autor Agata Strzelichowska

Podróżowanie to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Poznawanie nowych zakątków świata może dostarczać niezapomnianych wrażeń, pozwala na oderwanie się od problemów dnia codziennego i błogi relaks. Jednak wakacyjne wyprawy w nieznane można również wykorzystać do osobistego rozwoju. Jak to zrobić?

#1 Słuchaj, obserwuj, nie oceniaj

Podróże dają nam niesamowitą okazję do spojrzenia na pewne ważne zagadnienia z innej perspektywy. To niezwykle ciekawe, że w zależności od szerokości geograficznej, na której się znajdziemy ludzie zupełnie inaczej podchodzą do takich tematów jak bogactwo, praca, rodzina czy miłość. Prawdziwy podróżnik to taki, który z szacunkiem i ciekawością odkrywa te różnice. Nie mamy monopolu na prawdę. To, że zostaliśmy wychowaniu w jakimś przekonaniu nie oznacza, że jest to jedyna słuszna droga. Obserwując i słuchając tych, którzy patrzą na świat inaczej niż my, możemy wiele nauczyć się o sobie samych. Zadać ważne pytania, które pozwolą nam wybrać swoją własną życiową ścieżkę. Otwarcie się na nowe poglądy czyni nas bogatszymi wewnętrznie i wolnymi.

Być może podróże nie mogą zapobiec bigoterii, ale poprzez pokazanie, że wszystkie narody płaczą, śmieją się, jedzą, martwią się i umierają, mogą szerzyć ideę, że jeśli spróbujemy się nawzajem zrozumieć, możemy nawet zostać przyjaciółmi – Maya Angelou

#2 Pokonaj strach

Podróż, która daje nam najwięcej satysfakcji i wzmacnia naszą samoocenę to taka, podczas której pokonujemy własny strach. Może to być strach przed lataniem, wysokością, albo po prostu przed samotna podróżą czy rozmową z nieznajomym. Wykorzystaj okazję, by pozbyć się swoich lęków. Podróż może działać naprawdę terapeutycznie. Największą zaletą konfrontowania się wówczas z niekomfortowymi sytuacjami jest fakt, że przebywamy z dala od swoich znajomych, rodziny i bliskich. Ludzi, którzy ewentualnie mogliby nas oceniać najprawdopodobniej nigdy już w życiu nie spotkamy. Jeśli nawet wycofamy się w ostatniej chwili, nie musimy tego zdradzać nikomu po powrocie do domu. To rodzi chęć, żeby przynajmniej podjąć próbę. Pokonywanie własnych słabości, mierzenie się ze strachem przed porażką daje ogromną siłę. Z tych wspomnień możemy korzystać jeszcze długo po powrocie z wojaży.

#3 Szukaj inspiracji

Odwiedzanie nowych miejsc to okazja do czerpania z cudownego źródła inspiracji. Noś przy sobie notatnik lub zapisuj w telefonie wszystko, co Cię zachwyci – przepis na pyszną potrawę, pomysł na aranżację wnętrza, nazwę wybornego wina. Każdy kraj kryje w sobie niezwykłe bogactwo smaków, kolorów i ludzi.

Podróże są też doskonałą okazją do podpatrzenia pomysłu na biznes. Rozwiązania, które sprawdziły się w innych krajach, a nikt nie wprowadził ich jeszcze na nasz rodzimy rynek, mogą okazać się inspiracją do stworzenia własnej firmy. Bądź uważny, nie myśl standardowo.

#4 Zrób coś po raz pierwszy

Wakacje to najlepszy czas, aby próbować nowych rzeczy. Przypomnij sobie swoje pierwsze marzenia. Czego pragnąłeś najbardziej na świecie będąc dzieckiem? Zobaczyć Świętego Mikołaja? Pływać z delfinami? Spełnianie marzeń to jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu. Warto wykorzystać błogą atmosferę wyjazdu, aby poczuć się znowu jak beztroski maluch, który wierzy, że wszystko w życiu jest możliwe. Poczuj się znowu jak dziecko, nie myśl, co może pójść nie tak, co inni powiedzą, Po prostu zrób wszystko, co w Twojej mocy żeby doprowadzić do realizacji tego pragnienia. W przeciwieństwie do dziecka, którym byłeś masz teraz wszelkie narzędzia, by tego dokonać.

#5 Rozmawiaj

Często podczas kilkunastodniowej wyprawy mamy niewiele czasu na cokolwiek poza odhaczaniem kolejnych punktów z listy „do zobaczenia”. Warto jednak wykorzystać przebywanie w miejscach odległych od naszej własnej strefy kulturowej, aby rozmawiać z tubylcami. Często takie spotkania potrafią otworzyć oczy i zmienić perspektywę. Dostrzec, że ludzie , którzy mają o wiele mniej niż Ty potrafią prawdziwie cieszyć się życiem i doceniać małe rzeczy. Mamy też niepowtarzalną okazję zrozumienia zwyczajów i motywacji zachowań przedstawicieli innych nacji. To niezwykle ważna lekcja pokory i umiejętności akceptowania odmienności, które możemy wykorzystać w życiu zawodowym.  Niezaprzeczalną korzyścią płynącą z prowadzenia rozmów zagranicą jest również doskonalenie kompetencji językowych.

#6 Bądź mistrzem logistyki

Jedziesz ze znajomymi na narty albo spływ kajakowy? Na pytanie kto ogarnie noclegi odwracasz nerwowo głowę? Błąd! Wykorzystaj wakacyjne szaleństwo do podniesienia swoich zdolności organizacyjnych. Działanie pod wpływem stresu i zmęczenia może nam wiele powiedzieć o nas samych. Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach to ogromny kapitał, który możemy wykorzystać również w codziennym życiu. Świadomość, że udało nam się pokonać przeciwności w obcym kraju, wykorzystując język, który nie jest naszym ojczystym, dodaje nam pewności siebie i pomaga w mierzeniu się ze „standardowymi” problemami.

Autor: Agata Strzelichowska – ukończyła marketing polityczny na Uniwersytecie Warszawskim, z zawodu eventowiec, z miłości do świata – podróżniczka. Każdą wolną chwilę i każdą wolną złotówkę przeznacza na realizację swojej pasji. Zwolenniczka poglądu, że życie to 10% tego, co nam się przydarza i 90% tego, jak na to reagujemy. Odwiedź profil na Instagramie
https://www.instagram.com/podrozemaleduze.pl/