Wszyscy jesteśmy narażeni na stres. Stres jest wciąż obecnym w naszym życiu. Zbyt wysoki poziom stresu, niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Przyczyny stresu są bardzo różne. Praktycznie każda zmiana zarówno na lepsze jak i na na gorsze, może być źródłem stresu. Nad życiowym stresem można jednak zapanować. Jak zmniejszyć stres? Rozwiązuj swoje życiowe problemy!

Większość z nas odczuwa stres w obliczu codziennych większych lub mniejszych problemów, z którymi musimy sobie jakoś poradzić. Jednym ze skutecznych sposobów walki ze stresem jest rozwiązywanie życiowych problemów, których doświadczamy. Kolejno eliminując swoje życiowe problemy, nabierasz pewności siebie i przekonania o tym, że lepiej panujesz nad sytuacją.

Przeważnie mamy wiele problemów i czasem trudno jest się zdecydować, którym z nich zając się w pierwszej kolejności. Dobra strategia rozwiązywania problemów może w tym pomóc. Rozwiązywanie problemów to umiejętność, której możesz się nauczyć. Jak rozwiązywać życiowe problemy?

Martin M. Antony i Randi E. McCabe, eksperci w dziedzinie zaburzeń lękowych, autorzy m.in. książki 10 prostych sposobów na radzenie sobie z paniką opisują metodę rozwiązywania problemów, która może w tym pomóc. Opiera się on na technikach rozwiązywania problemów opracowanych przez naukowców Mynors-Wallis i Hegel. To kilku etapowy usystematyzowany proces, który w ośmiu krokach poprowadzi cię od problemu do rozwiązania. Przyjrzymy się im po kolei, aby skuteczniej rozwiązywać problemy i uporać się ze stresem. Zaczynamy!

Zmniejsz swój stres czyli jak rozwiązywać życiowe problemy? 8 kroków do rozwiązania problemu

Krok #01 Wypisz swoje problemy

W pierwszej kolejności spisz swoje problemy. Niech twoja lista obejmie wszystkie trudności i kłopoty, z którymi się zmagasz. Uwzględnij sytuację zawodową, relacje z życiowym partnerem, kontakty z rodziną i ze znajomymi, finanse, stan zdrowia, pracę, naukę w szkole czy na uczelni, to gdzie mieszkasz, problemy prawne i inne problemy, z którymi się stykasz we wszystkich sferach swojego życia.

Krok #02 Wybierz jeden problem do wyeliminowania

Po wypisaniu problemów może się okazać, że jest ich wiele. Być może lista twoich problemów, wręcz cię przeraziła. Nie załamuj się i nie trać nadziei eliminowanie ich po kolei, jeden za drugim, jest zadaniem wykonalnym. Na początek wybierz jeden problem. Tylko jeden ten, który ci najbardziej doskwiera, bądź inny, na przykład najłatwiejszy do rozwiązania.

Sprawdź: Macierz Eisenhowera – skup się na priorytetach

Krok #03 Wyznacz sobie cel

Określ cel jaki chcesz osiągnąć. Co zmieniłoby się w twoim życiu, gdyby rozpoznany przez ciebie problem zniknął? Co robiłbyś inaczej? Jaka zmiana by cię ucieszyła? Niech odpowiedzi na te pytania posłużą ci do wyznaczenia celu, który będzie miał jakiś związek z rozwiązywanym właśnie problemem. Powinien to być cel konkretny, realistyczny i osiągalny.

Sprawdź: SMARTEST – jak skutecznie formułować cele?

Krok #04 Przeprowadź “burzę mózgu”

Poświęć trochę czasu na rozważenie wszystkich możliwych strategii oraz rozwiązań, które pozwoliłyby ci osiągnąć cel. Wygeneruj jak najwięcej możliwych pomysłów. Zapisz każdą możliwość, nie oceniając jej przydatności.

Sprawdź: Jak kreatywnie rozwiązywać problemy? – Metoda Sześciu Kapeluszy

Krok #05 Wybierz rozwiązanie

Zastanów się nad sporządzoną listą ewentualnych rozwiązań. Wybierz jedno do sprawdzenia w pierwszej kolejności. Jeśli trudno ci się zdecydować, wypisz plusy i minusy realizacji każdego rozwiązania.

Krok #06 Opracuj plan

Aby skutecznie wdrożyć rozwiązanie w życie potrzebny jest plan działania. Jakie kroki podejmiesz, aby zrealizować wybrane rozwiązanie? Zapisz etapy działania.

Krok #07 Zrealizuj swoje zamiary

To bardzo ważny krok. Bez działania, zamiany myśli i słów w czyn, nie ma efektów. Wykonaj to co zaplanowałeś.

Krok #08 Oceń efekt

Po podjętym działaniu i wdrożeniu planu w życie trzeba ocenić uzyskane rezultaty. Jaki efekt przyniosło twoje rozwiązanie? Jeśli udało ci się osiągnąć cel, możesz wyznaczyć sobie następny (oznacza to powrót do kroku #03). Albo też wybrać sobie kolejny problem i rozpocząć procedurę od początku (od kroku #01).  Jeżeli nie udało ci się osiągnąć celu, określ przeszkody, które ci to uniemożliwiły. Zastanów się nad modyfikacją planu (krok #06) albo wyborem innego rozwiązania (krok #5).

Uwagi końcowe

Oto poznałeś sposób jak rozwiązywać życiowe problemy. Te 8 kroków przeprowadzą cię od identyfikacji problemu do ich rozwiązania. Rozwiązywanie problemów to świetna strategia, które może być przydatne w ograniczeniu stresu. Oczywiście z dnia na dzień nie rozwiążesz wszystkich problemów. Jednak działając systematycznie i konsekwentnie, koncertując się na rozwiązaniu tych najbardziej istotnych, w końcu poradzisz sobie z życiowymi kłopotami, których doświadczasz. A mniej problemów to mniej stresu!

“Dziwna sprawa, że czasem okropnie się czymś przejmujemy, a okazuje się, że to nic wielkiego”. – R. J. Palacio

Sprawdź też: Jak ograniczyć stres w codziennym życiu? 6 prostych sposobów na stres

A Ty jak radzisz sobie ze stresem i problemami?