Czy bierzesz odpowiedzialność za swoje życie? Większość z nas za rzeczy, które nam się w życiu nie podobają czy przytrafiają, winią osoby lub czynniki z zewnątrz. Obwiniamy naszych rodziców, szefów, przyjaciół, media, współpracowników, klientów, żony, mężów, pogodę, gospodarkę, brak pieniędzy, brak talentu czy umiejętności – kogokolwiek lub cokolwiek, co można by obwinić. Nie chcemy spojrzeć tam, gdzie kryje się przeważnie sedno problemu – na siebie samych. Tylko jedna osoba odpowiada za jakość twojego życia. Tą osobą jesteś Ty. Jeśli chcesz odnieść sukces, jeśli chce mieć życie o jakim marzysz musisz przestrzegać jednej podstawowej i najważniejszej zasady sukcesu. Musisz wziąć na siebie 100 % odpowiedzialności za swoje życie!

„Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Twoje życie, to w 100% Twoja odpowiedzialność, nieważne w jak gównianym punkcie życia teraz jesteś, to Twoja odpowiedzialność, żeby coś zmienić, nie ma innej opcji. decyzja, zmiana”.

100% ODPOWIEDZILNOŚCI – PORZUĆ WSZELKIE WYMÓWKI I TŁUMACZENIA

100% odpowiedzialności obejmuje wszystko. Poziom twoich osiągnięć, wyniki twoich starań, jakość relacji z innymi, stan twojego zdrowia i fizycznej kondycji, wysokość zarobków, długi, uczucia – wszystko! Ta zasada jest prosta, ale jej praktykowane nie jest niełatwe. Jednak to jedyny sposób, który da ci to czego pragniesz.

Jeśli ty chcesz stworzyć życie swoich marzeń, to również i ty musisz wziąć 100% odpowiedzialności za wszystko, co ci się przydarza. A to oznacza konieczność porzucenia wszelkich wymówek. Wszystkich opowieści o byciu ofiarą tej czy innej okoliczności życiowej. Tłumaczeń, dlaczego czegoś nie możesz, czegoś nie masz, czy czegoś jeszcze nie zrobiłeś. A także zrezygnowania z szukania winy w okolicznościach zewnętrznych. Musisz porzucić to wszystko raz na zawsze.

Nigdy nie osiągniesz sukcesu, dopóki winy za swoje porażki będziesz upatrywać w czymś lub kimś innym. Twoja postawa ma wyrażać, że posiadasz i zawsze posiadałeś moc, by zmienić swoje życie. Siłę by wszystko nakierować na właściwy tor, aby wypracować pożądany rezultat.

„Kiedy zgubisz swoje wymówki, znajdziesz swoje rezultaty”.

100% ODPOWIEDZILNOŚCI – FORMUŁA Z + R = W

Jack Canfield w jednej w prawdopodobnie najlepszych książek jaka kiedykolwiek powstała na temat rozwoju osobistego i sukcesu – Zasady Canfielda opisuje dokładnie czym jest zasada – 100% odpowiedzialności za życie. Podaje też formułę, która świetnie pokazuje na czym ta zasada w praktyce polega. Oto ona:

Z + R = W
(Zdarzenie + Reakcja = Wynik)

For­mu­ła jest pro­sta. Na­sil te dzia­ła­nia, któ­re przy­no­szą efek­ty. Za­nie­chaj tych, któ­re nie przy­no­szą. Spró­buj no­wych, by prze­ko­nać się, czy mogą ci po­móc w re­ali­za­cji two­ich ce­lów.

Jeśli nie podobają ci się wyniki, jakie obecnie osiągasz, masz dwie podstawowe możliwości:

#01 Możesz winić zdarzenie (Z) za brak pożądanych rezultatów (W).

Inaczej mówiąc, możesz winić pogodę, brak pieniędzy, brak wykształcenia, dyskryminację, gospodarkę, polityków, małżonka, postawę szefa, brak wsparcia, system lub brak systemu itd.

Tak zachowuje się większość ludzi. Za każdą niepożądaną rzecz w swoim życiu winią zdarzenia i okoliczności zewnętrzne. Na wszystko mają wytłumaczenie.

#02 Możesz po prostu zmienić swoje reakcje (R) na zdarzenia (Z) – na to, jak wyglądają okoliczności zewnętrzne. Aż osiągniesz wynik, jakiego pragniesz (W).

Możesz zmienić swój sposób myślenia, porozumiewania się, zmienić obrazy, jakie masz w głowie (wyobrażenia na temat samego siebie i świata), a także swoje zachowanie, to, co robisz. To i tak jedyne, nad czym tak naprawdę masz kontrolę.

Musisz odzyskać tę kontrolę, kontrolę nad swoimi myślami, wyobrażeniami, snami i marzeniami oraz nad swoim zachowaniem. Wszystko, co myślisz, mówisz i robisz musi być zamierzone i zgodne z twoimi zamiarami, wartościami i celami.

„Jeśli nie podobają ci się twoje wyniki, zmień swoje reakcje”. – Jack Cafield

100% ODPOWIEDZILNOŚCI  – WSZYSTKO, CZEGO DOŚWIADCZASZ DZISIAJ, JEST REZULTATEM WYBORÓW, JAKICH DOKONAŁEŚ W PRZESZŁOŚCI

Każdy wynik i każde doświadczenie, jakie staje się twoim udziałem (czy to sukces, czy porażka, bogactwo czy bieda, zdrowie czy choroba, zażyłość czy separacja, radość czy frustracja) jest rezultatem tego, jak zareagowałeś na wcześniejsze zdarzenie czy zdarzenia w twoim życiu.

To samo wydarzenia, 2 różne reakcje, 2 różne wyniki:

Scenariusz #01

Wydarzenie: Dostałeś w pracy 2000 zł premii
Reakcja: Wydałeś ją na szalony wieczór na mieście.
Wynik: Jesteś spłukany.

Scenariusz #02

Wydarzenie: Dostałeś w pracy 2000 zł premii
Reakcja: 1000 zł odłożyłeś na konto oszczędnościowe, a 1000 zł zainwestowałeś.
Wynik: Zwiększyłeś swój majątek netto.

Czujesz różnicę?

Czasami nie możesz zmienić zdarzenia i okoliczności, w których się znalazłeś, ale możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem, zmieniając swoją reakcję.

To jest Twój wybór!

Możesz wybrać „śmieciowe jedzenie” albo zjeść zdrowy wartościowy posiłek.
Możesz pójść na siłownie na trening lub iść spać.
Możesz poczytać książkę, z której się czegoś nauczysz albo oglądać kolejny odcinek serialu.
Możesz zainwestować część swojej pensji albo wydać ją całą.
Możesz spędzać czas pracując nad rozwojem swojego biznesu albo marnować czas scrollując bezmyślnie media społecznościowe.

Zrozum, że cokolwiek zdecydujesz się robić, to Twój wybór i to Ty jesteś za to odpowiedzialny.

„Wszystko, czego w życiu doświadczasz – zarówno wewnętrznie, jak i na zewnątrz – jest rezultatem tego, jak zareagowałeś na jakieś wydarzenie w przeszłości”. – Jack Cafield

W życiu masz kontrolę tylko nad trzema rzeczami. Po pierwsze nad myślami, które rodzą się w twojej głowie. Po drugie nad wyobrażeniami, które wizualizujesz. Po trzecie nad działaniami, które podejmujesz, czyli nad swoim zachowaniem.

To, jak posługujesz się tymi trzema rzeczami, determinuje wszystko, czego doświadczasz. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników i doświadczeń, jakie są twoim udziałem, musisz zmienić swoje reakcje.

Uwagi końcowe

Chcesz odnieść sukces? Chcesz mieć życie o jakim marzysz? Oto jedna najważniejsza zasada sukcesu, o której musisz zawsze pamiętać i ją stosować:

„Weź 100 % odpowiedzialności za swoje życie”.

Wzięcie na siebie 100% odpowiedzialności oznacza, że uznajesz, że to Ty tworzysz wszystko, co ci się przydarza. To znaczy, że rozumiesz, że to Ty jesteś przyczyną wszystkich swoich doświadczeń. To Ty jesteś tym, kto czyni twoje życie takim, jakie jest.

Jeśli zależy ci na prawdziwym sukcesie, musisz zaprzestać szukania winnych i skarżenia się. Musisz wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie – czyli za wszystkie własne wyniki, zarówno sukcesy, jak i porażki. To warunek wstępny, by wieść życie pełne sukcesów. Dopiero gdy uznasz, że jesteś autorem wszystkiego, co dotąd stworzyłeś, będziesz mógł przystąpić do budowania przyszłości, jakiej pragniesz.

Życie, jakie obecnie jest Twoim udziałem, jest rezultatem wszystkich przeszłych myśli i działań. Sam odpowiadasz za swoje teraźniejsze myśli i bieżące uczucia. Sam odpowiadasz za to, co mówisz i co robisz. Zawiadujesz każdym swoim czynem i każdym działaniem. By wieść bardziej udane życie, musisz jedynie podejmować takie działania, które przyniosą więcej pożądanych przez ciebie rezultatów.

To wszystko. Cała filozofia.

„Albo jesteś autorem, albo odbiorcą wszystkiego, co dzieje się w twoim życiu”. – Jack Cafield

Zasady Canfielda. Rusz się tam gdzie jesteś i idź tam gdzie chcesz być! - Jack Canfield
Zasady Canfielda. Rusz się tam gdzie jesteś i idź tam gdzie chcesz być! – Jack Canfield

Zasady sukcesu są uniwersalne…

Jeśli jeszcze nie czytałeś książki Zasady Jacka Cafielda, nie czekaj dłużej. Ta książka ma prawie 600 stron i może przerażać objętością, ale zdecydowanie warto ją choć raz w życiu przeczytać. Sukces dla każdego z nas oznacza coś innego. Jednak narzędzia i droga do jego osiągnięcia są uniwersalne.

Jack Canfield zebrał w jednym miejscu cały zbiór reguł, które każdego dnia pozwolą ci przybliżyć się do upragnionego sukcesu i szczęścia. Zasady działają jeśli działasz zgodnie z zasadami. Jeśli zastosujesz się do zawartych w niej rad i zaczniesz stosować w praktyce opisane w niej praktyki twoje życie zacznie się zmieniać. Uwierz będzie to bardzo pozytywna zmiana. Sam się zdziwisz na co cię stać i będziesz dumny z tego jak wiele możesz osiągnąć.

„Musisz wziąć za siebie odpowiedzialność.
Nie możesz zmienić okoliczności, pór roku czy wiatru,
ale możesz zmienić samego siebie. –
JIM ROHN”.

Sprawdź też: 16 życiowych zasad o których musisz pamiętać

Czy jesteś gotów wziąć 100% odpowiedzialności za swoje życie?