Ludzie próbują zrozumieć i opisać intuicję od tysięcy lat. Czym jest intuicja? Słowo “intuicja” pochodzi od łacińskiego czasownika intueri, który oznacza “patrzeć do środka” lub “oglądać”. Intuicja to zjawisko, które prawdopodobnie doświadcza większość z nas. Każdy odczuwa ją trochę inaczej i rozumie na swój własny sposób. Niektórzy uważają, że intuicja to przeczucie, głos wewnętrzny albo szósty zmysł. Intuicja bywa definiowana jako zdolność zdobywania wiedzy bez użycia rozumu. Jest uważana za umiejętność poznania poprzez bezpośredni wgląd, bez racjonalnej analizy i logicznego myślenia. Niekiedy zjawisko to nazywa się “wiedzą, gdy nie wiemy, skąd wiemy”. Intuicja to bardzo cenny aspekt życia, a chociaż poświęcono jej wiele badań i analiz, wciąż nie potrafimy w pełni jej zrozumieć.

Jakie są rodzaje intuicji?

Informacje o świecie odbieramy za pośrednictwem zmysłów (wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku). Możemy się posługiwać kilkoma zmysłami jednocześnie. Jeśli chodzi o intuicje, współcześni badacze zajmujący się tym tematem uważają, że istnieją różne jej rodzaje.

Można wyróżnić trzy główne typy intuicji:

  • Intuicja intelektualna. To rodzaj intuicji, który przejawia się jako myśli bądź przeczucia. Wykorzystuje ona wyobrażenia wzrokowe i inne doznania zmysłowe.
  • Intuicja emocjonalna. Mamy z nią do czynienia gdy instynktownie wyczuwamy, że coś jest słuszne albo niesłuszne. Czasami polega ona na odgadywaniu uczuć innych ludzi. Ten rodzaj intuicji opiera się na emocjach i percepcji zmysłowej.
  • Intuicja kinestetyczną. Mówimy o niej kiedy informacje są przekazywane przez doznania czuciowe, bazującą na bodźcach fizycznych. Może to być na przykład ściskanie w brzuchu albo w okolicy serca. Intuicja tego rodzaju wykorzystuje przede wszystkim zmysł kinestetyczny, bazujący na bodźcach fizycznych.

Wszyscy jesteśmy z zasady obdarzeni intuicją, jednak nie wszyscy korzystamy z niej w równym stopniu.

Czy możemy aktywnie rozwijać intuicję i nauczyć się, jak ją lepiej wykorzystać?

Cate Howell amerykańska doktor psychoterapii, autorka, terapeutka i nauczycielka jest zdania, że tak, a w swojej książce Intuicja. Uwolnij jej siłę, podpowiada w jaki sposób to zrobić. Cate Howell opracowała model rozwoju intuicji. To siedem kroków, które mają na celu rozwinięcie intuicji i jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

“INTUICJA MOŻE SŁUŻYĆ JAKO KOMPAS POMAGAJĄCY PODEJMOWAĆ ŻYCIOWE DECYZJE”. – CATE HOWELL

Oto 7 kroków aby rozwinąć intuicję

#01 Stwórz w swoim życiu przestrzeń dla intuicji

Pracując nad rozwojem intuicji, na początku trzeba oczyścić umysł i stworzyć w nim przestrzeń do wykorzystania. Jest to zwłaszcza istotne, gdy prowadzimy aktywne, absorbujące życie.

W pierwszym kroku rozwoju intuicji chodzi o tzw. “usunięcie rupieci” – wyrzucanie tego, co przestało być potrzebne. Może to polegać na pozbywaniu się zbędnych przedmiotów, uporządkowaniu różnych sfer życia. To również może oznaczać oczyszczenie życia z nieprzyjemnych wspomnień, negatywnych myśli i narracji o sobie.

Jeśli twój umysł jest przeładowany bądź “zagracony”, a oprócz tego zmęczony lub atakowany zbyt wieloma bodźcami, trudno jest korzystać z intuicji.

Powinieneś zadbać o siebie, bo pomoże to rozwinąć intuicję. Znaleźć czas na odpoczynek, postarać się uwolnić od stresu i zmęczenia. Zatroszczyć się o podstawy jak dobre odżywianie, sen, aktywność fizyczna. Pomocne są też ćwiczenia relaksacyjne i medytacja.

#02 Bądź wrażliwy na siebie i innych

Aby posługiwać się intuicją, trzeba nie tylko stworzyć dla niej przestrzeń w swoim życiu, ale także lepiej poznać siebie i być bardziej wrażliwymi na innych ludzi.

Pogłębienie relacji z samym sobą, swoją wiedzą wewnętrzną i z innymi ludźmi to istotny aspekt rozwoju intuicji. Aby rozwinąć intuicję, trzeba poznać się lepiej i w pełni się akceptować. Zwracać większą uwagę na emocje i myśli, które pojawiają się w naszej świadomości.

W procesie tym istotna jest również empatia, która polega na rozumieniu uczuć innych ludzi. Empatia wymaga odbioru komunikatów niewerbalnych, słuchania tego, co mówią ludzie, i analizy tego, co usłyszeliśmy albo zauważyliśmy. Empatia pozwala częściej mieć przeczucia i wzmacnia doznania kinestetyczne.

Zastanów się, jakie są najważniejsze wartości w twoim życiu, i zdefiniuj swoje cele. Doceń i naucz ciesz się prostymi przyjemnościami i radościami życia. Wsłuchaj się się w swoje ciało, umysł i duszę, starając się, by pozostawały w równowadze. Kiedy masz poczucie życiowej równowagi jest większe prawdopodobieństwo, że nawiążesz lepszy kontakt z własnymi zmysłami i swoją intuicją.

#03 Ćwicz medytację i uważność

Korzystanie z intuicji wymaga osiągnięcia spokoju wewnętrznego. Możesz go odnaleźć dzięki ćwiczeniom medytacyjnym i rozwojowi uważności.

Medytacja to stan relaksu wywołany przez skupienie i wyciszenie. Uspokaja umysł i ciało. Uważność to celowa koncentracja na danej chwili. Wymaga pełnego wykorzystania doznań zmysłowych i spostrzegawczości. Uważność zwiększa wrażliwość na siebie, własną intuicję oraz innych ludzi.

Medytacja oparta na uważności daje wiele korzyści, poprawia odporność, zmniejsza stres i tworzy poczucie komfortu fizycznego.

Wewnętrzny spokój osiągnięty dzięki medytacji i uważności, pozwoli ci pielęgnować w sobie intuicję.

Sprawdź: Czym jest uważność? Teoria i praktyka

#04 Rozwijaj swoją kreatywność

Możesz wykorzystywać kreatywność, by rozwijać intuicję, a także postępować odwrotnie – wykorzystywać intuicję, by rozwijać kreatywność.

Kreatywność to umiejętność stworzenia użytecznego produktu, przedmiotu bądź dzieła sztuki, a także zdolność rozwiązania danego problemu w oryginalny sposób.

Intuicja i kreatywność są ze sobą związane. Zdolności twórcze wspomagają intuicję, a intuicja wspomaga zdolności twórcze. Kiedy coś tworzysz, pamiętaj że nie musi to być doskonałe. Istotny jest sam proces twórczy. Każdy z nas jest kreatywny i wyjątkowy, Ty także.

Sprawdź: 5 sekretów jak odblokować kreatywność i myśleć jak Leonardo da Vinci

#05 Wsłuchuj się w swoją podświadomość

Badacze zajmujący się neurologią twierdzą, że intuicja jest związana z podświadomością. Wiąże się z niedominującą półkulą mózgu i często przejawia się w postaci wyobrażeń, emocji, doznań zmysłowych i metafor.

Naszym postępowaniem może kierować podświadomość. Wsłuchanie się we własną podświadomość może ułatwić medytacja, zajęcia o charakterze twórczym, koncentracja i empatia.

Intuicja może się też przejawiać w postaci symboli i znaków. Użytecznych informacji dostarczają niekiedy sny. Warto je zapisywać i starać się interpretować. Analiza i interpretacja snów to ważna część procesu rozwoju intuicji.

#06 Myśl pozytywnie

Pozytywne emocje wzbogacają nasze serca i umysły, zwiększają wrażliwość i kreatywność. Ułatwiają również korzystanie z intuicji.

Pozytywne emocje sprawiają, że łatwiej przyjmujemy nowe idee i jesteśmy bardziej twórczy. Dzięki temu stajemy się bardziej otwarci na nowe możliwości i doświadczenia związane z intuicją.

Okazuj dobroć i miłość sobie oraz innym. Dobre uczynki sprawiają, że życie jest spokojniejsze i bardziej radosne.

Okazuj współczucie i zrozumienie, które polegają na nieocenianiu innych. Taka postawa uszlachetnia i pozwala rozwijać intuicję. Źródłem pozytywnych uczuć i nadziei jest również wdzięczność. Wdzięczność to źródło pozytywnych uczuć i nadziei.

Bądź mniej samokrytyczny wobec siebie i dostrzegaj swoje mocne strony. Ciesz się ze swoich sukcesów. Ufaj swoim zdolnościom.

Zastanów się również nad tym, czy już dziś prowadzisz satysfakcjonujące życie, które ma jakiś cel. Sens życia polega na tym, by robić to, co lubimy i do czego jesteśmy stworzeni. Jeśli słuchasz głosu intuicji i realizujesz swoje pasje, łatwiej odnajdziesz sens życia.

Sprawdź: Dlaczego warto być wdzięcznym? 8 mega korzyści z wdzięczności

#07 Posługuj się intuicją w życiu codziennym i zawodowym

Intuicja powinna mieć charakter praktyczny. Pielęgnuj intuicję w życiu codziennym i wsłuchuj się w swoje ciało, gdyż dostarcza ono cennych informacji o ludziach, miejscach i decyzjach.

Zwracaj uwagę na myśli, które przychodzą Ci do głowy nagle i nieco się różnią od Twoich normalnych myśli, ponieważ mogą zawierać cenne informacje.

Jednym ze sposobów wykorzystywania intuicji jest wspomniana już medytacja. Istnieją specjalne techniki medytacyjne pozwalające zadawać pytania własnemu umysłowi. Inne natomiast pomagają podejmować lepsze decyzje.

Kolejny sposób wykorzystywania intuicji to pisanie i prowadzenie dziennika. Przed każdym wpisem można medytować albo zadawać pytania, a następnie udzielać na nie odpowiedzi.

Uwagi końcowe

Często wyróżniamy dwie sfery człowieka “intelekt” i “serce”.  Intelekt symbolizuje racjonalne myślenie i logikę, a serce emocje i intuicję. Intuicja i logiczne rozumowanie dopełniają się. Warto nauczyć się słuchać zarówno serca, jak i intelektu – a także ufać swojej intuicji, której nie powinniśmy lekceważyć.

Pogłębienie zaufania do siebie i swoich zdolności jest jednym z najważniejszych aspektów rozwoju intuicji. W rozwoju intuicji istotne  jest stworzenie dla niej przestrzeni dzięki wyciszeniu, medytacji, rozwojowi samoświadomości i zdolności twórczych. Intuicji sprzyja pozytywny stosunek do życia, a także kontakt z własną podświadomością.

“Kiedy postępujemy zgodnie z sercem i słuchamy głosu intuicji, czujemy się bliżej związani z innymi ludźmi i jednoczymy się ze światem. Podejmujemy słuszne decyzje, skupiamy się na tym, co naprawdę nas fascynuje, i nasze życie nabiera głębszego sensu”. – CATE HOWELL

Uwolnij siłę intuicji!

Aby dowiedzieć się więcej na temat intuicji i możliwości jakie daje sięgnij po książkę Cate Howell Intuicja. Uwolnij jej siłę.
To bardzo praktyczny poradnik, który pozwoli ci przeanalizować własne poglądy na intuicję i wykorzystać różne techniki pozwalające ją rozwijać. Książka dostępna jest po polsku dzięki wydawnictwu Czarna Owca i tłumaczeniu Tomasza Wyżyńskiego.
Intuicja. Uwolnij jej siłę - Cate Howell
Intuicja. Uwolnij jej siłę – Cate Howell

Cate Howell patrzy na intuicję holistycznie, z różnych perspektyw. Stara się odpowiedzieć na istotne pytania związane z intuicją m.in:

  • Kto rozwinął naszą wiedzę na temat intuicji?
  • Co mówią o niej różne dziedziny wiedzy, na przykład psychologia albo prace poświęcone duchowemu wymiarowi egzystencji?
  • Kiedy i gdzie analizowano istotę intuicji?
  • Dlaczego posługujemy się intuicją ?
  • Dlaczego intuicja jest ważna?
  • Jak rozwijać intuicję?
  • A także, w jaki sposób posługiwać się intuicją w codziennym życiu?
W książce znajdziesz szczegółowy opis 7 kroków rozwoju intuicji, a także praktyczne medytacje i ćwiczenia, które pomogą ci rozwinąć intuicje i korzystać z niej na co dzień.
Nie lekceważ znaczenia intuicji. Im bardziej świadomie i częściej będziesz ją wykorzystywać,  tym skuteczniejsza się stanie. Zaufaj sobie i swojej intuicji. Uwolnij jej siłę!

“Intuicyjny umysł jest świętym darem, umysł racjonalny jest jego wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, które szanuje sługę a zapomina o darze”. – Albert Einstein

A jak jest u Ciebie? Czy ufasz swojej intuicji?