Osiągnięcie sukcesu w XXI wieku w dzisiejszej przeludnionej i silnie konkurencyjnej gospodarce jest bardzo osobistym wyzwaniem. Metoda prób i błędów nie jest już ani najlepszą, ani najbardziej efektywną drogą do jego realizacji. Najskuteczniejszym sposobem znalezienia i przyspieszenia własnej drogi na szczyt jest strukturalne podejście, które kładzie nacisk na uświadomienie sobie tego, czego naprawdę chcesz w życiu. Tu z pomocą przyjdzie ci David Nielson i jego model świadomego sukcesu. To 9 wymiarów, które skutecznie doprowadzą cię do sukcesu w biznesie oraz życiu.

„Krocz przez życie z celem, idąc dobrze przemyślaną ścieżką”. – David Nielson

Świadomy sukces. 9 wymiarów świadomego sukcesu

David Nielson ma za sobą ponad 30 lat doświadczeń z kręgu firm należących do Fortune 500 oraz indywidualnych szkoleń dotyczących zarządzania zmianą w organizacji, rozwoju przywództwa i innych. Czerpiąc ze swoich unikalnych doświadczeń Nielson opracował praktyczny model świadomego sukcesu, który możesz wykorzystać, aby osiągnąć własny sukces – czymkolwiek on jest dla ciebie. Pisze o nim szczegółowo w swojej książce Świadomy sukces w 9 wymiarach. Wszystko zależy od Ciebie!.

Model świadomego sukcesu Davida Nielsona składa się z działań należących do dwóch głównych kategorii. Pierwsza z nich jest fundamentem sukcesu. W drugiej znajdują się wyróżniki. Model świadomego sukcesu obejmuje obie te grupy, przy czym jedna nie może właściwe działać bez drugiej.

3 niezbędne elementy, które stanowią fundament sukcesu w XXI wieku to:

#01 Cel

„Dwa najważniejsze dni w twoim życiu to ten, w którym przyszedłeś na świat, oraz ten, kiedy dowiesz się, w jakim celu”. – Mark Twain

Ważna jest świadomość własnych celów oraz sposobów ich osiągnięcia albo tego, dokąd chcesz dotrzeć oraz jak się tam dostaniesz. Oprócz tego warto wiedzieć, w jaki sposób najefektywniej współpracować z innymi.

Dobrze pasuje tu francuskie określenie raison d’être oznacza „powód istnienia”, czyli rację bytu. Dlatego, że zawiera ona element czasu, jak i działania. A oba są istotne ważne, by wieść celowe życie.

Pomocne pytania przy określaniu swojej życiowej misji i celu to:

 • Dlaczego tutaj jestem?
 • Dlaczego tutaj jesteś?
 • Jaki wartościowy rezultat możemy wspólnie osiągnąć?

#02 Samoświadomość

„Świadomość poprzedza przemyślany wybór”. – John Jones

Samoświadomości to umiejętność introspekcji oraz zdawanie sobie sprawy, co dzieje się z nami w każdej chwili. Oznacza to, że potrafisz spojrzeć na siebie jako jednostkę różną od innych czy otaczającego cię środowiska. Potrafisz skupić się na swoich myślach, uczuciach, stanie fizycznym oraz przekonaniach. Taka umiejętność stanowi solidną podstawę przez większość życia.

Pytania pomocnicze, które możesz sobie regularnie zadawać to:

 • Co myślę?
 • Co czuję?
 • Jaki jest mój wpływ na innych?

#03 Świadomość społeczna

„Oprócz spojrzenia wewnątrz siebie musimy być również świadomi naszego wpływu na innych. Punktem wyjścia powinna być twoja troska o to, z jaką reakcją spotkają się twoje słowa i czyny”.

Świadomość społeczna to wiedza dotycząca tego, jaki wpływ na innych mają nasze słowa oraz czyny. To świadomość naszego wpływu na ludzi, których napotykamy na swej życiowej drodze.

Możesz wykorzystać następujące pytania, aby ocenić swój poziom świadomości społecznej:

 • Co zamierzam osiągnąć dzięki tej konkretnej interakcji?
 • Czy wywierany przeze mnie wpływ jest zgodny z moimi zamiarami?
 • Skąd to wiem?
 • Czy sprawdzam to w kontaktach z innymi?
 • Czy jakość moich interakcji z innymi jest zgodna z moimi pragnieniami?

Te trzy elementy – cel, samoświadomość, świadomość społeczna – tworzą fundament pozwalający ci zdefiniować własny sukces. Trzy fundamentalne elementy sukcesu nie stworzą same z siebie pełnego modelu. To właśnie w obrębie tej celowo wzniesionej struktury możesz wykreować sześć istotnych wyróżników. Każdy z tych sześciu wyróżników, powinienem być dostrojony do trzech podstawowych zasad: celu, samoświadomości oraz świadomości społecznej.

6 wyróżników, które pomogą ci awansować z miejsca, w którym jesteś, do tego, w którym chcesz być

#01 Autentyczność

„Bądź autentyczny. Autentyczność oznacza całkowitą szczerość wobec siebie i innych”.

Gdy masz jasny cel i działasz z rozwiniętą samoświadomością, możesz skutecznie i naprawdę wpływać na innych, pod warunkiem jednak, że działasz w sposób autentyczny. Jeśli nie, inni na pewno zauważą, że udajesz kogoś, kim nie jesteś.

#02 Etyka pracy i osobista odpowiedzialność

„Przestrzegaj etyki zawodowej i nie uchylaj się przed osobistą odpowiedzialnością”.

Ludzie, którzy mają rozwiniętą etykę pracy, wyróżniają się na tle innych. Działają również na zasadzie akceleratora jakościowej pracy, dowodząc, że można jej wykonać więcej. Pracuj z przekonaniem, aby uzyskać pożądane rezultaty, biorąc za tę pracę odpowiedzialność także wtedy, kiedy nie uda ci się ich uzyskać.

#03 Proaktywne słuchanie 

„Słuchaj proaktywnie. Skupiaj się na słowach innych, aby móc zrozumieć i dokładnie powtórzyć to, co powiedzieli”.

Aby kogoś naprawdę zrozumieć, musisz przyjąć jego układ odniesień. Oznacza to zrozumienie dla wartości, doświadczeń, wiedzy oraz emocji danej osoby. Powinieneś wniknąć w świat danej osoby, poznać sposób jej rozumowania. Postaraj się myśleć jak ona i spojrzeć na świat jej oczami. Najlepszym sposobem, by wniknąć w układ odniesień danej osoby, jest uważne słuchanie.

#04 Wyraziste artykułowanie 

„Wyraziście artykułuj własne potrzeby i opinie”.

Przekazywanie informacji w jasny i zwięzły sposób przynosi zamierzony efekt i przyspiesza wdrażanie pomysłów. Do skutecznej komunikacji dochodzi wtedy, gdy nadawca przekazuje informację zamierzonemu odbiorcy, a ten słyszy i rozumie informację zgodnie z intencjami nadawcy. W połączeniu z proaktywnym słuchaniem, umiejętność wyrazistego artykułowania sprawi, że ludzie zapamiętają cię pozytywnie.

#05 Poczucie humoru

„Pozwalaj sobie i współpracownikom na dystans oraz poczucie humoru”.

Poczucie humoru to dowód inteligencji i kreatywności, a przy tym sprzyja tworzeniu więzi. Uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka. Nie chodzi o to, aby patrzeć na świat tylko przez różowe okulary, a jedynie do nieco zdystansowanego i pełnego humoru podejścia do życia. Bo nawet najbardziej stresujące sytuacje miewają zabawny element, a śmiech czy choćby uśmiech rozładowują napięcie.

#06 Wdzięczność

„Okazuj wdzięczność za to, co masz, i koniecznie wtedy, gdy inni coś dla ciebie zrobią”.

Okazuj wdzięczność. Bądź wdzięczny za wszystko, co masz, zamiast skupiać się na tym, czego ci brak. Naucz się dostrzegać różnice między tym, czego chcesz, a tym, czego na prawdę potrzebujesz.

Myśląc o wdzięczności, weź pod uwagę dwa obszary. Pierwszym jest orientacja czy też nastawienie, z jakim budzisz się każdego dnia. Drugi to sposób, w jaki okazujesz autentyczną wdzięczność w kontaktach z ludźmi. Każdego dnia okazuj wdzięczność za to, co masz; nie módl się o to, czego nie masz czy co chciałbyś mieć. Okazuj koniecznie wdzięczność za najdrobniejsze nawet rzeczy, które ktoś robi dla ciebie lub też gdy cię wspiera.

„3 elementy + 6 wyróżników = 9 wymiarów sukcesu!”

Kiedy te sześć wyróżników stosujesz w połączeniu z – celem, samoświadomością i świadomością społeczną – które stanowią podstawę sukcesu, twoje szanse na sukces i wyróżnienie się rosną wykładniczo.

Uwagi końcowe

Istnieje lepszy sposób niż metoda prób i błędów, by wyznaczyć naszą życiową ścieżkę i osiągnąć najwyższy poziom sukcesu. Aby odnieść sukces osobisty i zawodowy w obecnych warunkach trzeba umieć odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Czy jest dla mnie sukces?
 • Jaki obrać cel, by osiągnąć świadomy sukces?
 • Jak wykazać się determinacją w dążeniu do sukcesu?
 • Jak pozytywnie wyróżnić się na tle innych?

David Nielsen i jego książka Świadomy sukces w 9 wymiarach. Wszystko zależy od Ciebie! pomoże Ci odpowiedzieć na każde z tych pytań i zapewni uporządkowane podejście, które przyspieszy twoją drogę na szczyt.

Odkryj tajemnicę świadomego sukcesu. Dzięki wydawnictwu Studio Emka i tłumaczeniu Małgorzaty Małeckiej, ta inspirująca i praktyczna książka Davida Nielsena dostępna jest już po polsku. Z książki Świadomy sukces w 9 wymiarach dowiesz się, jak być obecnym, zauważonym i co najważniejsze, jak odnieść świadomy sukces.

Co? I co z tego? Co teraz?

Świadomy sukces w 9 wymiarach pomoże ci świadomie i celowo się doskonalić. Poza masą praktycznych rad, dużym autem jest układ tej książki. David Nielsen oparł ją na schemacie: Co? I co z tego? Co teraz?, z którego często korzysta przy organizowaniu myśli, tworzeniu prezentacji oraz realizacji planów.

Świadomy sukces w 9 wymiarach. Wszystko zależy od Ciebie! - David E. Nielson
Świadomy sukces w 9 wymiarach. Wszystko zależy od Ciebie! – David E. Nielson

David Nielsen w książce dzieli się tym, co następuje:

 • Co? Prezentuje i szczegółowo omawia dziewięć istotnych wymiarów świadomego sukcesu.
 • I co z tego? Wymiary te są ważne, jeśli chcesz wznieść się na wyżyny osiągnięć w biznesie, karierze oraz osobistych relacjach.
 • Co teraz? Wykorzystasz to, czego się dowiesz, do samooceny, a następnie wdrożysz praktyczne działania zamieszczone na końcu każdego rozdziału. Wszystkie te strategie, działania oraz dalsze punkty pomogą ci wprowadzić od razu pozytywne zmiany w twoim życiu.

Jeśli jesteś zmęczony podejściem do swojego życia metodą prób i błędów, przeczytaj 9 wymiarów świadomego sukcesu i znajdź się na drodze do sukcesu już dziś!

Dopóki nie poznasz prawdziwego celu swojego życia i nie zrozumiesz, kim jesteś, dopóty sukces, na którym ci zależy, będzie ci wciąż umykać. Stwórz solidne fundamenty twojego sukcesu – cel, samoświadomość i świadomość społeczną. Dodaj do tego sześć wyróżników, które sprawią, że wzmocnisz swoją pozycję w społeczności i osobistą skuteczność, a to poprowadzi cię wprost do sukcesu o jakim marzysz!

Wszystko zależy od Ciebie!

„Sformułowanie własnej definicji sukcesu jest niczym plan architektoniczny domu, który pozwala ruszyć z budową. Musisz mieć, choćby tylko w głowie, wizję tego, co oznacza dla ciebie sukces. Fundamenty domu są niezwykle istotne dla stabilności podłóg, ścian i dachu. Podobnie ważny jest fundament twojego modelu świadomego sukcesu. To on zapewnia stabilność, gdy wykorzystując swoje umiejętności, talenty i cele, budujesz, by zrealizować własną wizję udanego życia”. – David E. Nielson

Sprawdź też: Jak osiągnąć w życiu sukces? Równanie Sukcesu Osobistego