Działalność wolnego strzelca wymaga opracowania indywidualnego systemu pracy, sprawnego zarządzania finansami, panowania nad harmonogramem, a także – samodzielnego dbania o rozwijanie własnych umiejętności. Podpowiadamy, w jaki sposób codziennie poprawiać motywację do pracy, a tym samym podnosić jednocześnie jakość wykonywanych projektów.

Dlaczego ciągły rozwój jest ważny?

W przypadku zatrudnienia na etat to pracodawca często dba o rozwój pracowników: szkolenia, warsztaty, platformy e-learningowe, mentoring, oceny okresowe, możliwość wymiany wiedzy z innymi pracownikami. Czasem zatrudniani są nawet zewnętrzni trenerzy. Ciągły rozwój jest niezbędny, aby sprostać najnowszym wymaganiom branży i zwiększać zarobki.

Podnoszenie różnego rodzaju umiejętności nie tylko pomaga osiągać lepsze efekty w pracy codziennej, ale również poprawia pewność siebie i daje poczucie spełnienia zawodowego. W przypadku samozatrudnienia, awans w klasycznej postaci nie jest możliwy, a rozwinięcie strategicznych dla danego zawodu umiejętności przyczynić się może do zdobycia lepiej płatnych i ambitniejszych projektów.

W każdej właściwie pracy zdalnej warto przyswoić choćby podstawy z zakresu IT i korzystać z ułatwiających codzienną pracę technologii, co pomoże zaoszczędzić czas marnowany na zbędne czynności. Możliwości są nieograniczone – od wdrożenia prostych skrótów klawiszowych po wirtualne formalności (wirtualna księgowość, wirtualni asystenci).

Warto rozważyć zainstalowanie generatora haseł, który automatycznie tworzy niemożliwe właściwie do odgadnięcia hasła – jak „sOl]hq+{t9L16h@%m” lub „d>oEsU!f&1J<4broO”, a następnie automatycznie wprowadza je w poszczególnych witrynach (na przykład generator haseł ExpressVPN). Komfort pracy z pewnością poprawią rozwiązania, takie jak inteligentne oświetlenie, które samo dostosowuje się do pory dnia lub inteligentne ogrzewanie.

Jak się rozwijać?

Podstawą jest budowanie w sobie samym chęci rozwoju osobistego. Można to osiągnąć na różne sposoby – w zależności od charakteru sprawdzi się determinacja i upór, a czasem po prostu podążanie za instynktem. Inspiracji szukać można przeglądając artykuły w Internecie, książki, filmiki, a przede wszystkim poprzez rozwijanie kontaktów z osobami z branży.

Również w przypadku zawodów nie wymagających kontaktów międzyludzkich warto wybrać się do miejsc, takich jak biura coworkingowe, żeby nawiązać relacje z innymi freelancerami. Są to specjalne przestrzenie, które powstają w większych miastach i gdzie wynajmuje się biurko lub pokój do pracy na godziny. Często prosta rozmowa na neutralny temat może zainspirować do działania. Sieć kontaktów rozwijać można poprzez udział w eventach, konferencjach i wydarzeniach oraz oczywiście – w Internecie.

W pracy freelancera niezbędne są zachowanie świeżego umysłu i otwartość na nowe style pracy. Wypracowanie stałego stylu pracy daje poczucie stabilizacji, ale nie zawsze da możliwość wyjścia na potrzeby rynku. Może też prowadzić do rutyny i monotonii. Zdarza się, że warto przyjąć mniej płatne zlecenie, które będzie inspirujące albo poświęcić chwilę na samodzielną promocję własnych usług.

W wielu zawodach przydatne w zdobyciu nowych klientów będzie portfolio freelancera. Istnieją specjalnie stworzone w tym celu zewnętrzne serwisy (na przykład Portfolioblox, Behance lub Visualise.me), można też pokusić się o samodzielne stworzenie i zarządzanie witryną www. W zależności od profesji, trzeba zamieścić tam zarówno najlepsze prace, jak i projekty odpowiadające pożądanej przez autora niszy. Warto nawet poświęcić chwilę i stworzyć coś komercyjnego specjalnie na potrzeby portfolio.