Co jest pierwsze sukces czy szczęście? Czy szczęście poprzedza sukces, czy sukces jest źródłem szczęścia? Okazuje się, że powszechne przekonanie o tym że sukces poprzedza szczęście jest błędne. Relacja pomiędzy sukcesem a szczęściem jest odwrotna. To szczęście poprzedza sukces.

“Czekanie na szczęście ogranicza potencjał naszego mózgu do odniesienia sukcesu, podczas gdy pielęgnowanie pozytywnego nastawienia sprawia, że mamy więcej motywacji, jesteśmy bardziej skuteczni, odporni, twórczy i wydajni, co ma istotny wpływ na nasze dokonania”. – Shawn Achor

Co jest pierwsze sukces czy szczęście? Przewaga szczęścia – 7 zasad życiowego szczęścia i sukcesu

Co sprawia, że niektórzy pną się na szczyt i osiągają sukces, podczas gdy inni nie wykorzystują pełni swojego potencjału? Jak odnieść sukces i być szczęśliwym w życiu?

Shawn Achor badacz szczęścia, mówca, autor książki Przewaga szczęścia, próbując znaleźć odpowiedź na te pytania wnikliwie przeanalizował badania z dziedziny psychologii i neuronauki oraz przeprowadził własne badania empiryczne wśród studentów Harvardu. Okazuje się, że nasz mózg jest zaprogramowany, aby działać najlepiej nie wtedy, gdy mamy negatywne czy obojętne nastawienie, ale kiedy przejawiamy pozytywne podejście. Odnosimy większe sukcesy, kiedy jesteśmy szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do życia.

Shawn Achor wyodrębnił siedem konkretnych, praktycznych i sprawdzonych wzorców prognozujących sukces oraz osiągnięcia. Zasady te stanowią zestaw narzędzi, który każdy może wykorzystać, by osiągnąć więcej, niezależnie od zawodu czy powołania. Sprawdzają się świetnie zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Oto one:

#01 Zasada: Przewaga szczęścia

Pozytywnie ukierunkowany mózg przejawia przewagę biologiczną nad mózgiem, który jest ukierunkowany obojętnie lub negatywnie. Ta zasada ta uczy nas, jak przeprogramować swój mózg, by wykorzystać pozytywne nastawienie, podnosząc swoją wydajność i poprawiając osiągane rezultaty.

#02 Zasada: Punkt podparcia i dźwignia

Sposób, w jaki doświadczamy świata, oraz umiejętność odnoszenia w nim sukcesów zmieniają się nieustannie, zależnie od naszego nastawienia. Zasada ta uczy nas, jak zmieniać swoje nastawienie (inaczej punkt podparcia) tak, aby umożliwić sobie (dostarczając dźwigni) spełnienie i sukces.

#03 Zasada: Efekt Tetris

Gdy nasz mózg fiksuje się na schemacie stresu, negatywnego nastawienia i porażki, skazujemy się na klęskę. Zasada ta uczy nas, jak przeprogramować nasz mózg, by dostrzegał wzorce powiązane z pojawiającymi się możliwościami, tak abyśmy umieli zauważyć – i wykorzystać – okazję, gdy tylko się na nią natkniemy.

#04 Zasada: Uczenie się na błędach

W obliczu porażki, stresu czy kryzysu nasz mózg wyznacza inną ścieżkę, która pomaga nam sobie poradzić. Ta zasada polega na znalezieniu mentalnej ścieżki, która nie tylko wyprowadzi nas z porażki czy cierpienia, ale też nauczy, jak być dzięki temu szczęśliwszymi i odnosić większe sukcesy.

#05 Zasada: Krąg Zorro

Kiedy przytłaczają nas wyzwania, nasz zwykle racjonalny mózg daje się ponieść emocjom. Zasada ta uczy nas, jak odzyskać kontrolę, skupiając się najpierw na drobnych, łatwych do kontrolowania celach, a potem stopniowo poszerzając zakres działania i osiągając coraz więcej.

#06 Zasada: Reguła dwudziestu sekund

Utrzymanie zmian często wydaje się niemożliwe, ponieważ mamy słabą wolę. A kiedy nasza wola słabnie, wracamy do dawnych nawyków i wkraczamy na ścieżkę najmniejszego oporu. Reguła ta pokazuje, jak, dokonując niewielkich zmian w gospodarowaniu naszą energią, możemy zboczyć ze ścieżki najmniejszego oporu i zastąpić niewłaściwe nawyki dobrymi.

#07 Zasada: Inwestycja w więzi społeczne

W odpowiedzi na wyzwania i stres niektórzy ludzie zamykają się w sobie i odcinają od innych. Jednak ci, którzy odnoszą sukces, inwestują w przyjaciół, rówieśników i członków rodziny, aby dokonać postępów. Zasada ta uczy nas, jak chętniej inwestować w jeden z najważniejszych gwarantów sukcesu i doskonałości – własną sieć społecznego wsparcia.

Uwagi końcowe

Sukces obraca się wokół szczęścia, a nie odwrotnie. Te siedem zasad psychologii pozytywnej może przynieść ci szczęście i zapewnić sukces. Zasady te pomagają przezwyciężyć przeszkody, pokonać złe nawyki, stać się bardziej wydajnymi, lepiej wykorzystywać okazje, zrealizować najbardziej ambitne cele i stać się najlepszą wersją samych siebie.

Przewaga szczęścia. W jaki sposób pozytywne nastawienie napędza sukcesy zawodowe i osobiste. - Achor Shawn
Przewaga szczęścia. W jaki sposób pozytywne nastawienie napędza sukcesy zawodowe i osobiste. – Achor Shawn

Odmień osiągane wyniki, odmieniając własne nastawienie. Aby lepiej poznać zasady sukcesu i osiągania szczęście oraz zacząć stosować je w praktyce sięgnij po książkę Przewaga szczęścia. W jaki sposób pozytywne nastawienie napędza sukcesy zawodowe i osobiste. Dzięki wydawnictwu Studio Emka Przewaga szczęścia ten inspirujący i motywujący poradnik dostępny jest po polsku w tłumaczeniu Małgorzaty Małeckiej. Shawn Achor pokazuje w niej, jak zmienić swój sposób myślenia na bardziej pozytywny i optymistyczny, aby móc potem wykorzystać przewagę szczęścia w karierze i życiu osobistym

Przewaga szczęścia pokaże ci jak realistycznie podejść do teraźniejszości, maksymalizując swój potencjał dotyczący przyszłości. Nauczy cię, jak pielęgnować nastawienie i zachowania, które sprzyjają sukcesom i spełnieniu.

Każda z zasad opisanych w tej książce przyczynia się do przynajmniej jednego, jeśli nie wielu, elementów, które naukowcy uznali za niezbędne dla ludzkiego szczęścia. Takich jak realizowanie istotnych celów życiowych, szukanie okazji, kultywowanie optymistycznego i pełnego wdzięczności nastawienia oraz dbałość o bogate relacje społeczne.

Wykorzystaj przewagę szczęścia i osiągnij sukces!

“Szczęście oraz optymizm stanowią siłę napędową dla naszych osiągnięć i wydajności – dostarczając nam przewagi konkurencyjnej, którą ja określam mianem przewagi szczęścia”.  -Shawn Achor

 

Książka Przewaga szczęścia, stanowiła inspirację dla jednego z najpopularniejszych występów w ramach cyklu TED Talks. Obejrzyj wystąpienie Shawna Achor o szczęściu na konferencji TED.

Sprawdź też: Świadomy sukces w XXI wieku. 9 wymiarów świadomego sukcesu