Czym jest wdzięczność? Wdzięczność dla każdego oznacza trochę coś innego. Wyrażanie wdzięczności to dużo więcej niż mówienie “Dziękuję”, gdy dostajemy prezent lub coś innego, co jest dla nas korzystne. Wdzięczność może kojarzyć się z podziwianiem, docenianiem, dostrzeganiem dobrych stron trudnych sytuacji, pojmowaniem dostatku bądź dziękowanie innym ludziom. Wdzięczność może być utożsamiana z delektowaniem się, z zauważaniem, że to, co mamy jest ważne, ze stawianiem czoła problemom lub z byciem obecnym “tu i teraz”. Inni kojarzą ją z zadowoleniem z życia i “łaskami, które nas spotykają”. Dlaczego warto być wdzięcznym?

Sonja Lyubomirsky, psycholożka zajmująca się pozytywnymi emocjami, autorka książek takich jak “Wybierz szczęście“, czy “Mity o szczęściu”, wskazuje na wiele, potwierdzonych naukowo korzyści z odczuwania wdzięczności. Wdzięczność jest przeciwieństwem negatywnych emocji oraz neutralizatorem zawiści, chciwości, wrogości, zmartwień i irytacji. Okazuje się, że ludzie odczuwający wdzięczność są szczęśliwsi, bardziej energiczni, pełni optymizm i ogólnie bardziej zadowoleni z życia. Oto 8 głównych korzyści, które są skutkiem wdzięczności i pomagają podnieść poziom szczęścia w życiu.

“Istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wyrażaniem wdzięczności i zauważalną poprawą stanu zdrowia mentalnego oraz fizycznego”. – Sonja Lyubomirsky

Dlaczego warto być wdzięcznym? 8 mega korzyści z wdzięczności

#01 Przyciągasz pozytywne doświadczenia

Wdzięczność pozwala doceniać pozytywne doświadczenia życiowe. Gdy doceniamy dary, które mamy, i cieszymy się nimi, jesteśmy wstanie czerpać z nich radość i satysfakcję.

#02 Rośnie twoja samoocena i poczucie własnej wartości

Wdzięczność sprawia, że czujemy się bardziej wartościowi. Kiedy rozumiemy, jak wiele zrobili dla nas inni i co sami osiągnęliśmy, i wyrażamy za to wdzięczność. Zwiększa to naszą samoocenę i pewność siebie.

#03 Lepiej radzisz sobie z bolesnymi doznaniami

Wdzięczność pomaga radzić sobie ze stresem i traumą. Sprawia, że nie skupiamy się na negatywnych aspektach życia, tylko na tym, co cenimy. Jeśli cenimy swoje życie, pozwala to reinterpretować negatywne wydarzenia i radzić sobie z nimi, zdobywać wiedzę albo rozwijać swoje mocne strony. Co prawda niełatwo jest być wdzięcznym w chwilach, gdy czujesz się fatalnie, ale to właśnie wtedy wdzięczność jest najważniejsza.

#04 Czynisz więcej dobra

Wdzięczność sprzyja przestrzeganiu zasad moralnych. Ludzie wdzięczni chętniej pomagają innym. Są bardziej świadomi dobrych uczynków w swoim otoczeniu i czują się zobowiązani odwzajemniać dobro. Są też nastawieni mniej materialistycznie. Bardziej doceniają to, co mają, i nie nastawiają się w życiu tak bardzo na zdobywanie nowych dóbr.

#05 Łatwiej budujesz silniejsze relacje z ludźmi

Wdzięczność pomaga w nawiązywaniu nowych i w zacieśnianiu istniejących relacji z ludźmi. Badania dowodzą, że związki ludzi odczuwających wdzięczność są bliższe i trwalsze. Ludzie odczuwający wdzięczność są pozytywnie nastawieni, więc cieszą się sympatią ze strony innych i łatwiej nawiązują znajomości oraz zawiązują przyjaźnie. Jeśli jesteśmy bardziej świadomi tego, jak cenni są inni ludzie lepiej ich traktujemy. Wdzięczność wywołuje wdzięczność drugiej strony i w efekcie umacnia wzajemną więź.

#06 Neutralizujesz toksyczną potrzebę porównywania się z innymi ludźmi.

Wdzięczność sprawia, że rzadziej porównujemy się z innymi i zmniejsza zawiść wobec innych. Jeśli jesteś autentycznie wdzięczny za to, co masz, i doceniasz, to (np. rodzinę, zdrowie, dom i wiele innych), nie interesujesz się tak bardzo tym, ile posiadają twoi sąsiedzi i znajomi.

#07 Hamujesz negatywne emocje

Wdzięczności nie da się pogodzić z negatywnymi emocjami. Trudno jest być wdzięcznym i jednocześnie chować w sobie poczucie winy, żywić do ludzi urazę i gniewać się. Wdzięczność może zapobiegać też niepożądanym stanom psychicznym. Łagodzi strach, smutek oraz chciwość.

#08 Utrzymujesz wysoki poziom szczęścia

Jednym z  ironicznych aspektów naszego dążenia do szczęścia jest to, że tak wielu z nas koncentruje się na zmienianiu uwarunkowań życiowych w złudnej nadziei, że te zmiany przyniosą szczęście. Wdzięczność zapobiega uleganiu tzw. „adaptacji hedonicznej”. To spirala wzrastających oczekiwań, których nie da się nigdy zaspokoić, stałe poszukiwanie czegoś więcej, by osiągnąć szczęście. Dzięki wdzięczności, możemy skutecznie zwalczać zjawisko hedonicznej adaptacji i uchronić się przed przechodzeniem do codzienności nad pozytywnymi zmianami w naszym życiu.

Uwagi końcowe

Jak widzisz okazywanie wdzięczności niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Wyrażanie wdzięczności to skuteczna strategia budowania szczęścia. Po prostu zacznij czuć się szczerze wdzięczny za to, co masz. Kiedy czujesz się wdzięczny, jesteś pod wpływem siły, która może wręcz czynić “cuda”. Wdzięczność odmieniła na lepsze życie wielu ludzi. I z pewnością może uczynić wiele dobrego również tobie.

Potencjalnie korzystnym dla ciebie ćwiczeniem może być prowadzenie dziennika wdzięczności. Możesz w nim notować rzeczy, za które jesteś wdzięczny nawet te najdrobniejsze. Proste działanie w postaci spisania rzeczy, za które odczuwasz wdzięczność, poprawił ci nastrój i samopoczucie.

Jeśli nie lubisz pisać i nie sprawia Ci to przyjemności, zamiast prowadzić dziennik wdzięczności, możesz też wybrać kontemplowanie rzeczy, za które jesteś wdzięczny, myśleć o tym, dlaczego jesteś za nie wdzięczny, i zgłębiać to, jak te rzeczy wzbogaciły twoje życie.

Dobrze jest też wyrażać wdzięczność bezpośrednio, w rozmowie z innymi ludźmi. Jeśli jest ktoś, wobec kogo czujesz wdzięczność, podziękuj mu.

To, w jaki sposób powinieneś wyrażać wdzięczność, zależy od twojej osobowości oraz od twoich celów i potrzeb. Wyrażanie wdzięczności można praktykować na wiele sposobów. Dlatego zrobisz najlepiej, jeśli wybierzesz tę metodę, która najbardziej ci odpowiada.

Wejdź na drogę wdzięczności i szczęścia!

“Wyrażanie wdzięczności czyni nas szczęśliwszymi ludźmi”.

Sprawdź: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

A Ty za co jesteś wdzięczny? Napisz w komentrzu.

Wybierz szczęście. 12 kroków do życia jakiego pragniesz!

Czym jest szczęście? I skąd się biorą mity na jego temat? Co to znaczy, że ktoś jest albo nie jest szczęśliwy? Czy da się ot tak po prostu sięgnąć po szczęście i mieć go więcej?

Wybierz szczęście. 12 kroków do życia, jakiego pragniesz. - Sonja Lyubomirsky
Wybierz szczęście. 12 kroków do życia, jakiego pragniesz. – Sonja Lyubomirsky

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat skutecznych strategii budowania szczęścia przeczytaj książkę Wybierz Szczęście. 12 kroków do życia jakiego pragniesz. Sonja Lyubomirsky pokazuje w niej poparte naukowo sposoby na podniesienie poziomu szczęścia w życiu. Obala błędne mity, które narosły wokół tego tematu i odcinają nam drogę do radości oraz życiowego spełnienia. Pokazuje, jak świadomie wejść na drogę budowania szczęścia.

Zmień sposób myślenia, wypracuj w sobie pożyteczne nawyki i miej czas na to, co naprawdę cię uszczęśliwia.

Trwałe szczęście to coś, co możesz budować własnymi siłami. Dowiedz się jak to zrobić i bądź szczęśliwy – tylko to się liczy!