas ćwiczeń aerobowych mózg wydziela endorfiny, odpowiedzialne za dobre samopoczucie, zwane również euforią biegacza. Endorfiny są naturalną nagrodą przyjemną dla mózgu. Poprzez endorfiny, uwalniane przy wysiłku fizycznym, poprawia się humor, co w wielu przypadkach zmienia diametralnie sposób patrzenia na problemy i podejście do życia. Dostarczając sobie endorfin regularnie, wprawiamy się w dobry nastrój zdecydowanie częściej.

Wpływ ćwiczeń na sen

Regularna aktywność fizyczna może też skutecznie zmniejszyć poziom stresu. Przyczynia się do tego między innymi sen lepszej jakości. Już samo zmęczenie organizmu po ćwiczeniach powoduje większą ochotę na odpoczynek wieczorem. A także szybsze wejście w fazę głębokiego snu, podczas którego ludzki organizm regeneruje się najefektywniej.

Wywnioskować można z tego dość łatwo, że przy zaburzeniach snu, również zaleca się wprowadzenie wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna może bowiem pomóc nam lepiej spać. Oczywiście nie warto bardzo intensywnie ćwiczyć przed samym pójściem spać, bo może to nam utrudnić zaśnięcie, a tego przecież nie chcemy. Przed snem dobrze jest się wyciszyć i wprawić w odpowiedni stan, który ułatwi nam zaśnięcie.

Sprawdź: Jak lepiej sypiać? 12 sposobów na dobry sen

Wpływ ćwiczeń na zdolności umysłowe

Ćwiczenia, głównie te aerobowe, najbardziej dotleniające mózg. W pewien sposób sprawiają, że nasza głowa jest „świeża”. To z kolei przekłada się na sprawność umysłową, efektywność rozwiązywania problemów. A także  lepsze panowanie nad stanami lękowymi. Ćwicząc regularnie, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.

Utrzymując regularnie odpowiedni poziom aktywności fizycznej, pomagamy naszemu organizmowi utrzymywać na wysokim poziomie zdolności poznawcze w życiu codziennym. Szczególnie przy pracy biurowej, czy innym rodzaju pracy przy komputerze, skupienie jest ogromnie ważne. Poprzez dotlenianie organizmu polepsza się też pamięć lub u osób starszych utrzymuje na odpowiednim poziomie. Zwiększa się koncentracja, jesteśmy w stanie skierować procesy myślowe na odpowiednie tory. Zdecydowanie łatwiej i z większym komfortem przychodzi wykonywanie obliczeń, analiz czy podejmowanie decyzji.

Od dawna powtarza się, że odpoczynek powinno się dostosować do wykonywanej na co dzień pracy. W przypadku osób, które pracują fizycznie, odpoczynek powinien być zdecydowanie bardziej bierny. Co do osób, które wykonują pracę umysłową, analityczną- aktywne spędzanie wolnego czasu będzie zbawienne dla ich organizmu i polepszy jakość życia.

Wpływ ćwiczeń na ciało

Oprócz ogromu pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne warto też poświęcić nieco uwagi temu dlaczego przede wszystkim decydujemy się ruszyć z kanapy. Mowa oczywiście o aspekcie wizualnym. Nasze ciało, kiedy włączymy aktywność fizyczną do naszego życia, zyskuje zdrowszy wygląd. Z ćwiczeniami fizycznymi wiążą się nierozerwalnie takie nagrody jak ładna rzeźba mięśni brzucha, dobre samopoczucie, dobre zdrowie czy odpowiednia masa ciała.

Jednak nie jest to jedynie kwestia zrzucenia wagi, czy zwiększenia masy mięśniowej. Dzięki ćwiczeniom następuje też znaczna poprawa stanu skóry, która staje się ujędrniona i bardziej elastyczna.

Pozbycie się zalegającej wody z organizmu, która daje wrażenie pustych, dodatkowych kilogramów również pozytywnie wpływa na wygląd ciała.

Z wiekiem, problemy natury fizycznej naturalnie ulegają zwiększeniu i jest to rzecz całkowicie normalna, zwłaszcza kiedy nie poświęca się ciału dostatecznej uwagi. Można natomiast wszystkie te zmiany opóźnić.

Sprawność organizmu niezwykle zwiększa jakość życia nawet jeśli aktywność fizyczną podejmujemy w późnym wieku. Wiedząc, że nasze ciało może więcej, automatycznie wysyłamy pozytywny przekaz do naszej podświadomości. A to przekłada się na nasze samopoczucie i więcej wigoru do działania.

Uwagi końcowe

Choroby układu krążenia zabijają blisko 50% osób żyjących w krajach rozwiniętych i rozwijających się.  Skrzywienia kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory. To tylko część chorób cywilizacyjnych, które ostatnimi czasy niestety zyskują na “popularności”. Im wcześniej aktywność fizyczna zagości na dobre w naszym życiu, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniemy tych przykrych i niekiedy zabójczych chorób.

Sam ruch oczywiście nie da Ci gwarancji, że unikniesz przedwczesnej śmierci, ale z pewnością doda Ci kilka lat życia. A te przecież mogą Ci się przydać, jeśli chcesz spełnić wszystkie swoje marzenia, nacieszyć się wnukami lub wolnością na emeryturze.

“Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”. – Edward Stanley

A jak jest u Ciebie? Czy lubisz ćwiczyć? Jaką aktywność fizyczną lubisz najbardziej?