Wszyscy na swój sposób dążymy do szczęścia w życiu. Studiujemy po to, aby w przyszłości pracować w miejscu, które oprócz pieniędzy da nam satysfakcję z rozwijania się w wymarzonym kierunku. Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają na utrzymanie życia na odpowiednim dla nas poziomie. Dzięki nim możemy zaspokajać podstawowe potrzeby. To właśnie pieniądze uznaje się często za miarę sukcesu, jaki w życiu udało nam się osiągnąć. Do dziś panuje przekonanie, że to przede wszystkim duża ich ilość pozwoli nam się realizować i dawać poczucie szczęścia. Zapominamy często, że to czy jesteśmy szczęśliwi, uwarunkowane jest przede wszystkim tym, jak wygląda nasze życie i jak do niego podchodzimy. To właśnie nasze nastawienie i to, w jaki sposób kreujemy każdy dzień, powoduje, że u jego schyłku jesteśmy szczęśliwi. Albo wręcz przeciwnie- zmęczeni i marzymy jedynie o tym, aby pójść spać i skończyć tę jedną historię. Spójrzmy więc na kilka sposobów na bardziej szczęśliwe życie.

„Szczęście nie jest czymś co przychodzi gotowe. Ono pochodzi z Twoich własnych działań” – Dalai Lama.

Oto 7 sposobów na szczęśliwe życie

#01 Uśmiechaj się.

Nie jest to tylko typowy frazes, a fakt. Osoba, która się uśmiecha, naturalnie przyciąga do siebie pozytywną energię. Nasi rozmówcy odbierają nas cieplej i bardziej przyjaźnie, przez co ich nastawienie również się zmienia na lepsze. Uśmiech skutecznie odpiera negatywne emocje i wyzwala endorfiny, zwane potocznie „hormonami szczęścia”. Przekazuje do mózgu informacje, że chcemy być szczęśliwi i mamy ku temu powód. Nawet jeśli sytuacja nie sprzyja, a chcemy poprawić sobie humor, uśmiech nam w tym na pewno pomoże.

Sprawdź: Ciężko jest Ci być entuzjastycznym i uśmiechniętym? Sprawdź to jedno ćwiczenie!

#02 Dopracuj styl życia, aby był bardziej zdrowy.

Nie musimy odrzucać chipsów i słodkich przekąsek, jeśli to właśnie one w niewielkich ilościach nas uszczęśliwiają. Dorzućmy jednak odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Zadbajmy też, aby nasza dieta była dobrze zbilansowana i dobrana do naszego trybu dnia, oraz wysypiajmy się. Zapewnijmy naszemu organizmowi dobrą bazę do działania. Jeśli nie będą go trapiły dolegliwości ze strony fizjologicznej, nie będzie nam to stwarzało dodatkowych problemów. A wszystkie elementy dnia codziennego będziemy przyjmowali dużo łatwiej.

#03  Znajdź pracę zgodną z twoimi zainteresowaniami.

Niestety niewielu jest ludzi, których praca na cały etat zgodna jest z tym, co uwielbiają robić. Można ich nazwać niezwykłymi szczęściarzami lub bardzo zawziętymi osobami. Dobrze jest jednak przynajmniej dodatkowo wykonywać coś, co zwyczajnie sprawia nam radość. A jeśli zyskamy na tym trochę dodatkowego grosza, będzie to dla nas zachętą do kontynuowania hobby. Kto wie, może nawet zrodzi się w nas pomysł na rozwijanie go. A w niedalekiej przyszłości przerodzi się to w pełnoetatową pracę, przynoszącą zysk i satysfakcję.

Sprawdź: 8 sposobów jak znaleźć swoją pasję, którą wcześniej przeoczyłeś

#04 Ucz się nowych rzeczy bez presji

Przeznaczaj nawet niewiele czasu w ciągu tygodnia na naukę nowych rzeczy. Całkowicie bez presji. Nie ma sensu nakładać na siebie postanowienia nauki nowego języka w miesiąc, czy zrobienia szpagatu w tydzień. Uczmy się nawet małych rzeczy, ale czerpmy z tego radość. Dużo osób narzeka dziś, że ich życie polega jedynie na chodzeniu do pracy i wracaniu do domu. Jeśli rutyna wygląda od miesięcy w ten sposób, nietrudno wpaść w marazm i stracić chęci do życia. Może znajdziemy tym samym całkiem nowe hobby?

#05 Podróżuj.

Absolutnie nie musi się to wiązać z ogromnym nakładem finansowym. Dookoła każdego miasta są piękne tereny idealne na długi spacer z psem, czy partnerem. Ruiny zamków, zajazdy, tereny nadrzeczne itp. Wszystkie te miejsca sprawiają, że na chwilę odrywamy się od codzienności. Dajemy sobie czas na obcowanie w całkowicie innym miejscu. Od razu zyskamy nową energię i nasz dzień stanie się po prostu lepszy.

Sprawdź: Jak podróżować, by rosnąć w siłę?

#06 Pomagaj innym i okazuj wdzięczność za to, co już masz.

Systematyczna pomoc ludziom, którzy mają gorszą sytuację od nas, naprawdę uskrzydla. Oprócz tego, że polepszamy życie innej osobie, polepszamy również własne. Poczucie, że jesteśmy komuś potrzebni, dodaje energii do działania i rozwija w nas empatię. Pomagać można dzieciom, zwierzakom, chorym ludziom. Jeśli nie mamy na tyle odwagi lub jesteśmy zbyt wrażliwymi osobami, warto dołączyć się chociażby do jakiejś zbiórki na rzecz potrzebujących. Będzie to również nieoceniona pomoc.

Sprawdź: Siła życzliwości! 100 i więcej sposobów jak zmienić siebie i świat na lepsze

#07 Otaczaj się ludźmi, którzy wzbudzają w tobie pozytywne emocje.

Pozbądźmy się ze swojego otoczenia ludzi, którzy wysysają z nas dobrą energię i psują nam humor. O ile w pracy nie zawsze jesteśmy w stanie dobrać sobie zespół, tak w prywatnym życiu nikt nas do niczego zmuszać nie może. Nawet jeśli tego nie chcemy, negatywne nastawienie innych bardzo na nas wpływa i po prostu psuje nam dzień. Nie ma nic gorszego od bycia sfrustrowanym nie tyle przez własne działania, a przez zły wpływ osób z zewnątrz.

Uwagi końcowe

Sposobów na szczęśliwe życie jest zapewne tyle, ilu jest ludzi na świecie. Dla każdego szczęście będzie znaczyło coś zupełnie innego. Są jednak bardzo uniwersalne rady, dzięki którym nasze życie zyska na jakości. A pod koniec każdego dnia będziemy wdzięczni za to, że udało nam się go przeżyć w radości i pozytywnej energii. Ogromnym szczęściem jest zasypianie z myślą i nadzieję na to, że kolejny dzień może być tak fantastyczny jak ten, który właśnie się kończy.

„Najważniejszą rzeczą jest aby cieszyć się swoim życiem – być szczęśliwym – tylko to się liczy” . – Audrey Hepburn

Sprawdź też: Manifest szczęścia czyli jak być szczęśliwym!

A Tobie co daje szczęście?