Wielu mężczyzn marzy o zbudowaniu dużej masy mięśniowej. Niestety droga to atrakcyjnego wyglądu jest naprawdę ciężka. Jest to szczególnie trudne w przypadku osób, które pomimo regularnej aktywności fizycznej mają skłonności do tycia lub po prostu zmagają się z wolną przemianą materii. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą suplementy na masę. Odpowiedni trening, dobrze dopasowana dieta i suplementy to gwarancja sukcesu. Czym są odżywki na masę i jak je stosować?

Gainery, czyli suplementy diety – charakterystyka

Gainery to odżywki węglowodanowo-białkowe dostępne w proszku. Te suplementy diety na masę składają się z węglowodanów (70%) oraz białek (15%). Preparaty tego typu są polecane wszystkim osobom, które są w trakcie budowania masy mięśniowej. Dość często sięgają po nie także sportowcy, którzy po prostu potrzebują zwiększyć ilość kalorii w swojej diecie, a nie są w stanie tego dokonać za pomocą posiłków.

Suplementy na masę – jak zacząć?

Regularna praca nad lepszą sylwetką może być motywowana na różne sposoby. Nie da się także ukryć, że praktycznie każdy z celów treningowych można rozpatrywać w tych zakresach. Każdy trenujący, nawet ten profesjonalista robi wszystko, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Nie można jednak zapominać o tym, że pracę nad wymarzoną sylwetką należy rozpocząć od odpowiedniej diety oraz treningu. Zarówno jedno, jak i drugie musi być dopasowane do Twoich celów.

O suplementach na masę można zacząć myśleć dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione te dwa podstawowe elementy. Pamiętaj jednak, że odżywki, to tylko „dodatki”, podstawą jest odpowiednie odżywianie. Z biegiem czasu może się okazać, że posiłki, które spożywasz, nie są w stanie dostarczyć do organizmu np. odpowiedniej ilości białka czy węglowodanów. To jest właśnie odpowiedni moment na dołączenie suplementów na masę dla początkujących.

Suplementy - gainery - białko - masa - siła - trening - bidon - siłownia

Czy odżywki białkowe są bezpieczne dla zdrowia?

Nie da się ukryć, że wiele osób nie posiada zbyt dużej wiedzy o suplementach na masę i dość często utożsamia je z czymś niebezpiecznym i niezwykle szkodliwym. Warto w tym miejscu dodać, że gainery są bezpieczne, a poziom substancji chemicznych czy konserwantów jest znacznie niższy niż ten, który możemy znaleźć w większości produktów spożywczych dostępnych w sklepach.

Jednak w przypadku stosowania takich produktów należy pamiętać o tym, że białko jest filtrowane przez nerki, więc jego nadmiar w organizmie, może je obciążać. Co tyczy się także każdego innego źródła białka.

Suplementy diety na masę – kto powinien ich unikać?

Czy wszyscy mogą stosować gainery? Okazuje się, że nie. Z pewnością tego rodzaju produktów powinny wystrzegać się przede wszystkim osoby, które mają tendencję do szybkiego odkładania się tkanki tłuszczowej. Warto mieć na uwadze fakt, że te suplementy diety nie są magicznymi środkami na przyrost masy. Najprościej mówiąc są to “posiłki” w proszku, a ich zadaniem jest ułatwienie nabijania większych ilości kalorii. Jeśli te produkty nie zostaną odpowiednio dopasowane do naszej diety i nie będą pomocne w wytworzeniu nadwyżki kalorycznej – są bezskuteczne.

Połączenie treningu na masę z odpowiednią dietą może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Z biegiem czasu jednak większość sportowych freaków zaczyna interesować się tematem suplementacji. Suplementy diety na masę to nic złego, wystarczy, że będą stosowane zgodnie z zaleceniami i zostaną dopasowane do planu treningowego.

Sprawdź też: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces