Jeśli czujesz się zagubiony i niespełniony, istnieje kilka sprawdzonych ćwiczeń, dzięki którym dowiesz się, co powinieneś robić w życiu, aby być szczęśliwszym człowiekiem. Bo w życiu naprawdę warto robić rzeczy, które dodają skrzydeł. Pierwszy krok? Miej w życiu pasję! Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. A co, jeśli nie masz pasji i nie wiesz nawet, co mogłoby nią być? Nie martw się! Wielu ludzi zmaga się z tym problemem i nie dotyczy on tylko tych, którzy zaczynają swoją karierę zawodową. Na brak pasji narzekają też osoby, które utknęły w pracy, która nie daje im satysfakcji i nie pozwala im wykorzystać ich unikalnych talentów. Żyjąc z dnia na dzień bardzo łatwo popaść w rutynę, która sprawia, że jesteśmy znużeni, niespełnieni i pozbawieni energii do działania. Zapominamy, że nie wszystko w życiu musimy robić z obowiązku, bo „tak trzeba”, bo tego oczekują od nas inni, bo musimy zarabiać. Pasja zmienia wszystko. Jak znaleźć swoją pasję? Oto osiem sposobów na odnalezienie swojej pasji, które mogą Ci w tym pomóc. Zaczynamy!

Dopiero gdy ulegamy pasji, jesteśmy naprawdę sobą. Ze wszystkich naszych namiętności najbardziej określają nas te, których nie potrafimy okiełznać. – Simon Van Booy

Jak znaleźć swoją pasję? Te 8 prostych ćwiczeń pomoże Ci odkryć pasję.

#01 Usiądź wygodnie i zadaj sobie 3 proste pytania

Odnalezienie pasji może być łatwiejsze niż myślisz. Odpowiadając szczerze na poniższe pytania, możesz odkryć, co zrobić z resztą swojego życia.

  1. Na jaki temat mógłbyś bez problemu przeczytać 500 książek i wciąż czuć niedosyt?
  2. Co mógłbyś robić nieprzerwanie przez 5 lat bez otrzymywania za swoją pracę wynagrodzenia?
  3. Co robiłbyś każdego dnia, gdybyś nie musiał martwić się o swoje utrzymanie i o opinię innych ludzi?

Sprawdź też: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

#2 Nie zakładaj, że Twoja pasja musi być Twoją pracą

Istnieje cała masa rzeczy, które warto robić i które sprawiają radość, ale które nigdy nie zapewnią ci pieniędzy. Pomyśl! Jeśli nie możesz wyobrazić sobie życia bez robienia czegoś – to to coś może okazać się twoją pasją i nie musi być zarazem maszynką do robienia pieniędzy. Jeśli nie możesz uczynić z twojej pasji zawodu, znajdź pracę, która zapewni ci czas na rozwijanie pasji i robienie rzeczy, które kochasz i które czynią cię szczęśliwym.

#03 Odkryj czego nienawidzisz robić

Brzmi dziwnie, ale może pomóc. Zrób listę prac i zadań, których absolutnie nie cierpisz robić. Być może znajdą się na niej również zadania, które wykonujesz przez większość czasu w obecnej pracy. Jeśli wyeliminujesz je ze swojego życia – zmieniając pracę lub próbując swoich sił w nowym zawodzie – twoja pasja może wreszcie dojść do głosu. Przede wszystkim nie bój się zmian i zaczynania od początku. I jeszcze jeden pomysł. Stwórz listę ludzi, którym w pozytywny sposób “zazdrościsz” wykonywanego zawodu. Z którą osobą zamieniłbyś się na pracę? Spróbuj pójść w jej ślady.

#04 Znajdź rzeczy, w których jesteś przeciętny

Brzmi jak paradoks, ale powiedzmy, że jesteś przeciętnym artystą z przyzwoitym poczuciem humoru, no cóż, na pewno nie zdobędziesz tytułu na Uniwersytecie Artystycznym i nie możesz studiować poczucia humoru na uniwersyteckim poziomie, ale łącząc te dwie cechy możesz być świetnym autorem komiksów. Albo weźmy na przykład przeciętnego studenta biznesu, z pewnymi umiejętnościami w programowaniu i żyłką do sprzedaży. Osoba taka jest zaskakująco dobrym kandydatem na managera firmy usługowej.

#05 Zapomnij o momencie „Eureka”

Wielki pomysł może czasem zakiełkować w głowie człowieka nagle i bez ostrzeżenia. W jednej chwili ktoś może zrozumieć, co chce robić przez resztę swojego życia. Inni muszą do tego dojść poprzez pracę nad sobą. Spędź 20 minut dziennie na myśleniu o wszystkich rzeczach, które cię interesują i możliwościach, które spostrzegasz wokół siebie. Twoja pasja nie przyśni ci się w nocy w gotowej formie, ukształtuje się z pomocą serii odkryć na temat twoich własnych zainteresowań i predyspozycji. Zapytaj bliskich przyjaciół i rodzinę o ich opinie na temat tego, czym powinieneś się zająć w życiu. Analizuj opinie, szukaj znaków, wyciągaj wnioski z małych i wielkich sukcesów. Eksperymentuj z nowymi aktywnościami, obojętnie, czy jest to nowy sport, nauka języka obcego, dziedzina sztuki, próbuj nowych rzeczy, aż znajdziesz coś, co daje ci radość i satysfakcję.

#06 Przypomnij sobie, co kochałeś robić jako dziecko

Czy lubiłeś rysować i pisać opowiadania, kiedy byłeś mały. Spróbuj przypomnieć sobie rzeczy, które uwielbiałeś robić w dzieciństwie, kiedy jeszcze nie czułeś presji studiowania opłacalnego kierunku studiów i wykonywania dochodowego zawodu. Kiedy jeszcze nikt niczego od ciebie nie oczekiwał i mogłeś swobodnie oddawać się zabawie i marzyć. Jakie hobby miałeś jako nastolatek? Użyj wspomnień, aby odkryć, co jest twoją prawdziwą pasją w dorosłym życiu. Albo zmień perspektywę: wyobraź sobie, że jesteś bardzo stary i od dawna na emeryturze. Jak chcesz spędzić ostatnie lata życia. Co będziesz robił? Gdzie będziesz spędzał czas, gdy zdrowie dopisze i wciąż będziesz mógł być aktywnym człowiekiem?

#07 Stwórz coś całkiem nowego

Jednym ze sposobów odnalezienia pasji, jest tworzenie czegoś zupełnie nowego. Ludzie uwielbiają projekty, które mogą rozpocząć od zera. Każdy czasem marzy o nowym, lepszym początku. Kiedy tworzysz coś nowego, naturalnym jest, ze starasz się wymyślić coś, co da Ci radość i satysfakcję. Nie ważne, czy projektujesz nowa poduszkę, piszesz nową powieść czy zaczynasz prowadzić bloga o polityce czy zdrowym odżywianiu. Jednakże, nawet drobne sukcesy i efekty są bardzo ważne w znalezieniu prawdziwej pasji. Jeśli to, co robisz nie przynosi przez długi czas efektu, trudno będzie ci utrzymać motywację i podchodzić do danego zajęcia z pasją.

#08 Wypróbuj wizualizację

Wyobraź sobie, że wstajesz wcześnie rano, wyskakujesz z łóżka, podekscytowany, że idziesz do pracy. Ubierasz się szybko, pełen entuzjazmu, że zaczął się nowy dzień. Pomyśl, dokąd idziesz po śniadaniu i co robisz w tak idealny dzień, jak ten w twojej wyobraźni. Bądź możliwie najbardziej precyzyjny. Jak wygląda pomieszczenie, w którym pracujesz? Jakie czynności wykonujesz? Z kim współpracujesz? Jaka jest atmosfera? Co czujesz, wykonując te czynności? Możesz wykorzystać do tego mapy myśli. Bądź kreatywny. Szukaj, aż znajdziesz i nie poddawaj się!

Żadna rzecz nie da ci tyle wolności, co pasja. To szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo. Życie oferuje nam ogromne możliwości, miej oczy szeroko otwarte i podążaj za pasją… – Karolina Kozioł

A Ty już odnalazłeś swoją pasję? Co nią jest? Napisz w komentarzu.