Chyba nikt z nas nie lubi nudy. No, może jedynie w sytuacji, w której w Twoim życiu dzieje się mnóstwo rzeczy na raz przez długi czas, że masz ochotę trochę się ponudzić. W większości przypadków jednak nuda jest czymś bardzo niepożądanym. Ludzie z natury lubią odczuwać emocje, bawić się, robić coś, rozwijać się. Co więc począć, gdy Twoje życie jest szare, monotonne i nie obfituje w ciekawe doświadczenia? Rusz tyłek z kanapy i zacznij tych doświadczeń szukać! Oto kilka pomysłów i sprawdzone sposoby na nudę. Zaczynamy!

„Nudzi się ten, kto nie dość żyje”. – Alessandro D’Avenia

Co robić, gdy nam się nudzi? Sprawdzone sposoby na nudę

#01 Poznawaj nowych ludzi

Sposoby na nudę. Poznawaj nowych ludzi

Niezależnie od tego, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, musisz przyznać, że nowe znajomości dużo wnoszą do naszego życia. Przede wszystkim dają Ci możliwość nauczenia się czegoś nowego- każdy człowiek to bowiem inna księga, a jeśli czytasz uważnie, wiele się dowiesz o życiu. Nawet jeśli dana osoba przedstawia dokładne przeciwieństwo tego, kim chcesz być, możesz traktować ją jako „anty-przykład” i analizować, jakich błędów nie popełniać w życiu, by nie skończyć jak ona.

Nowi ludzie to też nowe możliwości. Być może poznasz kogoś, kto ma dobrze prosperującą firmę i zmienisz pracę na dużo lepszą? Większa ilość znajomych oznacza, też więcej okazji do spotkań i ciekawych doświadczeń. Jeśli jednak Twoja grupa rówieśników, chce wciąż robić to samo, spotykać co tydzień w tym samym miejscu i w tym samym celu, wyjdź z inicjatywą i zaproponuj coś nowego. Możliwości jest wiele kręgle, rzutki, bilard, ściankę wspinaczkowa może gokarty. Te rzeczy możesz również robić sam, ale z przyjaciółmi frajda jest o wiele większa!

Poznawanie nowych ludzi jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Możesz to zrobić, zapisując się do jakiegoś koła zainteresowań, na siłownię, basen, czy kurs języka. Albo po prostu szukać znajomych on-line przez Internet, a później przenosić te relacje do świata rzeczywistego.

Sprawdź: Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi? Kluczowe zasady silnych relacji.

#02 Próbuj nowości

Sposoby na nudę. Próbuj nowości

Przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej każdego dnia, próbuj czegoś nowego. Poznaj nowe smaki. Ugotuj jakieś jedzenie, którego nigdy nie próbowałeś albo wybierz się do nowej restauracji. Puść sobie z YouTube muzykę, której nigdy nie słuchasz (np. klasyczną, trance, drum & bass, chillstep, cinematic music, melodic techno, psychodelic rock, ambient, albo muzykę do medytacji).

Poszukaj w Internecie, jakie ciekawe sporty można uprawiać i spróbuj ich. Jeśli nie masz warunków, by to zrobić improwizuj. Stwórz sobie prowizoryczne warunki w domu i zagraj w namiastkę tego sportu. Jeśli masz dzieci, tym bardziej taka zabawa wyjdzie Ci na plus, bo dzieciaki będą zachwycone.

Rozmawiając z ludźmi, poruszaj nietypowe tematy. Tańcz, gdy nikt nie patrzy. Układaj w głowie śmieszne wierszyki, gdy zmywasz naczynia. Czytaj gazety, których nigdy byś nie kupił. Wybierz się na spacer w miejsca, w których jeszcze nie byłeś. Rób sobie różne wyzwania (na przykład używanie przez cały dzień tylko lewej ręki). Zrób sobie przemeblowanie i zagospodaruj swoją przestrzeń po nowemu. Próbuj nowych hobby (malowanie, ogrodnictwo, łucznictwo, robienie zdjęć, własny blog czy kanał na YouTube… jest tego cała masa!). Oglądaj filmy dokumentalne z wielu różnych dziedzin… słowem – mieszaj, jak możesz.

#03 Pomagaj innym

Sposoby na nudę. Pomagaj innym

Uczucie nudy najczęściej jest smutne i nieprzyjemne z tego względu, że w parze z nim idzie poczucie winy za zmarnowany czas, który przecież jest bezcenny. Warto więc od czasu do czasu ofiarować troszkę swojego czasu innym. Nawet jeśli jesteś samolubem, pamiętaj, że pomaganie innym to także duża korzyść dla Ciebie.

Zacznij oddawać krew (jeśli oczywiście nie masz ku temu przeciwwskazań). Wpłać po wypłacie kilka złotych na zbiórkę internetową. Pomóż starszej pani nieść zakupy. Zapisz się do jakiegoś wolontariatu i włącz się w akcje charytatywne. Organizuj zbiórki pieniędzy na ważne cele. Sadź drzewa. Oczyść jakieś miejsce ze śmieci i wstaw na swój profil zdjęcia „przed i po” by zachęcić do takiej akcji innych. Zbuduj domek dla ptaków. Opcji i tym razem są setki. Zrób dla świata cokolwiek, co wpłynie nań pozytywnie.

Sprawdź: Strategie wzajemności. Czy lepiej dawać czy brać?

#04 Czytaj książki

Sposoby na nudę. Czytaj książki

Czytanie książek to najprostszy i jeden z najstarszych sposobów na zabicie nudy. Według statystyk im więcej czytasz, tym jesteś szczęśliwszy. Czytanie ma też tę zaletę, że pobudza Twoją wyobraźnie i kreatywność. Tak jakby pozwala Ci przeżywać wiele żyć, bo wczuwasz się w sytuację bohaterów i na chwilę Twoje życie schodzi na drugi plan, zaś emocje i przygody, które mają miejsce w opowiadaniu, udzielają się i Tobie. Możesz się oderwać od szarej rzeczywistości i przenieść się do zupełnie innego świata.

Jeśli nie lubisz czytać, najpewniej jest tak dlatego, że w szkole zmuszano Cię do czytania nudnych lektur i zniechęciłeś się do książek. Jednak dobra książka może wciągnąć Cię bez reszty. Popytaj znajomych o naprawdę dobre książki z gatunku, który Cię interesuje. Możesz też poszukać czegoś w Internecie. Czytając coś pasjonującego, nie masz prawa się nudzić.

Jeśli nie lubisz fikcji literackiej i uważasz, że to marnowanie czasu jest mnóstwo wartościowych książek, dzięki którym się wiele nauczysz i rozwiniesz swój intelekt.

„Nuda to skutek defektu wyobraźni, nic więcej”. – Cathleen Schine

A Ty jakie znasz sposoby na nudę? Napisz w komentarzu.