Prawdopodobnie każdy z nas chciałby osiągać w życiu sukcesy i być szczęśliwym. Jednak sukces wydaje się być nieuchwytny, nieosiągalny dla większości ludzi i dostępny tylko dla wybranych. Czy jest jakiś sposób, aby znaleźć się w tym wąskim gronie osób, które określane są jako “ludzie sukcesu“? Jak osiągnąć osobisty sukces? Co robić, aby mieć styl życia o jakim marzymy? Mieć poczucie wykorzystania naszego potencjału, spełnienia i szczęścia?

Sukces należy przyciągać a nie za nim gonić

Nieżyjący już niestety Jim Rohn – amerykański przedsiębiorca, autor licznych książek i publikacji, mówca motywacyjny, był zdania, że osiągamy sukcesy i robimy postępy nie tylko dzięki naszym wysiłkom, ale też za sprawą tego jakim człowiekiem się po drodze stajemy. Uważał, że sukces raczej trzeba do siebie „przyciągać”, niż starać się za nim „gonić”. W opinii Jima Rohna to kim jesteśmy ostatecznie decyduje o rezultatach, które przyciągamy.

Jego filozofię i sposób myślenia dobrze oddają jego własne słowa:

“Możesz mieć więcej niż masz, gdyż możesz stać się kimś więcej niż jesteś”. – Jim Rohn

Jim Rohn w swojej klasycznej już książce “Pięć głównych puzzli w układance życia“, opisuje pięć według niego najważniejszych zasad, które mają w życiu kluczowe znaczenie. Mają one wpływ na nasze życiowe osiągnięcia, zdrowie, sytuację finansową, relacje i inne ważne obszary naszego życia. Znajomość tych życiowych zasad i ich praktykowanie na co dzień prowadzi do sukcesu, bardziej spełnionego i szczęśliwego życia. Jeśli każdej z tych reguł poświęcimy swój czas i uwagę, z dużym prawdopodobieństwem będziemy zadowoleni z rezultatów. Te zasady stanowią według Jima Rohna pięć głównych “puzzli” w układance życia. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Jak osiągnąć sukces osobisty? 5 głównych puzzli w układance życia

#01 Filozofia

Filozofia jest kamieniem węgielnym, fundamentem układanki życia. Nasza filozofia to sposób w jaki myślimy. Wszystko, co dzieje się w ludzkim umyśle w formie myśli, pomysłów i informacji stanowi naszą osobistą filozofię.

Przez całe życie otrzymujemy informacje z wielu źródeł. Od rodziców, nauczycieli, znajomych, przyjaciół, mediów, z ulicy, książek, filmów itp. Słuchamy, obserwujemy, wyciągamy wnioski. Przyjmujemy i odrzucamy różne idee. Nasza filozofia wywodzi się z tego co już wiemy oraz ze sposobu w jaki doszliśmy do tego co już wiemy.

Wszystkie informacje, które do nas docierają przechodzą przez filtr naszej osobistej filozofii. Stale jesteśmy w trakcie procesu sprawdzania naszych wcześniejszych przekonań, co do ich trafności. Kiedy mieszamy nowe ze starym rezultat albo wzmacnia nasze stare przekonania albo poszerza naszą obecną filozofię w świetle nowych i wartościowych informacji na temat życia i ludzi.

Przekonania, które tworzą naszą osobistą filozofię, określają również nasz system wartości. Prowadzą nas do podejmowania określonych decyzji, które według nas są dla nas ważne, wartościowe i przynoszą nam korzyść.

Nasza filozofia wpływa na naszą sytuację, nawyki i zachowanie. Tak naprawdę wszystko się zaczyna od naszej filozofii i sposobu myślenia. To jak myślimy może nam pomagać, prowadzić do sukcesu bądź hamować, ograniczać i popychać w stronę porażki.

#02 Nastawienie

To, co wiemy, ma ogromny wpływ na nasze życie. Ponieważ to, co wiemy, determinuje decyzje, które podejmiemy. Jednak równie istotne jest to co czujemy. Podczas gdy filozofia dotyczy głównie logicznej strony życia – informacji, danych i nawyków myślenia – nastawienie koncentruje się przede wszystkim na kwestiach emocjonalnych, które wpływają na nasze funkcjonowanie w świecie. Nasze nastawienie to sposób w jaki odnosimy się do rzeczywistości.

To nasza emocjonalna natura rządzi większością naszych codziennych zachowań w życiu osobistym i zawodowym. To emocjonalny aspekt naszych doświadczeń, który determinuje nasze zachowanie. To, jak się czujemy w obliczu różnych życiowych wydarzeń to potężna siła, która każdego dnia może albo nas powstrzymywać, albo zainspirować do podjęcia natychmiastowego działania.

Podobnie jak myśli, emocje mają zdolność kierowanie nas w stronę porażki bądź sukcesu. Uczucia, które mamy o ludziach, naszej pracy, naszych finansach i otaczającym nas świecie, wspólnie tworzą nasze nastawienie. Przy odpowiednim nastawieniu ludzie mogą przenosić góry. Przy złym nastawieniu mogą zostać pokonani przez najmniejszą przeszkodę.

Właściwe nastawienie jest jednym z podstaw dobrego życia, to niezbędny warunek sukcesu i szczęścia. Uczucia, które mamy wpływają na nasze nastawienie, które w finalnym rozrachunku decyduje o jakości naszego życia.

Połączenie osobistej filozofii i pozytywny stosunek do siebie samego i świata wokół nas daje nam wewnętrzna siłę, wpływając pozytywnie na wszystkie obszary naszego życia.

#03 Działanie

Filozofia, właściwa postawa i nastawienie są ważne. Im więcej wiemy i im lepiej się czujemy, tym większe będą nasze szanse na sukces. Jednak wcześniej czy później musimy przekształcić naszą wiedzę i dobre uczucia w aktywność. Bez pracy, konkretnego działania niewiele się osiągnie.

To co wiemy i jak się czujemy jedynie określa nasz potencjał do osiągania różnych rzeczy. Jednak to czy faktycznie uzyskamy to co chcemy, czy zrealizujemy nasze marzenia, pragnienia i cele, zależy od naszej aktywności i tego co faktycznie zrobimy.

Możemy mieć dobrze wyważoną filozofię, wspaniałe wartości, silny charakter i dobre podejście do życia, ale jeśli nie wykorzystamy tych atutów w praktycznym działaniu to nie poczynimy postępów. Lepszą przyszłość buduje działanie.

“Niektóre rzeczy trzeba robić codziennie. Zjedzenie siedmiu jabłek w sobotę wieczorem, zamiast jednego dziennie, to nie to samo”. – Jim Rohn

#04 Rezultaty

Osobista filozofia, nastawienie i działanie powinno prowadzić do konkretnych i wymiernych rezultatów.

Celem naszej działalności czy to osobistej czy zawodowej powinien być określony wynik. Działa tu zasada “co siejesz to zbierasz”. Rezultatem są żniwa, które pochodzą z naszych wcześniejszych wysiłków.

Analogicznie jak ma to miejsce w naturze. Jeśli rolnik zasadzi tylko garść, kiepskiej jakości nasion na wiosnę nie może spodziewać się, że jesienią zbierze bardzo obfite żniwo. Podobnie, jeśli nasze zaangażowanie i aktywność w przeszłości są niewielkie, nie możemy oczekiwać znaczących rezultatów w teraźniejszości. To jak bardzo produktywni jesteśmy i jakie rezultaty osiągamy zależy od naszego zaangażowania i wysiłków jakie podejmujemy. Dobre rezultaty wymagają pracy, konsekwentnego działania i czasu.

Wyniki są wprost proporcjonalne do wysiłku. Ci, którzy odpoczywają na wiosnę, nie zbierają plonów jesienią, niezależnie od swoich potrzeb i pragnień. Wyniki i dobre rezultaty są nagrodą zarezerwowaną dla tych, którzy wykazują się dalekowzrocznością, aby skorzystać wcześniej z nadążających się okazji. Jeśli nie wykorzystujesz okazji, nie pracujesz na swój sukces, nie otrzymasz nagrody.

Regularne sprawdzanie i mierzenie naszych wyników daje nam doskonały wskaźnik tego, jak dobrze korzystamy z naszych możliwości. Uzyskiwane obecnie wyniki są wczesnym wskaźnikiem tego, co przyniesie przyszłość. Jeśli nasze obecne wyniki są satysfakcjonujące, przyszłość prawdopodobnie przyniesie nam obfite żniwa. Jeśli nasze obecne wyniki nie są takie, jak byśmy chcieli, musimy przyjrzeć się, dlaczego tak się dzieje. Przeanalizować czynniki, które mogły spowodować, że sytuacja nie jest taka jakbyśmy oczekiwali.

Nasz sukces wynika ze skumulowanych efektów naszej działalności. Wszystko, to co robimy i czego nie robimy, determinuje nasze przyszłe rezultaty.

#05 Styl życia

Mieszanka naszej filozofii, nastawienia, działania i rezultatów jest tym co tworzy nasz styl życia.

Styl życia to sposób, w jaki kreujemy nasze życie i jak decydujemy się żyć. Jak określa to Jim Rohn, “jest to wyrafinowane zrozumienie różnicy między “błyskotkami” życia, a prawdziwymi “skarbami” życia”.

Wiele osób nauczyło się jak dobrze zarabiać, ale jeszcze nie nauczyło się jak dobrze żyć. Odkładają radość życia i szczęście na później, jak tylko osiągną kolejny cel lub staną się jeszcze bogatsi. Są też tacy, którzy swoją złą sytuację w życiu przypisują temu, że brakuje im pieniędzy. Uważają, że gdyby tylko rozwiązali swoje problemy finansowe byliby szczęśliwi.

Zbyt często ludzie koncentrują się na przeszłych doświadczeniach lub przyszłych możliwościach, zamiast skupić swoją uwagę na chwili obecnej.

Możemy mieć wszystko już teraz…

Ekscytujące jest to, że możemy mieć wszystko już teraz. Aby cieszyć się życiem, odczuwać szczęście nie musimy czekać, aż będziemy bogaci, sławni, aż osiągniemy kolejny cel zawodowy czy osobisty. Możemy żyć życiem, które jest radosne i satysfakcjonujące już teraz.

To kwestia wyboru. Nie musisz mieć oryginału van Gogha w domu, aby doceniać piękno sztuki. Nie musisz być na koncercie we włoskiej La Scali, aby słuchać i zachwycać się operą. Możesz pomagać innym, wspierać akcje charytatywne, nie będąc bardzo bogatym. Wiele wspaniałych rzeczy w życiu jak wchody, czy zachody słońca, piękno natury jest dostępnych zupełnie za darmo. Wystarczy zacząć dostrzegać i doceniać te drobne niuanse życia, które mogą jeśli tylko chcemy dawać nam zadowolenie i szczęście. Możemy naucz się być zadowolonym z tego, co mamy, podczas gdy będziemy dążyć do tego, czego chcemy.

Każdego dnia, mamy możliwość wyboru i zmiany naszego stylu życia. Zmieniając nasze samopoczucie i podejmując lepsze decyzje dotyczące tego, co uważamy za wartościowe. Całe szczęście i spełnienie, którego pragniemy, jest dostępne dla nas już teraz.

Styl życia jest sztuką robienia zwykłych rzeczy wyjątkowo dobrze i w niezwykły sposób. Nasz styl życia przekazuje jasny komunikat o tym, kim jesteśmy i jak myślimy. Styl życia to miejsce, do którego zmierzamy, co robimy i jak się czujemy, kiedy tam jesteśmy. Styl życia jest odzwierciedleniem naszej postawy i naszych wartości. To, jak się czujemy i co uważamy za wartościowe, jest częścią procesu mentalnego, który ostatecznie decyduje o tym, co przyciągamy do naszego życia.

Poczucie palącej potrzeby

Ostatecznie sukces albo porażka zależy od tego co wiemy, jak się czujemy na temat tego, co wiemy i co robimy z tym wszystkim, co wiemy i co czujemy. Jednak jest jeszcze jeden ważny element, który należy opanować, jeśli naprawdę poważnie podchodzimy do wprowadzenia znaczących zmian w naszym życiu. Ten ostatni składnik to spoiwo, które łączy wszystkie elementy układanki życia. To umiejętność rozbudzenia w sobie poczucia palącej potrzeby do zmiany i stania się kimś więcej niż jesteśmy.

Barierą często jest to, że mamy już tak wiele, że zadowalamy się już tym co mamy. Większość z nas ma jakieś miejsce do mieszkania, mamy w co się ubrać, co zjeść. Wykonujemy jakąś pracę i mamy jakieś źródło dochodu. Mamy różne rzeczy codziennego użytku telewizor, telefon, samochód itp.. Jesteśmy w stanie pojechać na wakacje, często za granicę. Jednak to, że mamy zaspokojone te podstawowe potrzeby, powoduje, że zaczynamy dryfować w niebezpieczne miejsce zwane “strefą komfortu“.

Brakuje nam poczucia przytłaczającej desperacji lub wielkiej siły inspiracji, która skłoniłaby nas to zmiany. Wyjścia poza przeciętność i to co już mamy. Czasem nawet myślimy i marzymy o tym, aby mieć więcej i zmienić coś w swoim życiu. Ale nie mamy ani palącej potrzeby, ani gorącego pragnienia robienia tego, co trzeba, aby mieć i być kimś więcej. Ostatecznie zadowalanym się tym kim już jesteśmy i co już mamy.

Zegar tyka…

Wydaje się, że ludzie, którzy tkwią w strefie komfortu, wyznają dziwną filozofię dotyczącą czasu i ludzkiej nieśmiertelności. Uważają, że “zawsze jest jutro”, “zawsze jest następny tydzień, miesiąc czy rok…”, że teraz nie jest najlepszy moment, aby spełniać swoje marzenia, by stać się kimś więcej niż są, by wykorzystać w pełni swój potencjał, by żyć życiem którego, w głębi serca tak na prawdę pragną.

Problem z czekaniem do “jutra” polega na tym, że kiedy w końcu nadejdzie, nazywa się go “dzisiaj”. Każdy z nas powinienem sobie przypominać, że jego zegar tyka. Ten sam zegar, który zaczął tykać w momencie naszych urodzin, pewnego dnia przestanie tykać, gdy dobiegnie nasz czas na tej ziemi. Mamy jedno życie, mamy czas i okazje, które możemy tworzyć i wykorzystywać, co co z tym zrobimy zależy od nas. Możemy zmarnować swój czas i swoje życie, albo wykorzystać je najlepiej jak tylko się da.

“Czas jest wartościowszy od pieniędzy. Możesz dostać więcej pieniędzy, ale nie możesz dostać więcej czasu”. – Jim Rohn

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 puzzli w układance życia według Jima Rohna. Te pięć życiowych zasad w dużym stopniu odpowiada za postępy i jakość naszego życia. Osobista filozofia przyczynia się do wykreowania naszej indywidualnej postawy i nastawienia. Nastawienie decyduje o ilości i jakości naszych działań. Działania prowadzą do określonych rezultatów. Rezultaty natomiast do upragnionego przez nas stylu życia.

Aby dowiedzieć się więcej o tych pięciu kluczowych składnikach życia sięgnij koniecznie po książkę, którą napisał Jim Rohn 5 puzzli w układance życia, dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Jana Muranty. Jest ona źródłem inspiracji, nadziei i odpowiedzi dla wszystkich, którzy poszukują lepszego życia. Są w niej zawarte myśli, pomysły i koncepcje, które naprawdę potrafią zmienić życie. To książka o przemianie, z osoby którą jesteś w osobę, którą chcesz być. Po jej przeczytaniu możesz odkryć w sobie potencjał, z którego do tej pory nie korzystałeś. Pamiętaj, aby mieć więcej musisz najpierw stać się kimś więcej.

“Życie staje się lepsze wtedy, gdy lepsi stajemy się my sami. Nie możemy mieć więcej bez uprzedniego stania się kimś więcej. Oto jedna z podstawowych zasad”. – Jim Rohn

Każdy dzień to szansa na zmianę i tworzenie lepszego życia. Możesz osiągnąć to czego pragniesz, mieć i być kim chcesz się stać. 5 puzzli w układance życia Ci w tym pomogą.