Istnieją życiowe zasady i reguły o których warto pamiętać. Bez względu na to czy masz lat 20, 30 czy 40+ Wybierz te, które są ci bliskie. Zastosuj je, a Twoje życie zyska na jakości, znaczeniu i sensie. Oto 16 życiowych prawd, o których powinieneś pamiętać. Zaczynamy!

„Każde doświadczenie, nawet błahe i prozaiczne, może być lekcją, darem, błogosławieństwem, jeśli odbierzemy je duchowo, a nie osobiście”. –  Regina Brett

Oto 16 życiowych zasad o których warto pamiętać

#01 Nie zawsze wszystko będzie szło po twojej myśli

Chociaż trudno to przyznać, zapamiętaj sobie, że sprawy nie zawsze układają się zgodnie z twoim planem. Czasami odchylenia od naszych założeń są niewielkie, czasami potrafią istotnie wpłynąć i zmienić życie. Dlatego, warto mieć w zanadrzu plan B.

„Nie należy ani okrętu przytwierdzać do jednej kotwicy, ani życia opierać na jednej nadziei”. – Epiktet

#02 Nie pal za sobą mostów

Nigdy nie wiesz, kogo będziesz potrzebował w przyszłości. To może być twój wykładowca, szef w pracy, barman w kawiarni niedaleko twojego domu. Pamiętaj, że wbrew pozorom żyjemy w małym świecie.

„Nie pal za sobą mostów, bo nie wiado­mo czy tą samą drogą nie przyj­dzie Ci kiedyś wracać”.

#03 Świadomie wybieraj ludzi wokół siebie

Pewnie nie raz już słyszałeś, że jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Warto się nad tym zastanowić. Z kim się najczęściej spotykasz? Z jakimi poglądami i spostrzeżeniami stykasz się na co dzień? Osoby, które cię otaczają, kształtują cię. Jeśli nie chcesz zachowywać się jak ktoś z twojego bliskiego otoczenia, lepiej skreśl go ze swojej listy znajomych.

„Jeśli to ty jesteś najmądrzejsza w całym gronie, powinieneś koniecznie zmienić grono!”

#04 Nauka to wieczny proces

Nauka nie kończy się na formalnej edukacji w szkole. Ucz się przez całe życie. Wyciągaj wnioski z życiowych doświadczeń. Pogłębiaj wiedzę, zdobywaj nowe umiejętności. Nie tylko po to, aby nie mieć problemów z zatrudnieniem, zmianą pracy czy stanowiska. Ale też, aby poznawać nowe obszary życia, poszerzać pasje i swoje horyzonty myślowe. Rozwijać się jako człowiek.

„Ciągle się jeszcze uczę”. – Michał Anioł w wieku 87 lat

#05 Nigdy nie odkładaj życia na później

Czy czekasz z realizacją swoich marzeń, aż będziesz mieć więcej czasu albo przyjdzie odpowiedni moment? A jeśli to nigdy nie nastąpi? Nie czekaj, aż skończysz studia lub zaczniesz nową pracę. Czas płynie szybciej, niż możesz sobie wyobrazić. Jeśli nie nauczysz się jak żyć chwilą, nigdy nie będziesz żył w pełni. Jedyne co jest pewne to chwila obecna. Nie czekaj ze spełnianiem marzeń.

Jutro? Nie ma takiego dnia w tygodniu! – Sam Horn

Sprawdź: 10 trików aby plany na „jutro” zrealizować „dziś”

#06 Zadbaj o swoje ciało i umysł

Ciało jest pojazdem, w którym przemieszczamy się po osi czasu. To w jakim stanie jest ten pojazd ma wpływ na tempo i jakość twojego życia. Wiele problemów nie znika samo z siebie, bez względu na to, jak bardzo byś sobie tego życzył. Nie ignoruj symptomów i sygnałów, które wysyła ci twoje ciało. Działaj z wyprzedzeniem. Zadbaj o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Odpowiednia dieta, sen, aktywność fizyczna to podstawy, o których musisz pamiętać

„Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia”. – Jim Rohn

#07 Masz prawo powiedzieć „nie”

Nie musisz na wszystko się zgadzać. Możesz powiedzieć „nie” wszystkiemu co ci nie służy. Jeśli coś jest sprzeczne z twoimi wartościami, celami, wywołuje u ciebie nadmierny stres czy niepokój i odbiera ci szczęście usuń to ze swojego życia. Nawet jeśli odmawianie wydaje się trudne. Powiedz temu – „nie”, podziękujesz sobie później.

„Kiedy mówisz „tak” innym, upewnij się, że nie mówisz sobie „nie””. – Paulo Coelho

Sprawdź: Jak odmawiać? 3 kroki do skutecznego mówienia „nie”

#08 Zaufaj swoim przeczuciom

Twoja intuicja jest twoim niewidzialnym przewodnikiem w podejmowaniu decyzji. Nie zawsze musisz iść w określonym kierunku, jeśli w głębi siebie czujesz, że to jest zły wybór. Pamiętaj zawsze możesz powiedzieć „nie”. Intuicja i logiczne rozumowanie dopełniają się.

„Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją”.  – Steve Jobs

Sprawdź: Uwolnij siłę intuicji! 7 kroków jak rozwinąć intuicję

#09 Nie duś w sobie emocji

Zasługujesz na to, by doświadczyć życia w całej jego pełni. Emocje – nawet te negatywne – są jego częścią i nie zawsze są czymś złym. Bez nich nie będziemy odczuwać tak dużej przyjemności z pozytywnych uczuć. Emocje warto wyrażać, nie powinno się ich w sobie tłamsić. Złość czy płacz to czasami konieczność. Nie broń się przed nimi za wszelką cenę.

„Jeśli jesteś zły, to krzycz, jeśli smutny – płacz, jeśli – szczęśliwy śmiej się na głos. Tłumione emocje to trucizna, która niszczy cię od wewnątrz”. – Nah Kin.

#10 Wybaczaj

Trzymanie urazy nie poprawi twojego życia, a zazwyczaj cierpisz przede wszystkim ty. Wybaczać to nie znaczy zapomnieć. Naucz się wybaczać sobie i innym oraz przyznawać się do błędów. Nie chowaj urazy i nie miej żalu. Wybacz i zrzuć z siebie ciężar, który utrudnia ci pójście na przód.

„Słabi nigdy nie potrafią przebaczać. Przebaczenie jest cnotą silnych”. – Mahatma Gandhi

#11 Jesteś swoim największym sojusznikiem i przeciwnikiem

Jesteś swoim najlepszym wsparciem i jesteś swoim największym wyzwaniem. Opanowanie samego siebie może być trudne. To co o sobie myślisz i jakie masz nastawienie wpływa na twoje działania i samopoczucie. Jeśli uważasz, że coś potrafisz to masz rację, jeśli uważasz że czegoś nie potrafisz, to także masz rację. Bądź swoim swoim sojusznikiem, a nie wrogiem. Niech twoje myśli i pozytywne nastawienie dodają ci siły. Staraj się być coraz lepszą wersją siebie.

„Twój największy krytyk mieszka między twoimi uszami”.

#12 Zawsze podnoś się po upadku

Życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Doznajemy porażek, popełniamy błędy. Prawdopodobnie nie raz zdarzy ci się, że „upadniesz”. Czasami te upadki będą się wydawać tragiczne i będziesz je postrzegał jak koniec świata. To jest normalne, zwłaszcza gdy nie udaje się coś na czym bardzo ci zależy. W takich sytuacjach musisz zebrać w sobie siłę, która wciąż w tobie jest i wziąć się w garść. Póki żyjesz to jeszcze nie koniec. Upadłeś? Powstań i ruszaj dalej!

„Kiedy życie cię powala, spróbuj wylądować na plecach. Bo kiedy możesz spojrzeć w górę, możesz też wstać.” – Les Brown

#13 Miej pasję do tego, co robisz

Pracy poświęcamy znaczną część naszego dnia i życia. Niezależnie od tego, czy pracujesz na etacie czy prowadzisz własny biznes postaraj się znaleźć zajęcie, które jest bliskie twoim zainteresowaniom i pasji. Ci, którzy osiągają w życiu najwięcej, zawsze z pasją podchodzą do swoich zajęć. Pasja zorientowana na cel to ogromna siła, która wypełnia nas pragnieniem robienia postępów i daje energię do walki z trudnościami i wątpliwościami. Pasja zwielokrotni Twoją energię i pozwoli wznieść się na szczyty twoich możliwości.

„Jeśli robisz to co kochasz wtedy pytanie nie brzmi czy odniesiesz sukces, ale kiedy”.

#14 Postrzegają wyzwania jako szansę

Traktuj problemy jak wyzwania oraz jako okazje do nauki i rozwoju. Daje to też dodatkową motywację, żeby się rozwijać, być lepszym. W obliczu trudności staraj się zachować pozytywne nastawienie. Pozytywne myślenie nie rozwiąże wszystkich problemów, ale zmniejsza obawy i niepokój. Dodaje wiary i nadziei na znalezienie rozwiązania. W życiu będziesz musiał stawić czoła wielu wyzwaniom. Jeśli przyjmiesz je jako okazję do doskonalenia, łatwiej będzie ci je pokonać.

„Ostatecznie, trudności to tylko rzeczy do przezwyciężenia”. – Sir Ernest Henry Shackleton

#15 Masz wolność do kształtowania swojego życia

Jesteś Panem i Twórcą swojego życia. Choć nie zawsze masz wpływ na wszystkie okoliczności, zawsze masz wpływ jak na daną sytuację reagujesz. Dokonując określonych wyborów i podejmując ukierunkowane na cel działania, możesz kreować swoje życie. Nie narzekaj, nie szukaj winnych, nie rób wymówek, nie licz na to że ktoś coś zrobi za ciebie. Twoje życie to jest Twoja odpowiedzialność.

„Ty jesteś panem biegu losów Twoich, Ty jesteś ducha swego kapitanem”. – William Ernest Henley

#16 Kochaj samego siebie

To jest jedna z ważniejszych życiowych zasad. Nie jest to bynajmniej zachęta do skrajnego egoizmu. Nie chodzi o to, że w twoim życiu chodzi tylko o ciebie i o to, co się liczy dla ciebie. Bliskie i wartościowe relacje z innymi ludźmi są bardzo cenne. Jednak miłość do siebie jest niezbędnym warunkiem wstępnym stworzenia autentycznego i udanego związku z drugim człowiekiem.

Naucz się traktować swoje „ja” ciepło, serdecznie i z szacunkiem. W przeciwnym razie będziesz tkwił w niepewności, lęku, nie wiedząc, kim jesteś, ani dokąd zmierzasz. Kochać siebie to zadanie, którego musisz się podjąć i które daje większą satysfakcję niż jakiekolwiek inne wyzwanie, jakie podejmiesz w swoim życiu.

„Pokochanie siebie to początek romansu na całe życie” – Oscar Wilde

Która z tych życiowych zasad najbardziej do ciebie przemawia? Jakie zasady dodasz do tej listy życiowych reguł? Napisz w komentarzu.