Co sprawia, że ludzie odnoszą spektakularne sukcesy? Niektórzy stwierdzą, że to zależy od szczęścia. Inni powiedzą, że trzeba urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą. Znajdą się też i tacy, którzy uważać będą, że należy mieć znajomości, żeby coś osiągnąć. Czy jest to jednak prawda? Czy sukces faktycznie zależy od wspomnianych czynników?

Niekoniecznie. Powodzenie w życiu, biznesie czy relacjach z ludźmi w dużej mierze zależy od posiadania celów, chęci rozwoju i szukaniu możliwości, by uzyskać jak najlepsze rezultaty w tym, co się robi. Szczęście i szczęśliwe gwiazdy nie mają tutaj znaczenia. Prędzej już znajomości, lecz o tym za chwilę.

“Jeśli chcesz czegoś, czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś, czego nigdy nie robiłeś”.

Jeśli chcesz znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

Prawda jest taka, że to ludzie, którym zazwyczaj nic nie chce się robić, wymyślają powody, dla których nie mogą czegoś zrobić. A tych, którzy mogą, nazywają oni szczęściarzami i według nich muszą mieć oni najwidoczniej jakieś specjalne zdolności albo być wybrańcami. Nic bardziej mylnego.

Osoby, które pracują na swój sukces, są oddane temu, co robią, wiedzą dokąd zmierzają i stawiają sobie coraz to bardziej wymagające wyzwania. Tak, to właśnie wyzwania sprawiają, iż sukces i szczęście pojawiają się w ich życiu. Jeśli czegoś naprawdę się pragnie, to trzeba wyjść temu naprzeciw. Nie za wiele się osiągnie, kiedy siedzi się na przysłowiowych czterech literach.

“Człowiek ma w życiu albo wymówki, albo wyniki”. – Jack Canfield i Mark Victor Hansen

Dlaczego wyzwania są niezbędne w trakcie drogi do sukcesu? 

Dlaczego, że wyzwania nas rozwijają. Dzięki nim stajemy się lepsi, zdobywamy doświadczenie, pojawia się też większa pewność siebie i zdrowa samoocena. Patrzymy w górę, a nie w dół. Pomagamy też innym dostać się tam, gdzie my obecnie jesteśmy. Stajemy się mentorami i liderami.

Bez wyzwań i ryzyka nie byłoby sukcesów. Stawianie sobie wymagań jest niczym innym jak robieniem kolejnych kroków i pokonywaniem coraz to wyższych szczebli na drabinie rozwoju. W każdej dziedzinie znaczenie ma głód nowej wiedzy, zastosowanie jej w praktyce i chęć wyjścia poza dotychczasowe granice.

Każdy dobry biznesmen wie, że za jego sukcesem stoi ciągłe samodoskonalenie się, szukanie możliwości do rozwijania biznesu i podejmowanie wyzwań. Również dobry piłkarz jest świadomy, iż żeby grać z najlepszymi, musi od siebie więcej wymagać, więcej ćwiczyć i mieć ambitne cele. Nie inaczej będzie też z kimś, komu marzy się być mentorem, szkoleniowcem czy mówcą publicznym. Praktycznie wszędzie jest ta sama zasada:

“Albo stawiasz sobie wyzwania i się rozwijasz, albo się zwijasz”.

Otaczaj się właściwymi ludźmi

Wcześniej była mowa o znajomościach i warto się przy tym temacie na chwilę zatrzymać. Są ludzie, którzy wręcz z pogardą patrzą na tych, co te znajomości mają. Niemniej kontakty z ludźmi utrzymujemy po to, aby dawać im coś dobrego od siebie i aby coś dobrego od nich brać. Każdy z nas jest pewną syntezą  osób, z którymi spędza najwięcej czasu.

Budowanie relacji z tymi, którzy sukces odnieśli, uczenie się od nich i dążenie do tego, żeby być takimi samymi ekspertami jak oni, jest również częścią rozwoju. Nie ma nic złego w koneksjach z takimi osobami.

Nawiązywanie z nimi zdrowych relacji i pielęgnowanie takich znajomości jest także rozwijaniem różnych umiejętności: słuchania, współpracy z innymi czy negocjacji. To też są wyzwania. Dlatego należy sobie odpuścić słuchanie tych, co narzekają, obwiniają i wytykają palcami tego typu znajomości.

Nie chodzi bynajmniej, że musisz rezygnować z jakichś znajomości dlatego, że ktoś nie osiągnął w życiu tyle co ty albo nie jest tak skupiony na własnym rozwoju jak ty. Warto natomiast sobie zapewnić regularny kontakt z ludźmi, którzy aktywnie działają w tej dziedzinie, w której ty również pragniesz się doskonalić.

Jeżeli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to znaczy, że jesteś w złym pokoju”.

Uwagi końcowe

Stawiaj sobie śmiałe wyzwania i cele. Ryzykuj, jednak mądrze. Szukaj ludzi, którzy patrzą na życie podobnie jak ty. Pomoże ci to na twojej drodze do sukcesu. Postaw na stały rozwój. Pamiętaj, że większe wyzwania oznaczają większy sukces. Powodzenia!

“Nie ograniczaj swoich wyzwań. Rzucaj wyzwanie swoim ograniczeniom!”

Sprawdź też: 4 główne wyzwania jakie stoją na drodze do spełnienia marzeń

Co stanowi dla Ciebie wyzwanie? Jaką granicę chcesz przekroczyć? Co dziś zrobisz, aby osiągnąć swój cel?