To naprawdę fascynujące, jak ludzie sukcesu podchodzą do problemów. Tam, gdzie inni widzą bariery nie do przebycia, oni dostrzegają wyzwania, które trzeba podjąć, i przeszkody, które trzeba pokonać. Ich pewność siebie w obliczu trudności wynika z umiejętności pozbycia się negatywnego nastawienia, które powstrzymuje tak wiele innych, osób.

Sposób myślenia i inteligencja emocjonalna decydują o sukcesie

Utrzymanie nastawienia na sukces nie jest łatwe wymaga inteligencji emocjonalnej (EQ).

Dr Travis Bradberry* współautor bestsellerowej książki “Inteligencja emocjonalna 2.0” oraz współzałożyciel TalentSmart, wiodącego dostawcy testów i szkoleń z zakresu inteligencji emocjonalnej, obsługującego ponad 75% firm z listy Fortune 500, wskazuje, że spośród ponad miliona osób przebadanych przez TalentSmart, 90% osób osiągających najlepsze wyniki ma wysokie EQ.

Z kolei Martin Seligman z Uniwersytetu Pensylwanii, który przeprowadził szeroko zakrojone badania nad tym zjawiskiem i odkrył, że sukces w życiu zależy od jednej zasadniczej różnicy: czy wierzysz, że twoje porażki wynikają z osobistych słabości, na które nie masz wpływu, czy też są to błędy, które możesz naprawić dzięki swoim staraniom. Okazuje się, że lepiej radzą sobie optymiści, którzy traktują porażki jako doświadczenie i wierzą, że w przyszłości będą w stanie osiągnąć więcej.

“Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej”. Martin Seligman

7 przeszkód, które pokonują ludzie sukcesu

Dr Travis Bradberry wskazuje na siedem wyzwań, przed którymi stają ludzie na drodze do sukcesu. Wyzwania te dla większości osób to bariery nie do pokonania, które burzą nastawienie na sukces. Nie dotyczy to jednak ludzi sukcesu, ponieważ te siedem wyzwań nigdy ich nie powstrzymuje.

Oto przeszkody według Dr Travisa Bradberry, które pokonują ludzie sukcesu, aby osiągnąć to do czego dążą.

#01 Wiek

Wiek to tak naprawdę tylko liczba. Ludzie sukcesu nie pozwalają, aby ich wiek decydował o tym, kim są i do czego są zdolni.

Możesz usłyszeć “jesteś za młody”, żeby to zrobić albo “w twoim wieku nie wypada” itp. Ludzie  często czują się w obowiązku mówić ci, co powinieneś, a czego nie powinieneś robić ze względu na twój wiek. Nie słuchaj ich. Ludzie sukcesu z pewnością tego nie robią. Podążają za głosem serca i pozwalają, aby ich pasja – a nie metryka i ciało, w którym żyją – była ich przewodnikiem.

Sprawdź: Czy sukces w późnym wieku jest możliwy?

#02 To, co myślą o tobie inni ludzie

Gdy poczucie przyjemności i satysfakcji czerpiesz z porównywania się z innymi, nie jesteś już panem własnego losu. Choć nie da się wyłączyć reakcji na to, co myślą o tobie inni, nie musisz porównywać swoich osiągnięć z osiągnięciami kogokolwiek innego. Możesz też traktować opinie innych osób z lekkim przymrużeniem oka. W ten sposób, niezależnie od tego, co myślą lub robią pozostali, twoja samoocena będzie pochodzić z wewnątrz.

Ludzie sukcesu wiedzą, że przejmowanie się tym, co myślą inni, to strata czasu i energii. Kiedy ludzie sukcesu czują się dobrze z czymś, co zrobili, nie pozwalają, aby czyjeś opinie im to odebrały.

Bez względu na to, co inni ludzie myślą o tobie w danym momencie, jedno jest pewne: nigdy nie jesteś tak dobry lub tak zły, jak mówią.

#03 Toksyczni ludzie

Ludzie sukcesu wierzą w prostą zasadę: Jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Lub inaczej mówiac: “Kto z kim przestaje takim się staje”.

Pomyśl o tym: Niektóre z najbardziej znanych firm na świecie założyły i rozwinęły genialne pary. Steve Jobs i Steve Wozniak z Apple mieszkali w tej samej dzielnicy, Bill Gates i Paul Allen z Microsoftu poznali się w szkole podstawowej, a Sergey Brin i Larry Page z Google spotkali się w Stanford.

Tak jak wspaniali ludzie pomagają ci w pełni wykorzystać twój potencjał, tak toksyczni ludzie ciągną cię w dół. Bez względu na to, czy jest to negatywizm, agresja, syndrom ofiary czy zwykła głupota, toksyczni ludzie powodują stres i konflikty, których należy za wszelką cenę unikać.

Jeśli nie jesteś zadowolony z miejsca, w którym się znajdujesz, rozejrzyj się wokół siebie. Najczęściej to ludzie, którymi się otaczasz, są źródłem twoich problemów.

Nigdy nie osiągniesz szczytu swoich możliwości, dopóki nie otoczysz się właściwymi ludźmi.

Sprawdź: Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 12 typów ludzi toksycznych

“Ludzie sukcesu wiążą się z pozytywnie nastawionymi ludźmi, którzy odnoszą sukcesy. Ludzie przeciętni wiążą się z negatywnie nastawionymi ludźmi, którzy nie odnoszą sukcesów”. – T. Harv Eker

#04 Strach

Strach to nic innego, jak utrzymująca się emocja podsycana przez wyobraźnię. Strach to też instynkt. Gdy zagrożenie jest realne – to ten nieprzyjemny przypływ adrenaliny, który odczuwasz, gdy prawie wpadasz pod autobus. Ale strach to również wybór.

Ludzie sukcesu wiedzą o tym lepiej niż ktokolwiek inny, dlatego odwracają strach do góry nogami. Inspiruje ich euforyczne uczucie, jakiego doświadczają gdy pokonują własne lęki i obawy.

Pod względem fizjologicznym niepokój i ekscytacja jest jednym i tym samym. Strach i podekscytowanie są przez ciało odbierane w ten sam sposób. Jedyna różnica między podekscytowaniem a niepokojem to
nazwa, jaką przypisze im umysł. Jeśli mózg znajduje dobre wyjaśnienie przyczyny niepokoju ciała, to nie będzie podsycał napięcia.

Nigdy w życiu nie powstrzymuj się tylko dlatego, że się boisz. Często ludzie pytają: “Jaka jest najgorsza rzecz, która może ci się przytrafić? Czy to cię zabije?”. Ale śmierć nie jest najgorszą rzeczą, jaka może ci się przytrafić. Najgorsze, co może cię spotkać, to pozwolić sobie na śmierć wewnętrzną, kiedy jeszcze żyjesz.

Sprawdź: Jak żyć bez lęku? Techniki myślowe które zmniejszają strach, lęk i obawę

#05 Negatywizm

Życie nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli. Ludzie sukcesu starają się, nie marnować cennego czasu na rzeczy, na które nie mają wpływu. Zamiast narzekać na to, co mogło być lub powinno być, zastanawiają się nad wszystkim, za co są wdzięczni. Następnie znajdują najlepsze dostępne rozwiązanie, rozwiązują problem przed którym stają i idą dalej.

Jeśli negatywne nastawienie pochodzi od kogoś innego, ludzie sukcesu unikają go, ustalając granice i dystansując się od niego.

Doskonałym sposobem na zatrzymanie narzekających w miejscu jest zapytanie ich, jak zamierzają rozwiązać problem, na który narzekają. Uciszą się lub przekierują rozmowę na inny, bardziej produktywny kierunek.

Sprawdź: Jak narzekanie niszczy Twoje życie? O tym, dlaczego nie warto narzekać.

#06 Przeszłość lub przyszłość

Podobnie jak w przypadku lęku, przeszłość i przyszłość są wytworem twojego umysłu. Żadna ilość poczucia winy nie zmieni przeszłości, a żadna ilość niepokoju nie zmieni przyszłości. Ludzie sukcesu wiedzą o tym, dlatego skupiają się na życiu w chwili obecnej. Nie da się w pełni wykorzystać swojego potencjału, jeśli ciągle jest się gdzieś indziej, nie mogąc w pełni skupić się na teraźniejszości (dobrej lub złej).

Aby żyć chwilą obecną, powinienieś zrobić dwie rzeczy:

Po pierwsze zaakceptuj swoją przeszłość. Jeśli nie pogodzisz się ze swoją przeszłością, ona nigdy Cię nie opuści i będzie tworzyć twoją przyszłość. Ludzie sukcesu wiedzą, że jedynym dobrym momentem na spojrzenie w przeszłość jest sprawdzenie, jak daleko zaszli.

Po drugie zaakceptuj niepewność przyszłości. Nie stawiaj sobie niepotrzebnych oczekiwań. Zamartwianie się nie ma miejsca tu i teraz. Jak powiedział kiedyś Mark Twain: “Martwienie się jest jak spłacanie długu, którego nie jesteś dłużnikiem”.

#07 Aktualny stan świata

Jeśli przez dłuższy czas będziesz śledzić wiadomości, przekonasz się, że to niekończący się cykl wojen, brutalnych ataków, słabych gospodarek, upadających firm i katastrof ekologicznych. Łatwo pomyśleć, że świat szybko zmierza ku upadkowi.

Kto wie, może tak jest? Ale ludzie sukcesu nie przejmują się tym, ponieważ nie dają się wciągnąć w sprawy, na które nie mają wpływu. Zamiast tego koncentrują swoją energię na kierowaniu dwoma rzeczami, które są całkowicie w ich mocy: swoją uwagą i swoim wysiłkiem.

Skupiają swoją uwagę na wszystkich rzeczach, za które są wdzięczni, i szukają dobra, które dzieje się na świecie. Koncertują swój wysiłek na robieniu tego, co mogą każdego dnia, aby poprawić jakość swojego życia i otaczającego ich świata, ponieważ te małe kroki wystarczą, aby świat stał się lepszy.

Jak podkreśla Dr Travis Bradberry Twój sukces zależy od Twojego sposobu myślenia. Dzięki dyscyplinie i skupieniu możesz sprawić, że te siedem przeszkód nigdy nie powstrzyma Cię przed osiągnięciem pełnego potencjału.

“Mentalność człowieka sukcesu to pozytywne nastawienie na drodze do celu i nieograniczające przekonania, niesabotujące własnego umysłu i własnych zamierzeń.