Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie jesteś bogaty? Co właściwe cię blokuje? Masz przecież głowę na karku, starasz się i zabiegasz, jak tylko możesz, a mimo wszystko, nie dorobiłeś się majątku i dużych pieniędzy. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje!

„Pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście”. – Stefan Kisielewski.

Oto 5 powodów, które prawdopodobnie sprawiają, że nie jesteś bogaty

#01 Nie umiesz rozmawiać o pieniądzach

Wyrośliśmy i wychowaliśmy się w kulturze, w której pieniądze i bogactwo to powód do wstydu. Faktycznie, były takie lata w burzliwej historii naszego kraju, gdy majątków dorabiano się w sposób… powiedzmy delikatnie, niekoniecznie uczciwy, a ich utrzymanie czasem oznaczało stratę honoru. Drzemie więc w nas podskórna obawa przed bogactwem. A nasza kultura sprawia, że zdecydowanie bardziej cenimy biednych intelektualistów niż zamożnych biznesmenów. Być może to z tej przyczyny nie jesteś bogaty. Po prostu się wstydzisz.

#02 Masz złą pracę

Większość z nas niczego się nie dorabia i wciąż odkłada decyzję choćby o oszczędzaniu, bo po prostu twierdzi, że zbyt mało zarabia. To bardzo możliwe. Wiele osób zarabia zbyt mało, płace bywają niegodziwe, a wyzysk i mobbing są niestety w wielu firmach na porządku dziennym. Być może także twoja praca jest beznadziejna i nie daje ci poczucia sensu. A oprócz tego czujesz, że szef bezlitości wykorzystuje twoją wiedzę i umiejętności, płacąc ci za to grosze. Tylko w takim razie, po co tam siedzisz? Po co kolejny raz wstajesz z łóżka i idziesz do pracy, której nienawidzisz? Musisz zrozumieć, że jeśli twoja praca jest zła, po prostu powinieneś rozbić wszystko co w twojej mocy, aby ją zmienić. Najlepiej od razu, po to, by nie marnować kolejnego dnia twojego życia.

#03 Nie inwestujesz w siebie

Ludzi są z natury leniwi. Tak naprawdę wcale nie mamy ochoty uczyć się, rozwijać, czytać. Wydaje nam się, że jeśli z sukcesem ukończyliśmy studia, te powiedzmy bagatela dwadzieścia lat temu, to wszystko już zrobiliśmy i nie musimy się już uczyć. Tymczasem nasz mózg potrzebuje stymulacji, technologię wciąż się rozwijają, a wiedza ewaluuje. Jeśli poprzestajemy na tym, co było wiele lat temu, po prostu z czasem zaczyna brakować nam wiedzy i umiejętności, aby zarobić pieniądze i pomnożyć kapitał. Aby zarabiać więcej musisz umieć i wiedzieć więcej.

#04 Nie marzysz i nie masz wizji przyszłości

Ludzie, którzy nie mają marzeń i nie potrafią określić swojego celu, żyją po prostu z dnia na dzień. Brakuje im wyobraźni i nie potrafią stawiać sobie wyzwań. Takie osoby, będą całkowicie zadowolone, jeśli raz w tygodniu uda im się zjeść kolację w restauracji, raz w miesiącu pójść do kina i raz na pół roku pojechać na mecz. Zupełnie inaczej jest z ludźmi, którzy mają fantazję i potrafią snuć marzenia: oni widzą się na balu w Operze Wiedeńskiej, w kasynie w Las Vegas i na jachcie, który leniwie płynie po Morzu Śródziemnym. To tacy ludzie mają świadomość, że warto zakasać rękawy, po to, by spełnić marzenia i nie martwić się o swoją przyszłość na emeryturze.

#05 Otaczasz się niewłaściwymi ludźmi

Często nawet nie wiemy, jak wielki wpływ ma na nas otoczenie. Chętnie zarzucamy nastolatkom, uleganie „złym wpływom” a zupełnie nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele złego może zrobić nam nasze otoczenie. Zaczyna się od samego początku, bo zły wybór partnera życiowego determinuje naszą przyszłość. Dobrze dobrane pary mają wspólne marzenia i cele życiowe. Priorytety trzeba ustalić na samym początku. Potem warto zwrócić uwagę na grono przyjaciół. Istnieje spora szansa, że jeśli otaczamy się osobami zaradnymi, potrafiącymi dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, w dodatku potrafiącymi korzystać z uroków życia możemy być raczej pewni, że i my odniesiemy sukces.

„Dopóty wspaniale jest mieć pieniądze, dopóki nie zagubi się mądrości dostrzegania rzeczy, których nie można za nie kupić”. – Salvador Dali.

Sprawdź: Jak stać się bogatym? Sztuka bogatego życia 30 nawyków bogatych ludzi