Twoje emocje są częścią ciebie, ale nie są tobą. Warto sobie uświadomić, że emocje nie są ani złe, ani dobre. Po prostu są. Każda emocja ma swoją rolę i funkcję. Strach ma cię ochronić przed niebezpieczeństwem. Gniew pozwala ci się bronić, wyznaczać granice i pokazywać innym, co Ci przeszkadza. Smutek ułatwia opłakiwanie i lepsze zrozumienie straty. Dzięki poczuciu szczęścia poprawia ci się humor. I tak dalej. Bardzo ważne jest połączenie z emocjami i wiedza o tym, jak je wyrażać i rozumieć, a nie lekceważyć.
Wszyscy miewamy gorsze dni. Złość, smutek czy strach i typ podobne niemiłe emocje pojawiają się w jakimś momencie w życiu. Nie oznacza to jednak, że zostaną z tobą na zawsze. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Shamash Alidina trener mindfulness, wykładowca i coach proponuje, technikę czterech kroków. Kiedy zaczynają cię przytłaczać emocje, możesz ją wykorzystać, by poradzić sobie z trudnymi emocjami w skuteczny sposób.

“To emocje sprawiają, że Twoje życie płynie. Stają się problemem tylko wtedy, gdy wymykają się spod kontroli”. – Sadhguru

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Wykonaj te 4 kroki

#01 Rozpoznaj

Rozpoznaj emocje, które odczuwasz. Nazwij je w swoim umyśle, jeśli zdołasz.

#02 Zaakceptuj

Zaakceptuj swoje doświadczenie. Zapewne ci się ono nie podoba, ale prawda jest taka, że te emocje już tu są, tu i teraz.

#03 Przyjrzyj się

Przyjrzyj się swojemu doświadczeniu, zaciekaw się nim. Gdzie w ciele odczuwasz te emocje? Jakiego rodzaju myśli krążą Ci po głowie?

#04 Nie identyfikuj się

Nie identyfikuj się z doświadczeniem. Zobacz emocje jako przemijające zdarzenia, a nie to, kim tak naprawdę jesteś, tak samo jak w lustrze odbijają się różne obrazy, ale nie są one przecież lustrem. Doświadczasz różnych emocji, które mijają, ale nie są one tobą. Ten krok to najsilniejszy element tej techniki. Przyjmij postawę “złość się pojawiła, ale wkrótce minie” albo “smutek przyszedł, ale wkrótce też odejdzie”.

Uwagi końcowe

Czasami wystarczy Ci jeden krok, a czasami będziesz musiał wykonać całe powyższe ćwiczenie. Praktykuj je kiedy tylko możesz, a gdy natrafisz w życiu na trudności, łatwiej będzie ci sobie z nimi poradzić.

Jakie są korzyści z umiejętnego zarządzania emocjami?

  • Łatwiej i szybciej dochodzisz do siebie po niepowodzeniach i problemach.
  • Potrafisz zapobiegać eskalacji napięcia w konfliktach, które niszczą Twoje relacje.
  • Osiągasz lepsze wyniki w pracy.
  • Zarządzasz swoimi impulsami i sprzecznymi emocjami.
  • Zachowujesz równowagę i spokój ducha nawet w najtrudniejszych chwilach.

Warto więc nauczyć się osiągać i pielęgnować wewnętrznych spokój i harmonię. Sprawić, aby nasze myśli i emocje były naszymi sprzymierzeńcami.

“Czego nie można zmienić, trzeba zaakceptować. Widzimy świat przez pryzmat własnych emocji. Zmień emocje, zmieni się rzeczywistość”. – Ewa Nowak

Pamiętaj, że często to nie wydarzenie, ale twój punkt widzenia i interpretacje wpływają na twoje emocje. Ty sprawujesz kontrolę!

Sprawdź też: Jak ogarnąć emocje w pracy? 7 nowych zasad emocji w życiu zawodowym