Opanowanie czterech obcych języków w rok. Przerobienie czteroletniego programu studiów w dwanaście miesięcy. Przygotowanie się do trudnego egzaminu, od którego zależy twoja przyszłość. Nauczenie się od postawa gry na instrumencie czy rysunku w błyskawicznym tempie. Żaden problem! Z metodą ultranauki możesz nauczyć się wszystkiego i to w znacznie szybszym tempie. Jak uczyć się szybko i skutecznie? Poznaj zasady ultranauki. Zostań ultrasamoukiem!

Co to jest ultranauka?

Ultranauka (ang. ultralearning) to strategia zdobywania umiejętności i wiedzy, która jest samodzielnie kierowana i intensywna. Opracował ją Scott H. Young pisarz, programista, podróżnik, który przez ostatnie dziesięć lat przerobił niezliczone biografie słynnych intelektualistów, przedsiębiorców i naukowców w próbie rozgryzienia ich podejścia do nauki. Eksperymentował na sobie, próbował różnych technik i sposobów na przyswajanie wiedzy. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, jak uczyć się szybko i skutecznie.

Efektem jego pracy jest właśnie ultranauka – autorska i niezwykle efektywna metoda nauki. Pozwala ona opanować praktycznie każdą umiejętność i to w znacznie krótszym czasie niż stosując tradycyjne podejście do nauki. Polega na realizowaniu ekstremalnych, samodzielnie kierowanych projektów edukacyjnych, które mają na celu zdobycie konkretnych umiejętności i wiedzy. Scott H. Young dokładnie opisał ją w swoje książce Zostań ultrasamoukiem.

“Ultranauka to potężne narzędzie niezależnie od tego, czy chcesz zmienić zawód, podjąć nowe wyzwania, czy przyspieszyć swój rozwój. Oferuje drogę do opanowania umiejętności, które zapewnią Ci głęboką satysfakcję i pewność siebie.” – Scott H. Young

Co wyróżnia ultranaukę? 

Jakie są główne cechy charakterystyczne ultranauki? Po pierwsze, ultranauka to strategia. To, że jest strategią, oznacza, że nadaje się do rozwiązywania określonych problemów. Strategia nie jest jedynym rozwiązaniem danego problemu, może jednak być rozwiązaniem dobrym. Korzystanie ze strategii  jest dobrowolne, a nie obowiązkowe. Strategia oznacza, że masz swobodę wyboru, jaki sposób chcesz się uczyć, aby osiągnąć rezultaty.

Po drugie, ultranauka jest samodzielnie kierowana. Chodzi o to, w jaki sposób wybierasz materiał do opanowania i dlaczego chcesz go opanować. Ultranauka jest samodzielnie kierowaną misją, a nie narzuconym z zewnątrz zobowiązaniem. Co oznacza, że to Ty masz kontrolę na całym procesem.

Po trzecie, ultranauka jest intensywna. Polega na podejmowaniu wytężonych czasem nietypowych kroków w celu zmaksymalizowania efektywności przyswajania wiedzy. Jest nastawiona na robienie tego, co działa, nawet jeśli jest to trochę trudniejsze lub bardziej intensywne. Możesz mieć wrażenie, że Twój mózg działa na granicy swoich możliwości. Ale w przypadku ultranauki priorytetem jest zawsze głębokie i efektywne przyswajanie wiedzy.

“Ultranauka z racji swej intensywności i samokierowalności daje Ci możliwość znacznie większego zróżnicowania niż w przypadku klasycznej edukacji szkolnej”. – Scott H. Young

U podstaw ultranauki leży dziewięć uniwersalnych zasad, a każda z nich odzwierciedla  jeden z aspektów skutecznej nauki.

Jak być ultrasamoukiem? Oto 9 uniwersalnych zasad ultranauki

#01 Metanauka: najpierw narysuj mapę. 

Metanauka oznacza naukę o uczeniu. Dowiedz się, jak nauczyć się interesującej Cię umiejętności lub tematu. Naucz się przeprowadzać właściwe badania i wykorzystywać dawne kompetencje do łatwiejszego opanowywania nowych.

#02 Skupienie: naostrz swój nóż. 

Rozwijaj umiejętność koncentrowania się. Znajduj chwile, w których możesz się skupić na nauce, i naucz się po prostu to robić.

#03  Bezpośredniość: idź prosto do celu. 

Ucz się poprzez wykonywanie tego, w czym chcesz być dobry. Nie wybieraj innych zadań tylko dlatego, że są wygodniejsze lub bardziej komfortowe.

#04 Trening wybranych elementów: atakuj swoje najsłabsze punkty.

Bądź bezwzględny w pracy nad najsłabszymi punktami. Rozkładaj złożone umiejętności na mniejsze części, opanowuj te części, a potem z powrotem składaj je w całość.

#05 Przywoływanie z pamięci: testuj, żeby się uczyć. 

Testowanie to nie metoda oceny wiedzy, tylko sposób jej nabywania. Sprawdzaj się, zanim poczujesz się pewnie, i zmuszaj się do aktywnego przywoływania informacji, zamiast pasywnie je przeglądać.

#06 Informacje zwrotne: nie unikaj ciosów. 

Informacje zwrotne bywają trudne i nieprzyjemne. Naucz się z nich korzystać w taki sposób, żeby ego nie wchodziło Ci w paradę. Odsiewaj ziarno od plew, żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę, a co zignorować.

#07 Zapamiętywanie: nie napełniaj dziurawego wiadra. 

Dowiedz się, co zapominasz i dlaczego. Naucz się zapamiętywać nie na chwilę, lecz na zawsze.

#08 Intuicja: kop głęboko, zanim zaczniesz budować w górę. 

Rozwiń intuicję poprzez zabawę i eksplorowanie konceptów i umiejętności. Zrozum naturę rozumienia i unikaj odwoływania się do tanich sztuczek mnemotechnicznych, żeby uniknąć głębszego wchodzenia w temat.

#09 Eksperymentowanie: zapuszczaj się daleko poza swoją strefę komfortu.

Wszystkie te zasady to tylko punkty wyjścia. Prawdziwe mistrzostwo polega nie na powielaniu wydeptanych przez innych ścieżek, lecz na eksplorowaniu możliwości, które nawet im nie przyszły do głowy.

Uwagi końcowe

Umiejętność szybkiego opanowania trudnych umiejętności jest niezbędna w pracy i życiu prywatnym. Dodatkowo aktualne trendy w ekonomii, edukacji i technologii oraz postępująca automatyzacja pracy będą powiększały przepaść między osobami posiadającymi tę zdolność a osobami jej nieposiadającymi.

Jeśli nie chcesz zostać w tyle musisz postawić na swój rozwój i uczyć się przez całe życie. Opanowanie strategii szybkiego i efektywnego przyswajania nowych umiejętności pozwoli ci skuteczniej konkurować w tych nowych warunkach. Ultranauka zdecydowanie może ci w tym pomóc.

Poznaj tajniki ulatranauki – zostań ultrasamoukiem!

Aby dowiedzieć się więcej o metodzie ultranauki koniecznie sięgnij po książkę Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie. Dzięki wydawnictwu Sensus i tłumaczeniu Marcina Machnika dostępna jest po polsku. Zdecydowanie to książka godna polecenia, która rzuca nowe światło na metody samokształcenia i rozwoju osobistego.

Zostań ultrasamoukiem. - Scott H. Young
Zostań ultrasamoukiem. – Scott H. Young

Scott H. Young omawiam w niej szczegółowo dziewięć zasady ultranauki i to, w jaki sposób sprzyjają osiąganiu imponujących efektów edukacyjnych. Czytając ją dowiesz się jak wygląda krok po kroku proces przyswajania wiedzy w stylu ultranauki. Dostaniesz konkretne wskazówki co i jak robić, abyś mógł samodzielnie w praktyce stosować tą metodę szybkiej i efektywnej nauki. Na dokładkę otrzymasz też inspirujące i motywujące historie ludzi, którzy korzystając z ultranauki, dokonali niezwykłych rzeczy. Z pewnością zachęcą cię one, aby wystartować z własnym projektem ultranauki. 

Ultranauka pomaga zrealizować swój potencjał, a to chyba najlepszy powód, żeby się do niej zabrać.  Porzuć tradycyjne i nieefektywne metody nauki. Wejdź na wyższy poziom przyswajania wiedzy i nabywania nowych umiejętności.

Przejmij odpowiedzialność za własną edukację i rozwój. To Ty stoisz u steru i Ty ponosisz ostateczną odpowiedzialność za uzyskane efekty.

Rozpędź, zmień lub uratuj swoją karierę zawodową za pomocą ultranauki! Wyzwól swój potencjał intelektualny i naucz się tego, o czym zawsze marzyłeś i uznawałeś za nierealne.

Zostań ultrasamoukiem!

“Ultranauka nie jest łatwa. Jest trudna i frustrująca, a do tego wymaga wykraczania poza granice, w których czujesz się komfortowo. Ale to, co można dzięki niej osiągnąć, czyni tę grę wartą świeczki”. –  Scott H. Young

Zostań ultrasamoukiem. - Scott H. Young
Zostań ultrasamoukiem. – Scott H. Young

Sprawdź też: 5 metod skutecznego i trwałego zdobywania wiedzy

A Ty czego się ostatnio nauczyłeś? Co pomaga Ci w nauce? Napisz w komentarzu.