Jak być bardziej pozytywną osobą i osiągnąć harmonię w pełnym napięć świecie? Stres, gonitwa za wynikami i porównywanie się z innymi. Czynniki te doskonale charakteryzują nasze życie w dzisiejszym świecie. Chcemy zarabiać więcej, umieć więcej i być najlepszymi w swoim fachu. Często kosztem swojego zdrowia i samopoczucia. Depresja i stany lękowe to choroby coraz częściej diagnozowane nawet u młodych ludzi, rozpoczynających swoją karierę zawodową. To, czy często się stresujemy i non stop funkcjonujemy ze spiętymi mięśniami brzucha, bardzo mocno oddziałuje na nasze zdrowie. Nieczęsto ludzie wiążą ze sobą te aspekty. Jednak zaburzona równowaga psychiczna bardzo źle odbija się na naszym zdrowiu i stanie fizycznym naszego organizmu. Oprócz porady psychologa czy leczenia farmakologicznego wiele możemy zrobić sami, aby odzyskać spokój i zachować równowagę psychiczną.

Główną radą, jakiej udzielają specjaliści, jest poradzenie sobie z negatywnymi myślami i wcielenie w nasze życie dużo więcej pozytywnych i miłych chwil. Porada ta brzmi abstrakcyjnie, szczególnie kiedy ktoś z nas jest w pracy obarczony permanentnym stresem. Jak więc myśleć bardziej pozytywnie?  Dziś przedstawię wam moje najlepsze, sprawdzone na sobie metody. Polecam i tobie wprowadzić je w życie – nie wszystkie na raz, ale stopniowo i powoli.

„Osoba o dojrzałej psychice szuka pozytywów w każdej sytuacji, ponieważ żadne doświadczenie nie jest całkowicie negatywne”. – Dean Koontz

Oto 7 skutecznych sposobów jak być bardziej pozytywną osobą w stresującym świecie

#01 Zadbaj o odpowiednie otoczenie.

Porządkując otoczenie, pozytywnie wpływamy na swoje nastawienie emocjonalne, zdrowie fizyczne, dyspozycję intelektualną, życie towarzyskie a nawet poziom szczęścia. Otoczenie to też ludzie, z którymi spędzamy czas. W pracy niemożliwym jest wybranie sobie zespołu, jeśli my sami nie jesteśmy kierownikiem. Nie jest też powiedziane, że wszystkich polubimy się z wzajemnością. Dlatego też w życiu prywatnym warto zadbać o to, abyśmy dookoła mieli osoby, które będą nas pozytywnie nastrajały, bez zabieranie dobrej energii. Pozbywanie się z naszego życia tzw. wampirów energetycznych i toksycznych ludzi, wniesie do niego same pozytywne efekty. Otoczenie, które składa się z osób, które kochamy i tych, którzy wzbudzają w nas pozytywne emocje doda nam siły.

Sprawdź: Chcesz być szczęśliwy? Pozbądź się bałaganu wokół Ciebie!

#02 Oddziel rzeczy ważne, od tych, na które nie masz wpływu.

W tym przypadku ważna będzie umiejętność obiektywnego spojrzenia na pewne sprawy. To, że przejmujemy się naszym nieudanym projektem, jest jak najbardziej uzasadnione. Natomiast jeśli fizycznie nie mamy na coś wpływu, nie powinno nam to spędzać snu z powiek. Są rzeczy, którym nie sposób zapobiec. W każdym razie nie jesteśmy w stanie tego zrobić sami. Jeśli na koniec dnia uzmysłowimy sobie, że w każdej sytuacji, która spoczywała na naszych barkach, daliśmy z siebie wszystko, co w naszej mocy, to nie powinniśmy mieć sobie nic do zarzucenia. Na pozostałe sprawy nie mamy wpływu, więc nie powinny one generować dodatkowego stresu.

Sprawdź: Filozofia stoickiego spokoju – czy to możliwe w realnym życiu?

#03 Prowadź zdrowy tryb życia.

Nie bez powodu mówi się, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Kiedy nasze ciało dostaje odpowiednią ilość ruchu oraz jedzenie dobrej jakości, wówczas sami mamy więcej energii. Przybywa chęci do działania i z reguły tryskamy pozytywną energią. W tym czasie negatywne odczucia odchodzą na bok i tak bardzo się na nich nie skupiamy.

Dietetycy zalecają jedzenie przynajmniej pięciu porcji warzyw lub owoców dziennie, ale właściwie dlaczego? Otóż te rośliny, oprócz masy witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które spowalniają proces starzenia się i redukują negatywne skutki stresu, posiadają substancje przeciwzapalne. Chroniczny stan zapalny, który niestety ma większość z nas, osłabia organizm i jest podłożem większości chorób. Do jego powstania przyczynia się nadmierna konsumpcja mięsa, tłuszczów trans i produktów wysoko przetworzonych, czy chociażby palenie papierosów i alkohol.

Redukując stan zapalny z zastosowaniem diety bogatej w rośliny i nisko przetworzone produkty, jesteśmy w stanie już po dwóch tygodniach zobaczyć ogromną różnicę w samopoczuciu. Dlatego, że nasz mózg także lepiej funkcjonuje, gdy wyleczymy stany zapalne.

#04 Zadbaj o pozytywny poranek.

Często jest tak, że to, w jakim humorze spędzimy cały dzień, jest uwarunkowane przez sposób spędzenia poranka. Jeśli rano budzimy się z ostatnim budzikiem, w pośpiechu szukamy ubrań, zabieramy z domu wszystko, czego potrzebujemy, nasz poranek przelatuje nam przez palce i od razu wchodzimy w rytm pracy. Celebrowanie poranków w nasz ulubiony sposób to rewelacyjny pomysł na nastrojenie się na resztę dnia. Wstańmy pół godziny wcześniej, aby się porozciągać (rozciąganie swoją drogą usprawnia przepływ krwi, więc dodaje nam energii), mieć czas na wypicie kawy w ulubionym kubku, czy wyjście z psem na dłuższy niż dziesięciominutowy spacer. W ten sposób nastroimy się pozytywnie na cały dzień.

Sprawdź: Zmień swój poranek zmień swoje życie! Poranna rutyna Life S.A.V.E.R.S.

#05 Uśmiechaj się! 🙂

Ten sposób może wydawać się tak pospolity, że aż wątpliwy w swoim działaniu. Naukowcy potwierdzili jednak wieloma badaniami, że samo zmuszanie się do uśmiechu powoduje uwolnienie endorfin. Nasz organizm dostaje wówczas sygnał, że powinniśmy się cieszyć i tak właśnie działa. Dlatego pamiętajmy o tym, aby w wolnych chwilach, czy podczas rozmowy z inną osobą zawsze mieć na sobie uśmiech. Być może nasz nastrój udzieli się również rozmówcy.

Sprawdź: Śmiech – dlaczego jest taki ważny?

#06 Rozgranicz czas pracy od tego, który poświęcasz na własne przyjemności.

Wiemy dobrze, że pracownik, który daje z siebie wszystko, jest w oczach swojego pracodawcy bardzo wartościowy. Nie bez powodu jednak największe korporacje wprowadzają do swojego działania tzw. tryb „work and balance”, który ma za zadanie pokazać zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, że czas na życie prywatne jest niezmiernie ważny. Nikomu nie trzeba chyba powtarzać, że pracownik, który zarwał noc, kończąc raporty, nie przychodzi do pracy wypoczęty i pełen energii. Ćwiczmy ustalanie priorytetów i zamykanie komputera wtedy, kiedy powinniśmy. Zwłaszcza obecnie, gdy wielu z nas pracuje zdalnie w trybie „home office”. Tego typu balans w życiu pomoże nam zyskać czas na relaks i naładowanie baterii przed kolejnym dniem. Nie będziemy dzięki temu tak bardzo zestresowani, a co za tym idzie- będziemy mieli bardziej pozytywne nastawienie.

#07 Rozwijaj swoje pasje.

Oprócz życia zawodowego, mamy też życie prywatne, które według ogólnie przyjętego modelu, powinno zajmować zdecydowanie więcej czasu w ciągu doby. Aby nieco odpocząć od tabelek i raportów, dobrze znaleźć i rozwijać hobby. Jeśli nasza praca jest naszym hobby i możemy wykonywać jedno i drugie jednocześnie, to świetnie! Pamiętajmy jednak, że takich osób wcale nie jest tak dużo, więc znalezienie sobie alternatywy w postaci zajęcia, które daje nam radość, będzie dobrym rozwiązaniem. W miarę rozwijania swojego hobby będziemy stawali się w tym coraz lepsi i to właśnie będzie nas napawało optymizmem. Nawet jeśli w pracy powinie nam się noga, a dzień nie będzie najszczęśliwszy, to zawsze możemy oderwać od tego głowę. Skupić się na tym, z czego nikt nas nie rozlicza i co daje nam szczęście.

Sprawdź: 8 sposobów jak znaleźć swoją pasję, którą wcześniej przeoczyłeś

Uwagi końcowe

Oto siedem sposobów jak być bardziej pozytywną osobą w stresujący świecie. Zdrowie psychiczne jest dziś tak samo ważne jak fizyczne. Utrzymując ciało w dobrej kondycji, zadbamy o jego sprawność na długie lata. A jeśli utrzymamy w dobrej kondycji także zdrowie psychiczne, będziemy zdecydowanie bardziej pozytywnymi ludźmi, a życie będzie nam sprawiało przyjemność. Warto sprawdzić na sobie różne sposoby pozytywnego myślenia, wprowadzić zmiany i dobre nawyki. Tak aby nasze życie stało się dla nas po prostu bardziej wartościowe i by żyło nam się lepiej.

„Odnieść sukces to kłaść się spać w wewnętrznym spokojem”.

Sprawdź też: Co robią najszczęśliwsi ludzie? 12 działań budujących szczęście