Górskie rowery MTB mają dość uniwersalne zastosowanie. Zostały stworzone do jazdy sportowej w trudnym terenie, ale i tak są najpopularniejsze również w miastach. Czy rower dziecięcy to zupełnie inna historia niż Mountain Bike?

Za co kochamy rowery MTB?

Wybieramy rowery MTB ze względu na ich uniwersalność, która przejawia się możliwością jazdy na nich właściwie w każdych warunkach, gdzie tylko rower może dojechać. Cenimy także komfort, np. dobrze wyprofilowane siodełka, szerokie opony, bogate oprzyrządowanie i amortyzację. Na rowerze MTB dojedziemy do pracy, będzie nam też służył do rekreacji, gdy przemierzamy ścieżki rowerowe lub po prostu chcemy wyjechać z rowerem poza miasto na weekend. Ostatecznie dobre rowery górskie to pomysł na niezapomniane chwile spełnienia naszych marzeń turystycznych. A gdy roweru będziemy używać w terenach, gdzie infrastruktura drogowa nie jest doskonała – wtedy właśnie rower MTB jest naszym pierwszym wyborem.

Rower dziecięcy

Co ma wspólnego rower dziecięcy z MTB? Wbrew pozorom całkiem dużo. Powiemy o tym już za chwilę. Teraz przedstawmy jeszcze dwa typy rowerów dla dzieci.

Rowerek biegowy

To propozycja dla najmłodszych, którzy zamiast pedałów używają siły swoich nóg, aby rozpędzić rower. Rowerek biegowy i zabawa na nim poprzedza naukę jazdy na rowerze “dla dorosłych”, kiedy niezbędne jest zachowanie równowagi i bezpieczeństwo.

Rower trójkołowy

Tym właśnie wyróżnia się rower trójkołowy, że z tyłu zamiast jednego koła znajdują się dwa. W takim układzie mamy więc już do czynienia z pojazdem, na którym możemy zainstalować dodatkowe bagażniki i inne rodzaje oprzyrządowania. Z dużych rowerów trójkołowych mogą korzystać także dorośli, lecz zwykle przeznacza się je dzieciom, aby w wygodny sposób mogły towarzyszyć swoim rodzicom podczas rodzinnych wycieczek.

Czy rowery MTB mają coś wspólnego z rowerami dziecięcymi?

Owszem. Podobne są np. rozwiązania dotyczące projektów ram rowerowych. Podobieństwa uwidaczniają się w konstrukcji: szeroka i stabilna rama, zwykle prosta kierownica, szersze opony. Nie powinni być Państwo zdziwieni, że odkrywamy tak wiele podobieństw między rowerami MTB z rowerami dziecięcymi. Oba typy nie należą przecież do rowerów wyścigowych lub stricte miejskich.

Dzieciom szerokie opony są potrzebne dla łatwiejszego zachowania równowagi, dorosłym zaś do wygodnego pokonywania trudniejszych odcinków. Uproszczona (np. względem rowerów typowo miejskich) kierownica w rowerach MTB jest potrzebna do pewnego i silnego uchwytu; podobnie w rowerach dziecięcych, które niejako “z natury” posiadają uproszczoną konstrukcję. Ta konstrukcja, w obu rodzajach rowerów, będzie stawiała na trwałość i solidność. Ten stan rzeczy najlepiej jest widoczny w rowerach dla starszych dzieci, które do złudzenia przypominają rowery MTB.

To, o czym mówimy, w szczególności powinno zainteresować rodziny z dziećmi, ponieważ gdy sobotnia wycieczka rowerowa całą rodziną dochodzi do skutku, to widzimy: rodzice na rowerach MTB i dzieci na rowerach dziecięcych.