Uczysz się, ciągle powtarzając to samo zdanie? Na opanowanie materiału musisz poświęcić dwa razy więcej czasu niż inni? Gdy już przyswoiłeś daną porcję materiału, to zapominałeś go po tygodniu? W szkole często powtarzano, że musisz się uczyć, ale nikt nie powiedział, jak to robić? Czas to zmienić. Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które pomogą Ci w skutecznym przyswajaniu wiedzy oraz nabywania umiejętności.

“Wiedza o tym, jak się uczyć jest najważniejszą umiejętnością w życiu.” – Tony Buzan

Jakie są sposoby na efektywne zdobywanie wiedzy? Oto 5 skutecznych metod nauki

#01 Metoda walenia

Nie da się skutecznie i trwale opanować materiału, kiedy masz źle opracowane notatki. Ta metoda polega na takim tworzeniu pomocy naukowych, aby podczas ich przygotowywania mózg zdołał przyswoić jak najwięcej istotnych informacji. Jak to zrobić?

Podczas słuchania, pisz jedynie to, co najważniejsze, przekształcając zasłyszane słowa w następujący schemat: tytuł, tezy, wskazówki, wnioski oraz podsumowanie. Zamiast rozbudowanych zdań scalonych w jeden tekst, warto wypunktować najważniejsze dane, podzielić wiadomości na akapity oraz stworzyć mapę myśli.

Ponadto, warto stosować skróty oraz używać zakreślaczy i kolorowych długopisów, ponieważ mózg zwraca uwagę na to, co różni się od reszty. Pamiętaj, aby sposób opracowania notatek był jak najlepiej dostosowany do Twoich preferencji.

#02 Metoda ciekawskiego dziecka

Pamiętasz, jak byłeś dzieckiem, to ciągle zadawałeś rodzicom i starszym pytania typu: „A co to?”, „Po co?”, „Czemu?”, „Dlaczego?”. Być może teraz to Ty odpowiadasz na rozterki najmłodszych. Stawianie takich pytań pomaga w procesie przyswajania wiedzy.

Metoda ciekawskiego dziecka polega na zadawaniu dodatkowych pytań, które wyjaśniają sens informacji, którą musimy zapamiętać. Ważne jest, aby odpowiedzi na pytania pomocnicze szukać samodzielnie, najlepiej w materiałach, które mamy przeznaczone do nauki lub poszukać w internecie. Jeżeli nie masz na to czasu, możesz sam wymyślić odpowiedź na dane pytanie.

Przykładowo, potrzebujesz zapamiętać, że stolicą Brazylii jest miasto Brasilia. Możesz sobie sam stworzyć pytanie i odpowiedź: Dlaczego Brasilia jest stolicą Brazylii? Dlatego że ta nazwa bardziej kojarzy się z nazwą kraju. Pamiętaj jednak, która z podanych informacji jest prawdziwa i nie zagłębiaj się za bardzo w dodatkowe informacje, mając na uwadze zakres materiału, który potrzebujesz przyswoić. Ta metoda zajmuje podobną ilość czasu do ciągłego powtarzania tych samych informacji, ale wiedza zostanie lepiej utrwalona.

#03 Metoda terminatora

Ten sposób nauki jest bardzo przydatny, kiedy uczymy się wiedzy teoretycznej, którą możemy zastosować w praktyce, ponieważ właśnie o to w niej chodzi. Nauczyciel bądź instrukcja zawarta w skrypcie tłumaczy schemat funkcjonowania danej rzeczy, a osoba ucząca się, naśladuje swojego mentora, utrwalając w ten sposób wiedzę.

Tę metodę można wypróbować podczas wielu czynności np. nauce języka obcego. Wystarczy używać nowopoznanych słów w życiu codziennym, rozmawiając sam ze sobą. Co ważne, ten sposób nauki ma za zadanie zgłębić i utrwalić wiedzę głównie teoretyczną, a nie praktyczną.

#04 Metoda króla boksu

Powtarzanie po kolei tę samą porcję materiału jest opłacalne wyłącznie wtedy, gdy uczymy się wiersza bądź piosenki, ponieważ nasza wiedza zostanie wykorzystana dokładnie w taki sam sposób, w jakim ją przyswoiliśmy. Jednak ta taktyka jest błędna w każdej innej dziedzinie nauki, ponieważ daje tylko złudzenie opanowanego materiału.

Lepszym rozwiązaniem jest podzielenie notatek na części i zaznajamianie się z nimi w różnej kolejności. Przykład: mamy pięć wątków: A, B, C, D, E, więc proces zapamiętywania może wyglądać następująco: B, E, C, A, D, natomiast powtórka powinna składać się z innej konfiguracji np. E, B, C, D, A.

Takie działanie zobliguje do pozostania procesom mózgowym odpowiedzialnym za zapamiętywanie w ciągłej pracy na wysokich obrotach oraz daje możliwość porównania różnych części zakresu nauki.

#05 Metoda pałacu pamięci

Ten sposób świetnie sprawdzi się podczas wygłaszania przemówień publicznych, zapamiętywania ciągu cyfr bądź schematu usadzenia gości przy stole. Korzystając z tej metody, musimy wyobrazić sobie dobrze nam znane miejsce, np. dom, w którym mieszkamy i wykorzystując układ pomieszczeń rozstawić w każdym pomieszczeniu ważne dla nas dane bądź watki, które pragniemy zapamiętać.

Tę metodę można wesprzeć również o konotacje. Jeśli poznajemy nową osobę, to warto ją skojarzyć z kimś lub czymś, co jest podobne do niej. Podczas tej techniki nie warto się ograniczać, wyolbrzymiaj, twórz śmieszne, a nawet dziwne związki słów i myśli, ponieważ im bardziej coś jest nietypowe, tym lepiej utrwala się w pamięci.

To tylko kilka z wielu metod skutecznego przyswajania wiedzy, które pomogą Ci trwale i sprawnie uporać się nawet z najtrudniejszym materiałem. Wprowadź powyższe wskazówki w życie i osiągnij wszystko, o czym marzysz!

“Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie.”  – Gandhi Mahatma

Autorka: Patrycja Krzeszowska – studentka V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarka zajmująca się nowymi mediami, interesuje się samorozwojem i motywacją. W wolnym czasie czyta książki i pisze recenzje.