Opalanie to nieodłączny element wakacyjnych wyjazdów. Poprawia samopoczucie, dostarcza witaminy D, nadaje skórze ładnego kolorytu. Ale promieniowanie UV jest też niebezpieczne. Brak odpowiedniej ochrony przed słońcem prowadzi do szybszego starzenia się skóry, wystąpienia poparzeń, przebarwień, nasilenia trądziku, a nawet do powstania czerniaka – nowotworu skóry.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków

Zbyt długie opalanie skutkuje wysuszeniem skóry, która zaczyna się łuszczyć. Aby złagodzić ten proces trzeba zastosować odpowiednie kosmetyki, które nawilżą, zregenerują i odżywią skórę. Idealnie sprawdzą się naturalne kosmetyki. Warto zajrzeć do sklepu bee.pl by sprawdzić kosmetyczną ofertę. Są przyjazne skórze, nie zawierają parabenów i innych sztucznych składników.

Najlepiej używać balsamu lub mleczka o lekkiej konsystencji. Takie kosmetyki szybko się wchłoną i nie wywołają podrażnień. Kosmetyki po opalaniu warto stosować kilka razy dziennie. Skóra szybciej się zregeneruje, a opalenizna się utrwali.

Warto przestrzegać zasad bezpiecznego opalania, którego podstawą jest używanie w prawidłowy sposób kremów z filtrem. Nie wystarczy użyć kremu raz dziennie. Aplikację należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza po wyjściu z wody.

Poziom ochrony należy dobrać do odcienia skóry do odcienia skóry. Im karnacja jest jaśniejsza, tym większy filtr trzeba zastosować. Osoby z ciemniejszą karnacją często myślą, że mogą się opalać bez użycia kremów z filtrem.

Krem do opalania powinno się nałożyć około 20-30 minut przed wyjściem na plażę. Kosmetyk zdąży wniknąć w głąb skóry.

Skóra twarzy stale narażona jest na kontakt z promieniami UV i jednocześnie jest bardziej podatna na działanie tych promieni. Trzeba więc sięgnąć po kremy z wysokim filtrem. Można też wybrać podkłady z filtrami, podczas opalania warto jednak zrezygnować ze zwykłych podkładów, które niepotrzebnie tylko będą zatykać pory i obciążać cerę.

Ochrona głowy, oczu, miejsc wrażliwych

Podczas opalania pamiętajmy o nakryciu głowy i o okularach przeciwsłonecznych z filtrem. Przed promieniami UV należy chronić miejsca wrażliwe i wszelkie znamiona. Gdy zaczną się powiększać, zmieniać kolor, jeżeli tylko wokół znamion zauważymy czerwoną obwódkę, trzeba udać się do lekarza, aby wykluczyć nowotwór.

Unikanie najmocniejszego słońca

Unikajmy opalania się na najmocniejszym słońcu. Na najbardziej szkodliwe promieniowanie jesteśmy narażeni między godziną 11. a 15., w tym czasie najlepiej przebywać w cieniu.

A Ty lubisz się opalać?