Pesymizm ma wydźwięk nadzwyczaj negatywny. Istnieje wiele stereotypów na ten temat. Osoba pesymistyczna, to osoba skłonna do depresji, nieustannie tworząca czarne scenariusze, cechująca się brakiem wiary w siebie, a także w innych ludzi. Ujmując prościej, smutek, nostalgia i marazm. Brzmi jak.. szufladkowanie? A gdyby tak, inaczej spojrzeć na pesymizm? Z bardziej pozytywnej strony? Nastawienie pesymistyczne, ma też sporo korzyści, o których nie uczą nas w szkołach. Pesymizm, może stać się filozofią życia, którą można nauczyć się praktykować. Należy wcześniej jednak, rozróżnić pesymizm stereotypowy od pesymizmu defensywnego.

Pesymizm defensywny polega na przewidywaniu wielu przeciwności, które mogą kolidować w osiągnięciu naszego celu. Wbrew pozorom ta postawa, może nam bardziej ułatwić niż utrudnić przygotowanie do działania. Poniżej kilka tych bardziej pozytywnych cech pesymizmu.

Pozytywny pesymizm. 5 korzyści bycia pesymistą

#01 Pesymista – niezbędny w zespole

Nie, tu nie chodzi o osobę która wszystko krytykuję. To pesymista jest zobowiązany do pisania czarnych scenariuszy. Dzięki niezbędnej myśli analitycznej wobec każdego genialnego pomysłu pesymista powinien być doceniany. Każdą ideę można ulepszyć, zakładając że po prostu…się nie uda. To wtedy rodzą się najlepsze rozwiązania i różne warianty, możliwości dla danego projektu. Ten dystans, który współdziała z rozsądkiem skłania do racjonalnego działania, które ma na celu zapobiegać nieprzyjemnym skutkom.

#02 Najskuteczniejsza ochrona przed rozczarowaniem

Kiedy zakładamy, że coś może nie pójść po naszej myśli. Jeśli zaczynamy działać z wizją klęski, to gdy nam się nie powiedzie, odczuwamy mniejsze rozczarowanie. No dobrze, nie brzmi to zbyt optymistycznie. Ale… Lepiej liczyć że coś się nie uda, niż liczyć że coś się uda, i niemiło się rozczarować. Porażka, może działać demotywująco, i powodować wycofanie się z jakiegokolwiek ryzyka. Brak ryzyka z kolei, łączy się z brakiem działania, co prowadzi nas do prokrastynacji.

#03 Czy brak rozczarowania, nie oznacza większej satysfakcji?

Odnosząc się do punktu powyższego. Gdy przewidujemy najgorszy scenariusz naszego działania, a mimo tego działanie to odniesie sukces, ponieważ jest skrupulatnie opracowane, to czy…nie odczujemy większej radości i spełnienia? (Pomijając sytuację w której się nie napracowaliśmy, a mimo to „jakoś się udało”) Bywa też, że niepoprawni optymiści zakładają że coś na pewno się uda, a gdy powinie im się „noga”, ciężko przechodzą rozczarowanie.

#04 Lepiej zapobiegać, niż cierpieć.

Tak, dokładnie. Często myślimy w kategoriach „teraz zrobiłbym/abym inaczej”. Czasu się jednak nie da cofnąć. Jedynie co możemy zrobić, to zapamiętanie błędów, oraz wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Chłodne spojrzenie pesymisty, który wyobraża sobie klęski życiowe na polu walki, może uchronić go przed porażką. Jak? Otóż w odpowiedniej chwili, osoba taka podejmuję odpowiednie działania. Prewencja w życiu, najważniejsza.

#05 Pesymizm – jako narzędzie przydatne podczas kryzysu

Każdy z nas, na różnych etapach życia, przechodził kryzys. Kryzys, kryzysowi nie równy, nie należy się porównywać do innych. Ale… Spodziewając się najgorszego, możemy się miło rozczarować. Jednak, żeby się nie powtarzać. Jeśli wizualizację sukcesu, o czym teraz wszędzie jest głośno, przekształcimy na wizualizację kryzysu? Gdy wizualizujemy porażkę, to rozważamy różne warianty wyjścia z sytuacji. Otóż w tej sytuacji, zaczynamy tworzyć plany awaryjne. Plan, który jest zapasowy, chroni nas nijako przed lękiem na temat przyszłości. Jeśli chcesz przestać się nieustannie bać, planuj!

Uwagi końcowe

Pesymizm ułatwia przeciwstawianie się zakłamanej rzeczywistości. Lepiej widzieć realne przeszkody, i rozważać różne rozwiązania, niż czasami biernie myśleć, że jakoś to będzie. Pesymiści są zazwyczaj bardzo zorganizowani. Osoby które nie boją się porażki, o wiele częściej podejmują ryzyko. Po za tym. Kto może lepiej przyjąć krytykę niż pesymista? Oprócz tego, pesymiści są mniej podatni na wpływy. Zarówno na wpływy ludzkie, jak i na sytuację na które wpływu nie mają.

Przełamując barierę stereotypu, że każdy pesymista jest bierny w działaniu, bo obawia się klęski, można stwierdzić coś wręcz odwrotnego. Lęk przed porażką mobilizuje do działania, strategicznego planowania, i jeszcze raz działania. Umiejętność, szczegółowego przewidywania wszystkich barier, pomaga w realizacji, a także w możliwościach danego zadania lub celu.

Autorka: Aleksandra Żak