Podstawą każdej dobrej relacji i więzi jest zaufanie. Zaufanie opiera się na uczciwości wobec siebie i innych. Jeśli ludzie sobie wzajemnie nie ufają trudno mówić o dobrych relacjach. Budowa zaufania nie przychodzi łatwo i wymaga czasu, a można je stracić w jednej chwili. Kłamstwo, zatajanie informacji, obgadywanie kogoś za jego plecami, zdrada bardzo szybko może sprawić, że przestaniemy komuś ufać i relacja się popsuje. Przywrócenie zaufania wymaga wiele wysiłku, a czasem w ogóle nie jest możliwe. Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi? Co robić, aby zdobyć i nie utracić zaufania innych? Jak mieć silniejsze lepsze relacje?

Dale Carnegie, który był pionierem w dziedzinie samorozwoju i umiejętności interpersonalnych. W swoich publikacjach i wykładach poruszał najistotniejsze ludzkie problemy i wskazywał w jaki sposób można je skutecznie rozwiązać. Szczególnie bliski był mu temat stosunków międzyludzkich. Starał się dogłębnie zbadać i zrozumieć jak nawiązywać i budować dobre relacje z ludźmi. Swoje wnioski i doświadczenia w tym temacie opisał m.in., w książce „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi„. Publikacja ta przyniosła Carnegie wielką sławę i rozgłos. Bardzo szybko stała się światowym bestsellerem – została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, sprzedała się w milionach egzemplarzy i w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością.

Według Dale’a Carnegie istnieją pewne kluczowe zasady budowy zaufania i dobrych relacji, których powinniśmy przestrzegać. Jeśli zaczniesz je stosować w kontaktach z ludźmi, będziesz lepiej postrzegany przez innych, bardziej lubiany i będziesz miał więcej silniejszych i wartościowych relacji. Oto kluczowe zasady dobrych relacji według Dale Carnegie. Zaczynamy!

„Zaufanie buduje się z wielkim trudem, natomiast z łatwością się je niszczy”.

Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi? 30 kluczowych zasad dobrych relacji według Dale Carnegie

#01. Nie krytykuj, nie potępiaj ani nie narzekaj.
#02. Wyrażaj szczere uznanie i prawdziwą wdzięczność.
#03. Zachęcaj innych i rozbudzaj w nich entuzjazm.
#04. Bądź autentycznie zainteresowany drugą osobą.
#05. Uśmiechaj się.
#06. Pamiętaj, że „czyjeś imię jest dla danej osoby najsłodszym dźwiękiem na świecie”.
#07. Bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj innych do mówienia o sobie.
#08. Wypowiadaj się pod kątem korzyści i zainteresowań swojego rozmówcy.
#09. Spraw, by osoba, z którą masz do czynienia, czuła się ważna – i rób to szczerze.
#10. Unikaj kłótni.
#11. Szanuj cudzą opinię. Nie zakładaj od razu, że twój rozmówca się myli.
#12. Gdy zrozumiesz, że jesteś w błędzie, niezwłocznie to przyznaj.
#13. Zacznij rozmowę w przyjaznym tonie.
#14. Tak pokieruj wymianą zdań, by rozmówca musiał przyznać ci rację.
#15. Pozwól drugiej stronie mówić.
#16. Wzbudź w rozmówcy przekonanie, że dany pomysł wyszedł od niego.
#17. Naprawdę postaraj się spojrzeć na sytuację z czyjegoś punktu widzenia.
#18. Spróbuj zrozumieć pomysły i pragnienia drugiej strony.
#19. Chcąc kogoś do czegoś przekonać, odwołaj się do jego szlachetnych motywów.
#20. Przedstaw swój pomysł w sposób możliwie najbardziej atrakcyjny.
#21. Rzuć wyzwanie temu, na kogo chcesz wywrzeć wpływ.
#22. Kiedy chcesz kogoś skrytykować, zacznij od pochwały i szczerego uznania jego sukcesów.
#23. Chcąc zwrócić czyjąś uwagę na jego błędy, zrób to dyskretnie i taktownie.
#24. Zanim kogoś skrytykujesz, przyznaj się do własnych zaniedbań.
#25. Chcąc nakłonić kogoś do określonego działania, nie rozkazuj, ale zadawaj pytania.
#26. Gdy zauważysz czyjś błąd, pozwól „winowajcy”, zachować twarz.
#27. Chwal każdy, choćby najmniejszy postęp. Bądź szczodry w wyrażaniu aprobaty i nie szczędź pochwał.
#28. Dawaj „błądzącym” kredyt zaufania i publicznie wyrażaj się o nich pozytywnie.
#29. Zachęcaj do poprawy, pomagając danej osobie nabrać przekonania, że jej błąd jest łatwy do naprawienia.
#30. Postaraj się, by inni byli zadowoleni z robienia tego, co im zasugerowałeś.

Uwagi końcowe

„Prawdopodobnie największym problemem, z jakim człowiek musi się zmierzyć, są relacje z innymi ludźmi”. – Dale Carnegie

Budowanie silnych, wartościowych relacji to jedna z kluczowych umiejętności, której zdecydowanie warto się nauczyć i wciąż doskonalić. Nie jesteśmy samotną wyspą, funkcjonujemy wśród ludzi, często potrzebujemy też pomocy ze strony innych. Gdy jednoczymy wysiłki z innymi, możemy być bardziej produktywni, sprawniej osiągać różnego rodzaju cele. Działając zespołowo jesteśmy w stanie uzyskiwać lepsze rezultaty, które nie byłyby możliwe gdybyśmy działali w pojedynkę. To jakie mamy stosunki z ludźmi wpływa na nasze samopoczucie, jakość życia i poczucie szczęścia.

Jeśli będziesz konsekwentnie i świadomie stosował Zasady Dale’a Carnegie pomogą Ci one poprawić Twoje związki z ludźmi wokół Ciebie i zbudować lepsze relacje. Pamiętaj zwłaszcza o zaufaniu, które jest istotą silnych więzi.

Aby zdobyć i nie stracić zaufania innych w swoich działaniach kieruj się uczciwością, szczerością i moralnymi zasadami. Bądź aktywnym i empatycznym słuchaczem. Okazuj rozmówcy autentyczne zainteresowanie. Zadawaj pytania i staraj się postawić w sytuacji Twojego rozmówcy, aby lepiej go zrozumieć. Dostrzegaj i doceniaj cudze wysiłki i dokonania. Nigdy nie przypisuj sobie sukcesów i zasług za osiągnięcia i pracę, którą ktoś wykonał. Bądź dostępny dla innych, w razie potrzeby zapewnij wsparcie i służ pomocą. A przede wszystkim postępuj zawsze zgodnie z tym co mówisz i dotrzymuj składanych obietnic.

„Zaufanie budują nie słowa, ale spełnione obietnice”.

Jeśli chcesz mieć lepsze relacje z ludźmi koniecznie przeczytaj książki Dale’a Carnegie. Dzięki jego radom i wskazówkom nie tylko możesz lepiej się komunikować i mieć wartościowe relacje. Będziesz również bardziej produktywny, pewny siebie, odniesiesz więcej sukcesów, wzbogacisz swoje życie i po prostu możesz być szczęśliwym człowiekiem.

Oto książki Dale’a Carnegie, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje życie

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi - Dale Carnegie
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest światowym bestsellerem. Znajduje się na liście 100 najbardziej wpływowych książek wszech czasów według magazynu Time.

Dale Carnegie oferuje praktyczne i sprawdzone metody dotyczące komunikacji i radzenia sobie z ludźmi, aby lepiej ich rozumieć i dobrze się z nimi komunikować.

Studiując dzieło Carnegie i kierując się zapisanymi w nim regułami, Twoje szanse na odniesienie sukcesu znacząco wzrosną. Jeden z najbardziej znanych na świecie miliarderów, Warren Buffett, powiedział, że jest to książka, która zmieniła jego życie.

Ta książka to lektura obowiązkowa dla każdego!

 

Jak tworzyć doskonałe relacje. Zdobądź zaufanie i wpływaj na ludzi.

Jak tworzyć doskonałe relacje. Zdobądź zaufanie i wpływaj na ludzi. - Dale Carnegie
Jak tworzyć doskonałe relacje. Zdobądź zaufanie i wpływaj na ludzi. – Dale Carnegie

Dowiedz się, jak w pełni rozwinąć swoją charyzmę i budować inspirujące relacje z innymi ludźmi.

Książkę tą opracowano na podstawie materiałów wykorzystywanych podczas kursów prowadzonych przez Dale’a Carnegiego i jego następców, publikacja została wzbogaca o przykłady i informacje przystające do realiów dzisiejszego świata.

Przeczytaj, co zrobić i jakie cechy w sobie wykształcić, aby stać się bardziej charyzmatyczną osobą wywierającą większy wpływ na innych. Odkryj sprawdzone sposoby jak nawiązywać nowe znajomości i utrzymywać już istniejące. Jak budować zaufanie? Co robić, aby rozpoznawać swoje emocje i panować nad nimi? Jak lepiej rozumieć innych ludzi?

Zdobądź zaufanie, zyskaj szacunek i rozwiń swoje zdolności przywódcze!

 

Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą

Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. - Carnegie Dale
Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. – Carnegie Dale

Książka Dale′a Carniegie′go „Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą” jest znakomitym przewodnikiem po wszystkich aspektach przemówień publicznych, od sposobu mówienia, oddychania, postawy przed audytorium, po budowę mowy, i sposób jej wygłoszenia. Carniegie kładzie też szczególny nacisk na psychologiczny aspekt wystąpień publicznych, na oddziaływanie na emocje słuchaczy.

Duża zaletą tej książki jest to, że zawiera bardzo dużo przykładów przemówień sławnych ludzi, które przeszły do historii. Można się z nich wiele nauczyć i wyciągnąć wnioski dla siebie.

To obowiązkowa pozycja dla każdego kto chce poprawić swoje umiejętności wystąpień publicznych i przekonywania innych ludzi do swoich idei.

 

Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu

Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu. - Dale Carnegie
Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu. – Dale Carnegie

Kompetencje merytoryczne są niezwykle ważne, jednak niemal zawsze o sukcesie decyduje zdolność komunikowania się z ludźmi i przekonywania ich do swych racji.

Jeśli pragniesz sukcesu, musisz posiąść umiejętność klarownego, zwięzłego i przekonującego wyrażania swoich myśli. Wiele niepowtarzalnych szans zostało zaprzepaszczonych z powodu błędnych interpretacji, nieporozumień i innych niedoskonałości w komunikacji.

Rozwiń swoje umiejętności komunikacyjne i dowiedz się jak stać się osobą lubianą, popularną i skutecznie przekonywać innych do przyjęcia Twojego punktu widzenia. Zawarte w książce „Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu” wskazówki pomogą Ci w doskonaleniu sztuki konwersacji. Poprawisz swoje umiejętności wystąpień publicznych. Nauczysz się też jak słuchać, dzięki czemu będziesz w stanie w pełni zrozumieć swojego rozmówcę i właściwie odpowiedzieć na jego potrzeby. Twoja zdolność komunikowania się z ludźmi może zdecydować o Twoim sukcesie!

Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia

Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia. - Dale Carnegie
Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia. – Dale Carnegie

Książka „Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia” jest kultowym podręcznikiem dla każdego, kto chce doskonalić swój styl przywództwa. Odniesiono się w niej do wszystkich kluczowych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć liderzy, aby pomyślnie zrealizować swoją misję przywódcy. Opisano tu różne style kierowania i w przejrzysty sposób wskazano ich wady i zalety. Przedstawiono skuteczne strategie rozwiązywania najczęstszych problemów oraz wskazówki, jak zwiększyć produktywność, poprawić nastawienie zespołu i stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi zawodowemu.

Mimo upływu lat przesłanie zawarte w tej publikacji pozostaje aktualne i inspiruje kolejne pokolenia liderów, kierowników i przywódców.

Rozwiń w sobie zdolności do bycia autentycznym i charyzmatycznym przywódcą!

 

Jak przestać się martwić i zacząć żyć

"<yoastmark

Jak przestać się martwić i zacząć żyć” to ponadczasowa książka pełna cennych życiowych rad. Każdy niekiedy się martwi. Problem zaczyna się wtedy, gdy zmartwienia utrzymują się dłużej. Zmartwienia i negatywne myśli odbierają nam przyjemność i radość życia

W książce tej znajdziesz wiele praktycznych sposobów, które pozwolą Ci: – pozbyć się obaw i lęków. Dowiesz się z niej m.in. jak znosić krytykę i wyciągać z niej wnioski. Co robić, aby unikać zmęczenia i wyglądać młodo. W jaki sposób wydłużyć dzień o godzinę. Jak odnaleźć sens życia i jego smak.

Twoje życie nie musi być pełne niepokoju i napięć, które spędzają Ci sen z powiek, pozbawiają szczęśliwych chwil i odbierają siły.

Jak pokonać zmartwienia i poradzić sobie ze stresem

Jak pokonać zmartwienia i poradzić sobie ze stresem. - Dale Carnegie
Jak pokonać zmartwienia i poradzić sobie ze stresem. – Dale Carnegie

Książka  „Jak pokonać zmartwienia i poradzić sobie ze stresem” stanowi doskonałe uzupełnienie dla książki „Jak przestać się martwić i zacząć żyć„. Dzięki niej nauczysz się właściwego podejścia do stresu. Dowiesz się z niej, dlaczego zamartwianie się jest groźne i jak nad nim zapanować.

W książce wyjaśniono przyczyny różnych zmartwień, tych, które rodzą się w życiu osobistym i zawodowym. Są tu wskazówki, jak sobie radzić ze stresem, uniknąć wypalenia zawodowego i wypracować, a następnie utrzymać pozytywne nastawienie, które pozwoli na zastąpienie trosk pozytywnymi myślami i działaniami. Dowiesz się, jak radzić sobie z presją czasu i stawiać czoła zmianom.

Nie można całkowicie wyzbyć się zmartwień, ale dzięki tej książce nauczysz się, jak zminimalizować ich negatywne skutki i przekształcić je w pozytywne działania, które wzbogacą Twoje życie i sprawią, że będziesz szczęśliwszy.

Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem

Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem. - Dale Carnegie
Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem. – Dale Carnegie

W tej inspirującej książce – „Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem” – znajdziesz niezawodne zasady Dale’a Carnegie’ego, dzięki którym odzyskasz swoje życie, nauczysz się kierować własnym nastawieniem wobec różnych sytuacji i dowiesz się, w jaki sposób kształtować swoje nawyki, aby Ci służyły. Przekonasz się, że zrównoważenie najważniejszych dziedzin życia jest możliwe, nauczysz się minimalizować stres i zmartwienia, a także poznasz zasady zdrowego stylu życia.

Masz siłę, aby pokonywać przeszkody, wzbogacić swoją egzystencję, osiągnąć harmonię, dobre zdrowie i dobrobyt. Nigdy nie jest za późno, aby poprawić swoją przyszłość, uczynić ją satysfakcjonującą i wspaniałą!

 

Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie

Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie. - Dale Carnegie
Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie. – Dale Carnegie

Dzięki tej książce „Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie” zrozumiesz, ile zależy od wzięcia odpowiedzialności za swoje podejście do życia. Poznasz przyczyny, dlaczego ludzie wpadają w pułapki niesatysfakcjonującej, męczącej egzystencji.

Znajdziesz w niej wskazówek, które pomogą Ci sprostać wyzwaniu, jakim jest zmiana nastawienia do życia. Dowiesz się, jak pielęgnować pewność siebie, entuzjazm i odwagę. Nauczysz się radzić sobie z niepowodzeniami i odbudowywać własne morale po porażce.

Skorzystaj z zawartych tu praktycznych porad, by się przekonać, jak wspaniale jest decydować o swoim sukcesie i odnaleźć w życiu źródła satysfakcji, szczęścia i bogactwa!

 

„Sukces to dostawanie tego, czego chcesz. Szczęście to chcenie tego, co dostajesz”. – Dale Carnegie

A jakie Ty jakie masz sposoby na budowanie lepszych relacji? Co Ci pomaga czerpać większą satysfakcję z życia? Napisz w komentarzu.