Życie składa się z momentów. Wśród nich są „decydujące momenty” – znaczące doświadczenia, które wyraźnie dominują i zapisują się w naszej pamięci. Wiele z nich wydaje się, że jest działem przypadku. Wynikiem szczęśliwego trafu, zrządzenia losu, zbiegu okoliczności. Ale czy na pewno? Czy nasze „decydujące momenty” mogą nam się jedynie przytrafiać? Okazuje się, że nie! Nie musisz na nie biernie czekać. „Decydujące moment” możesz tworzyć!

Pytasz po co miałbyś to robić? Powodów jest mnóstwo. Żeby wzbogacić swoje życie. Aby tworzyć wspaniałe wspomnienia. Budować więzi z ludźmi. Urozmaicić czas spędzany z rodziną i dziećmi. W ciekawszy sposób przekazywać wiedzę i uczyć innych. Aby podnieść jakość doświadczenia swoich klientów czy pracowników. Brzmi nieźle, prawda? Ale jak to zrobić? Chip Heath i Dan Heath, dwaj znani bracia, naukowcy i bestsellerowi autorzy mają na to sposób! W swojej książce „Decydujące momenty” podają gotowy przepis, z którego możesz skorzystać.

Chip Heath i Dan Heath rozebrali na czynniki pierwsze „decydujące momenty”. Chcieli wiedzieć co dokładnie sprawia, że jakieś doświadczenie nabiera dla nas szczególnego znaczenia i zapada nam w pamięć? Przyjrzeli się wnikliwie różnym momentom. Z naukowym zacięciem, szukali wspólnego mianownika, który je łączy. Okazuje się, że decydujące momenty nie zawsze są dziełem przypadku. Mają kilka wspólnych elementów i sami możemy je kreować. A o to kilka cennych wskazówek jak to robić! 

“Decydujące momenty kształtują nasze życie, ale nie musimy na nie biernie czekać. Możemy być ich autorami.”. – Chip Heath, Dan Heath

Co to są decydujące momenty?

Dla ścisłości zacznijmy od tego, czym jest „decydujący moment”? Bo w powszechnym użyciu termin ten ma wiele znaczeń. Chip Heath, Dan Heath przyjęli następującą definicję:

decydujący moment to krótkie doświadczenie, które jest zarówno pamiętne, jak i znaczące”.

Przykładem takich momentów może być np. pierwsza miłość, pierwszy dzień w nowej pracy, osiemnaste urodziny, rodzinna wycieczka do parku rozrywki, ślub czy narodziny dziecka.

„Krótkie” jest tu oczywiście pojęciem względnym – krótkim doświadczeniem może być jedna minuta w kontekście rozmowy z pracownikiem biura obsługi klienta, jak również miesiąc w kontekście całego życia.

Dlaczego niektóre momenty pamiętamy doskonale, a o innych zapominamy?

Niektóre doświadczenia pamiętamy doskonale, pozostają one żywe w naszych wspomnieniach. Natomiast są też takie, o których szybko zapominamy. Jaka jest tego przyczyna?

Chip Heath, Dan Heath doszli do wniosku, że kiedy wspominamy jakieś doświadczenie, skupiamy się wyłącznie na kilku konkretnych chwilach, ignorując pozostałe elementy składowe tego doświadczenia.

„Oceniając nasze doświadczenia, nie wyciągamy średniej z wrażeń, jakich doznajemy minuta po minucie. Pamiętamy raczej momenty flagowe: tzw. szczyty, dołki oraz przejścia. Wszystko inne rozpłynie się w niepamięci”.

Jak więc, wyjść poza nijakość i tworzyć momenty, które zapadną w pamięć?

Model EPIC czyli jak tworzyć decydujące momenty?

Co stanowi o wyjątkowości momentów? I jak można je tworzyć? Oto składniki przepisu. „Decydujące momenty” zawierają przynajmniej jeden z czterech elementów. Są to:

#01 Wysoka Ranga (ang. Elevation).

„To było niesamowite!”

Momenty wysokiej rangi to doświadczenia, które wznoszą się ponad codzienną rutynę. Wykraczają poza tradycyjny bieg wydarzeń; są dosłownie nadzwyczajne. Przepełniają nas radością, zachwycają, angażują lub motywują. Dają ogromną przyjemność, która na długo pozostaje w pamięci. Aby tworzyć momenty wysokiej rangi, trzeba zwiększyć doznania zmysłowe i, jeśli to stosowne, dodać element zaskoczenia. „Odejść od skryptu” i postępować wbrew powszechnym wyobrażeniom na temat typowego przebiegu doświadczenia.

#02 Wgląd (ang. Insight)

„W tym momencie zrozumiałem…”

Momenty wglądu poszerzają naszą świadomość i prowadzą do zmian. Czasem potrafią nami wstrząsną. Modyfikują podstawy naszego rozumienia siebie i świata. W ciągu kilku minut, a nawet sekund, zdajemy sobie sprawę z czegoś, co może wpływać na nasze życie. Choć te momenty wglądu zdają się nieoczekiwane i zupełnie przypadkowe, w rzeczywistości możemy je tworzyć. Możemy aranżować okoliczności, w których ludzie „potykają się o prawdę”, czyli dokonują odkrycia o silnym ładunku emocjonalnym.

#03 Duma (ang. Pride)

„Dałem radę!”

Momenty dumy to chwile, w których dajemy z siebie to, co najlepsze – wykazujemy się odwagą, zyskujemy uznanie, stawiamy czoła wyzwaniom i dokonujemy ważnych osiągnięć. Aby móc tworzyć takie momenty, trzeba zrozumieć, jak jest skonstruowana duma. Wyznaczać „kamienie milowe”, które wspólnie tworzą pomost do wyższego celu. Przerobić długą drogę do sukcesu tak, aby zawierała „wiele linii mety”. Upamiętniać, podkreślać i doceniać dokonania.

#04 Bliskość (ang. Connection)

„Fajnie to robić razem :)”

Decydujące momenty mają charakter społeczny. Momenty bliskości łączą ludzi, pogłębiają nasze relacje z drugim człowiekiem. Dają poczucie ciepła, jedności, empatycznego zrozumienia. Działanie wspólnie z innymi ludźmi daje wyjątkowe chwile satysfakcji. Więzi w grupie ulegają wzmocnieniu, kiedy jej członków łączy wspólny wysiłek. Ludzie chętnie podejmują wyzwania, jeśli sami mogą o tym zdecydować, mają autonomię w działaniu oraz widzą sens w proponowanym zadaniu. Momenty, które jednoczą grupy, tworzy się na fundamencie wspólnego poczucia sensu.

Oto cztery główne elementy modelu EPIC: Elevation-Insight-Pride-Connection

„Decydujące momenty charakteryzują się przynajmniej jednym z powyższych elementów; niekoniecznie wszystkimi czterema.[…]. Niektóre decydujące momenty, te o największej mocy, odznaczają się wszystkimi czterema cechami”. – Chip Heath, Dan Heath

Uwagi końcowe

Momenty mają znaczenie. Nadzwyczajne momenty nadają życiu smaku i sensu. Skończ z banalną niewartą zapamiętania codziennością. Odrobina uwagi i energii może zmienić zwyczajny moment w nadzwyczajne wydarzenie. Zacznij budować doświadczenia, które mogą, zmieniać, poruszać i motywować. Bądź autorem momentów, które podnoszą rangę codzienności, umożliwiają wgląd, napawają dumą i sprzyjają bliskości.

Twórz epickie momenty!

Aby ułatwić sobie to zadanie sięgnij po książkę „Decydujące momenty„. To książka o sile ukrytej w momentach i o tym, jak mądrze kształtować te momenty. Dostępna jest już po polsku dzięki wydawnictwu MT Biznes i tłumaczeniu Aleksandry Samson-Banasik.

Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować. - Chip Heath, Dan Heath
Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować. – Chip Heath, Dan Heath

Z jej pomocą opanujesz sztukę tworzenia wyjątkowych chwil. Znajdziesz w niej szereg praktycznych strategii i narzędzi ułatwiających tworzenie niezwykłych momentów w oparciu o cztery główne elementy pamiętnego doświadczenia: wysoką rangę, wgląd, dumę i bliskość.

Poznasz z życia wzięte liczne przykłady wymiernych korzyści w życiu zawodowym i prywatnym będących efektem tworzenia decydujących momentów. Przeczytasz inspirujące historie osób i organizacji, które wykreowały niezwykłe momenty pozytywnie zmieniające lojalność i satysfakcję klientów, zaangażowanie pracowników, czy własne postrzeganie siebie i świata.

Decydujące momenty” to książka, która ma coś do zaoferowania dla każdego – właściciela małego biznesu, który szuka sposobu na wyróżnienie się z tłumu konkurencji; lidera wielkiej korporacji, który zastanawia się, jak zwiększyć zaangażowanie pracowników; lekarza chcącego poprawić jakość doświadczenia pacjenta; nauczyciela który chce stworzyć scenariusz lekcji, do której uczniowie nawet po latach będą wracać myślami, czy rodzica pragnącego tworzyć piękne i trwałe wspomnienia dla swoich dzieci. Ty też z pewnością znajdziesz w niej coś dla siebie.

„Momenty mają znaczenie. Ileż tracimy, pozostawiając je ślepemu losowi! Nauczyciele mogą inspirować, opiekunowie mogą przynosić pocieszenie, pracownicy usług i handlu mogą
zachwycać klientów, politycy mogą jednoczyć, a menedżerowie motywować. Potrzeba jedynie odrobiny wnikliwości i inicjatywy”. –  Chip Heath, Dan Heath

Wyjdź poza nijakość i zacznij świadomie tworzyć niezwykłe momenty, które pozostaną w pamięci!

Sprawdź też: Przyczepne historie! 6 elementów chwytliwego przekazu które gwarantują SUKCES

A Tobie jaki moment szczególnie zapadł w pamięć?