Jak spędzasz swoje poranki? Czy dodają Ci siły i motywacji do działania na cały dzień? A może masz problem, żeby wstać z łóżka. Wielokrotnie wciskasz drzemkę. Od rana czujesz zmęczenie i brak chęci, aby cokolwiek robić. W pośpiechu i stresie wybiegasz, aby zdążyć do szkoły czy pracy. Chciałbyś zaczynać dzień bardziej świadomie? Budzić się z ekscytacją, radością i uśmiechem. Mieć więcej energii i ochoty, aby zmierzyć się i z sukcesem podołać wyzwaniom nowego dnia.

Godziny poranne są jednymi z najważniejszych w ciągu dnia. Pierwsza godzina po przebudzeniu w pewien sposób steruje całym dniem. To co robisz rano i jak wykorzystujesz poranek, ma w dużym stopniu wpływ na kolejne godziny, które dopiero przed Tobą. Dobre wykorzystanie porannych godzin może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, jasność myślenia i produktywność.

Obserwując nawyki wielu ludzi sukcesu można stwierdzić, że przywiązują oni szczególną uwagę do poranków. Mają wypracowane swoje rutyny i poranne nawyki, które pomagają im dobrze rozpocząć dzień i wykorzystać możliwie efektywnie następne godziny. Jeśli też chcesz wstawać z większym entuzjazmem, mieć więcej siły i motywacji w ciągu dnia, zacznij stosować poranne nawyki ludzi sukcesu. Poranki mogą być Twoją ulubioną porą dnia, dźwignią do sukcesu i większej satysfakcji z życia!

“Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować”. – Marek Aureliusz

Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu

#1 Zaplanuj swój dzień wieczorem przed pójściem spać

rosnijwsile.pl Jak dobrze zaczać dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - planowanie dnia
Poranne nawyki ludzi sukcesu – planowanie dnia

Planowanie dnia wieczorem poprzedniego dnia może nie jest wprost częścią porannej rutyny, ale jest to świetny sposób na dobry początek dnia. Planując dzień wcześniej i ustalając co chcesz robić w nadchodzącym dniu, możesz rozpocząć nowy dzień mając już plan w swojej głowie.

Zamiast budzić się z wątpliwościami i dopiero zastanawiać się czym powinieneś się zająć i co zrobić w pierwszej kolejności, po przebudzeniu wiesz już co będziesz robić.

Zaplanuj też swoją poranną rutynę i określ jak ona będzie przebiegać, a także to, co chcesz zrobić po jej zakończeniu. Obudź się następnego dnia rano i wprowadzić swój plan w życie.

Sprawdź: LifeBalance. Dlaczego warto korzystać z plannera?

#2 Określ swoje cele na dany dzień

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - określanie celów
Poranne nawyki ludzi sukcesu – określanie celów

Zaplanuj swój dzień wieczorem dnia poprzedniego, ale określ swoje cele na danym dzień rano. Na przykład możesz planować pracę w danym dniu nad jakimś projektem. Wtedy rano ustalasz cel jak dużo pracy chcesz wykonać na rzecz tego projektu i co chcesz konkretnie z tej pracy uzyskać w tym dniu. Najlepiej, aby cele spełniały kryteria SMART były konkretne, dobrze określone i mierzalne.

Jeśli wyznaczysz sobie ambitne cele rano, poczujecie się bardziej zmotywowany, aby za nimi podążać w ciągu dnia. Określając cele i konkretne zadania każdy dzień będzie bardziej poukładany, a Ty z większym prawdopodobieństwem wykonasz to co masz do zrobienia.

Sprawdź: 7 wskazówek jak określać cele, aby wreszcie je zrealizować

#3 Unikaj sprawdzania telefonu i innych elektronicznych rozpraszaczy

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - unikanie elektronicznych rozpraszaczy
Poranne nawyki ludzi sukcesu – unikanie elektronicznych rozpraszaczy

Jedną rzeczą, która nie powinna być częścią porannej rutyny, jest sprawdzenie telefonu czy e-maila, gdy tylko się obudzisz. W najlepszym razie jest to rozproszenie, które może zakłócać resztę Twojej porannej rutyny. W najgorszym wypadku możesz przeczytać negatywne i rozczarowujące wiadomości, które mogą zabić Twoją motywację i wytrąć Cię z równowagi. A to nie powinno mieć miejsca, kiedy starasz się pobudzić do działania i nastroić pozytywnie na nachodzący dzień. Ze sprawdzaniem telefonu, poczty czy social media zaczekaj, aż reszta Twojej porannej procedury zostanie zakończona. Na sprawdzanie telefonu i skrzynki pocztowej będzie jeszcze czas.

Szczególnym zabójcą produktywności jest ciągłe sprawdzanie poczty elektronicznej i reagowanie na napływające wiadomości. Jeśli Twoja praca nie polega tylko na monitorowaniu i odpowiadaniu na maile, określ sobie godziny kiedy sprawdzasz pocztę. Najlepiej pracuj przez trzy pełne godziny, zanim sprawdzisz pocztę e-mail. Następnie przepracuj kolejne trzy godziny, zanim sprawdzisz ją ponownie. Sprawdzaj pocztę tylko dwa lub trzy razy dziennie, a w międzyczasie w ogóle do niej nie zaglądaj.

#4 Nawodnij się

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - nawodnienie
Poranne nawyki ludzi sukcesu – nawodnienie

Nasze ciało składa się w 60-70% z wody. Po całej nocy jesteśmy odwodnieni. Dobrym nawykiem jest wypicie z rana co najmniej jednej szklanki wody.
Warto dodać też do wody cytrynę. Wzbogaci ona smak, a dodatkowo dostarczy witaminy C. Pij też wodę w ciągu dnia, aby utrzymywać jej poziom w organizmie na odpowiednim poziomie. Zaleca się wypijanie ok. 2 litrów płynów dziennie. Pamiętaj, że zwłaszcza latem na skutek wyższych temperatur nasze zapotrzebowanie na wodę i sole mineralne wzrasta. Odpowiednie nawodnienie organizmu to ważny czynnik naszego codziennego samopoczucia, pomaga też w koncentracji i osiąganiu dobrych wyników.

#5 Poćwicz

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - trening i ćwiczenia fizyczne
Poranne nawyki ludzi sukcesu – trening i ćwiczenia fizyczne

Badania pokazuję, że ludzie, którzy ćwiczą rano są bardziej skłonni do regularnych ćwiczeń niż Ci, którzy ćwiczą po południu. Powodem jest to, że kiedy budzisz się rano, po dobrze przespanej nocy jesteś bardziej wypoczęty i masz więcej energii. Po południu jednak po długim dniu pracy możesz nie mieć sił i motywacji do ćwiczeń i częściej z nich rezygnujesz.

Rozciąganie się i ćwiczenia w godzinach porannych sprawiają, że pobudzasz swój organizm. Serce szybciej bije, krew przyspiesza. Daje Ci to zastrzyk energii i adrenaliny, które pomogą Ci dobrze zacząć dzień. To nie musi być od razu pełny trening na siłowni czy bieganie z samego rana. Oczywiście jeśli masz to to czas to świetnie. Natomiast wystarczą proste ćwiczenia, które możesz wykonać w domu. Chodzi o rozruszanie i pobudzenie swojego ciała. Dzięki porannym ćwiczeniom rozbudzisz się i poczujesz większą chęć do działania.

Sprawdź: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#6 Medytuj

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - medytacja
Poranne nawyki ludzi sukcesu – medytacja

Medytacja to doskonały sposób na oczyszczenie umysłu i uwolnienie się od stresu. Pomaga również lepiej koncertować się na zadaniach, które mamy do wykonania. W zasadzie każda pora dnia jest dobra na medytację, ale szczególnie warto ją wykonywać wczesnym rankiem po wykonaniu ćwiczeń fizycznych. Kiedy skończysz ćwiczenia fizyczne i będziesz dzięki nim rozbudzony, poświęć kilka minut, aby spokojnie usiąść i uspokoić umysł.

Zanim przystąpisz do pracy, znajdź czas, aby usiąść w ciszy, oczyść swoje myśli. Aby łatwiej uzyskać ten stan skup się na oddychaniu. Jednym z najprostszych sposobów medytacji jest po prostu skupienie się na oddechu. Poranna medytacja pozwoli Ci cieszyć się wszystkimi korzyściami zdrowotnymi, które z niej płyną, ale także dzięki niej rozpoczniesz swój dzień od wyraźnego skupienia na sobie.

#7 Zjedz zdrowe śniadanie

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - zdrowe jedzenie
Poranne nawyki ludzi sukcesu – zdrowe jedzenie

Dyskusja o tym czy warto jeść rano śniadanie trwa. Jedni uważają, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, inni preferują poranne posty i przesuwanie posiłku na późniejsze godziny. U niektórych osób sprawdza się śniadanie białkowo-tłuszczowe, które zapewnia sytość i dostarcza energii potrzebnej do pracy i działania. Inni wolą śniadania z przewagą węglowodanów złożonych, które stopniowo uwalniają energię w ciągu kolejnych godzin po ich zjedzeniu.  Dobrym pomysłem na śniadanie może być przyrządzenie sobie odżywczego smoothe, który dostarczy nam odpowiednich składników odżywczych do sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Potestuj i sprawdź co się sprawdza u Ciebie.

Zdrowe nieprzetworzone jedzenie, bez konserwantów, sztucznych dodatków, tłuszczy trans, nadmiaru cukru itp., pomaga działać bardziej efektywnie i sprawia, że czujemy się lepiej.

#8 Czytaj

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - czytanie
Poranne nawyki ludzi sukcesu – czytanie

Poranki mogą być również dobrym czasem na czytanie. Jeśli wstaniesz dostatecznie wcześnie, poświeć trochę czasu na czytanie. Podobnie jak ćwiczenia pobudzają Twoje ciało, tak samo poranne czytanie rozbudza Twój umysł. Wybierz swoją ulubioną lekturę i czytaj z rana. Może być to jakaś powieść, coś edukacyjnego albo motywacyjnego co Cię dodatkowo nakręci i zdopinguje do działania.

#9 Spędź trochę czasu z bliskimi

rosnijwsile.pl Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu - spędzanie czasu z rodziną i bliskimi
Poranne nawyki ludzi sukcesu – spędzanie czasu z rodziną i bliskimi

Jeśli masz męża, żonę, życiowego partnera, dzieci albo mieszkasz z inną bliską Ci osobą, warto aby z rana spędzić z nimi trochę czasu. Można np. wspólnie usiąść i zjeść śniadanie. Znajdź czas, aby chwile porozmawiać, zanim wszyscy wyjdą z domu i ruszą do swoich codziennych obowiązków. Spędzanie z rana trochę czasu z tymi, których najbardziej kochamy, to jedna z lepszych metod motywacji na nadchodzący dzień. Korzystasz z tego nie tylko Ty, ale również Twoi bliscy.

Uwagi końcowe

Oto poranne nawyki stosowane przez wielu ludzi sukcesu, które mogą z korzyścią wpłynąć na Twoją motywację i efektywność w ciągu dnia. Wypróbuj je na sobie i sprawdź, który z tych nawyków sprawdza się w Twoim przypadku. Aby czerpać największe korzyści z poranków i mieć czas na poranną rutynę, warto wstawać wcześniej. Sprawdź: Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Dowiedz się też Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

Dobre poranne nawyki to świetny sposób na poprawę swojego życia i na zdobycie codziennie rano motywacji do działania!

“Życie zaczyna się co rano! Nowy dzień jest początkiem czego tylko chcesz”.

A według Ciebie co jeszcze warto robić z rana? Napisz w komentarzu.