Przed pandemią dyrektorzy i menadżerowie nie zawsze patrzyli na nią przychylnym okiem. Jeszcze do niedawna praca zdalna była przywilejem. W obliczu koronawirusa jest niezbędna, żeby utrzymać posadę. Umiejętność pracy zdalnej to wymóg obecnych czasów. To kompetencja przyszłości. Pandemia zmieniła nie tylko nas, ale i podejście do pracy w trybie online. Niestety nie mamy wyjścia. Musimy zaakceptować takie rozwiązanie, czy tego chcemy, czy nie. Tylko od naszej elastyczności zależy, czy będziemy wciąż pracować. To nasze być albo nie na rynku pracy.

“Dzisiejszy świat wymaga elastyczności i mobilności, co bardzo mocno wiąże się ze zmianą dotychczasowego modelu pracy. Jeszcze do niedawna praca zdalna była przywilejem. Dziś dla wielu osób praca zdalna staje się koniecznością”.

Czy lubimy pracować w domowym zaciszu?

Przed COVID-19, aż 60% osób zatrudnionych deklarowało, że chciałoby pracować w domu (wg badań Michaela Page’a). Po lockdownie, 82% osób pracujących w trybie online, chwaliło sobie takie rozwiązanie (badania 4P przeprowadzone dla Rejestru Dłużników Big InfoMonitor). Jednak, kiedy stoimy u progu ponownego zamknięcia nas w domach, to już wiemy, że home office jest pracą, która stawia wiele wyzwań. Pracując w ten sposób, czujemy się różnie. I ma to swoje plusy i minusy.

Co najważniejsze w pracy zdalnej?

Samodyscyplina i umiejętność zarządzania sobą w czasie to podstawa pracy w domu. Taka praca oprócz zalet ma też i wady. Dzięki tym dwóm cechom warto niwelować skutki wad. To ci pomoże:

#01 Zachowuj schematy

Nie pędź od razu po przebudzeniu do komputera. Nastaw budzik wcześniej. Umyj się, zjedz śniadanie, wyjdź z psem. Bez stresu przełączaj się na tryb: praca. Dbaj o jakość czasu.

#02 Wygospodaruj przestrzeń.

Wygodny fotel, biurko, dobre oświetlenie. To ważne i dla oczu, i dla kręgosłupa.

#03 Opuść system.

W domu masz mnóstwo rozpraszaczy, dlatego warto się od nich uwolnić na kilka godzin dziennie. Wyłącz TV i radio. Wycisz telefon. Wyloguj się z prywatnych kont i mediów społecznościowych.

#04 Planuj, co masz robić.

Pracuj blokami. 60-70 minut, a potem zrób 15-minutową przerwę. W ten sposób zwiększysz swoją efektywność i zadbasz o kondycję.

#05 Ustalaj zasady.

Jeżeli swoją przestrzeń dzielisz z innymi domownikami, warto umówić się z nimi, że czas „od” „do” jest dla ciebie święty. Na przykład pracujesz intensywnie przez 3 godziny, z małymi przerwami, a potem wspólnie przygotowujecie obiad, w ramach dłużej przerwy.

#06 Bądź dobry dla siebie.

Niełatwo wejść od razu w tryb nowego rozkładu dnia. Czasami potrzebujemy czasu na akceptację zmian i nieznanych jeszcze reguł. Ty też się uczysz i warto o tym pamiętać. Dbaj o siebie. Pij wodę, regularnie się dotleniaj, chodź na spacery.

Home office- zalety i wady.

Pracując zdalnie masz ogromny wpływ na kształtowanie swojego stylu życia i pracy. Pozornie wydaje się to atrakcyjne, ale z pracą zdalną wiąże się też wiele wyzwań.

Pracując w domu, sam ustalasz reguły gry. Sam wyznaczasz sobie cele i plan działania. Tryb pracy zdalnej pomaga zaoszczędzić i czas, i pieniądze. Nie stoisz w korkach, nie wydajesz na jedzenie na mieście. Gotujesz w domu i w domu jesz. Jest taniej i z całą pewnością zdrowiej. Miejsce i sposób pracy dostosowujesz do siebie. Uczysz się lepszej organizacji i produktywności. Nie musisz cały dzień męczyć się w niewygodnym garniturze czy garsonce. Wygodne i komfortowe ubranie to ulga dla twojego ciała.

Niestety praca w domowych warunkach nie zawsze jest komfortowa. Kiedy obok hałasują dzieci, kot łasi się do ciebie, a muzyka rozprasza, trudno się skoncentrować. Granica w obszarze praca-dom ulega zacieraniu się. W domu jest zawsze coś do ogarnięcia, więc łatwo się rozpraszasz. Wszelkie przyjemności, takie jak długie spanie, koncert w TV albo książka tylko czyhają, aby oderwać cię od spraw pilnych. Musisz uczyć się im opierać. Niestety rytuały są ważne i plan działania też, ale w taki zorganizowany rytm dnia szybko wkrada się rutyna. Monotonia sprzyja depresjom, chandrom i rozdrażnieniom. Osoby pracujące w domu bardziej narażone są na ryzyko konfliktów z domownikami. Te, które mieszkają same, czują się samotne i bardziej rośnie u nich potrzeba osobistego kontaktu z drugim człowiekiem.

Przyszłość w twoich rękach.

Dynamiczny rynek i szybkie zmiany w naszej gospodarce nie pozwalają przewidzieć wszystkiego. W jednej chwili większość świata przeszła na pracę zdalną. Nikt z nas nie miał czasu, by się do tego przygotować. Jedno jest pewne praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Przygotuj się więc do niej tak dobrze, jak tylko możesz. Od tego zależy twoje być albo nie być na rynku pracy. Trenuj swoje kompetencje miękkie. Umiejętność współpracy wirtualnej, produktywność i efektywność. Dobra organizacja, zarządzanie sobą w czasie to podstawa pracy zdalnej. Musisz w tym wszystkim zachować jednak balans. Zwracaj uwagę na to, co czujesz. Czasem bardziej opłaca się przełożyć końcowy termin projektu niż potem odchorować wielogodzinowe siedzenie przed komputerem. Praca w zaciszu domowym będzie kluczową kompetencją przyszłości, ale życie pokazało, że potrzebna jest już na tu i teraz.

Jak pracować zdalnie i nie zwariować?

Jak pracować zdalnie i nie zwariować - Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik
Jak pracować zdalnie i nie zwariować – Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik

Chcesz się dowiedzieć, co zrobić, aby praca zdalna przestała być synonimem chaosu, a stała się Twoim sposobem na osiągnięcie zawodowego sukcesu? Sięgnij po książkę Jak pracować zdalnie i nie zwariować. Napisali ją wspólnie Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik i Barbara Wójcik.

Autorzy tego praktycznego poradnika skupiają się na wyzwaniach i aspektach psychologicznych, które wynikają ze zmiany sposobu wykonywania naszych obowiązków zawodowych. Zaczynają od rzeczy podstawowych, jak organizacja swojej przestrzeni do pracy, wolnej od rozpraszaczy. Ustalaniu nowych zasad rodzinnych. Omawiają wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wiążące się z trybem home office, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą efektywność. Pokazują, jak ważne jest dbanie o higienę psychiczną. Rozbierają na czynniki pierwsze tematy związane ze skutecznością w pracy wykonywanej na odległość. Podpowiadają, jak wyznaczać priorytety i się ich trzymać. Uczą planować, bez zbędnego komplikowania tego tematu. Udzielają wskazówek jak zadbać o kondycję swojego ciała i umysłu. To wszystko pomoże ci w odnalezieniu się w tej nowej rzeczywistości. W świecie, w którym praca zdalna nie jest już przywilejem, a stała się koniecznością. Kluczową kompetencją pracownika przyszłości.

Zacznij dostosowywać środowisko pracy do siebie, a nie odwrotnie. Wielu zmian nie da się już cofnąć, dlatego nie trać siły i energii na walkę z wiatrakami i pomyśl, jak możesz odnaleźć się w tych nowych realiach. Przygotuj się na nadchodzące zmiany, które dzieją się już dziś! Pracuj zdalnie i wydajnie dbając o siebie i życiową równowagę!

“Wielu pracowników nadal traktuje pracę zdalną jako rozwiązanie tymczasowe. Prawda jest Jednak taka, że w dzisiejszym świecie praca zdalna dla wielu osób nie będzie rozwiązaniem tymczasowym i stanie się jedyną opcją, aby prowadzić życie na odpowiednim poziomie. Właśnie dlatego, zamiast chować głowę w piasek, powinniśmy się zmierzyć z wyzwaniem, które rzuca nam współczesny świat”.

Sprawdź też: Pracujesz z domu? Sposoby jak pracować zdalnie i być produktywnym

A Tobie jak pracuje się zdalnie? Co ci pomaga, a co przeszkadza, w pracy na odległość? Napisz w komentarzu.