Na co dzień słyszymy całe mnóstwo cytatów, które nasza pamięć rejestruje w mniejszym bądź większym stopniu. Niektóre słowa wdarły się jednak na karty historii z tak potężną siłą, że korzystamy z nich setki, a nawet tysiące lat później, niż zostały wypowiedziane! Rzeczywiście mądre, pełne nadziei słowa potrafią nam dodać otuchy, gdy opadniemy z sił. Czytając je, chcemy wierzyć, że pomogły one swoim autorom wstać na nogi, albo z uśmiechem na twarzy powitać kolejny dzień. Jednak wbrew temu w szereg doniosłych sentencji nie wierzyli sami ich promotorzy. Poznaj trzy przykłady:

3 życiowe cytaty kontrowersyjne z ich autorami

#01. “A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki” – Friedrich Nietzsche

Jako pierwszego weźmiemy pod lupę młodopolskiego filozofa, twórcę dekadentyzmu. Jego światopogląd opierał się na założeniu, iż życie pozbawione jest głębszego sensu; czas należy więc poświęcać na wątpienie oraz zatracanie się w sztuce (lub szukaniu mniej moralnych ujść).
Cytat wypowiedziany przez Nietzschego jest do niego niepodobny. Podczas gdy filozof zwykle nawoływał do tego, by dostrzegać smutek w miejscu szczęścia, a agresję zamiast pokoju, tutaj nakazuje w zawiłym i niezrozumiałym dla nas świecie doszukać się prawdy o drugim człowieku.

#02. “Zwyciężaj bez przechwalania się, przegrywaj bez biadolenia, a inni wkrótce zaczną cię szanować”. – Napoleon Hill

Ci, którzy znają jegomościa, na pewno nazwą go “człowiekiem sukcesu”. On sam napisał na ten temat mnóstwo dzieł i wygłosił niezliczoną ilość przemówień. Nic więc dziwnego, że omawiany przez nas cytat dotyczy osiągania celu, jakim w tym wypadku jest szacunek.
Ale tu pojawia się zabawna historia – bo czy sam Napoleon Hill rzeczywiście zastosował się do swoich słów, szczególnie tej części o wygrywaniu bez zbędnych przechwałek? Wątpliwe.
Z jego biografii dowiadujemy się, że sukces Napoleona Hilla wziął początek od spotkania z ówczesnym bogaczem, Andrew Carnegie. Ale według autora jego życiorysu istnieje alternatywna możliwość – Hill w ogóle z nim nie rozmawiał, jeżeli w ogóle miał okazję do tego, by spotkać się z nim osobiście. Mógł również nigdy nie widzieć na oczy wielu sławnych ludzi, na których wielokrotnie się powoływał.
Do tego nie zapomniał szczycić się wspólnym zdjęciem z Thomasem Edisonem, nieobojętnym w środowisku dziewiętnastego wieku.
Wygląda na to, że życiowe mądrości Hilla o skromności nie działały w wypadku jego własnego sukcesu.

#3. “Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili” – Sokrates

Syn starożytnego kamieniarza wzbił się na wyżyny, stając jedną z trzech podstaw ówczesnej filozofii. Sławny autor nie raz wspominanego przez uczniów tekstu “Wiem, że nic nie wiem” oraz innych mądrości na uniwersalne tematy – życia, szczęścia i tym podobnych.
“Czepianie się” go może zostać uznane za lekką przesadę, ale sami pomyślcie – gdyby Sokrates żył według swoich własnych przemyśleń, i zamiast mówić, istotnie tylko słuchał, czy dzisiaj znalibyśmy go jako wybitnego myśliciela? Albo czy w ogóle byśmy go znali…?
Mimo tego, że z jego zasady bije niezaprzeczalna inteligencja, filozofowie nie powinni zbyt często z niej korzystać!