Codziennie powtarzasz sobie, że „od jutra” zaczniesz lub że „jutro” coś zrobisz? Czekasz z realizacją swoich marzeń na odpowiedni moment albo po prostu na to, aż będziesz mieć więcej czasu? A jeżeli to się nigdy nie zdarzy? Jeśli któregoś dnia obudzisz się i stwierdzisz, że nie zostało ci ani trochę czasu na zrobienie tego wszystkiego, co zawsze chciałeś zrobić. Jutro? Nie ma takiego dnia w tygodniu! Realizuj swoje plany na „jutro” już „dziś”! Życie jest zbyt cenne, by odkładać je na później!

Co zrobić, aby „jutro” zmienić w „dziś”? Jak nie odkładać marzeń na później? Jak nadać życiu większy sens?

Sam Horn w swojej książce „Jutro? Nie ma takiego dnia w tygodniu!” opisuje 10 życiowych chwytów, które mogą ci w tym pomóc. Okazuje się, że są rzeczy, które możesz zrobić od razu, aby przestać odkładać swoje plany na później, ruszyć naprzód, poczuć się szczęśliwszym i bardziej zadowolonym z życia!

„W tygodniu nie ma dnia o nazwie j u t r o„. – Sam Horn

Oto 10 życiowych chwytów Sam Horn, dzięki którym „jutro” zmieni się w „dziś”, a Twoje plany i marzenia w rzeczywistość!

#01 OCEŃ historię swojego szczęścia.

Pierwszy życiowy chwyt polega na tym, żeby się zatrzymać, rozejrzeć, zastanowić i dokonać oceny tego, co wpływa na jakość twojego życia. Dlaczego odkładasz na później najważniejsze sprawy w życiu? Co dla ciebie oznacza szczęście? Co zmniejsza twoją satysfakcję z życia, a co ją zwiększa?

#02 STWÓRZ marzenie do natychmiastowej realizacji.

Następnym życiowym chwytem jest stworzenie inspirującego marzenia lub opartego na pasji przedsięwzięcia, które da ci motywację do wstawania z łóżka każdego ranka. Stwórz marzenie, które będzie podstawą dążenia do sensu życia. Sprecyzuj, czego pragniesz. Im konkretniejszy zamiar, tym większe prawdopodobieństwo realizacji.

#03 WYRZEKNIJ SIĘ nieaktualnych przekonań i zachowań.

Skoro już wiesz, co dla ciebie znaczy szczęście i co może sprawić, że będziesz z nadzieją wyczekiwał następnego dnia następny trik polega na usunięciu przeszkód, które mogą ci przeszkadzać. Musisz pozbyć się tego co nieistotne. Dobrowolnie zrezygnować ze wszystkiego co pochłania twój czas, energię i zasoby, które możesz przeznaczyć na ważniejsze dla ciebie sprawy.

#04 ZAPOCZĄTKUJ codzienne działania, które posuną twoje życie do przodu.

Po odrzuceniu rzeczy, które uniemożliwiały ci podjęcie sensowniejszych działań, wyjdź ze stagnacji i podejmij działania, by odzyskać swoje dni. Przeżywaj je, każdy z osobna i wszystkie razem, gdyż w przeciwnym razie lata przelecą i nie będą należały do ciebie. Podejmuj zdecydowane działania dla własnego dobra i odzyskania dni, by upływające lata mogły należeć do ciebie. Wymaga to wiary w siebie i własne umiejętności oraz radzenia sobie z problemami na bieżąco. Przestań wszystko drobiazgowo analizować i zacznij działać.

#05 CELEBRUJ tu i teraz to, co dobre w twoim życiu.

Kolejny chwyt pokazuje, jak się cieszyć życiem tu i teraz, nawet w bardzo wymagających okolicznościach. Doceniaj i przeżywaj życie dzień po dniu. Mimo, że zdarzają się stresujące sytuacje, na które nie masz wpływu, jest wiele drobnych rzeczy, które możesz robić na co dzień, żeby twoje życie miało lepszy smak. Aby „jutro” zamieniło się w „dzisiaj”, musimy stale dostrzegać wokół siebie to, co dobre.

#06 WIĄŻ SIĘ z ludźmi, na których zawsze możesz liczyć.

Ten chwyt dotyczy umiejętności budowania wartościowych relacji. Wiąż się z ludźmi wspierającymi cię w realizowaniu priorytetów, przyspieszającymi to dążenie i sprawiającymi, że osiągnięcie celu jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Otaczaj się ludźmi, którzy chcą dla ciebie dobrze i pragną wydobyć z ciebie to, co najlepsze. Pamiętaj jednak, że „sam” nie zawsze znaczy „samotny.

#07 POŁĄCZ pasję z zawodem.

Rób to, co kochasz, może to wyświechtane powiedzenie, ale możliwe. Twój zawód może być jednocześnie pasją. Ten życiowy chwyt polega na łączeniu pracy z wypoczynkiem, zamiast postrzegania ich jako dwóch zupełnie odrębnych rzeczy. Możesz zbudować karierę, w której będziesz zarabiać na tym, co najlepiej umiesz robić, biorąc to, co najlepsze z obu tych światów. Przestać czekać, aż satysfakcjonująca praca sama cię znajdzie. Wyjdź jej na przeciw. Nigdy nie jest za późno na zbudowanie bardziej satysfakcjonującej kariery.

#08 DOMAGAJ SIĘ tego, czego chcesz, potrzebujesz i na co zasługujesz.

Czy nie dbasz przede wszystkim o to, żeby inni byli szczęśliwi? Ten życiowy trik opiera się na korzystnych dla ciebie sposobach dbania o własne sprawy i upominania się o swoje prawa, tak aby twoje relacje osobiste i zawodowe w większym stopniu odpowiadały twoim oczekiwaniom. Powinieneś aktywnie zabiegać o swoje interesy zamiast czekać na to, aż coś spadnie ci z nieba. Nie warto być zbyt miłym kosztem siebie. Pamiętaj kiedy nie prosisz odpowiedź zawsze brzmi „NIE”.

#09 ZACZNIJ od nowa.

Jeśli są w Twoim życiu sytuacje nie do zniesienia zamiast ich akceptowania, unikania, narzekania lub denerwowania się wprowadź zmiany. Z czego musisz zrezygnować, żeby odzyskać harmonię z tym, co dla ciebie dobre? Martwi cię twoja przyszłość? Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć wszystko od nowa, bez względu na to, z czym się zmagasz. Podejdź kreatywnie do różnych opcji, których być może jeszcze nie rozważałeś.

#10 PRZENIEŚ SIĘ na lepsze pastwisko

To ostatni 10 życiowy chwyt jeśli po 9 poprzednich twoje życie wciąż nie wygląda tak jak chcesz, być może nadszedł czas, żeby „przenieść się na lepsze pastwiska”. Czasem trawa jest wystarczająco zielona tam, gdzie akurat jesteśmy, ale czasem faktycznie gdzie indziej jest bardziej soczysta. Czasem najlepszym sposobem wyrobienia sobie nowego spojrzenia na świat jest poszukanie nowego miejsca. Może czas się przeprowadzić? Zacznij od nowa w nowym miejscu. Pamiętaj jednak, że zmiana nie zawsze musi doprowadzić cię do zupełnie nowego miejsca. Czasem po prostu zataczasz krąg i wracasz do miejsca, w którym czułeś się najlepiej.

Uwagi końcowe

Oto 10 trików Sam Horn aby plany na „jutro” zrealizować „dziś” i czerpać więcej satysfakcji z życia. Nie musisz od razu rzucać pracy, wygrywać na loterii ani zaniedbywać swoich obowiązków, żeby nadać życiu oczekiwany kształt. Nie czekaj dłużej! Zacznij stosować te 10 życiowych chwytów od dziś! Wybierz te, które wzbudzą w tobie największy oddźwięk i sprawdzą się w twoim przypadku. Rób częściej to, co dla ciebie ważne, popracuj każdego dnia nad jakością swojego życia, aby było takie, jakiego pragniesz, jakiego potrzebujesz i na jakie zasługujesz.

Aby ułatwić sobie to zadanie koniecznie sięgnij po książkę Sam Horn „Jutro? Nie takiego dnia tygodnia”. Dzięki wydawnictwu Laurum i tłumaczeniu Michała Lipy ta jedna z lepszych książek o tej tematyce dostępna jest po polsku. „Jutro? Nie takiego dnia tygodnia” to lektura pełna inspiracji, motywacji i życiowej mądrości. Nie powiela wyświechtanych schematów i banalnych porad.

Jutro? Nie ma takiego dnia w tygodniu!10 trików, dzięki którym przestaniesz odkładać swoje plany na później. - Sam Horn
Jutro? Nie ma takiego dnia w tygodniu!10 trików, dzięki którym przestaniesz odkładać swoje plany na później. – Sam Horn

Dziesięć życiowych chwytów szczegółowo opisanych w 10 rozdziałach tej książki to konkretne działania, które możesz podjąć (prędzej, nie później), aby uczynić swoje życie bardziej satysfakcjonującym.

Dużą wartością jest to, że każdy rozdział tej książki zaczyna się od opowieści. Opisane historie zaczerpnięte są z życia Sam Horn lub innych ludzi, których spotkała podczas swojej rocznej podróży po kraju, jaką odbyła po nagłej śmierci swojego ojca, któremu nigdy nie udało się spełnić swoich marzeń. Ludzi, którzy zdali sobie sprawę, że zegar tyka, i postanowili zrobić coś inaczej, zamiast czekać na „jutro”, które nigdy może nie nadejść. Opisane przygody i spostrzeżenia zainspirują cię i pomogą ci zrozumieć, że dzień dzisiejszy jest jedynym, który masz na pewno do dyspozycji oraz nauczyć się żyć zgodnie z tym przekonaniem.

Przestać zwlekać i zacznij już dziś – a nie jutro – kreować swoje życie tak, jak zawsze chciałeś. Nigdy nie przestawaj się rozwijać i budować życia, które kochasz. Stosuj życiowe chwyty, zmieniaj swoje życie na lepsze i spełniaj swoje marzenia już teraz.  Spraw, by reszta twojego życia była tą najlepszą w życiu!

„Szczęśliwe życie jest kombinacją pełnego doświadczania tu i teraz, a jednocześnie otwartości na to, co będzie dalej”. – Sam Horn

Sprawdź też: 10 sposobów jak przestać prokrastynować i zrobić to co musisz zrobić

A Ty jaką rzecz, którą odkładasz na „jutro” zrobisz „dziś!” ?