Istnieją cechy osobowości i charakteru, które odgrywają ważną rolę w osiąganiu szczęścia i sukcesu. Są to cechy, które możesz w sobie rozwijać i nad nimi pracować, aby stworzyć dla siebie i Twoich bliskich lepsze życie.

Wypracowanie w sobie tych cech wymaga czasu i pracy, jak wszystko co jest wartościowe w życiu. Jednak jeśli spojrzeć na to w perspektywie długoterminowej, podejmując każdego dnia wysiłek, aby rozwijać i wzmacniać w sobie te cechy oraz zachowania, z czasem zaczniesz obserwować pozytywne zmiany w sobie i Twoim życiu.

“Szczęście nie jest czymś co można odłożyć na przyszłość, lecz jest czymś co musisz stworzyć już teraz”. – Jim Rohn

Oto 27 cech osobowości i charakteru, które prowadzą do szczęścia i sukcesu:

#1 Rzetelność

To pozytywna cecha charakteru, która oznacza solidne wykonywanie tego, czego się podejmujemy. Przejawia się precyzyjnością, dokładnością i poprawnością realizacji zadań, które bierzemy na siebie. Kiedy wiesz, że jesteś rzetelny i co do zasady należycie wypełniasz swoje obowiązki, wzmacnia to w Tobie zaufanie do swojej osoby oraz daje większe poczucie własnej wartości. Wiesz, że inni mogą na Tobie polegać, jak również Ty możesz polegać na sobie.

#2 Zaradność

Zaradność to umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Życie często potrafi zaskoczyć nas różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami, w których powinniśmy umieć się odnaleźć. Od naszej reakcji na dane okoliczności, zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale również nas sukces. Często musimy działać tylko z tym co w danym momencie mamy i nasza zaradność pozwala nam wyjść zwycięsko z różnych sytuacji.

#3 Ciekawość

Ciekawość to dążenie do poznawania nowych rzeczy, jest siłą napędową rozwoju. Ciekawość, to jeden z czynników, który miał wpływ na postęp ludzkości. Rozwijaj w sobie ciekawość. Miej otwarty umysł. Poznawaj, poszukuj, badaj, odkrywaj. Nie przestawaj się uczyć. Świat ma nam tak wiele do zaoferowania, że szkoda by było z tych różnych możliwości nie korzystać.

#4 Motywacja

Bez wewnętrznej motywacji do działania i podejmowania decyzji nie jesteś w stanie osiągnąć niczego wartościowego. Powinieneś nauczyć się wzbudzić w sobie chęć do stawiania przed sobą celów, podejmowania się różnych wyzwań. Samo-motywacja to Twoje zadanie. To Ty dokonujesz ostatecznego wyboru związanego z wykonywaniem, bądź nie danej czynności. Nikt nie może tego zrobić za Ciebie, więc musisz w sobie rozbudzić motywacje, aby coś zrobić.

#5 Siła woli

W życiu będziesz kuszony przez różnego rodzaju rozpraszacze uwagi, będzie pojawiać się w Tobie chęć do odwlekania działania, przełożenia ich wykonania na później. Potrzebujesz w sobie siły woli, by umieć powiedzieć “nie”, gdy coś nie pasuje do Twoich celów i odciąga Twoje skupienie od ich osiągnięcia. Powinieneś być zdeterminowany i konsekwentny, mieć w sobie zdolność do podejmowania stanowczych decyzji, spowodowanych mocnym wewnętrznym przekonaniem o ich słuszności.

#6 Cierpliwość

Umiejętność wytrwałego czekania, znoszenia ze spokojem przeciwności jest bardzo przydatna. Niektórzy oczekują natychmiastowej gratyfikacji, chcą efektów natychmiast, bez czekania. Oczekiwanie nas męczy i denerwuje, nie potrafimy zachować dystansu do swoich pragnień. Jednak duży sukces rzadko kiedy przychodzi z dnia na dzień. Aby go osiągnąć potrzebujesz cierpliwości. Niecierpliwość burzy spokój ducha. Zdecyduj już dziś, że bez względu jak długo to potrwa, osiągniesz swoje główne cele, które przed sobą postawiłeś w życiu.

#7 Entuzjazm

Entuzjazm to stan zachwytu, zapał do czegoś co bardzo chcesz. To radość z tego co robimy. Jak można wzbudzić w sobie entuzjazm? Skutecznym sposobem jest odkrycie w życiu swojej pasji. Pasja to istotny składnik do uzyskania szczęścia i sukcesu. Bycie pasjonatem i wielkie zamiłowanie do czegoś co robisz sprawi, że będziesz dział z większą energią, zaangażowaniem i entuzjazmem. Idealną sytuacje osiągasz wtedy, gdy robisz to co kochasz, a jednocześnie pozwala Ci to zarabiać na życie.

#8 Wiara w siebie

Musisz uwierzyć w siebie. Jest to jedna z najważniejszych cech pozwalających osiągnąć sukces w czymkolwiek. Wiara w siebie nie oznacza, że ​​jesteś doskonały lub pozbawiony wad, ale raczej, że znasz swoją wartość i wierzysz w swoją zdolność do przezwyciężania trudności i osiągania założonych rezultatów. Znasz swoje mocne strony, wiesz w czym jesteś dobry. Nabierz zaufania do siebie i swoich możliwości!

#9 Pokora

Pokora polega na uznaniu własnej ograniczoności, niewywyższaniu się ponad innych i unikaniu chwalenia się swoimi dokonaniami. W dzisiejszym świecie panuje duch rywalizacji i wiele osób uważa, że aby osiągnąć sukces, trzeba się wybić. Takie osoby pokorę i skromność uznają za przeszkodę. Pokora jest jednak istotnym czynnikiem potrzebnym na drodze do sukcesu. Nie chodzi o to, że ludzie charakteryzujący się pokorą nie są pewni swoich zdolności i przekonań. Chodzi o to, że mają otwarty umysł i świadomość tego, że mogą się mylić, a to w konsekwencji pozwala im na rozwój i doskonalenie.

#10 Wdzięczność

Pokora i wdzięczność, często idą w parze. Kiedy wspinasz się po swojej drabinie sukcesu coraz wyżej, ważne jest, aby pozostać wdzięczny za to, co masz. Jak powiedział Walter Dirks wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn, jak i skutków. Bycie wdzięcznym jest nawykiem, który powinniśmy kultywować. Umiejętność doceniania tego co jest wokół nas jest niezwykle cenna i pozwala nam być bardziej zadowolonym z naszego życia.

Sprawdź: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

#11 Tolerancja

Świat jest różnorodny. Otaczają nas różni ludzie, o rożnych poglądach, osobowości, spojrzeniu na świat. Aby znaleźć szczęście powinieneś rozwijać w sobie tolerancję. Wzmacniaj swoją umiejętność poszanowania czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od Twoich własnych. Ucz się i rozwijaj z różnorodności. Szanuj drugiego człowieka i stosuj prostą zasadę nie robienia tego, czego nie chciałbyś, aby ktoś czynił wobec Ciebie.

“Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa, lecz pracą i własnym wysiłkiem”.
– Albert Einstein

#12 Uczciwość

Uczciwość, wywiązywanie się z danego słowa działanie w zgodzie z prawem, w poszanowaniu obowiązujących zasad, nawet gdy inni tego nie widzą lub nie oczekują jest bardzo ważna. Kiedy żyjesz w sposób uczciwy, daje Ci to większe poczucie komfortu. Możesz kłaść się co noc spać z “czystym sumieniem”, nie stresować się, że z powodu Twoich kłamstw, krętactw i oszustw, wpadniesz w tarapaty. Działając uczciwie w zgodzie z samym sobą i swoimi wartościami masz większe szansę na osiągnięcie w życiu szczęścia i trwałego sukcesu.

#13 Szczerość

Szczerość to wyrażanie tego, co się myśli i czuje w sposób zgodny z rzeczywistością, oraz postępowanie zgodnie z tym, co się wyraża. Kiedy jesteś nieszczery, sięgasz po kłamstwo, może to zacząć z czasem “zżerać” Twoje sumienie i sprawić, że będziesz czuł się nieszczęśliwszy. Im więcej kłamstw będzie pojawiać się w Twoim życiu, w tym więcej komplikacji z tego tytułu będziesz popadał. Gdy nagminnie kłamiesz, w końcu możesz pogubić się w swoich łgarstwach. Szczerość pozwala Ci wyrazić siebie, swoje uczucia i pragnienia.

#14 Lojalność

Lojalność to ważna cecha, która ma do odegrania istotną rolę w Twoich osobistych i zawodowych relacjach. Człowiek lojalny jest wierny swoim wartościom oraz ludziom, którzy podobne wartości podzielają. Nie możemy mówić o prawdziwej lojalności, jeśli ktoś oczekuje od nas robienia czegoś co nie jest w zgodzie z naszymi wartościami, zasadami, przyzwoitością. Lojalność, bycie uczciwym i rzetelnym w stosunkach z ludźmi, buduje zaufanie i wzmacnia relacje.

#15 Odpowiedzialność

Branie odpowiedzialności za swoje działania odgrywa istotną rolę w osiąganiu sukcesu i szczęścia. Być odpowiedzialnym człowiekiem to trudne wyzwanie. Niektórzy za wszelką ceną unikają odpowiedzialności. Bycie odpowiedzialnym oznacza, że bierzemy na siebie wszelkie konsekwencje zarówno te dobre jak i złe, które wynikają z naszych działań. Ludzie odpowiedzialni liczą zazwyczaj na siebie, wywiązują się z powierzonych im zadań i potrafią przyznać się do błędów. Odpowiedzialne osoby potrafią wziąć życie w swoje ręce, nie czekając na to, aż ktoś coś za nich zrobi. Ludzie odpowiedzialni, to ludzie, którym możemy ufać i na nich polegać.

#16 Empatia

Empatia jest zdolnością człowieka do rozpoznawania myśli lub uczuć innej osoby oraz reagowania na jej myśli i uczucia odpowiednią emocją. To zdolność odczuwania stanów psychicznych innych, umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość i dobranie swojej reakcji oraz działań w poszanowaniu tej perspektywy. Empatia to cecha ułatwiająca nawiązywanie i utrzymywanie głębokich relacji, które są potrzebne zarówno w życiu osobistym jak i biznesie.

#17 Przebaczanie

Złość, żal, uraza wobec innych to uczucia, które nie prowadzą do szczęścia. Bywają sytuacje, że wybaczenie przychodzi nam z wielkim trudem. Jeśli jednak chcemy mieć szczęśliwsze życie powinniśmy umieć godzić się z przeszłością i wybaczać. Prawdziwe zadowolenie pochodzi z wybaczania tym, którzy są wokół nas, za ich przewinienia, nawet wtedy, gdy poczuliśmy się prawdziwie zranieni lub skrzywdzeni. Nie leczy to w pełni bólu, jednak pozwala wznieść się ponad to, żyć tu i teraz, a nie przeszłości.

#18 Autentyczność

Potrzeba autentyczności – wyrażania w życiu tego, co naprawdę myślimy i czujemy – leży u podstaw naszego szczęścia. Badania naukowe dowodzą bowiem, że ludzie autentyczni są szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej spełnieni w życiu. W życiu unikamy fałszywych ludzi, dążąc do kontaktu z tymi, którzy są szczerzy, godni zaufania i autentyczni. Bycie sobą to jeden z ważniejszych aspektów bycia bardziej szczęśliwym. Autentyczność często pomaga nam również osiągać większy sukces, ponieważ ludzie cenią sobie prawdziwe osoby, które niczego nie udają.

#19 Odwaga

Odwaga to śmiała i świadoma postawa wobec zagrożeń i trudności. To również zdolność do wypowiadania się i postępowania w zgodzie, ze swoimi przekonaniami bez względu na konsekwencje. Odwaga jest niezwykle ważną cechą. Życie może postawić na Twojej drodze wiele trudnych sytuacji i musisz mieć w sobie odwagę, aby stawić im czoła. Ponadto bez odwagi nie podejmiesz się wielu działań, które mogą pozytywnie przyczynić się do Twojego szczęścia i sukcesu.

#20 Szczodrość

Wiele osób nadal nie nauczyła się mocy dawania. Ofiarowanie swojego czasu, wysiłku i niesienie bezinteresownej pomocy ma niesamowicie potężny efekt. Wywołujemy nie tylko radość i wdzięczność u tych, którym pomagamy, ale również sami odczuwam korzystne efekty z takiego postępowania. Wspaniałomyślna, szczera gotowość do hojnego obdarowywania innych, to postawa, którą warto w sobie rozwijać. Obdarowanie innych wywołuje stan błogości, a nawet najmniejsza szczodrość czyni ludzi szczęśliwszymi.

#21 Życzliwość

Kolejna z ważnych cech na liście to życzliwość. Chodzi o wyrażanie ciepła i podejmowanie działania, które może pomóc innemu człowiekowi i sprawi, że poczują się mile widziany i akceptowany. Życzliwość może sprawić, że ktoś dzięki nam będzie miał lepszy dzień. Czasem wystarczą nawet prost gesty jak przepuszczenie kogoś w kolejce, czy ustąpienie miejsca w autobusie. Podobnie jak w przypadku szczodrości, akty dobroci mogą spowodować, że poczujesz się wyjątkowo. Bycie życzliwym i miłym nic nie kosztuje, a można tym naprawdę wiele osiągnąć. Dzięki życzliwości zmniejszają się objawy depresyjne, wzrasta subiektywne odczuwanie szczęścia i satysfakcji z życia. Życzliwość wpływa na kształtowanie się pozytywnych relacji z samym sobą i z innymi.

#22 Wytrwałość

Wytrwałość to konsekwentne dążenie do zamierzonego celu. Wszystko, co ma większą wartość w życiu wymaga wysiłku, czasu i wytrwałości w działaniu. Dzięki wytrwałości podnosimy się z niepowodzeń i porażek, idziemy naprzód pomimo przeciwności. Każdego dnia podejmujemy wysiłek i działamy na rzecz tego co jest dla nas ważne. Wytrwałość to element naszej codziennej egzystencji, który powinniśmy w sobie rozwijać i pielęgnować. To gotować do zaangażowania się w obliczu trudności, które stoją na drodze do celu. Nie osiągniesz niczego znaczącego jeśli brak Ci wytrwałości.

#23 Kreatywność

Kreatywność to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, pomysłów. To sztuka nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. Dzięki rozwijaniu i wzmacnianiu swojej kreatywności możesz tworzyć swoją rzeczywistość w wybrany przez Ciebie sposób. Fantazja, kreatywne i twórcze podejście do życia to dobra droga do większych sukcesów i większego poczucia szczęścia. Bądź więc kreatywny i używaj swojego mózgu i wyobraźni najlepiej jak tylko potrafisz.

Sprawdź: 10 sposobów na oryginalność, czyli jak być bardziej kreatywnym

#24 Samodyscyplina

Samodyscyplina to cecha, która jest motorem napędowym sukcesu. To silny charakter, pewność siebie i konsekwencja. To systematyczne działanie w określonym kierunku, niezależne od okoliczności i naszego nastroju. Samodyscyplina to umiejętność kierowania swoim zachowaniem, tak by było spójne z ważnymi dla nas celami i wartościami. Brakuje Ci samodyscypliny, jeżeli nie radzisz sobie z pokusami, zachciankami i różnego rodzaju rozpraszaczami. Potrzeba jest wiele samodyscypliny, jeśli chcesz pozostać na dobrej drodze do realizacji swoich marzeń i celów.

#25 Pracowitość

Stare powiedzenie mówi “bez pracy nie ma kołaczy”. Jest w tym dużo prawdy. Pracowitość jest cechą pozwalającą nam osiągnąć nasze cele. Jeśli chcesz osiągać rezultaty powinieneś zwalczyć w sobie lenistwo. Dzięki pracowitości zyskujesz szacunek i uznanie wśród ludzi z którymi pracujesz, ale także mistrzostwo w swoim fachu. Sam talent czy wrodzone predyspozycje to często za mało, aby osiągnąć sukces. Bez wielu godzin ćwiczeń i wysiłku, wytężonej pracy każdego dnia, nie osiągniesz mistrzostwa w tym co robisz. Rozwijaj w sobie pracowitość, sumiennie przykładaj się do swoich zadań, a zaczniesz dostrzegać pozytywne efekty z takiej postawy.

#26 Asertywność

Asertywność to sztuka wyrażania swoich myśli, przekonać i uczuć bez lekceważenia doznań i poglądów innych ludzi. Asertywność umożliwia obronę własnych praw i granic, realizowanie własnych celów i zamierzeń, bez łamania praw i granic innych ludzi. Dzięki zachowaniom asertywnym łatwiej radzimy sobie w sytuacjach konfrontacyjnych. Odczuwamy mniejszy stres. Zyskujemy wiarę we własne siły. Łatwiej też opieramy się różnym próbą manipulacji i wywierania wpływu.

#27 Optymizm

Optymizm to stosunek do życia, w którym świat postrzegamy przede wszystkim jako pozytywne miejsce, jako coś dobrego. Optymizm to zdolność do zauważania jasnej strony rzeczy i zjawisk, nawet w trudnych sytuacjach. Na drodze do sukcesu i szczęścia pozytywne myślenie i optymizm jest niezwykle istotne. Będziesz musiał w życiu stawić czoła wielu wyzwaniom i przeszkodom, które mogą Ci przeszkadzać w osiągnięciu celu. Optymizm da Ci siłę, aby przezwyciężyć wszelkie trudności. Sposób widzenia i interpretowania tego, co dzieje się wokół nas, ma istotny wpływ na jakość naszego życia. Pozbądź się negatywnego myślenia, korzystaj z mocy optymizmu.

Poznaj: 35 powodów i korzyści z budowania pozytywnego nastawienia

“Charakter to robienie właściwych rzeczy jak nikt nie patrzy.” – Julius Caesar Watts

Niektórzy uważają, że szczęście i sukces po prostu przychodzą same. Inni twierdzą, że trzeba mieć fart w życiu i urodzić się w bogatej rodzinie lub znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie. Poczucie szczęścia i osiągnięcie sukcesu w dużym jednak stopniu zależy od nas samym, naszego charakteru i cech osobowości. Każdego dnia możemy kształtować nasz charakter, pozbywać się wad i wzmacniać zalety, rozwijać naszą osobowość w kontaktach z innymi. Stajemy się w ten sposób silniejszym człowiekiem, który w większym stopniu panuje nad swoim życiem i może czerpać z niego więcej satysfakcji.

Jeśli zainteresował Cię temat szczęścia i sukcesu sprawdź też: Szczęście – co robią szczęśliwi ludzie? oraz 23 cechy i nawyki ludzi sukcesu – co robić, aby odnieść sukces?

A według Ciebie jakie cechy warto w sobie rozwijać, aby być bardziej szczęśliwym i osiągać większe sukcesy w życiu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.