Śmierć. Zazwyczaj wolisz o niej nie myśleć myśleć. To zawsze wydaje się takie odległe. Jednak przyjęcie odmiennego punktu widzenia może okazać się dla ciebie prawdziwym objawieniem. Pewnie słyszałeś o YOLO (ang. You Only Live Once). Pomimo tego, że jest ono częściej używane w memach niż przez ludzi sukcesu, może mieć jednak trochę głębsze znaczenie. Życie każdego dnia tak, jakby to był Twój ostatni dzień, to szczytna idea. Ale co to właściwie znaczy?

Zastanawiałeś się kiedyś co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że dzisiaj jest Twój ostatni dzień życia? Chcesz czy nie, twój czas tutaj na Ziemi jest ograniczony. Niezależnie od tego, kim jesteś i co robisz nie znasz ani dnia, ani godziny. Jak powiedział wielki rzymski myśliciel i cesarz Marek Aureliusz, “Nie żyj tak, jakbyś miał żyć lat dziesięć tysięcy. Los wisi nad tobą”. Jednak nie powinno cię to zbytnio martwić. Nabierz dystansu i spójrz na to z innej perspektywy.

Masz tylko tyle czasu, aby być najlepszą wersją siebie: aby osiągnąć swoje cele i podążać sensowną dla ciebie życiową ścieżką. Masz określoną liczbę dni, aby być szczęśliwym i zadowolonym ze swojego życia. Więc zacznij to robić! Od czego powinieneś zacząć? To wszystko może wydawać ci się dość dezorientujące. “Caper diem” – chwytanie dnia zaczyna się od małych kroków. Oto kilka pomysłów, które można wdrożyć w swoim codziennym życiu.

„Carpe diem” – chwytaj każdy dzień i nie trać ulatujących chwil życia…

YOLO – jak żyć każdego dnia, tak jakby był to ostatni dzień życia

#01 Bądź odważny

Masz tylko jedną szansę. Wyzwania, przed którymi czasem stajesz, wydają się przytłaczające, ale są to kamienie milowe na Twojej drodze do budowania pewności siebie. Wielu ludzi nie ma odwagi, by postawić coś na szali i zaryzykować. Z nastawieniem “YOLO” nie masz nic do stracenia. W rzeczywistości, jest wiele do zyskania.

Poza tym, jeśli się nad tym zastanowić, korzyści ze śmiałości są ogromne. Za każdym razem, gdy podejmujesz wyzwanie, grasz z własnymi uczuciami. Każdy z nas czasami się boi, ale nie oznacza to, że powinieneś stać w miejscu. Kiedy zbliżasz się ku krawędzi swoich obecnych możliwości, rozszerzasz swoją strefę komfortu. Niezależnie od tego, czy jest to stopniowa poprawa, czy wielki skok, jest to postęp i rozwój.

Odważne czyny czynią cię silniejszym. Może to oznaczać bronienie swoich racji w pracy lub wzięcie na siebie odpowiedzialności w trudnej sytuacji rodzinnej. Bądź odważny w chwili obecnej – tu i teraz, jakby nie było jutra. Przyszłość ci za to podziękuje.

Sprawdź: Prawo odwagi – siła która odmieni Twoje życie

#02 Bądź uważny i doceniaj te małe rzeczy

W tym szybko pędzącym świecie, ukrytym ryzykiem jest rutyna. Monotonia sprawia, że jesteś zupełnie obojętny na życie. Stopniowo zapominasz o tym, co ma znaczenie. Jeżdżenie codziennie rano tymi samymi zatłoczonymi ulicami, w otoczeniu tych samych krajobrazów, oglądanie codziennie tych samych twarzy – to może naprawdę namieszać ci w głowie.

Gdziekolwiek jesteś, nie zapomnij poświęcić czasu na docenianie drobnych spraw. To może być piękno kwitnącego kwiatu, zapach świeżo zaparzonej kawy, wschód słońca. To może być twoje dziecko śmiejące się na tylnym siedzeniu twojego samochodu. Czy też kochający uśmiech na twarzy twojego partnera po ciężkim dniu pracy.

Kiedy wpadniesz w wir rutyny, uważaj, aby nie stracić z oczu tych małych, ale jakże pięknych i tak często niedocenianych fragmentów życia. Bądź za nie wdzięczny, nie biorąc ich za pewnik. W ten sposób będziesz czerpać przyjemność ze zwykłości. Zaczniesz bardziej cenić każdy dzień, jak gdyby to był twój ostatni.

Sprawdź: Czym jest uważność? Teoria i praktyka

#03 Zaufaj swoim przeczuciom

Twarde dane i statystyki są cennym źródłem informacji i wiedzy, ale nie obdarzaj ich całkowitym zaufaniem. Jak często czułeś, że coś jest właściwą decyzją? Po prostu to wiedziałeś wewnątrz siebie. Prawdopodobnie zdarzyło ci się to więcej razy, niż możesz sobie przypomnieć.

Czy to intuicja mówiła ci, co masz robić? Może obudził się w tobie jakiś pierwotny instynkt, który cię prowadził? Trudno powiedzieć. Ludzka zdolność do uczenia się jest fascynująca i nigdy nie powinieneś lekceważyć potencjału swojego mózgu.

Cokolwiek mówi ci twój wewnętrzny głos, może to być słuszne. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, spróbuj tego z małymi decyzjami na początku. Ich konsekwencje nie są aż tak poważne i jest to świetny sposób, aby naprawdę podążać za swoim sercem. Logika – racjonalne myślenie i intuicja dopełniają się korzystaj z nich obu.

Sprawdź: Uwolnij siłę intuicji! 7 kroków jak rozwinąć intuicję

#04 Wykorzystuj nadarzające się okazje

Następnym razem, gdy ktoś zaproponuje ci interes, współpracę lub cokolwiek innego, co może ci przynieść korzyść, nie zastanawiaj się nad tym zbyt długo. Pamiętaj, że żyjesz tak, jakby to był ostatni dzień twojego życia, więc czemu nie dać temu zbiegowi okoliczności szansy?

To właśnie te wydarzenia mogą okazać się dokładnie tym, czego potrzebujesz. Przecież wielkie przyjaźnie i relacje biznesowe zaczynały się często od jednego uścisku dłoni. Kto wie, jak rozwinie się ta znajomość czy biznes po tym, jak zdecydujesz się skorzystać z okazji i podjąć tą współpracę?

Martwisz się o konsekwencje? Oczywiście, nie zapominaj o rozsądku i logicznym myśleniu. Twoje działania na pewno będą miały swoje konsekwencje. Jednak jeśli chodzi o takie okazje, które zdarzają się w życiu, w większości przypadków można je później odwrócić. Zawsze jest jakieś wyjście, jeśli coś pójdzie nie tak. Jednak niewykorzystanie ich może być równie dobrze kolejnym wielkim żalem w twoim życiu.

Więc daj temu szansę, podejmij próbę, skorzystaj z okazji. Możesz zmienić swoje zdanie później.

#05 Bądź życzliwy

Marek Aureliusz był mądrym człowiekiem, od dziecka był uczony w duchu stoickich zasad. Jedną z jego lekcji było – “Dopóki żyjesz, dopóki można, bądź dobrym”. To może zabrzmieć banalnie, ale jest głębsze, niż ci się wydaje. Każdego dnia masz do czynienia z ludźmi. Spotykasz się z chamskimi czy nieprzyjemnymi ludźmi. Może nie raz czułeś potrzebę, by pokazać im kim kto tu rządzi i wdać się w kolejną burzliwą awanturę. Za każdym razem, gdy masz ochotę na kłótnie czy wyrządzanie jakieś krzywdy, zadaj sobie pytanie: “Jak chcę być zapamiętany?”

Czy chcesz być tą osobą, która jest powodem bólu dla innych wokół Ciebie? A może chcesz być tym dobrym człowiekiem, bohaterem swojej historii? Jeśli chcesz być przywódcą, wzorem do naśladowania, twoją rolą jest inspirowanie innych do podążania twoimi śladami. Dążenie do szlachetnych wartości, okazywanie szacunku i szukanie porozumienia w sytuacjach spornych. Te działania budują twoją reputację.

Sprawdź: Siła życzliwości! 100 i więcej sposobów jak zmienić siebie i świat na lepsze

#06  Buduj sieci kontaktów

Na Ziemi jest teraz prawie osiem miliardów ludzi. Nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie spotkasz miłość swojego życia. Dokładnie tak samo jest z partnerami biznesowymi i mentorami. Świat roi się od inspirujących ludzi, którzy tylko czekają, abyś do nich dotarł. Więc zrób to!

Bądź pierwszym, który powie “Cześć”, zapytaj o ich hobby, okaż zainteresowanie. Pokonaj swoją nieśmiałość  i zbuduj więzi. Jeśli masz okazje nawiązać z kimś wartościowym relację wykorzystaj ją.  Bo możesz już nigdy więcej nie mieć szansy na rozmowę z niektórymi ludźmi! Nawiązuj więzi tak często, jak to możliwe, ponieważ wszystkie drzwi czekają na Ciebie, aby je otworzyć. Masz już klucz. Użyj go.

Zbuduj swoją sieć, jakby liczyło się tylko dzisiaj. Relacje rozpoczęte przez ciebie zawsze będą miały dla ciebie wartość – to przecież cenne lekcje komunikacji i budowania relacji międzyludzkich!

Sprawdź: Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi? Kluczowe zasady silnych relacji.

#07 Nie zwlekaj z działaniem

Miałeś zamiar zabrać się do pracy, ale nagle poczułeś potrzebę wypicia filiżanki kawy. Tak, kawa jest tym, czego potrzebujesz. Kiedy już ją wypijesz, możesz wziąć się do pracy. Czekaj, co powiesz na przekąskę? Idź zrobić sobie kanapkę, a potem wracaj do pracy! Hej, a co z tym bałaganem w pokoju? Czy nie powinienem go posprzątać?

Wszyscy czasem wpadam w tę pułapkę prokrastynacji. W twojej głowie jest ten wewnętrzny, prymitywny głos, który próbuje cię przekonać, żebyś robił wszystko oprócz tego, co powinieneś robić. Masz obowiązki na swoich barkach, i nie zawsze są one przyjemne. Poza tym, jesteś otoczony przez dziesiątki rozpraszaczy, elektroniczne gadżety, media społecznościowe, serwisy streamingowe z najnowszymi serialami i filmami itp. Te kuszące pochłaniacze czasu walczą o twoją uwagę i tylko czekają na ciebie, aż stracisz skupienie.

Ale gdyby to był ostatni dzień twojego życia, chciałbyś go spędzić na przeglądaniu Facebooka albo oglądaniu telewizji? Pozwól sobie od czasu do czasu na przerwę i “odmóżdżającą” rozrywkę, ale nie pozwól, aby te nieistotne błahostki odbierały ci cenny czas. Masz tylko ograniczoną ilość godzin w swoim życiu, więc pielęgnuj każdą z nich. Nie pozwól, aby twoje życie prześlizgiwało ci się przez palce.

Sprawdź: 9 sprawdzonych sposobów na motywację w drodze do celu

Uwagi końcowe

Jak widzisz, życie na co dzień tak jakby był to ostatni dzień w twoim życiu nie polega na robieniu głupich rzeczy bez zwracania uwagi na konsekwencje. Świadomość ograniczonego czasu, jaki masz na Ziemi na realizację swoich celów i dotarcie na sam szczyt może być prawdziwym motywatorem.

Próbując każdego dnia robić nawet niewielkie rzeczy, o których mowa powyżej, zauważysz znaczący wzrost wewnętrznej siły i pewności siebie. Im bardziej będziesz odważny, tym więcej będziesz w stanie zrobić! Nie bój się i kształtuj świat wokół siebie tak, jak chcesz.

Wkrótce będziesz wiedział jedno na pewno – niemożliwe nie istnieje. Skoncentruj się na tym, aby mieć wartościową teraźniejszość, która zapewni Ci znaczącą przyszłość.

Masz tylko jedno życie, ale jeśli przeżyjesz je właściwie, jedno życie wystarcza!

“Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to, co mam dzisiaj robić?”. I ilekroć odpowiedź brzmi „nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiem, że muszę coś zmienić … prawie wszystko – wszystkie zewnętrzne oczekiwania, wszelka duma, wszelki strach przed zawstydzeniem lub porażką – te rzeczy po prostu bledną w obliczu śmierci, pozostawiając tylko to, co jest naprawdę ważne. Pamiętanie, że umrzesz, jest najlepszym sposobem, jaki znam, aby uniknąć pułapki myślenia, że masz coś do stracenia”. – Steve Jobs

Sprawdź też: Czego ludzie najczęściej żałują na łożu śmierci? Unikaj tych 5 rzeczy!

A Ty żyjesz tak jakby to był Twój ostatni dzień życia?