Z kapturem czy rozpinana? A może „swetrowa”? Na pierwszy rzut oka wszystkie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak różnią się w zależności od tego, jaki efekt stylizacji chcesz osiągnąć. Są klasycznymi artykułami „sportowymi”, zwykle wykonanymi z podobnych materiałów, takich jak frotté. Bluzy są noszone przez osoby w każdym wieku i każdej płci. Główną różnicą są oczywiście takie elementy jak kaptur, zamek i kieszenie. Jak więc odpowiednio wybrać bluzy męskie?

Bluzy męskie z kapturem i bez

Jakie dokładnie są inne różnice i który z tych dwóch klasyków najlepiej nosić na daną okazję? Wyjaśnimy również, jaki styl może pomóc Ci przetrwać lunch z Twoją teściową bez szwanku. Dowiesz się też wielu ciekawych rzeczy na temat bluz męskich z kapturem i bez.

Charakterystyka bluz bez kaptura i z kapturem

W potocznym ujęciu bluza to nic innego jak sweter z długim rękawem. Zakrywa tułów i ramiona, a bluza z kapturem zapewnia również ciepło i głowie.

Materiały na męskie bluzy

Stosowane tekstylia mają na ogół te same właściwości. To, czy są wykonane z klasycznej francuskiej frotté, czy z innych rodzajów tkanin, takich jak bawełna lub syntetyki czy inne materiały, zależy od marki, pory roku i producenta.

Nie ma zatem charakterystycznej różnicy między męską bluzą a bluzą z kapturem pod względem użytego materiału.

Kołnierze, jakie mają męskie bluzy

Klasyczną bluzę z okrągłym dekoltem można nosić samodzielnie lub z dodatkowym elementem garderoby, takim jak koszula lub T-shirt. Z bluzą z kapturem jest inaczej, ponieważ NIGDY nie należy nosić koszuli z kołnierzykiem pod spodem. Nie dość, że naprawdę nie wygląda dobrze, to po prostu kaptur nie oferuje miejsca na kołnierz.

Szczegóły – męskie bluzy

Bluza nie ma guzików, oczek ani innych „lamówek”, dlatego jest prostszą częścią garderoby. Z kolei bluza z kapturem ma nie tylko kaptur jako dodatek, ale często także sznurki, którymi można go napiąć. Naprawdę klasyczna bluza z kapturem w stylu sportowym ma również typową „kieszonkę kangura” z przodu. W przypadku męskiej bluzy z kapturem z zamkiem błyskawicznym znajduje się również zamek z przodu, dzięki czemu można ją nosić również rozpiętą. Najlepsze bluzy dostępne są na https://ombre.pl/pol_m_Dla-niego_Bluzy-151.html.

Bluzy męskie – odzież sportowa i casualowa

Zanim pojawiła się bluza z kapturem, jaką znamy dzisiaj, bluzy były standardową odzieżą sportową i zewnętrzną. Jak to się zaczęło? Amerykańska firma wyspecjalizowała się w produkcji bluz po opracowaniu procesu umożliwiającego szycie grubszych materiałów. Następnie, w 1930 roku, przyszyła pierwszy kaptur do bluzy, aby ogrzać pracowników w północnej części stanu Nowy Jork – była to również „godzina narodzin” bluzy z kapturem.

Popkultura – męskie bluzy z kapturem – hip-hop a sport

W przeciwieństwie do bluzy, bluza z kapturem zyskała popularność w nowojorskiej kulturze hip-hopowej lat 70. XX wieku. W tamtych czasach artyści graffiti w szczególności nosili kaptur, aby ukryć swoją tożsamość przed organami ścigania, jednocześnie nielegalnie oznaczając ściany i metro. I nawet dzisiaj, artyści graffiti wybierają swoje bluzy na podstawie rozmiaru kaptura. Ponieważ bluza z kapturem była noszona również przez innych drobnych przestępców z podobnych powodów w latach 70., przez pewien czas miała często kontrowersyjne konotacje.

Mimo to oba warianty stawały się coraz bardziej popularne. Amerykańskie uniwersytety używały bluz zarówno do drukowania, jak i haftowania na nich swoich logo, co jest nadal powszechne i niezwykle modne dzisiaj.