Być może nigdy nie słyszałeś bądź nie słyszałaś terminu „Subliminal” i zastanawiasz się co to takiego jest. Ja sam, subliminale odkryłem w polskim internecie stosunkowo niedawno. Subliminal podobnie jak afirmacja jest pozytywnym komunikatem dla naszej podświadomości. Jest to nagranie dźwiękowe, w którym ukryte są afirmacje, niesłyszalne na poziomie ludzkiej…świadomości.

Subliminal, czyli pozytywny komunikat do podświadomości

Subliminal w wersji silent

Każdy subliminal, można powiedzieć, że jest tematyczny. Jego głównym zadaniem jest zniszczenie podświadomych blokad umysłu typu „nie potrafię”, „nie mam” , „nie zasługuję”. Co ciekawe, słyszy go tylko nasza podświadomość, czyli aż jakieś 95%. Są to nagrania całościowe, tzw. self concept lub dopasowane do oczekiwań słuchacza, czyli, chociażby subliminal finansowy, zawodowy, relacyjny a nawet zdrowotny czy na wygląd zewnętrzny.

Subliminale najczęściej nagrywane są w wersji muzycznej. Nie jest to jednak regułą. Na polskim YouTube można znaleźć wiele wersji silent, czyli nagrań cichych, które dyskretnie robią swoją robotę a my na poziomie świadomym słyszymy, co najwyżej, ciszę. Największą zaletą subliminala silent jest właśnie cisza, więc jego słuchanie, tak właściwie, nie jest ograniczone, bo można go słuchać praktycznie zawsze i wszędzie.

Inne wersje subliminala

Subliminal music czy subliminal w wersji silent, to nie jedyne rodzaje tego typu nagrań. Bardzo skuteczne są też wersje 2 w 1, czyli połączenie dźwięku z obrazem. Obraz jest, naturalnie dopasowany do tematyki i tak właściwie jest to cała gama obrazów, które naprzemiennie pojawiają się przez cały czas trwania takiego nagrania.

O ile subliminale silent potrafią być kilkugodzinne o tyle wersje audiowizualne czy muzyczne są zazwyczaj kilkuminutowe. Twórcy zalecają słuchanie subliminala w dowolnej wersji, maksymalnie przez 60 minut dziennie, minimum przez 21 – 40 dni.

Trzy tygodnie to jest takie teoretyczne minimum na pojawienie się pierwszych, namacalnych efektów. Nie jest to regułą, ale warto wziąć pod uwagę pewną elastyczność w zakresie czasu, czyli niekiedy uzbroić się w cierpliwość. Każdy z nas jest inny, choć wszyscy razem jesteśmy do siebie podobni, bo stanowimy ten sam gatunek. U jednej osoby efekt widoczny będzie po tygodniu, u innej po trzech miesiącach. Im więcej fałszywych komunikatów do zwalczenia, tym okres oczyszczania naszego podświadomego umysłu, będzie się wydłużał.

Dopasowany subliminal

Do każdego nagranego subliminalu, twórcy dodają wykaz ukrytych w nim afirmacji. Nie zaleca się słuchania tego rodzaju nagrań, jeżeli zawarte w nim afirmacje nie są z nami zgodne. To, czy wybierzemy całościową zmianę koncepcji nas samych czy jakąś konkretną sferę naszego życia, nie wystarczy.

Ważna jest też świadomość tego, że subliminal, mając bardzo silne działanie, wywołuje u niektórych osób objawy natury fizycznej. Najczęściej są to bóle głowy. Zaleca się, by w sytuacji, kiedy w trakcie słuchania rozboli nas głowa, natychmiast przerwać słuchanie.

Dobrze jest też zrobić sobie nieco dłuższą przerwę, czyli wrócić do słuchania subliminalu dopiero po 1 – 2 dniach. Słuchanie tego typu nagrań może też wywoływać skutki uboczne w postaci spadku nastroju, jego widocznych wahań w ciągu dnia, odczuwania lęku czy wzmożonego, choć nie zawsze uzasadnionego stresu. Zalecenia tutaj są podobne, czyli przerwa w słuchaniu, minimum 1 – 2 dni.

Nie zaleca się a wręcz zakazuje słuchania subliminalu osobom chorym na padaczkę oraz kobietom w ciąży. Szczególny nacisk kładzie się tutaj na subliminale audiowizualne. Jeżeli leczymy się psychiatrycznie, czyli przyjmujemy leki psychotropowe, pomysł z przeprogramowaniem swojej podświadomości, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Podprogowe sygnały dźwiękowe

Subliminal to podprogowy sygnał dźwiękowy, który bezpośrednio dociera do naszej podświadomości. Podświadomy umysł taką, pozytywną wiadomość odbiera jako informację, która ma za zadanie wywołać wewnętrzną zmianę. Powtarzana wielokrotnie w jednym nagraniu utrwala się coraz głębiej, dając nam najskuteczniejszy sposób na odblokowanie naszego potencjału i uwolnienie naszego życia w pełni.

Dzięki podprogom, za pomocą dźwięku, dokonujemy podświadomej zamiany destrukcyjnych przekonań na te konstruktywne. Dźwięk ma bowiem to do siebie, że jest wchłaniany podświadomie. Ludzka świadomość go nie rozumie, więc nie stawia mu oporu. Treść subliminala dociera więc bezpośrednio do celu.

Podświadomość akceptuje pozytywne komunikaty zakodowane w dźwięku lub pozornej ciszy, postępując zgodnie z poleceniami w nich zawartymi. Nasza rzeczywistość w końcu się synchronizuje od nowa, odzwierciedlając nowe, wewnętrzne wzorce. Jest to świetna alternatywa dla afirmowania przed lustrem lub w obecności innych ludzi.

Jak korzystać z subliminala?

Afirmacje zawarte w subliminalach mogą być podzielone ze względu na płeć, czyli mogą być przeznaczone, jeżeli nie dla wszystkich, to osobno dla kobiet i osobno dla mężczyzn. Korzystanie z subliminala tak naprawdę nie jest w żaden sposób usystematyzowane. Ważne jest by słuchać ich codziennie, w określonym czasie, czyli nie dłużej niż godzinę dziennie.

Nagrania kilkugodzinne, najlepiej włączać sobie przed zaśnięciem. Po prostu zasypiać i spać sobie przy nich. Do snu zaleca się wersję silent. Słuchać ich można o wybranej porze dnia lub w wolnych chwilach. Najważniejsza jest systematyczność. Przy słuchaniu subliminali zaleca się picie wody i zaufanie, że wszystko działa na naszą korzyść. Można ich słuchać zarówno na słuchawkach jak również na głośnikach, w komfortowej dla nas głośności.

Nie jest tajemnicą, że u mnie podświadomość jest mocno zanieczyszczona masą negatywnych komunikatów, jednak słuchanie subliminali robi we mnie dobrą robotę. Mimo to zaznaczam, że podobnie jak z medytacją, nie jest to narzędzie dla wszystkich. To, że mnie nie rozczarowało, wcale nie oznacza, że nie rozczaruje kogoś innego. Polecam zastosowanie złotej zasady indywidualności, która brzmi:

„Wszyscy jesteśmy podobni ale nie wszyscy tacy sami”.

Autor: Michał Szewczyk – od 2016 roku związany z serwisem Giełda Tekstów. Copywriter piszący artykuły z zakresu psychologii, prawa, finansów oraz każdego innego tematu, który go zainspiruje. Lubi słuchać podcastów zarówno psychologicznych jak i kryminalnych, przedstawiających autentyczne zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Pisanie stanowi nieodłączny element jego codzienności