Silna etyka pracy jest tym, co może pomóc ci więcej osiągnąć w życiu. Etyka pracy to kluczowy element sukcesu. Istnieje niezliczona ilość historii ludzi sukcesu, od gwiazd show-biznesu, przez sportowców po dyrektorów generalnych, którzy przypisują większość tego co osiągnęli, swojej silnej etyce pracy. Jak rozwijać dobrą etykę pracy? Oto wskazówki i sposoby, które ci w tym pomogą.

“Etyka pracy to jeden z dominujących wyróżników ludzi sukcesu”

Czym jest etyka pracy?

Zanim poznasz sposoby jak rozwinąć dobrą etykę pracy, wyjaśnijmy znaczenie tego, czym jest etyka pracy.

Etyka pracy to syndrom postaw i przekonań dotyczących pracy. Etyka pracy to sposób, w jaki podchodzi się do zadań w ramach swojej pracy, a ostatecznie do swojej kariery.

Posiadanie dobrej etyki pracy odróżnia tych, którzy osiągają sukces, którego pragną, od tych, którzy zawodzą i uzyskują przeciętne wyniki. Niektóre oznaki dobrej etyki pracy obejmują punktualność, umiejętność ustalania priorytetów i profesjonalizm. Jednak przede wszystkim, dobra etyka pracy sprowadza się do przekonania, że twoje dodatkowe starania i wytężona praca doprowadzą do osiągnięcia jakiejś formy korzyści lub nagrody.

Człowiek, którego cechuje dobrze rozwinięta etyka pracy pracuje z przekonaniem, aby uzyskać pożądane rezultaty. Bierze też za tę pracę odpowiedzialność również wtedy, gdy nie uda mu się ich uzyskać.

We wszystkich środowiskach pracy bez względu na to, w jakiej sferze działasz lub jaki zawód wykonujesz, ceni się dobrą etykę pracy.

Tak więc, bez zbędnej zwłoki, oto jedne z najlepszych kroków, które możesz podjąć, aby rozwinąć dobrą etykę pracy.

Etyka pracy – kluczowy element sukcesu – jak ją rozwinąć?

#01 Zawsze bądź punktualny

Punktualność i dobre zarządzanie czasem to podstawowy składnik dobrej etyki pracy. Można by przedłożyć inne sprawy nad ten punkt, ale nie można wystarczająco podkreślić znaczenia punktualności. Jeśli chodzi o przybycie do pracy lub udziału w spotkaniach, to jest to niezwykle ważne, aby pojawić się na czas. Jest tak dlatego, że to pokazuje, że jesteś dobrze zorganizowany, zaangażowany w to, co robisz, i że można na tobie polegać.

Jeśli masz tendencję do spóźniania się, bądź świadomy, że inni mogą to odebrać jako brak szacunku, przejaw złej organizacji swojego planu dnia czy braku chęci do pracy. Dlatego jeśli masz problem punktualnością przeanalizuj co powoduje, że się spóźniasz. Następnie postaraj się znaleźć sposób, na rozwiązanie tego problemu. Może to być tak proste jak wstanie wcześniej rano albo takie planowanie spotkanie, być z jednego spotkani mógł zdążyć na drugie.

Pamiętaj, że wszystko, co robisz regularnie, zmienia się szybko w nawyk. Obiecaj więc sobie, że od dzisiaj stawisz się punktualnie na każde spotkanie. Dobre zarządzanie czasem i punktualność jest nieodłączną częścią dobrej etyki pracy.

#02 Przejmij inicjatywę

Wykonywania jedynie minimum, tylko tego, o co cię poproszono, i niczego ponad to nie zapewni ci sukcesu i wielkiej kariery.

W każdej dziedzinie pracy, tak naprawdę praca nigdy się nie kończy, zawsze jest coś jeszcze do zrobienia. Wciąż możemy ulepszać i zmieniać sposób naszego działania. Dlatego ważne jest, aby być osobą, która nie tylko siedzi z założonymi rękami i czeka, aż ktoś powie jej, co ma robić. Jeśli wiesz, że coś jest potrzebne, ale nie poproszono cię o to, wyjdź z inicjatywą i zaproponuj, że się tym zajmiesz.

Rób więcej, niż się od ciebie oczekuje. Jeśli masz pomysł na to, jak można poprawić wydajność czy jakiś proces albo masz jakieś inne propozycje, które twoim zdaniem mogą przynieść korzyści twojej firmie i miejscu pracy, nie wahaj się z podjęciem inicjatywy. Możesz np. porozmawiać ze swoim szefem i przestawić mu swój pomysł na usprawnienia i zaproponować, że podejmiesz działania, aby go zrealizować.

Bez względu na to z jakim zagadnieniem czy problemem mamy do czynienia zawsze można wzmocnić swoją pozycję, wykazując w jakiś sposób inicjatywę. Bądź aktywny, a nie bierny.

Sprawdź: Jak wzmacniać własną pozycję i wpływ? 7 poziomów wykazywania inicjatywy

#03 Wyznaczaj sobie cele

Aby zapewnić wykonanie zadań na czas i w odpowiedniej jakości, trzeba mieć wyznaczone cele. Cele powinny być jasno i precyzyjnie określone. Nie mogą być mgliste i zbyt ogólnikowe.

Przed rozpoczęciem zadania upewnij się, że wiesz, jakie są wymagania i czemu ma ono służyć. Jeśli nie masz pewności, lepiej dopytaj o wszystkie aspekty.

Powinieneś mieć cele, które są mierzalne w jakiś sposób lub w jakiejś formie, nawet jeśli są to tylko ramy czasowe, w których należy je zrealizować. Twoje cele powinny stanowić dla ciebie wyzwanie, ale nie powinny być zupełnie nierealne i oderwane od rzeczywistości. Kiedy już wiesz, co musisz wykonać i do kiedy oraz jaki chcesz osiągnąć efekt, wtedy jesteś gotowy, aby wziąć się do pracy.

Działania nie przełożą się na wydajność bez jasno określonego celu i zdefiniowania pożądanego rezultatu. W każdej pracy ci, którzy uzyskują pożądane wyniki, osiągają również większy sukces.

Sprawdź: SMARTEST – jak skutecznie formułować cele?

#04 Ustalaj priorytety pracy i zadań

Czasem możemy zostać przytłoczeni ilością pracy, którą mamy do wykonania. Często naszym odruchem jest zajęcie się pierwszą rzeczą jaką mamy pod ręką. Jednak zanim to zrobisz, zastanów się czy to jest właśnie najważniejsza rzecz, którą teraz powinieneś robić?

Twój pracodawca lub szef czasem powie ci, które zadania mają wyższy priorytet, ale nie zawsze tak jest. A gdy pracujesz na swoim tym bardziej nikt nie będzie ci mówił co masz robić i w jakiej kolejności. Dlatego to do ciebie należy stworzenie strategicznego planu, który wskaże, co jest najważniejsze, a co może poczekać.

Uporządkuj swoją listę zadań na dany dzień według priorytetu. Przekształć swoją listę działań w plan. Plan to lista działań uporządkowanych na dwa sposoby: według priorytetu lub chronologicznie. Porządkując listę według priorytetów, wybierasz najważniejsze punkty, które możesz zrealizować, żeby osiągnąć swój cel. Porządkując listę chronologicznie, określasz, co musisz zrobić najpierw, zanim będziesz mógł zająć się czymś innym. Tworzysz listę punktowaną, z której odhaczasz kolejne punkty.

Takie planowanie pomoże ci w organizacji swojego życia. Będziesz miał też mniej kłopotów i zamieszania w ciągu dnia. Właściwe określanie priorytetów, to coś, co nie tylko spowoduje, że będziesz bardziej produktywny. Sprawi też, że twoje życie lepiej zorganizowane, łatwiejsze i mniej stresujące.

Sprawdź: Powiedz “Tak!” swoim priorytetom i “Nie!” całej reszcie

#05 Bądź dumny ze swojej pracy

A więc jesteś punktualny, przejąłeś inicjatywę, wyznaczyłeś jasne cele, określiłeś priorytety. Teraz nadszedł czas, aby wziąć się do roboty i wykonać swoją pracę. Nie chcesz po prostu odbębnić swojej fuchy i mieć z głowy. Zamiast tego, chcesz dostarczyć produkt końcowy, z którego możesz być dumny i który, miejmy nadzieję, nawet zapewni ci pochwałę.

Innymi słowy, weź odpowiedzialność za to, co robisz i jak to robisz. Cokolwiek robisz, rób najlepiej, jak potrafisz. Nawet jeśli masz gorszy dzień, dawanie z siebie wszystkiego jest umiejętnością, którą czasem trudno jest konsekwentnie realizować, ale można to zrobić. Więc zawsze upewnij się, że dajesz z siebie wszystko. Czyń wszystko, aby efekt twojej pracy był godny pochwały. A uzyskany przez ciebie efekt napawał cię dumą i dawał satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

“Wykraczanie ponad to, co wymagane, zasługuje na nagrodę”.

#06 Nie bój się popełniać błędów i miej odwagę się do nich przyznać

Wszyscy w pewnym momencie naszego życia popełniamy błędy i doznajemy niepowodzeń. To na po warto zwrócić uwagę, to sposób, w jaki reagujemy na takie potknięcia. Ci z nas, którzy mają dobrą etykę pracy, przyjmą te upadki ze szczyptą rezerwy, otrzepują się z kurzu i stają na nogi, gotowi iść dalej.

Jeśli spojrzeć na osoby, które osiągnęły sukces, skłamałyby, gdyby powiedziały, że nie poniosły wielokrotnych porażek. Jednak to, co odróżnia ich od innych, to fakt, że nie pozwolili, aby to ich pokonało. Tak więc, przyjmij swoje porażki, wyciągnij wnioski i przejdź do następnego zadania.

Pracuj z przekonaniem, aby uzyskać pożądane rezultaty, biorąc za tę pracę odpowiedzialność także wtedy, kiedy nie uda ci się ich uzyskać.

Jeśli coś pójdzie nie tak lub jeśli popełnisz błąd, po prostu się do tego przyznaj. Powiedz: „Pomyliłem się. Nie wyszło mi”, a następnie postaraj się wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia. Wszyscy ludzie popełniają błędy. Ważne, aby brać na siebie odpowiedzialność i szukać rozwiązań. Zawsze powinieneś pytać: „Co będziemy robić dalej?”; mówisz: „Następnym razem zróbmy to
tak”. Jeśli wykażesz się dostateczną odwagą cywilną, aby się do tego przyznać, dajesz się poznać jako człowiek wiarygodny i zaskarbisz sobie podziw i szacunek.

#07 Bądź profesjonalistą

Profesjonalizm przejawia się na różne sposoby, od sposobu bycia, wyglądu, komunikacji z innymi i ogólnego zachowania. Chcesz być kimś, kto emanuje pewnością siebie, wiarygodnością i zaufaniem, a także pragnieniem samodoskonalenia.

Dobrym miejscem by zacząć jest okazywanie szacunku innym i sobie oraz poważne traktowanie swojej pracy. Nie oznacza to, że nie możesz się dobrze bawić i czerpać radość z pracy, ale miej świadomość jej znaczenia i nieustannie dąż do doskonałości.

Profesjonalizm, zaangażowanie w doskonałość, szczere pragnienie wpływu na rzeczywistość i skuteczność powinny być twoimi wyróżnikami.

#08 Bądź graczem zespołowy

W dzisiejszym dynamicznym świecie kluczowe znaczenie ma umiejętność skutecznej współpracy z innymi i poprawiania efektów wspólnych wysiłków. Bez umiejętności pracy zespołowej właściwie nie da się odnieść sukcesu.

Naucz się, jak dobrze pracować w zespole. Gracz zespołowy będzie błyszczał w większości środowisk pracy. Niewiele jest miejsc pracy, w których będziesz pracować w pojedynkę. Warto więc wykorzystać swoje umiejętności interpersonalne i nauczyć się, jak współpracować z ludźmi w profesjonalny, uprzejmy i przyjazny sposób.

Gracze zespołowi wiedzą, jak przekonywać innych, osiągnąć kompromis i zdają sobie sprawę, że nie są jedynymi, których głos jest wartościowy. Profesjonalizm ma tu również znaczenie, podobnie jak nauka, jak najlepiej radzić sobie w sytuacjach, w których może dojść do konfliktu.

konsultuj idee, żeby współtworzyć je w grupie. Wysłuchuj pomysłów innych i bądź otwarty na informację zwrotną. Kładź nacisk na współpracę, a nie rywalizację. Kiedy skończysz pracę wcześniej, zaproponuj pomoc innym.

Sprawdź: Jak być graczem zespołowym? 3 kluczowe cechy idealnego członka zespołu

#09 Wyeliminuj czynniki rozpraszające uwagę

W gorączkowym i rozpędzonym świecie, w którym żyjemy, oraz przy pojawieniu się takich zjawisk jak media społecznościowe i niezliczone sposoby komunikacji, nic dziwnego, że tak wiele rzeczy nas rozprasza. Jesteśmy nieustannie bombardowani powiadomieniami i wiadomościami, wciąż coś walczy o naszą uwagę. Mamy problem ze skupieniem i koncentracją.

Musisz jednak pamiętać o swoich priorytetach. Ludzie o dobrej etyce pracy mają swoje priorytety jasno określone. Dbają też o to, aby większość swojego czasu poświęcać na rzeczy, które mają znaczenie.

Jeśli chodzi o pracę, musisz skupić się na pracy i zadbać o to, aby twoje życie osobiste nie wkradło się i nie odciągnęło cię od twoich zawodowych obowiązków. Zwłaszcza teraz, gdy coraz częściej pracujemy zdalnie z domu i tak łatwo jest zająć się czymś niezwiązanym z pracą.

Pozbądź się z otoczenia wszystkiego co może odrywać cię od pracy. Odinstaluj zbędne aplikacje, wyłącz niepotrzebne powiadomienia. Posprzątaj swoje otoczenie i miejsce pracy. Ustal konkretne godziny, w których będziesz sprawdzać pocztę elektroniczną i takie, które pozwolą ci zachować niezakłócony przebieg pracy.

Zaczynaj wcześniej, od razu zabieraj się do roboty i pracuj pilnie przez cały dzień roboczy. Jednocześnie obiecaj sobie, że po skończeniu pracy zawodowej skupisz się w pełni na swoim życiu osobistym i rodzinnym.

Jeśli uda ci się ograniczyć rozproszenie uwagi do minimum, możesz mieć pewność, że twoja produktywność osiągnie maksimum.

Sprawdź: Jak być NIEROZPRASZALNYM panować nad uwagą i decydować o swoim życiu?

#10 Utrzymuj pozytywny stan umysłu

Ten punkt łączy się z niektórymi innymi, takimi jak niepoddawanie w obliczu porażki. Jeśli w pracy wydarzy się coś negatywnego, czy to będzie niedotrzymanie terminu, spór z kolegą, czy kontakt z niezadowolonym szefem, postaraj się zachować pozytywne nastawienie.

Jest to niewątpliwie łatwiejsze w teorii, ale w ostatecznym rozrachunku robi ogromną różnicę. Nie pozwól, aby jeden negatywny incydent nadał ton całemu twojemu dniu. Raczej przepracuj go, a następnie odłóż na bok, aby zająć się tym, co nastąpi później.

Nauka optymizmu polega na zdyscyplinowaniu się do tego, by stale skupiać swoje myśli i słowa na tym, czego pragniesz, i jednocześnie unikać myślenia i mówienia o rzeczach, których nie chcesz. Aby stać się większym optymistą, musisz ciągle myśleć w kategoriach konkretnych działań, które możesz natychmiast podjąć, by osiągnąć swoje najważniejsze cele.

Obiecaj sobie, że zachowasz pozytywne nastawienie bez względu na to, co się wydarzy. Nie pozwalaj sobie na odczuwanie złości lub irytacji, gdy jakaś osoba lub sytuacja nie spełni Twoich oczekiwań. Bądź spokojny, zrelaksowany i skupiony na szukaniu rozwiązań problemów, z którymi się zmagasz.

#11 Weź 100% odpowiedzialność

Przecież nikt nie może być 100% odpowiedzialny za wszystko?!?! Może to i prawda, ale każdy może przyjąć 100% odpowiedzialność za uzyskanie pożądanych rezultatów.

Wymówki nie prowadzą do pożądanych rezultatów. Ale dla każdego, kto stosuje taktykę „chroń własny tyłek”, wymówki są chlebem powszednim:

„Raport nie został skończony, ponieważ zepsuł mi się komputer”; „Miałem problemy z Internetem”; “To nie moja wina. Kasia miała to zrobić” itp.

Obwinianie innych i usprawiedliwianie się ogranicza dostępne rozwiązania, natomiast branie odpowiedzialności zmusza do ich szukania.

Ludzie, których cechuje dobra etyka pracy umieją brać pełną odpowiedzialność za sytuację i to co robią. Bo gdy czujesz się stuprocentowo odpowiedzialny, zmusza cię to do parcia naprzód. Nie czekasz biernie na rozwój zdarzeń i nie polegasz na nikim. Oczywiście, nadal możesz prosić o pomoc, ponieważ jest to jedna z możliwości pozwalających osiągnąć rezultat. Ostatecznie jednak to ty sam jesteś odpowiedzialny za powodzenie.

Odpowiedzialnie podejmuj decyzje dotyczące konkretnych działań lub ich zaniechania. Bądź osobą, która nie uchyla się od odpowiedzialności, która jest godna zaufania. Rozważ każdą z możliwych opcji, by wywiązać się z podjętych działań.

Biorąc 100% odpowiedzialność będziesz mieć większą władzę nad sobą i dzięki temu wyciśniesz z życia więcej tego, na czym ci zależy.

Uwagi końcowe

Jeśli nie urodziłeś się w bogatej rodzinie, nie odziedziczyłeś spadku czy nie wygrałeś w lotto, co wyeliminowałoby konieczność zarabiania na życie, musisz pracować, by zapewnić sobie byt – to oczywiste.

To prawda, że nie wszyscy mamy pracę, która sprawia, że o poranku wystukujemy z łóżka i nie możemy się doczekać, aby zacząć dzień. Jednak, wykorzystując powyższe wskazówki związane z etyką pracy, możesz mieć lepsze doświadczenia w miejscu pracy i uzyskiwać lepsze wyniki. Dobra etyk pracy przełoży się nie tylko na twój sukces zawodowy ale też pozytywnie wpłynie na twoje życie osobiste.

Aby rozwinąć dobrą etykę pracy, wszystko, co musisz zrobić, to praktykować codziennie powyższe wskazówki. Z czasem twoja etyka pracy będzie się stopniowo poprawiać. Inni wkrótce zauważą zmiany, a ty możesz być mile zaskoczony nowymi możliwościami, które zaczną napływać w twoją stronę. Szczególnie istotne są cztery zasady etyki pracy, o których warto pamiętać:

#01 Pojawiaj się punktualnie.
#02 Rób więcej, niż się od ciebie oczekuje.
#04 Cokolwiek robisz, rób najlepiej, jak potrafisz.
#04 Bierz 100% odpowiedzialność.

Nie ma nagród za starania; nagradzane są jedynie rezultaty. Jeśli nie osiągasz rezultatów, przyjrzyj się, dlaczego tak jest, i dokonaj koniecznych zmian w działaniu. Przeanalizuj, gdzie musisz zainwestować więcej wysiłku i energii, a jednocześnie oszacuj, na co tracisz czas.

Niezależnie od tego, co będziesz robił w życiu, staraj się się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Bądź kimś, kto zrobi naprawdę dużo, by uzyskać rezultaty, i z determinacją dąży do celu zamiast skupiać się na tym, czego nie może zrobić.

Ludzie, którzy mają rozwiniętą etykę pracy, wyróżniają się na tle innych i osiągają w życiu więcej. Ci, którzy odnieśli sukces, wiedzą, że warto.

“Talent jest tańszy niż sól. Tym, co dzieli utalentowaną osobę od człowieka sukcesu, jest mnóstwo ciężkiej pracy”. – Stephen King