Dlaczego warto czytać książki? Książki są niesamowitym pokarmem dla mózgu lecz niestety według statystyk coraz mniej ludzi „spożywa” ten pokarm. W dzisiejszych czasach większość ludzi zamiast książek wybiera Internet jako swoje główne źródło informacji. W tym artykule przedstawię Ci korzyści płynące z czytania książek.

Dlaczego warto czytać książki? Oto 9 kluczowych korzyści z czytania:

#01 Poszerza zasób słownictwa

Gdy słowa ci ciągle brakuje sięgnij po książkę, a problem się rozwiąże. Każdy kontakt z książką sprawia, że nasze słownictwo staje się bogatsze. Elokwencja jest pożądaną cechą wśród ludzi. Dzięki niej łatwiej znaleźć prace i nowe znajomości. Po za tym prace pisemne nie będą już trudnością.

#02 Pomaga zapamiętać zasady pisowni

Czytając uczysz się zasad pisowni. Choć może Ci się wydawać, że nie zwracasz uwagi na przecinki, interpunkcje itp. To Twój mózg gdy czytasz zapamiętuje zapis automatycznie. Więc jeśli masz problem z interpunkcją bądź ortografią to zacznij swoją przygodę z książką i zacznij czytać.

#03 Poprawia humor

Gdy czytasz zapominasz o świecie liczy się dla Ciebie tylko książka i zawarte w niej informacje. Zapominasz o problemach i troskach dnia codziennego. Przez co masz lepszy humor.

#04 Poprawia sen

Gdy problem masz ze snem książka na pewno dopomoże Cię. Czytanie przed snem sprawia ,że Twój sen jest lepszy i korzystniejszy niż gdybyś przeglądał Internet na świecącym ekranie.

#05 Buduje więzi z dziećmi

Ten podpunkt jest dla osób, które już mają swoje pociechy. Czytanie dzieciom sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie, kochane. Ponadto stymuluje rozwój mowy i mózgu. Za nim malec nauczy się mówić musi najpierw zrozumieć mowę czyli stworzyć tzw. słownik bierny.

#06 Redukuje stres

Na uniwersytecie Sussex naukowcy dowiedli, że czytanie jest dużo lepszym sposobem na zredukowanie stresu niż słuchanie muzyki czy wypicie herbaty. Według badań dr Davida Lewisa wystarczy czytać przez 6 min by zmniejszyć stres aż o 68 % .

#07 Rozwija wyobraźnie

Czytanie sprawia, że w naszej głowie pojawia się obraz tego co czytamy. W ten sposób uruchamia się nasza wyobraźnia. Czytanie stymuluje naszą prawą półkule, która rozwija wyobraźnię.

#08 Rozwija myślenie analityczne

Jest to cecha dość często poszukiwana przez pracodawców u przyszłych pracowników więc myślę ,że warto ją rozwijać. Umiejętności analityczne wpływają na to w jaki sposób człowiek podejmuje decyzje. Czytanie rozwija tą umiejętność. Podczas czytania umysł jest aktywny dowiaduje się nowych rzeczy przez to pogłębia się myślenie analityczne.

#09 Wydłuża życie

Zespół badawczy z Uniwersytetu Yale zbadał wpływ czytania na długość ludzkiego życia. W badaniu wzięło udział 3685 osób, które podzielono na 3 grupy. Pierwsza grupa to osoby, które w ogóle nie czytają, druga to ludzie spędzający z książką mniej niż 3,5 godziny tygodniowo zaś ostatnia grupa to osoby, które czytają więcej niż 3,5 godz. w tygodniu. Badacze dowiedli, że czytanie książek może wydłużyć życie nawet o 2 lata! Okazało się również, iż ludzie, którzy byli w drugiej grupie byli nawet o 17% mniej narażeni na śmierć niż Ci co w ogóle nie sięgają po lektury.

Uwagi końcowe

Jak widzisz czytanie niesie ze sobą wiele korzyści. Mam nadzieję, że powyższe argumenty przekonają Cię do większego obcowania z książką.

A ty ile czasu spędzasz z książką? Daj znać w komentarzu.

Autorką tekstu jest Ewa Kseń.