Jak oceniasz swoją pamięć? Czy chcesz mieć lepszą pamięć? Czy chcesz być w stanie zapamiętać wszystko, czego się uczysz i czemu poświęcasz uwagę? Dobra wiadomość jest taka, że pamięć można wyćwiczyć. Jak rozwinąć w sobie niezwykłą pamięć? Tony Buzan to jeden z największych światowych autorytetów z dziedziny mózgu i technik uczenia się. Buzan podkreśla, że najważniejsza jest wyobraźnia i kojarzenie, bo to na nich opierają się skuteczne metody pamięciowe. Wskazuje też 10 kluczowych zasad zapamiętywania, które pozwolą ci podkręcić wydajność pamięci. Są one tak opracowane, by wzmacniać wpływ wyobraźni i skojarzeń na pamięć oraz w jak największym stopniu uruchamiać zadziwiające moce mózgu. Zaczynamy!

“Twoja wyobraźnia i pamięć nie znają gra­nic”. – Tony Buzan

Jak mieć lepszą pamięć? 10 zasad zapamiętywania

#01 Zmysły

Wszystko, czego doświadczasz, czego się uczysz, i wszystko, co sprawia ci radość, dociera do twojego mózgu za pośrednictwem zmysłów. Zmysłu wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku, przestrzennej świadomości twojego ciała i ruchu. Im wrażliwszy staniesz się na informacje, które odbierają twoje zmysły, tym lepiej będziesz zapamiętywać.

Im lepiej potrafisz w wyobraźni zobaczyć, usłyszeć, powąchać, posmakować, dotknąć czy odczuć rzecz, którą starasz się zapamiętać, w tym większym stopniu wzmocnisz swój potencjał pamięci i w razie potrzeby będziesz w stanie przywołać informację na myśl.

#02 Wyolbrzymienie i przesada

Z rozmachem i absurdalnie prowadź swoją wyobraźnię. Im bardziej wyolbrzymione pod względem wymiaru, kształtu czy i dźwięku będą tworzone przez ciebie obrazy, tym lepiej je zapamiętasz. Skuteczniej zapamiętujemy, gdy dane sprawy wybijają się, są unikalne, wykraczają poza wszelkie standardy i schematy. Im bardziej surrealistyczny i wyolbrzymiony stworzysz obraz, tym łatwiejszy będzie do zapamiętania.

#03 Rytm i ruch

Wzbogacenie obrazu ruchem zwiększa jego podatność na zapamiętanie przez mózg. Tak więc niech budowane przez ciebie obrazy będą dynamiczne. Nadaj im postać trójwymiarową. Daj im rytm. Ruch pomaga mózgowi „podłączyć się” do fabuły. Sprawia również, że ciąg informacji staje się bardziej wyjątkowy, a przez to łatwiejszy do zapamiętania.

#04 Kolor

Kolor ożywia wspomnienia, a zdarzenia bieżące czyni prostszymi do zapamiętania. Ilekroć to możliwe, stosuj barwy w swoich wyobrażeniach, jak również w rysunkach i notatkach. W ten sposób wzrok będzie zaciekawiony, a mózg-stymulowany do delektowania się wrażeniami wzrokowymi.

#05 Liczby

Liczby wywierają wielki wpływ na pamięć, ponieważ wprowadzają do myśli porządek, Pomagają również lepiej konkretyzować treści zgromadzone w pamięci.

#06 Symbole

Symbole stanowią zwięzły i znaczący sposób stosowania wyobrażeń i wyolbrzymień do kotwiczenia informacji w pamięci. Stworzenie symbolu, który ma podpowiedzieć określoną informację, można porównać do utworzenia jej „logo”. Niesie ono w sobie pewną opowieść i łączy informację z szerszą treścią, którą symbol reprezentuje.

#07 Porządek i wzorce

W połączeniu z innymi zasadami zapamiętywania bardzo przydatne może być uporządkowanie myśli.  Ustawienie ich w pewnej kolejności. Można grupować elementy pod względem koloru, wagi lub rozmiaru albo porządkować je według wieku czy lokalizacji.

#08 Atrakcyjność

Wiadomo, na co chcemy patrzeć i jak się czujemy, gdy coś lub ktoś wydaje się nam atrakcyjny. Umysł będzie chętniej pamiętał obraz przyciągający niż odpychający. Wykorzystaj wyobraźnię w celu dołączenia do zapamiętywanej informacji pozytywnych, atrakcyjnych obrazów i skojarzeń.

#09 Śmiech

Im więcej się śmiejemy przy tym, co chcemy zapamiętać, tym chętniej o tym myślimy i tym łatwiej potem przywołujemy te informacje z pamięci. Sięgnij po humor, absurd i ducha zabawy, by lepiej pamiętać.

#10 Pozytywne myślenie

W większości przypadków łatwiej i przyjemniej jest przypominać sobie pozytywne obrazy i doświadczenia niż negatywne. Dzieje się tak dlatego, że mózg chce wracać do tego, co wprawia nas w dobry nastrój i pozytywnie nastawia do życia. Negatywne skojarzenia mają większą szansę paść ofiarą zablokowania czy zniekształcenia przez mózg. Myśl pozytywnie, a twoje wyobrażenia i skojarzenia będą miały większą pozytywną siłę.

Uwagi końcowe

Gdy w pełni przestrzegamy tych dziesięciu zasad zapamiętywania, obie półkule mózgu pracują wydajniej Dlatego, że wywierają wzajemnie silny, pozytywny wpływ na siebie.

Im bardziej pobudzisz swoją wyobraźnię i będziesz z niej korzystać, w tym większym stopniu zwiększysz swoją zdolność do nauki i zapamiętywania. Dzieje się tak dlatego, iż wyobraźnia nie zna granic. Jest w zasadzie nieskończona i stymuluje twoje zmysły, a w konsekwencji – mózg.

Najefektywniejszym sposobem zapamiętania czegoś jest ujęcie tego w formie obrazu skojarzonego z czymś innym, co jest już dobrze ugruntowane w twojej pamięci. Jeśli osadzisz obrazy w rzeczywistości przez łączenie ich z czymś sobie znanym, zakotwiczy to je w określonym miejscu, a ty będziesz w stanie łatwiej tę informację pamiętać.

“Wyobrażnia + Kojarzenie = Pamięć” – Tony Buzan

Miej pamięć na zawołanie!

Każdy z nas chciałby mieć doskonałą pamięć. Zwłaszcza uczniowie, studenci i wszystkie osoby wykonujące pracę wymagającą dużego zaangażowania umysłu.

Pamięć na zawołanie. - Tony Buzan
Pamięć na zawołanie. – Tony Buzan

Wśród wielu książek, które uczą, jak optymalnie pobudzić pamięć do pracy, książka Tony’ego Buzana jest klasyką, z której skorzystały setki tysięcy czytelników na świecie. W swoich radach Buzan korzysta zarówno z metod mnemonicznych, podpatrzonych u starożytnych Greków i Rzymian, jak i z wyników współczesnych badań psychologicznych.

Książka Tony’ego Buzan odsłania tajemnice “głównego systemu pamięciowego”, uświadamia zasady działania pamięci doskonałej, uczy stosowania “łańcuchowej metody skojarzeń”, a także posługiwania się różnego rodzaju zakładkami pamięciowymi, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć nawet o 1000%! swoją obecną wiedzę oraz podwyższyć współczynnik inteligencji, nie mówiąc o łatwym zapamiętywaniu numerów telefonów, terminów spotkań, słów obcego pochodzenia, nazwisk i twarzy poznawanych ludzi, treści przemówień, dowcipów, przeczytanych książek, a nawet własnych snów.

Nie pozwól, aby doświadczenie i informacje uciekły z twojej głowy. Poznaj praktyczne techniki i ćwiczenia, które współgrają z pracą two­jego mózgu, tak by pamięć zaczęła funkcjonować szybciej, sku­teczniej i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej!

Jeśli narzekasz na kiepską pamięć, możesz ją poprawić! Jeśli masz bardzo dobrą, możesz rozwinąć ją jeszcze bardziej!

Sprawdź: 13 technik zapamiętywania – jak lepiej pamiętać liczby, słowa i sytuacje?

A jak Twoja pamięć?