W życiu chodzi o to, aby być szczęśliwym. Czyż nie? Ale co daje nam szczęście? Jak być szczęśliwym? Grupa naukowców i specjalistów od szczęścia postanowiła to sprawdzić. Rozpoczęli trzymiesięczną pracę z grupą ochotników z oddalonego o około 40 kilometrów
od Londynu miasta Slough i okolic. Chcieli się przekonać, czy wiedza teoretyczna i nauka o szczęściu sprawdza się w praktyce.

Eksperci od szczęścia, stworzyli specjalny program złożony z eksperymentów i zajęć dostosowany do specyficznych potrzeb badania. Wraz z mieszkańcami Slough wcielali w życie założenia „nauki o szczęściu”, opartej na najnowszych odkryciach medycyny, psychologii i nauk społecznych. Powstał nawet serial BBC pod tytułem Making Slough Happy (w wolnym tłumaczeniu Uszczęśliwianie Slough), który dokumentował cały przebieg eksperymentu i uszczęśliwiania mieszkańców Slough.

„Możesz być szczęśliwszy i zaraz dowiesz się jak…”

Manifest szczęścia czyli jak być szczęśliwym!

Zespół badawczy na podstawie aktualnej wiedzy i odkryć nauki o szczęściu opracował dziesięciopunktowy manifest szczęścia, który mieszkańcy Slough mieli wcielić w życie. Okazał się on niezwykle skuteczny w zwiększaniu poziomu szczęścia. 

W wypadku wszystkich ochotników, którzy stosowali się do zasad „Manifestu szczęścia” przyniosło to bardzo dobre rezultaty. Jeden z uczestników stwierdzi: „Odkąd wziąłem sobie „Manifest szczęścia” do serca, życie stało się tak pełne i ciekawe, że prawie już nie pamiętam, jak żyłem kiedyś”.

W rzeczywistości propozycje te mogą sprawdzić się w przypadku każdego, kto szuka sposobów na bardziej szczęśliwe życie. Aż trudno uwierzyć, jak proste są niektóre z nich.

Oto 10 punktów manifestu szczęścia:

#01 Ruszaj się 

Zafunduj sobie półgodzinną gimnastykę trzy razy w tygodniu.

#02 Ciesz się z tego, co masz

Pod koniec dnia pomyśl przynajmniej o pięciu rzeczach, za które jesteś wdzięczny.

#03 Poświęć trochę czasu na rozmowę

Co tydzień odbądź godzinną, nieprzerywaną rozmowę ze swoim partnerem albo przyjacielem.

#04 Posadź jakąś roślinę

Zasadź roślinę, choćby w skrzynce na kwiaty albo w doniczce. I dbaj o nią!

#05 Skróć czas spędzany przed ekranem

Czas spędzany przed telewizorem i innymi ekranami skróć przyjemniej o połowę.

#06 Uśmiechnij się do nieznajomego

Przynajmniej raz dziennie uśmiechnij się do nieznajomego na ulicy i/lub pozdrów go.

#07 Zadzwoń do przyjaciela

Skontaktuj się przynajmniej z jednym przyjacielem lub krewnym, z którym od dawna nie rozmawiałeś i umów się na spotkanie.

#08 Serdecznie się pośmiej

Pamiętaj o dobrym humorze. Chociaż raz w ciągu dnia serdecznie się pośmiej.

#09 Nagradzaj się

Codziennie spraw sobie jakąś nagrodę i daj sobie czas naprawdę się nią nacieszyć.

#10 Zrób coś dobrego

Każdego dnia postaraj się zrobić dla kogoś coś dobrego.

Uwagi końcowe

Czym jest szczęście? Szczęście to stan emocjonalny o kluczowym znaczeniu dla naszego dobrostanu. Związane z nim emocje to radość, zachwyt, błogość i miłość. Jednak nie ma jednej słusznej definicji szczęścia. Dla każdego z nas szczęście jest czymś innym.

Życie pełne radości i szczęścia jest unikatowym zjawiskiem, którego nie da się powielić według jakiegoś uniwersalnego przepisu, który sprawdzi się u wszystkich. Jednak możesz zrobić naprawdę wiele, by zwiększyć swoje poczucie zadowolenia.

Każdy może nauczyć się być bardziej radosnym. Badania naukowe coraz wyraźniej dowodzą, że szczęście jest umiejętnością, którą można przyswoić, jak jazdę na rowerze czy grę na gitarze. Od czego zacząć? Na początek zastosuj w swoim życiu 10 zasad „Manifestu szczęścia” przez 2 miesiące i sprawdź jak działają u ciebie. Pamiętaj, że dążenie do szczęścia to nie zawody, więc daj sobie czas i stopniowo wprowadzaj pozytywne zmiany w swoim życiu. Obserwuj co u ciebie działa, a co nie i wybieraj to co sprawdza się w twoim przypadku.

Naucz się czerpać radość z życia!

Aby dowiedzieć więcej o szczęściu i eksperymencie w miasteczku Slough koniecznie sięgnij po książkę Liz Hoggard Jak być szczęśliwym. Dzięki wydawnictwu Rebis i tłumaczeniu Eweliny Jagły dostępna jest po polsku.

Jak być szczęśliwym - Liz Hoggard
Jak być szczęśliwym – Liz Hoggard

Dzięki tej książce odkryjesz, jak zwiększyć swoje poczucie szczęścia i sprawić, aby bliskie ci osoby również były szczęśliwsze. W książce Jak być szczęśliwym znajdziesz m.in:

  • naukowe podstawy nowej, fascynującej nauki o szczęściu, opartej na odkryciach w dziedzinie psychologii, medycyny i nauk społecznych;
  • praktyczne wskazówki, w jaki sposób odmienić swoje życie.

Po kolei omówione zostały wszystkie aspekty dobrego samopoczucia, od miłości i seksu, aż po zdrowie i podróżowanie. Możesz się z nich dowiedzieć, co jadać dla poprawy nastroju, ilu mieć partnerów seksualnych, żeby poczuć się naprawdę szczęśliwym, i jak wzbudzić w sobie większy entuzjazm dla gimnastyki bez konieczności odwiedzania klubu fitness.

Książka Jak być szczęśliwym nie tylko odkryje przed tobą nauki o szczęściu. Dzięki licznym dowodom i danym statystycznym da ci lepsze pojęcie, co w praktyce zrobić, aby być szczęśliwym. Prezentuje też wiele wykorzystanych w Slough ćwiczeń i przytacza wypowiedzi ochotników biorących udział w eksperymencie. Opisuje ich przeżycia, cytuje wypowiedzi i jasno unaocznia ich zmieniający się stosunek do życia. Dzięki lekturze Jak być szczęśliwym, przedstawionym w niej ćwiczeniom i wskazówkom również ty możesz zmienić swój sposób myślenia i odczuwania.

Możliwość uczynienia swego życia szczęśliwszym spoczywa w twoich rękach! Nie czekaj aż szczęście samo do ciebie przyjdzie! Zaproś szczęście do swojego życia!

„Szczęście ci służy, więc nie wstydź się uczynić zeń sprawy priorytetowej”. – Liz Hoggard

Sprawdź też: Co robią najszczęśliwsi ludzie? 12 działań budujących szczęście

A Ciebie co uszczęśliwia? Napisz w komentarzu i zainspiruj innych.