Dlaczego myśląc o pracy, od razu zakładamy, że powinniśmy tłumić wszystkie swoje uczucia? Wolimy unikać okazywania emocji w pracy. Nie doceniamy siły i zakresu potrzeb emocjonalnych, które zabieramy ze sobą do biura. Wydaje nam się, że emocje w pracy mogą być odebrane jako oznaka słabości czy braku profesjonalizmu. O uczuciach w pracy mówimy zazwyczaj jak o wrogu, którego trzeba siłą zmusić do uległości. Jednak niezależnie od okoliczności jesteśmy ludźmi – istotami emocjonalnymi. Emocjonalne mechanizmy wpływają na  zdrowie, motywację, komunikację, podejmowane decyzje i wiele innych kwestii. Najwyższy czas skończyć z ignorowaniem emocji w pracy. Dlatego że, emocje to przyszłość świata pracy!

Jak ogarnąć emocje w pracy?

Jak inteligentnie pogodzić emocje z profesjonalizmem? Liz Fosslien, Mollie West Duffy mają na to sposób. Autorki książki Jak ogarnąć emocje w pracy, to dwie przyjaciółki, które musiały się nauczyć jak akceptować obecność emocji w miejscu pracy. Kiedy każda z nich zaczynała pierwszą pracę, uważały, że profesjonaliści nie ponoszą porażek, nie narzekają, a już na pewno nie mają uczuć. Wkrótce jednak zdały sobie sprawę, że to podejście jest nierealistyczne. Takie myślenie stoi na drodze do osiągnięcia spełnienia, a w ostatecznym rozrachunku również na drodze sukcesu. Dlatego stworzyły siedem nowych zasad emocji w pracy. Stanowią one wskazówki, jak i kiedy możemy polegać na swoich uczuciach.

“Należy się przeciwstawiać siłom, które zmuszają nas do ignorowania emocji w miejscu pracy. W dzisiejszych czasach praca wymaga umiejętności efektywnego wykorzystywania emocji, ale większość z nas nigdy się nie nauczyła, jak to robić w życiu zawodowym”. – Liz Fosslien, Mollie West Duffy

Jak ogarnąć emocje w pracy? 7 nowych zasad emocji w pracy

#01 Zdrowie. Ogranicz pasję do pracy

Pierwsza zasada to mniej pasji do pracy. Nadmierne przejmowanie się pracą nie pomaga i jest niezdrowe. Małe problemy zaczynają się wydawać ogromne, a rzucone mimochodem uwagi budzą przerażenie. Przejmując się mniej, oszczędzisz sobie wielu katuszy. „Ogranicz pasję do pracy” nie oznacza „przestań w ogóle się nią przejmować”. Chodzi o to, żeby bardziej przejmować się sobą. Żeby znaleźć czas dla ludzi, których kochasz, czas na aktywność fizyczną i urlop bez poczucia winy. Żeby pamiętać, że mało kto, patrząc wstecz na swoje życie, żałuje, że nie zostawał w biurze po godzinach.

Zrób sobie taką przerwę, jaką możesz. Nieważne, czy będzie to urlop, jeden dzień wolnego, czy tylko miniprzerwa. Znajdź też czas na całkowitą nieproduktywność – spotkaj się z przyjaciółmi i rodziną, oderwij się od poczty elektronicznej i telefonu.

#02 Motywacja. Zainspiruj się

Czy przestałeś robić postępy, bo jesteś znudzony, czy też jesteś znudzony, bo przestałeś robić postępy? Czy brakuje ci motywacji, bo praca wydaje się bez sensu, czy może praca wydaje się bez sensu, bo straciłeś motywację? Znajdowanie powodów, aby wstawać rano i pracować z zaangażowaniem, to dynamiczny, długotrwały proces. Jeśli utknąłeś w miejscu i nie wiesz jak ruszyć dalej? Zainspiruj się!

Modyfikuj swoje obowiązki, włączając w nie elementy, które lubisz, żeby znaleźć w pracy więcej sensu. Oczywiście mało, która praca da ci możliwość robienia tylko tego, na co masz ochotę, i tylko wtedy, kiedy masz ochotę. Jednak im więcej decyzji możesz podjąć samodzielnie, tym lepiej się czujesz i tym chętniej pracujesz. Większa autonomia, możliwość wyboru, poczucie sensu i okazje do nauki oraz zawodowe przyjaźnie sprawiają, że praca staje się przyjemniejsza.

#03 Podejmowanie decyzji. Emocje to część równania

Słuchanie swego wewnętrznego głosu to kwestia doświadczenia. Podczas podejmowania decyzji racjonalna analiza wydaje nam się zazwyczaj czymś jasnym, a uczucia zaś uznajemy za zwodnicze. Ale uczucia mają złą prasę po prostu dlatego, że nie potrafimy ich odkodowywać. Tutaj właśnie ma zastosowanie trzecia nowa zasada emocji w pracy: emocje są częścią tego równania.

Nie da się dokonać wyboru wyłącznie w oparciu o logikę. zwracanie uwagi na wszystkie uczucia pozwala ci nad nimi zapanować, a nie na odwrót. Dobre decyzje zależą od analizy własnych emocji. Zauważ, że słuchanie swoich uczuć to nie to samo, co kierowanie się nimi. Zachowaj emocje istotne (związane z decyzją, przed którą stoisz), ale odrzuć emocje nieistotne (niezwiązane z tą decyzją).

#04 Zespoły. Bezpieczeństwo psychologiczne przede wszystkim

Zebranie grupy inteligentnych ludzi nie gwarantuje stworzenia mądrego zespołu. Sukces zależy od psychologicznego bezpieczeństwa. Najlepsze zespoły to te, w których członkowie szanują nawzajem swoje idee i są wrażliwi na uczucia innych. W takich zespołach pracownicy, czują że mogą podsuwać pomysły, przyznawać się do błędów i podejmować ryzyko bez obawy, że inni ich zawstydzą.

Buduj psychologiczne bezpieczeństwo, zachęcając do otwartej dyskusji, unikając protekcjonalności przy odpowiadaniu na pytania i pokazując, że podejmowanie ryzyka i przyznawanie się do błędów jest w porządku. Nie unikaj konfliktów zadaniowych. Zamiast tego twórz struktury, dzięki którym kreatywne spory nie będą się przeradzać w osobiste utarczki.

#05 Komunikacja. Twoje uczucia to nie fakty

Komunikacja to jedno z najpotężniejszych dostępnych nam narzędzi do wprowadzania pozytywnych zmian. Efektywna komunikacja zależy od zdolności rozmawiania o emocjach bez ulegania im. Często reagujemy na siebie nawzajem, opierając się na założeniach, którym nigdy nie przyglądamy się bliżej. Ale słowa wypowiadane przez ludzi nie zawsze dobrze wyrażają ich myśli.

Nie powinieneś podchodzić do swoich emocji emocjonalnie. Zdawaj sobie sprawę z cudzych preferencji komunikacyjnych, by lepiej zrozumieć intencje kryjące się za słowami. Np. introwertycy i ekstrawertycy mają inne potrzeby. Podczas trudnej rozmowy spokojnie odnieś się do swoich uczuć, unikając pochopnych założeń. Jeśli już kogoś krytykujesz niech twoja krytyka będzie konkretna i umożliwiała działanie. A gdy dostanie maila, który rozzłościł, zaniepokoił lub bardzo ucieszył, lepiej odczekaj z odpowiedzią i zrób emocjonalną korektę tekstu, zanim wyślesz wiadomość.

#06 Kultura. Kultura emocjonalna zaczyna się od ciebie

Każda organizacja ma jakąś kulturę organizacyjną. Nawet jeśli firma świadomie jej nie tworzy to codzienne interakcje wpływają na ogólny klimat w biurze. Kultura emocjonalna opiera się na normach, niewypowiedzianych zasadach, które dyktują, co wolno czuć i wyrażać. Normy emocjonalne powstają i są wzmacniane dzięki drobnym, powtarzającym się sygnałom społecznym, które wychwytujemy, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kultura emocjonalna wpływa na każdy aspekt pracy. Na naszą produktywność, poziom stresu, zadowolenie z pracy, a nawet po poczucie sensu życia w poniedziałkowy poranek.

Niezależnie od tego, czy jesteś menedżerem, który ma wpływ na politykę firmy, czy zwykłym pracownikiem, masz możliwość wpływania na kulturę emocjonalną w swoim miejscu pracy. Bądź życzliwy. Emocje są zaraźliwe, a to oznacza, że twoje działania mogą pozytywnie wpłynąć na kulturę emocjonalną całej firmy. Twórz kulturę przynależności za pomocą mikrodziałań np. witaj się z innymi, zapraszaj ich do rozmowy, pomóż nowemu pracownikowi poznać kolegów albo kiedy ktoś dokłada starań, aby ci pomóc, podziękuj mu. Małe gesty mogą robić różnicę.

#07 Przywództwo. Bądź otwarty wybiórczo.

Specyficzny problem, przed jakim stają liderzy, polega jednak na tym, że muszą się wnikliwiej i dłużej zastanawiać niż inni, kiedy pozwolić sobie na transparentność. Zbytnia otwartość w miejscu pracy może zmniejszyć szacunek i sprawić, że ludzie, którym przewodzą zaczną kwestionować ich zdolność do wywiązywania się z obowiązków. Pracownicy mają bowiem skłonność do kwestionowania szczerości przywódców, kiedy ci okazują emocje. Ale z drugiej strony zaufanie między szefami i podwładnymi załamuje się zupełnie, jeśli nigdy ich nie okazują. Gdzie jest zatem granica między dzieleniem się, które buduje zaufanie, a wywnętrzaniem się, które je niszczy? Jak się odsłaniać, jednocześnie wciąż stawiając na pierwszym miejscu emocjonalną stabilność i psychologiczne bezpieczeństwo – własne i zespołu.

Zarządzanie własnymi uczuciami jest równie ważne, co zarządzanie pracownikami. Reaktywni, wybuchowi menedżerowie ranią, obniżają morale i są jednym z głównych powodów, dla których ludzie rzucają pracę.

Empatia u menedżera to nie to samo, co słabość. Wielcy liderzy sprawiają, że otaczający ich ludzie pokazują się od najlepszej strony. Najlepsi liderzy potrafią nacisnąć guzik STOP, kiedy zaczynają ulegać emocjom. Zamiast natychmiast działać, pytają samych siebie: „Co dokładnie czuję? Dlaczego? Jaka potrzeba stoi za tą emocją?”

Jako lider unikaj mówienia innym, co mają czuć, wnikliwie słuchaj i podchodź do każdego indywidualnie. Bierz odpowiedzialność za swoje decyzje, omawiaj je i ustalaj oczekiwania w stosunku do podwładnych. Okazuj wrażliwość i otwartość, kiedy oceniasz sytuację, ale potem wyraźnie wskaż kierunek, w którym Ty i ludzie którym przewodzisz macie podążyć.

Uwagi końcowe

Tłumienie i unikanie emocji w pracy może wydawać się najłatwiejsze. Ale takie nastawienie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Klucz do sukcesu to nauczyć się, jak wpuszczać emocje do sfery zawodowej, nie pozwalając im wymknąć się spod kontroli.

Emocje mogą stać się dla ciebie drogowskazem, który podpowiada i wskazuje właściwy kierunek. Kiedy zaczniesz słuchać swoich emocji, uczyć się od nich i wyrażać je w bardziej efektywny sposób, zobaczysz, że przestaną one wchodzić ci w drogę, a staną się twoją siłą.

Jak ogarnąć emocje w pracy. - Liz Fosslien Mollie Duffy West
Jak ogarnąć emocje w pracy. – Liz Fosslien Mollie Duffy West

Możesz zabierać emocje do pracy, nie wywołując chaosu, ale odpowiednia pora, kontekst i sposób ich wyrażania mają znaczenie. Aby dowiedzieć się i nauczyć jak lepiej zrozumieć i wykorzystać swoje uczucia, sięgnij po książkę Jak ogarnąć emocje w pracy? Dzięki wydawnictwu Muza i tłumaczeniu Anny Czajkowskiej ten inspirujący poradnik o emocjach w pracy i o tym, jak pomagają nam odnieść sukces zawodowy dostępny jest po polsku. To idealna lektura dla pracowników, którzy chcą wyrwać się z niezdrowych schematów, i dla menedżerów pragnących budować zgrany zespół i kulturę organizacyjną.

Jeśli kiedykolwiek czułeś się w pracy zdemotywowany, sfrustrowany, zestresowany, przerażony czy przytłoczony to ta książka jest dla ciebie. Każdy rozdział poświęcony jest jednej z siedmiu nowych zasad emocji w pracy. Dowiesz się jak emocje wpływają na zdrowie, motywację, podejmowanie decyzji, pracę zespołową, komunikację, kulturę i przywództwo. Dostaniesz też praktyczne wskazówki co i jak robić, aby emocje ci służyły i pomagały. Dzięki nim łatwiej ci będzie identyfikować emocje, interpretować je i wykorzystywać ich moc w różnych sytuacjach. Lekturę umilą ci też oryginalne i zabawne komiksy, które pokazują, w krzywym zwierciadle codzienną rzeczywistość z jaką często mamy do czynienia w pracy.

Zacznij słuchać swoich emocji, uczyć się od nich i wyrażać je w bardziej efektywny i satysfakcjonujący sposób. Uwolnij swoje “Najlepsze Ja”! Sukces osiągniesz wtedy, kiedy otworzysz się na emocje!

“Skuteczne przepracowanie uczuć da ci siłę, która pozwoli na coś więcej niż tylko zabieranie do pracy całego siebie: będziesz mógł tam zabrać swoje “najlepsze ja”. – Liz Fosslien, Mollie West Duffy

Sprawdź też: Empatia w biznesie fanaberia czy konieczność?