Nudzi ci się? My ludzie jesteśmy stworzeniami, które bardzo dobrze czują się w towarzystwie innych osób. Niezależnie od tego czy nasza natura jest bardziej ekstrawertyczna, czy jednak zmierza w kierunku introwertyka, przynajmniej co jakiś czas musimy spotkać się z drugą osobą, choć na niezobowiązujące plotki. Bywają jednak w życiu sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni pozostać w domu, nie mając żadnego towarzystwa. Jeśli zastanawiamy się, co zrobić z wolnym czasem, jaki mamy do dyspozycji, od razu nasuwają nam się na myśl podstawowe rzeczy jak sprzątanie, o które już jakiś czas prosi się nasze mieszkanie, zrobienie prania, czy porządku w skrzynce mailowej. Co w momencie, kiedy tego czasu jest więcej, a całe mieszkanie lśni czystością? Jest kilka ciekawych rzeczy, które możemy uwzględnić w grafiku. Oto kilka sposobów i pomysłów na nudę!

“Nuda to skutek defektu wyobraźni, nic więcej.” – Cathleen Schine

7 pomysłów na ciekawe zajęcia, gdy Ci się samemu nudzi.

#01 Pozbądź się nieużywanych rzeczy.

Każdy z nas ma w mieszkaniu szufladę, lub karton, załadowany po brzegi rzeczami, których nie używamy. Jednak trzymamy je tam z sentymentu i z nadzieją, że jeśli będą potrzebne, magicznie przypomnimy sobie, gdzie je schowaliśmy. Niestety wśród tych rzeczy bardzo często znajdują się na przykład kable, które nie mamy pojęcia, do czego służą; części od urządzeń elektronicznych, a także zapasowe śrubki czy stare kosmetyki.

Bardzo dobrym ćwiczeniem oczyszczającym psychikę jest wyrzucenie wszystkich rzeczy, których od lat nie używamy. Nie zastanawiajmy się z sentymentem nad rączką do maszynki, do której na rynku już dawno nie ma pasujących ostrzy, czy pudełka gry planszowej, do której brakuje nam połowy pionków. Jeśli jakaś rzecz nie została przez nas użyta przed ostatni rok czy dwa lata, nie oszukujmy się, że będziemy jej potrzebowali.

#02 Udoskonal swoje popisowe danie.

Jest to bardzo dobra opcja nawet jeśli marni z nas kucharze. Czas wolny to idealny moment, aby nauczyć się przyrządzać przynajmniej jedno danie, ale perfekcyjnie. Przyda się, gdy odwiedzą nas rodzice lub goście, na których będziemy chcieli wywrzeć dobre wrażenie. Zaopatrzmy się w odpowiednie składniki i cieszmy się czasem spędzonym w kuchni. Może dzięki temu stanie się to przyjemnością w codziennym życiu.

#03 Napraw coś, co od dawna tak sukcesywnie przekładasz.

Szafka, której uchwyt trzyma się niepewnie na kawałku taśmy? Stół, w którym jedna noga wątpliwie utrzymuje pozostałą konstrukcję w pionie? Odklejająca się listwa od frontów szafek w kuchni? A może słuchawka prysznicowa, której części wystarczy dokręcić, aby woda leciała tak jak wcześniej? Czas wolny to dobry moment na naprawę wszystkich małych rzeczy w domu.

Jeśli naprawa ta nie wymaga pomocy fachowca (elektryka, hydraulika), to zdecydowanie możemy poświęcić jej odrobinę naszej uwagi. Miejmy na względzie, że znacznie polepszy to standard naszego codziennego życia. A z tyłu głowy nie będziemy mieli już poczucia, że odkładamy coś w czasie.

#04 Przedekoruj otocznie

Wszyscy lubimy otaczać się ładnymi rzeczami. I chociaż na co dzień mało kto ma czas na zmianę dekoracji w domu zgodnie z panującymi świętami lub porą roku, tak czas wolny jest na to właśnie dobrym momentem.

Mamy teraz chwilę, aby przejrzeć inspiracje w Internecie. Zastanowić się co pasowałoby do naszego mieszkania i znaleźć dobre oferty tych rzeczy online. Na dekoracje do domu nie warto przeznaczać ogromu pieniędzy. Jest mnóstwo rzeczy, które możemy wykonać sami. Nawet osoba o minimalnych umiejętnościach plastycznych, z odpowiednim filmem instruktażowym, na pewno świetnie sobie z tym poradzi. A przy okazji wykonując ozdoby samemu zaoszczędzi trochę grosza.

#05 Naucz się rysować.

Każdy nauczyciel rysunku powtarza, że z talentem jest oczywiście dużo łatwiej, natomiast rysunek to coś, czego każdy może się nauczyć. Na chwilę obecną w Internecie jest tak dużo materiałów, z których możemy czerpać wiedzę. Tak więc nie musimy się specjalnie wysilać, jeśli chcemy coś dla siebie znaleźć. Aby zaspokoić nieco naszą żądzę nauki nowych rzeczy, wystarczy, że udoskonalimy rysowanie jednego przedmiotu. Ta nauka nie pójdzie na marne. Z pewnością znajdzie się moment w przyszłości, w którym będziemy mogli pochwalić się nową umiejętnością przed rodziną i znajomymi.

#06 Posegregujmy zdjęcia.

Bez różnicy, czy zbieramy je w formie fizycznej, czy cyfrowej. Przeglądanie zdjęć zawsze przywodzi na myśl mnóstwo pozytywnych wspomnień i umila czas. Poukładajmy fotografie do albumów lub posegregujmy w osobne foldery, jeśli zbieramy je na komputerze. Możemy również zastanowić się, czy któremuś z naszych znajomych nie spodobałby się prezent w postaci wydrukowanego w większym formacie wspólnego zdjęcia. Ułożenie fotografii w konkretne grupy pomoże, jeśli w przyszłości będziemy chcieli wrócić do konkretnego momentu w naszym życiu. Zapobiegnie też marnowaniu czasu na szukanie wśród wszystkich zgromadzonych sztuk.

#07 Zrób mały remont.

Każdy z nas widzi przestrzeń w zupełnie nowych barwach jeśli tylko przestawi dwa meble w domu lub w mieszkaniu. Warto co jakiś czas zmienić ustawienie kanapy, foteli czy stołu. A dzięki temu zyskać świeżość otoczenia i poczuć się jak w zupełnie nowym wnętrzu. Jeśli mamy ochotę, możemy spróbować odświeżyć lub całkiem przemalować ściany. Niewielkie ulepszenia pozwolą cieszyć się codzienną przestrzenią na nowo.

Uwagi końcowe

Czas spędzony samotnie w domu nie musi równać się z nudą i poczuciem marnowania dnia. Oprócz standardowych rzeczy możemy sięgnąć nieco dalej i sprawić, że każdy moment tego czasu otrzyma kawałek naszego zaangażowania. Zróbmy rzeczy, na które zawsze brakuje nam wolnej chwili, a na pewno zaowocuje to pozytywnymi wrażeniami w naszym codziennym życiu.

Sprawdź też: Uważasz, że masz nudne życie? Zmień to! Sprawdzone sposoby na nudę

A Ty co robisz, gdy jesteś sam i się nudzisz?