Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wizyty w Tarnowie, a teraz czas na kolejne miasto w Małopolsce. Jeśli macie jakieś propozycje, które miejsca w Polsce warto zwiedzić, śmiało zgłaszajcie je do nas.

100 celów🎯| #Cel 33 Brzesko – miejsce które warto zwiedzić

Brzesko. Leży na trasie Kraków-Tarnów, więc odwiedzając jedno miasto, śmiało zachęcam do zapoznania się z dzisiejszym tematem. Nie spodziewałam się, że wokół Krakowa istnieje tyle ciekawych miast, które zawierają w sobie tajemnice i nie są aż tak oblegane przez turystów, więc można na spokojnie zwiedzić wszystkie zakamarki. Co prawda mam wrażenie, że Brzesko dekadę temu było lepiej rozwinięte, ale i tak warto o nie zahaczyć i zaskoczyło mnie kilka miejsc bardzo pozytywnie w zeszłym roku.

Co warto zwiedzić, będąc w Brzesku?

#01 Grób nieznanego żołnierza, wcześniej powstały niż ten warszawski.

Jeśli ktoś lubi historyczne ciekawostki i chciałby na chwilę zatrzymać się przy niepodległościowych bohaterach, to według mnie w Brzesku znajduje się najpiękniejszy tego typu grobowiec. Wykonany jest z kamienia, przez bardzo znanego krakowskiego rysownika Ignacego Patolskiego w sierpniu 1925 roku. Przy dużych państwowych obchodach, płoną dwa znicze i odbywają się pokazowe obchody. Generalnie polecam przejść się po zmroku alejkami tego wyjątkowo klimatycznego cmentarza.

Brzesko - rynek
Brzesko – Rynek

#02 Rynek

Niewielki, dużo mniejszy niż w chociażby Tarnowie, ale bardzo słoneczny nawet zimową porą i urokliwy. Niestety pandemia wykończyła wiele ze znanych mi sprzed lat punktów gastronomicznych, ale schodząc główną aleją, można napić się przepysznej kawy w jednej z cukierni. Na pewno jej nie pominiecie. Rynek wybrukowany jest kostką z tak zwanych kocich łbów, więc uwaga na obcasy 😉 Znajdziecie też monument największy w Małopolsce przedstawiający świętego Floriana oraz rzeźbę dwóch koziołków pijących ze źródełka. Jest też wokół rynku kilka klimatycznych sklepików z biżuterią w dobrej cenie.

#03 Cmentarz żydowski

Ma bardzo dużą powierzchnię i pierwsze groby pochodzą z 1824 roku, zatem jest na czym zawiesić oko. Ogrodzony jest betonowym i ceglanym murem. Od południa ma zamykaną, żelazną bramę (klucz w domu obok). Od bramy prowadzi aleja, stanowiąca główną oś cmentarza, przy której zachowały się najciekawsze macewy, zdewastowane nagrobki sarkofagowe oraz dwa ohele. Nekropolia ta kryje groby sławnych rabinów.

#04 Oczywiście Browar Okocim

Specjalnie nie umieściłam go na pierwszym miejscu. Warto udać się tam na wycieczkę i osobiście degustować różnego rodzaju piwa, odniosłam wrażenie, że są dużo smaczniejsze niż te sprzedawane. Założony został w 1845 r. przez piwowara Jana Ewangelistę Goetza. Początkowo niewielki, z czasem browar ten stał się jednym z największych zakładów piwowarskich w Austro-Węgrzech, a później w Europie. Nie tylko z powodu browaru warto udać się do tego miejsca, generalnie fundatorzy wybudowali cały kompleks budynków, który przetrwał czasy wojenne i do dzisiejszego dnia zachwyca stylem architektonicznym. Z wielu zachowanych budynków browarnianych najstarszy jest budynek administracyjny, zwany “starym pałacem”, w którym mieści się browar, a także rezydencja rodu Goetzów.

#05 Muzeum regionalne

Dosyć mała przestrzeń, ale zawiera bardzo dużo pamiątek po znanych nawet w całej Polsce artystach. Któż z nas nie zna Bruna Szulca? Ekspozycja muzealna prezentuje dwa wnętrza mieszczańskie – salon i gabinet, pejzaże, portrety, pamiątki po aktorze Jerzym Petersie, rysunki i grafiki brzeskiego satyryka Zbigniewa „Bruno” Szulca, busole polowe i pamiątki po płk. Janie Bezardzie. W salonie mieszczańskim zaprezentowano meble w stylu biedermeier, obrazy wybitnych malarzy Zygmunta Rozwadowskiego, Aleksandra Augustynowicza i Ludwika Stasiaka, natomiast w serwantce pamiątki związane z Brzeskiem, m.in. z Ludwikiem Solskim, Kazimierzem Missoną, gimnazjum i tutejszymi Żydami.

#06 Pałac i park Goetzów

Oprócz browaru warto zajrzeć do restauracji mieszczącej się w pałacu byłych piwowarów. Obecnie można zorganizować tam również wesele i inne uroczystości. Pałac został wybudowany w latach 1898-1900 przez króla piwa- Jana Albina Getza-Okocimskiego i jego żonę Zofię z hrabiów Sumińskich w stylu neobarokowo-neorokokokowym. Pałac otacza park angielski założony  w roku 1900. Rośnie w nim wiele pospolitych i egzotycznych drzew i krzewów.

A Wy jesteście bardziej team Tyskie, czy Okocim 😉

Autorka: Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯