Produktywność to jeden z kluczowych składników przepisu na sukces. Im lepiej wykorzystujesz swój czas w ciągu doby i im bardziej jesteś zorganizowany, tym więcej możesz zrobić i zrealizować. Niestety każdego dnia wielu z nas ogranicza swoją produktywność, bo ma złe nawyki. Powodują one, że zamiast działać skutecznie i efektywnie marnujemy cenny czas. Nie posuwamy się naprzód z wykonaniem naszych planów, pracą, realizacją naszych celów oraz różnego rodzaju obowiązkami, które znajdują się na naszej liście rzeczy “do zrobienia”. Jakie nawyki ograniczają produktywność? Złych przyzwyczajeń, które niszczą Twoją produktywność jest wiele, ale wśród nich jest siedem złych nawyków, których szczególnie powinieneś unikać.

“Złe nawyki są jak wygodne łóżko — łatwo do niego wejść, ale trudno wstać”. – Josh Billings

Oto 7 złych nawyków, które niszczą Twoją produktywność

#01 Nie planujesz swojego dnia

Trudno mieć produktywny dzień, jeśli nie planujesz go z wyprzedzeniem. To jak próba składania klocków LEGO bez instrukcji. Owszem w końcu uda Ci się te klocki złożyć. Jednak czas jaki na to poświęcisz będzie znacznie dłuższy, niż gdybyś miał plan i z góry wiedział co i w jakiej kolejności masz wykonać.

Planowanie każdego dnia może być świetnym motywatorem, który umożliwi Ci skoncentrowanie się na Twoich celach i zadaniach, które musisz ukończyć. Jeśli natomiast nie planujesz dnia, czas będzie przeciekał Ci przez palce. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że Twój dzień wypełnią różnego rodzaju rozproszenia, mało produktywne działania i pojawią się “bezproduktywne przebiegi”.

Jeśli chcesz poprawić swoją produktywność kup sobie planner albo po prostu weź zwykłą kartkę papieru i zacznij zapisywać co chcesz zrobić i osiągnąć w danym dniu. Określaj sobie cele na każdy dzień. Możesz się zdziwić jak wiele korzyści przyniesie Ci ten prosty zabieg, jak planowanie dnia z wyprzedzeniem.

Jeszcze lepiej, nie tylko planuj każdy dzień, ale i tydzień. Możesz to robić np. w niedzielę przed kolejnym tygodniem. Czasami możesz nie wiedzieć, co będziesz robić dokładnie każdego dnia. Jednak możesz określić cel i zaplanować, nad czym chcesz się skupić w tym tygodniu. Jest to ważne, ponieważ jeśli planujesz tylko dzień po dniu, łatwo możesz stracić z oczu szerszą perspektywę tego, do czego dążysz w dłuższym terminie i co starasz się osiągnąć.

Sprawdź: LifeBalance. Dlaczego warto korzystać z plannera?

#02 Brak Ci priorytetów

Czy masz czasami poczucie, że robisz wiele, ciągle jesteś zajęty, ale tak na prawdę nie posuwasz się na przód w realizacji swoich celów? Przyczyną może być to, że nie określasz priorytetów. Robisz wszystko, ale tak na prawdę nie robisz tego co powinieneś robić. Jeśli wszystko jest tak samo ważne to nic nie jest ważne. Jeśli nie zajmujesz się tymi zadaniami, które mają największe znaczenie, tracisz czas i nie przybliżasz się do osiągnięcia swoich celów.

Mark Twain kiedyś podobno powiedział, że “jeśli pierwszą rzeczą, którą robisz rano, jest zjedzenie żywej żaby, możesz przejść przez resztę dnia, wiedząc, że najgorsze jest już za Tobą”. Twoja żaba jest twoim najgorszym zadaniem i powinieneś je zrobić w pierwszej kolejności. Gdy najważniejsze i najtrudniejsze zadanie będziesz mieć już za sobą, każde kolejne będzie już łatwiej wykonać.

Sprawdź: Metoda ABCDE – jak ustalać priorytety aby lepiej zarządzać czasem

#03 Nie masz samodyscypliny

Kolejny zły nawyk, który negatywnie wpływa na Twoją produktywność to brak samodyscypliny. Samodyscyplina to jedna z najważniejszych cech, która wyróżnia wszystkich ludzi sukcesu. Bez samodyscypliny jest prawie niemożliwe, aby osiągnąć coś więcej niż co najwyżej minimum tego co jest od Ciebie wymagane. Nie oczekuj wielkich rezultatów i ponadprzeciętnych wyników, jeśli brak Ci samodyscypliny.

Brak samodyscypliny może być trudno przezwyciężyć. Jako ludzie z natury jesteśmy leniwi, jednak przy odpowiednim wysiłku i zaangażowaniu, pracując nad swoimi nawykami oraz siłą woli możemy wzmocnić swoją samodyscyplinę. Jeśli konsekwentnie i wytrwałe będziesz wręcz „zmuszał się” do tego, aby dawać z siebie więcej. Będziesz podejmować dodatkowy wysiłek, pracował na sobą i swoimi nawykami, z czasem Twoja samodyscyplina będzie rosła. Wraz ze wzrostem samodyscypliny zwiększy się też Twoja produktywność.

Sprawdź: Samodyscyplina kluczowy nawyk i najważniejsza z dyscyplin ludzi sukcesu

#04 Spisz do późna

Oczywiście sen i odpowiednia regeneracja są bardzo ważne. Jeśli śpimy zbyt krótko w stosunku do naszego zapotrzebowania, może mieć to negatywny wpływ na nasze zdrowie i efektywność. Jeżeli jednak śpimy dłużej niż trzeba to również przekłada się na naszą produktywność.

W zależności od naszych preferencji i chronotypu może pracować nam się lepiej rano bądź wieczorem. Jednak dla wielu osób najbardziej produktywne są godziny poranne. Efektywne wykorzystanie poranków może przełożyć się na lepsze samopoczucie w ciągu dnia i większą wydajność. Jeśli jednak śpisz za długo tracisz szanse, aby dobrze wykorzystać te wczesne godziny dnia. Twoim porankiem prawdopodobnie zaczyna rządzić chaos, śpieszysz się, stresujesz i wybiegasz w pośpiechu, aby się nie spóźnić do szkoły czy pracy.

Aby lepiej rozpoczynać każdy dzień zacznij wstawać wcześniej. Najlepiej o takiej porze, kiedy większość osób jeszcze śpi, a wokół panuje cisza i spokój. Wykorzystaj przewagę jaką dają te wczesne godziny. To jeden z lepszych sposobów, aby zacząć osiągać więcej i poprawić swoją produktywność.

Sprawdź: Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści. oraz Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu

#04 Tracisz czas w Internecie i mediach społecznościowych

Internet i Twój smartfon to jedno z największych źródeł rozproszeń uwagi i pożeracz czasu. Oczywiście Internet i rozwiązania mobilne to wspaniałe wynalazki ludzkości. Można za ich pomocą niesamowicie zwiększać swoją produktywność, ale równie łatwo tracić dzięki nim swój cenny czas i koncentrację.

Internet niestety często powoduje, że jesteśmy mniej produktywni. Dzieje się tak dlatego, że zamiast skupić się na istotnych sprawach na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do różnego rodzaju rozrywki i rozpraszaczy uwagi, którym ulegamy. Łatwiej jest obejrzeć śmieszy film na YouTube, przejrzeć zdjęcia na Instagramie, czy Facebooku, poczytać plotki o gwiazdach, niż wziąć się do produktywnej pracy. Media społecznościowe są darmowe nie bez powodu. Twoja uwaga, czas i dane są tym czym płacisz za ich używanie. W pewien sposób jesteś produktem. Te platformy są tak skonstruowane, aby maksymalizować czas jaki w nich spędzasz i potrafią uzależniać.

Aby zwiększyć swoją produktywność i ograniczyć liczbę rozproszeń uwagi wyłącz powiadomienia w telefonie, które wysyłają zainstalowane aplikacje. Odinstaluj aplikacje, których nie potrzebujesz. Monitoruj ile czasu poświęcasz na korzystanie z Internetu i smartfona i wyznacz sobie limity, których nie będziesz przekraczał. Kiedy pracujesz nad jakiś zadaniem, wyłącz swój telefon albo włącz tryb samolotowy. A jeszcze lepiej schowaj telefon gdzieś, abyś nie miał go pod ręką. Jeśli możesz odłącz się całkowicie od świata „on-line” i skoncentruj się całkowicie na tym co robisz.

Sprawdź: Siła koncentracji – praca głęboka super umiejętność XXI wieku

#06 Narzekasz

Kolejny zły nawyk, który Cię powstrzymuje przed sukcesem i większą produktywności to narzekanie. Narzekanie i prokrastynacja, czyli odkładanie tego co masz zrobić na później wzajemnie się napędzają. Im bardziej narzekasz na zadanie, które musisz wykonać, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz okładał je na później i odwlekał jego realizację, ile się da. To działa też w drugą stronę im bardziej prokrastynujesz, czas upływa i zaczynasz narzekać, że się nie wyrobisz, że masz za mało czasu, że to za trudne itd. To jest błędne koło, które destrukcyjnie wpływa na Twoją produktywność.

Pozytywna postawa i unikanie narzekania są niezwykle ważne do osiągnięcia sukcesu w tym co robisz. Narzekanie na zadanie, które musisz zrealizować nie sprawi, że to co masz wykonać zrobi się samo. Obniży to tylko Twoją produktywność i pogorszy Twoje samopoczucie. Stracisz tylko czas i energii, który lepiej spożytkować na pracę.

Sprawdź: Jak nie narzekać? 3 proste sposoby na walkę z narzekaniem

#07 Boisz się porażki

Jeśli pozwalasz na to, że strach przed niepowodzeniem powstrzymuje Cię przed działaniem, cierpi też na tym Twoja produktywność. Strach przed porażką to zabójca sukcesu. Najszybszy sposób, który gwarantuje 100% porażkę to nigdy nie spróbować w obawie, że i tak się nie uda.

Niestety strach przed porażką to bardzo realny problem, który powstrzymuje wiele osób, od życia o jakim marzą. Strach przed porażką nie jest jednak racjonalny. Błąd, porażka czy niepowodzenie nie jest czymś czego powinieneś się obawiać. Historie ludzi sukcesu pokazują, że wielu z nich poniosło całą masę porażek, zanim osiągnęli sukces. Jeśli masz odpowiednie nastawienie przejściowe trudności, czy nawet porażka nie powstrzyma Cię od osiągnięcia Twoich celów. Z drugiej strony strach przed porażką potrzyma Cię za każdym razem. Znajdź w sobie odwagę, pokonaj wątpliwości i obawy, które możesz odczuwać.  Sprawdź: 6 porad jak radzić sobie ze strachem przed porażką i osiągać cele

Jeśli chcesz zmienić swoją przyszłość określ swój cel, podejmij działanie i zrób to teraz!

“Rozproszenia muszą umrzeć tak, aby Twoje najważniejsze cele mogły żyć”. – Aaron Dignan

A Ciebie jakie złe nawyki powstrzymują przed sukcesem? Napisz komentarzu.