To nie jest proste, bo już bycie mamą, bywa naprawdę sporą sztuką. Wszystko jest nowe, nieznane, a to sprawia, że każda czynność staje się wyzwaniem. Zbyt często skupiamy się na macierzyństwie i zapominamy o tym, że ważne jesteśmy także my i nam również należy się troska. Rozwój osobisty i stałe dbanie o swój intelekt nie pozwala ci pogrążyć się w wyłącznym myśleniu o wyzwaniach macierzyństwa. Tylko, jak znaleźć czas dla siebie, gdy maleństwo wzywa? Jak się rozwijać, gdy jesteś mamą? Oto siedem pomysłów na rozwój dla mam. Jesteś mamą? Sprawdź je! 

„Bycie mamą to wyzwanie, misja, udręka, koszmar, ale i źródło przeogromnej satysfakcji. To lęk, paraliżujący strach, ale i radość, której nie da się z niczym porównać”. – Marika Krajniewska

Jak się rozwijać, gdy jesteś mamą? 7 pomysłów na rozwój dla mam

#01 Polub podcasty

Pomijając kwestie merytoryczne, bo dobre podcasty śmieszą, bawią, dostarczają rozrywki, ale też pozwalają na zyskanie określonej wiedzy, to ogromną zaletą tej formy jest fakt, że są łatwo dostępne. Słuchać można praktycznie zawsze: gdy sprzątasz, wstawiasz pranie, spacerujesz. Uczysz się czy motywujesz, a przy okazji wykonujesz codzienne czynności, które stają się dzięki temu mniej monotonne.

#02 Jedna rzecz dziennie

Stawiaj przed sobą trudne wyzwania, ale nie niemożliwe do wykonania. Podejmij wyzwanie i staraj się opanować jedną rzecz dziennie, np. związaną z twoją pracą zawodową. Nie ma branży, która nie jest dynamiczna, a długi urlop macierzyński (to nieco złośliwe nazywać ten czas urlopem) sprawia, że „wypadamy z obiegu”. To z tego powodu staraj się nauczyć jednej nowej rzeczy dziennie, za to opanuj ją naprawdę dobrze.

#03 Ćwicz panowanie nad emocjami

Rozchwiane hormony to normalność, ale nie musisz się z tym godzić, bo nad emocjami można się nauczyć panować. Techniki relaksacyjne, oddech, medytacja, gumowa piłeczka. Sposobów jest naprawdę wiele, a ty naucz się jednego z nich, który ci pomoże. Już za chwilę opanowanie emocji będzie niezbędne, wtedy, gdy trzylatek zacznie męczyć cię pytaniami, a szef mailami.

Sprawdź: Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Wykonaj te 4 kroki

#04 Spróbuj czegoś nowego

Na pewno zapisałaś się już do wielu grup na Facebooku, głównie tych dla młodych mam. Ale nie poprzestawaj na tym i zapisz się do takiej, która zajmuje się czymś całkowicie ci obcym. Nigdy nie interesowałaś się finansami? Zacznij, nowe wyzwania na pewno cię rozwiną. Nie wszystko cię zainteresuje, ale próbuj i nie ustawaj w wysiłkach. To także sposób na poznanie nowych, ciekawych ludzi.

„Rozwój to proces wzrastania, ponad własne schematy i ograniczenia”.

#05 Trenuj pamięć

Niestety, po trzydziestce coraz trudniej nam zapamiętywać. Nie ustawaj w trenowaniu pamięci, aby móc przyswajać nową wiedzę i informację. Pomocne mogą być aplikacje np. do nauki języka obcego. Bawić się nimi możesz nawet w kolejce do lekarza czy w drodze do sklepu.

Sprawdź: Jak mieć lepszą pamięć? 10 zasad zapamiętywania

#06 Szukaj ciekawych ludzi

Poznajesz kogoś nowego? Zagadaj, poproś o numer telefonu, zadbaj o podtrzymanie znajomości. To ważne, bo nowi, ciekawi ludzie rozwijają cię i stymulują intelektualnie. Nie bez powodu mówi się, że każdy z nas jest jak książka, od każdego możemy czerpać inną wiedzę, uczyć otwartości i tolerancji. Tylko nie zapominaj o unikaniu wampirów energetycznych, którzy tylko cię męczą i przygnębiają.

#07 Wysypiaj się

To banał, ale wyspany człowiek naprawdę lepiej funkcjonuje i choć solidne wyspanie się, gdy jesteś mamą malucha, wydaje się zbyt dużym marzeniem, rób wszystko, aby się wyspać. Najkorzystniejsza jest zmian trybu życia. Naucz się zasypiać zaraz po wieczornej kąpieli malucha i wstawaj rano. Zarywanie nocy, by nadrobić zaległości nie da ci niczego, poza uczuciem zmęczenia.  Systematyczność jest ważna nie tylko dla malucha, ale i dla mamy.

Sprawdź: Sen kluczem do sukcesu – jak się wysypiać?

„Dbanie o siebie to najskuteczniejszy sposób, aby zacząć dbać o innych”. – Bryant McGill

Sprawdź też: Rodzicielstwo na etacie. 6 pułapek w które wpadają zapracowani rodzice