Wyobraźnia jest czymś zaiste pięknym. Bez niej ciężko byłoby cokolwiek nam zrobić. Jak bowiem można coś zrobić bez wcześniejszego pomyślenia o tym – wyobrażenia sobie tego, prawda? Świat byłby raczej smutnym miejscem, gdyby nie było wyobraźni. Zanim coś pojawi się w świecie realnym najpierw powstaje w umyśle. Rodzi się myśl, idea, pracuje nasza wyobraźnia.

Chyba każdy z nas ma marzenia i lubi fantazjować – nawet trochę. Jako ludzie puszczamy wodze wyobraźni i nie ma przecież w tym nic złego. Wyobraźnia jest motorem napędowym postępu. Pozwala tworzyć lepszy świat. Gdyby nie wyobraźnia to jako gatunek ludzki niewiele byśmy osiągnęli. Nie istniałoby praktycznie nic. Nie cieszylibyśmy się wieloma rzeczami, wynalazkami, muzyką, sztuką, wspaniałymi ideami itd.. Ponieważ jak można wyobrazić sobie stworzenie czegoś bez krzty wyobraźni, która podsuwa nam ciekawe rozwiązania i pomysły?

„Mam najlepszą pracę na świecie. Płacą mi za przebywanie przez cały dzień w świecie wyobraźni”. – Stephen King

Doceń własną wyobraźnię! Wyobraźnia to piękny skarb i twórcza siła

Zabijanie wyobraźni nie jest czymś mądrym i rozsądnym. Należy ją stale pobudzać, ponieważ prowadzi ona człowieka dalej. Jej brak nikogo jeszcze nigdzie nie zaprowadził. Ma także niebagatelne znaczenie wtedy, kiedy człowiek pragnie osiągnąć sukces. Ona wspiera jego działania.

A Ty? Lubisz trochę pofantazjować, pomarzyć? Nawet nie trochę. Po prostu, czy lubisz? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „Tak”, to zauważyłeś niejednokrotnie w swoim życiu, jak wyobraźnia pomagała Ci przy tworzeniu czegoś. Zrealizowaniu jakiegoś pomysłu, znalezieniu rozwiązań, na które nikt wcześniej nie wpadł. Koniec końców, miała również wpływ na Twój sukces. Sam widziałeś, jak oddziaływała ona na wszystko to, co robisz i na to, kim jesteś.

Sama wyobraźnia to za mało

Oczywiście trzeba mieć świadomość faktu, że sama wyobraźnia nie wystarczy. Bez przekucia Twoich myśli i wyobrażeń w czyn wszystko pozostanie w sferze marzeń. Siłą jest zatem wyobraźnia i działanie. Nie ma co dyskutować, sprzyja ona działaniu. Następuje wtedy akt tworzenia, a tworzenie to nic innego jak wyrażanie samego siebie.

Widzisz teraz, jak wielki plus płynie z jej posiadania. Nie należy bać się własnej pomysłowości i marzeń. Raczej obawiać należy się ich braku. Dlatego, że oznacza to regres i życie bez kolorów. Nie tworzenie, lecz wegetowanie.

Robienie użytku z wyobraźni jest również odwagą. Są ludzie, którzy z jakichś różnych powodów boją się pójść dalej. Snują fantazje, lecz boją się zrobić krok naprzód, żeby zrealizować własne pragnienia w realnym świecie, w rzeczywistości. Często jest to spowodowane strachem, możliwym poniesieniem porażki, jedną wielką niewiadomą. Jednak warto zadać sobie pytanie. Jak zmieni się moje życie, jeśli zostanę tam, gdzie jestem i nic nie zrobię? Otóż odpowiedź jest jedna. Nic się nie zmieni.

„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”. – Johann Wolfgang Goethe

Zostałeś obdarzony wyobraźnią, więc korzystaj z niej!

Po to masz wyobraźnie, żeby zrobić nie jeden krok do przodu a setki, tysiące, miliony i więcej. Wyobraźnia to wielki dar, który niewykorzystany będzie kompletnie bezużyteczny, więc doceń go. Wiesz, co jest jeszcze wspaniałe w wyobraźni? Jest nieograniczona. To naturalny zasób, który nie ma końca. Można czerpać z niej i inspirować się bez poczucia tego, że kiedyś się skończy. Korzystaj z niej do woli zawsze i wszędzie. Nie ma nic piękniejszego niż pobudzanie jej do działania. Tylko nie dopuść do jednej rzeczy. Nie pozwól, żeby Twoja wyobraźnia była skrępowana i ograniczana przez jakieś limity.

Dziecięca wyobraźnia, która nie zna granic. W miarę lat często kostnieje w dorosłych głowach. Można zaobserwować, że ludzie rezygnują z marzeń, ponieważ twierdzą, że wynika to z pewnych ograniczeń nakładanych przez sytuację, w jakiej się obecnie znajdują. To, że czasem człowiek znajdzie się w trudnym położeniu, nie oznacza automatycznie tego, że wraz z tym jego marzenia i zamierzenia są niewykonalne i że trzeba z nich zrezygnować. Niejednokrotnie jednak okazuje się, iż to wyobraźnia pozwala wydostać się z zaistniałej przykrej sytuacji i prowadzi do sukcesu. Dzięki wyobraźni znajdują się pomysły i rozwiązania. To siła twórcza, którą warto wykorzystać; warto ją też wykorzystać właśnie do osiągnięcia sukcesu.

Uwagi końcowe

Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni. Wyobraźnia to coś wspaniałego, trzeba tylko nad nią panować i nauczyć się z niej korzystać. Puść wodze fantazji! Uwolnij swoją wyobraźnie! Kreuj nową rzeczywistość!

Zrób sobie przysługę i nie podawaj nigdy w wątpliwość tego, o czym marzysz. Zadaj sobie raczej pytanie, jak to zrealizować? Z pomocą przyjdzie ci wyobraźnia, więc użyj jej jak najlepiej. Rozwijaj kreatywność i nadawaj sens swojemu życiu. Możesz robić, co zechcesz i być kimkolwiek zdecydujesz, więc wysil wyobraźnię! Twoja wyobraźnia nie zna granic!

„Twoim najsilniejszym atutem jest wyobraźnia. Wyobrażaj sobie tylko rzeczy dobre i piękne. Ty i twój los jesteście tym, czym twoje myśli i wyobrażenia”. – Joseph Murphy

Sprawdź: 5 sekretów jak odblokować kreatywność i myśleć jak Leonardo da Vinci

A Ciebie gdzie prowadzi Twoja wyobraźnia? Jak korzystasz z siły wyobraźni?