Prokrastynacja to odwlekanie w czasie tego co mamy zrobić, polega na przesuwaniu terminu wykonania określonego zadania na późniejszy czas. Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się przekładać jakąś pracę do zrobienia na później. Czasem odłożenie pracy na jakiś czas nie przynosi szkody. Bywa też tak, że odwlekanie jest nieuniknione z powodu pewnych nieprzewidzianych okoliczności, które są niezależne od nas. Niektórzy prokrastynują o wiele częściej niż inni. Może to być jednak niebezpieczne, gdy staje się zbyt częste. Jeżeli zawsze będziesz odkładał na później, to w końcu dojdziesz do punktu, w którym wpłynie to na Twoją zdolność osiągnięcia czegoś sensownego i wartościowego w swoim życiu. Ważne jest, aby nauczyć się, jak przestać zwlekać i robić co potrzeba, wtedy kiedy trzeba. Dzięki temu będziesz w stanie skuteczniej osiągać swoje cele we właściwym czasie. Unikniesz też kłopotów, nieprzyjemnych i napiętych sytuacji, które wynikają z opóźnień i odwlekania działania. Jak przestać odkładać na później? Oto 10 sposobów, które mogą Ci pomóc w walce z prokrastynacją. Zaczynamy!

“Odkładania działania człowiek się uczy i może się go również oduczyć”.

10 sposobów jak przestać prokrastynować i zrobić to co musisz zrobić

#01 Dowiedz się, dlaczego się odwlekasz działanie

Poświęć trochę czasu na przeanalizowanie samego siebie i swojego postępowania. Może istnieć jakiś powód, dla którego wciąż prokrastynujesz. Jeśli odkryjesz, co to jest, możesz zmierzyć się z tym problemem i go rozwiązać. Czasami strach przed zadaniem, które stoi przed Tobą czy brak pewności siebie albo określonych umiejętności może sprawić, że będziesz chciał przełożyć wykonanie jakiegoś zadania na późniejszy termin. Możesz myśleć, że danie sobie trochę więcej czasu pozwoli Ci nabrać większej pewności siebie i stawić czoła swoim obawom. Niezależnie od tego, jaki masz powód do zwlekania, najpierw odkryj go, aby móc się nim zająć i podjąć odpowiednie działania.

Sprawdź: Dlaczego odkładamy na później?

#02 Miej jasne cele

Jeśli nie masz żadnych wyznaczonych celów, zmniejszasz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, możesz znaleźć się w miejscu, w którym nie chcesz być. Twoja uwaga i energia staje się rozproszona, zamiast skupić się na konkretnym celu i działaniach, które pozwolą Ci go zrealizować. Podstawowym krokiem w walce z odwlekaniem jest wyznaczenie celu, który ma być osiągnięty w określonym czasie. Powinieneś upewnić się, że włożyłeś świadomy wysiłek w osiągnięcie tego celu w założonym czasie.

Sprawdź: 7 wskazówek jak określać cele, aby wreszcie je zrealizować

#03 Zrób listę rzeczy do zrobienia

Dobrze jest mieć przygotowaną listę celów i zadań do wykonania. Dzięki temu wiesz co masz zrobić i nie tracisz czasu na domysły. Kiedy wiesz co chcesz osiągnąć w danym dniu i masz rozpisane zadania zaczynasz je kolejno realizować. Gdy skreślasz je jedno po drugim ze swojej listy, sprawia to, że czujesz się bardziej zmotywowany do ukończenia pozostałych zadań. 

Powinieneś tego spróbować, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Zdziwisz się jak tak prosta i znana od lat metoda na większą produktywność korzystanie wpłynie na Twoją pracę.

Sprawdź: 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

#04 Najpierw wykonuj najtrudniejsze zadania

Zdecydowanie warto najpierw stawić czoła najtrudniejszym zadaniom. Kiedy na początku zajmiesz się najcięższym zadaniem, wszystkie pozostałe rzeczy do zrobienia będą wydawać Ci się łatwe jak “bułka z masłem”.

To dlatego, że gdy uporasz się z wymagającym zadaniem zyskujesz dużo większą pewność siebie co do swoich możliwości. Poza tym, gdy wykonujesz najtrudniejsze zdania na początku, kiedy masz najwięcej energii i siły woli, funkcjonujesz skuteczniej. Możesz połączyć to z techniką Pomodoro, o której za chwilę i zobaczyć, jak to wpłynie na Twoją produktywność.

Sprawdź: Jak jeść żabę? 21 sposobów jak osiągnąć maksymalną produktywności i sukces

#05 Zastosuj technikę Pomodoro

Technika Pomodoro sprawia, że osiąganie wyznaczonych celów jest mniej nużące, a przy tym wzrasta Twoja produktywność. Polega na tym, że łączysz okresy intensywnej pracy z przerwami i odpoczynkiem. 

Pomodoro to prosta i skuteczna technika na większa produktywność. Polega ona na wykonaniu jednego zadania przez określony czas – przeważnie 25 minut. Kiedy czas się kończy, robisz sobie przerwę 3-5 minut, a następnie powtarzasz proces. Po czterech takich cyklach można zrobić sobie dłuższą przerwę 15-30 minut. A następnie możesz wrócić do dalszej pracy i wykonać kolejne pomodoro.

Ta technika jest skuteczna, bo zmusza Cię do skupienia się na jednym zadaniu i intensywnej pracy przez określony czas. Uwzględnia też przerwy, dzięki czemu z góry wiesz jak długo będziesz pracował i kiedy możesz odpocząć od pracy. Możesz wykorzystać technikę Pomodoro, aby ograniczyć ryzyko odwlekania wykonania swojej pracy.

#06 Wykorzystaj strach na swoją korzyść

Strach może być czasem źródłem motywacji. Może nie najlepszym, ale jednak. Czasami masz ochotę zaniedbać i odłożyć na później jakieś zadanie, ale wtedy pomyśl o wszystkich tych niemiłych rzeczach, które mogą się zdarzyć, jeśli nie skończysz tego zadania na czas.

To popycha Cię do dotrzymania terminów i osiągnięcia wyznaczonych celów. Jeśli np. pracujesz na etacie i szef przydziela Ci zadanie do zrobieni nie chcesz przecież dostać “ochrzanu” za zawalenie roboty i niedotrzymanie terminu. W skrajnych przypadkach może się to skończyć zwolnieniem. Nie chcesz przecież stracić swojej pracy. Podobnie gdy prowadzisz swój biznes i umawiasz się na coś ze swoimi kontrahentami czy klientami, nie chcesz ich zawieść i mieć opinię, że jesteś niesłowny i nie warto z Tobą robić interesów. 

Pomyśl więc o negatywnych i przerażających skutkach odkładania obowiązków na później. To może dać Ci impuls, którego potrzebujesz, aby wziąć się do roboty i skończyć co trzeba w określonym czasie.

#07 Ustalaj terminy

Czasami po prostu musisz być sam wobec siebie wymagający i surowy. Nawet jeśli nie masz odgórnie narzuconego przez kogoś terminu do kiedy masz coś zrobić, to sam go sobie wyznacz. Ustal tzw. “deadine” – ostateczny termin na wykonanie zadania. Musisz się upewnić, że traktujesz ten termin poważnie i zrobisz wszystko co w Twojej mocy, aby go dotrzymać.

Potraktuj ten termin z pełną powagą, tak jakby niedotrzymanie tego terminu było dla Ciebie równoznaczne z “końcem świata”. Jeśli potrafisz zaangażować się na takim poziomie powagi, żaden termin nigdy nie będzie dla Ciebie za krótki i zbyt napięty.

Sprawdź: Dotrzymaj Deadline! Wskazówki jak skutecznie radzić sobie z terminami

#08 Zaakceptuj, że ktoś musi to musi zrobić

Czasami jednym z powodów, dla których musisz wykonać zadanie na czas, jest po prostu to, że trzeba je wykonać. Musisz wziąć na siebie odpowiedzialność za powierzone Ci zadanie i zmierzyć się z nim ze wszystkich sił, aby ukończyć je na czas. Nie ma innej opcji. Ktoś to musi zrobić i tym kimś jesteś Ty. 

To jest zazwyczaj to, co wiąże się z dorastaniem i braniem odpowiedzialności za swoje działania i życie. Nie możesz czekać, aż ktoś inny popchnie Cię do wyznaczonych celów, albo zrobi coś za Ciebie. Musisz po prostu wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje zobowiązania i wywiązać się z nich. Masz obowiązki i musisz je wypełnić.

#09 Ćwicz regularnie

Czasami kiedy nad czymś pracujesz i siedzisz przy biurku przez dłuższy czas, możesz poczuć się fizycznie i psychicznie wyczerpany. Być może straciłeś motywację, aby kontynuować pracę albo zaczynasz się stresować, że nie dasz rady. W takich momentach jak ten, możesz chcieć rzucić to wszystko i odłożyć pracę na późniejszy termin. W tych trudnych momentach spróbuj zrobić sobie przerwę i wykorzystaj ją na ćwiczenia fizyczne.

Ćwiczenia fizyczne, szczególnie wykonywane regularnie, bardzo dobrze oddziałują na organizm, a szczególnie na jego psychikę. W trakcie ćwiczeń fizycznych, a także po nich, wydziela się endorfina, czyli tzw. “hormon szczęścia”. Ruch i odpowiednie ćwiczenia sprawią, że Twój umysł będzie znów pracował na pełnych obrotach. Poza tym dzięki dobremu treningowi możesz zyskać poczucie, że jesteś w stanie osiągnąć wszystko. Poprawi się Twój nastrój i powróci motywacja, aby ukończyć zadanie.

Sprawdź: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#10 Nagradzaj samego siebie

Prawdopodobnie lubisz być doceniany i nagradzany za ukończone zadanie. Nagroda za realizację zadania może służyć jako zachęta do bardziej wytężonej pracy i ukończenia zadania w terminie. Taka nagroda może mieć formę smacznego posiłku w ulubionej restauracji, biletu do kina czy na mecz drużyny, której kibicujesz albo obejrzenia odcinka swojego ulubionego serialu. Ogólnie nagrodą może być, wszystko, co sprawi, że z ochotą i z zapałem przystąpisz do pracy. Wizja końcowej nagrody za Twój trud nada Ci rozpędu do działania.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś sprawdzone sposoby, jak przestać się ociągać i doprowadzić sprawy do końca. Pamiętaj, że powinieneś zidentyfikować możliwe przyczyny, dla których ciągle zwlekasz i zająć się nimi. Określ swoje cele i to co chcesz osiągnąć. Korzystaj z metod i technik na większą produktywność. Pomyśl też o korzyściach i o nagrodzie jaką zdobędziesz za dobrze wykonaną pracę. 

Zamiast wciąż odwlekać, narażać się na niepotrzebny stres i czekać do ostatniej chwili z wykonanie swojej pracy po prostu zrób co masz zrobić, bez zbędnej zwłoki. Pamiętaj prokrastynacja jest wrogiem postępu i sukcesu!

Sprawdź też: Jak nie odkładać na później? 7 wymówek prokrastynacji

“Nie odkładaj niczego na później. Zacznij działać teraz. Idź naprzód i zabierz się za rzeczy, jakich chciałbyś dokonać, zanim umrzesz”.

A czy Tobie zdarza się prokrastynować? Jak sobie radzisz z odwlekaniem działania? Co Ci pomaga w ukończeniu zadania?