autor Robert Baczkowski

Dopiero niedawno odkryłem, że istnieje tajne stowarzyszenie dla ludzi z wysokim IQ. Nazywa się Mensa. Właściwie to nie jest tajne, ale uważam, że wszystko, o czym nikt mi nie powiedział przed 39 rokiem życia, jest spiskiem. Więc dla mnie rzeczywiście jest tajne.

Aby się tam dostać, musisz zdać test i zaliczyć się do 2% najlepszych wyników IQ we wszechświecie, wliczając w to kosmitów. (Zakładam, że ci ludzie wiedzą o kosmitach i nam nie mówią.) Po tym, twój dyplom kujona jest gotowy. Nie musisz się już dłużej zastanawiać.

To najgłupsza rzecz, jaką mogłem sobie kiedykolwiek wyobrazić, to była moja pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy, kiedy się o tym dowiedziałem. Chcę tam się dostać, to była druga myśl.

Postawiłem więc sobie za cel, aby dostać się do Mensy w ciągu 90 dni i zamieściłem tę wątpliwą aspirację na Facebooku, tylko po to żebym mógł dodać „doznanie publicznego upokorzenia w sieci” do mojej listy motywatorów, aby osiągnąć mój wysoko postawiony cel. Potem zacząłem pracować nad zwiększaniem mojej inteligencji. Nie byłem nawet pewien, czy to możliwe, ponieważ niektórzy naukowcy twierdzą, że IQ jest zapisane w kodzie genetycznym i nie można go zwiększyć, ale nigdy wcześniej nie słuchałem nauki. Po co mam teraz słuchać?

Ściągnąłem aplikację Mensy na mojego iPhone’a, zrobiłem test praktyczny – i zawaliłem katastrofalnie. Najwyraźniej wszystkie pytania były bardzo podchwytliwe. Słowa „Jesteś przeciętny” zaczęły migać na ekranie, gdy zobaczyłem wynik przyszło mi do głowy pragnienie rozbicia telefonu za 2 tysiące o ziemię.

Później wykonałem kilka ćwiczeń (o których powiem ci za chwilę) i zacząłem rozwiązywać testy na genialnym poziomie. Pod koniec tego miesiąca zdam oficjalny test i wkrótce będę mógł zakończyć wszelkie przyszłe kłótnie z żoną, po prostu wyciągając moją kartę Mensy. Nie mogę się doczekać.

Oto dlaczego ci o tym mówię…

W świecie rozwoju osobistego istnieje niewypowiedziane, ale subtelnie domniemane przekonanie, że inteligencja tak naprawdę nie ma znaczenia. Z przyjemnością słuchamy historii o tym, jak Henry Ford był tak głupi, że musiał wzywać ludzi do swojego biura, aby odpowiadali na jego pytania. Wysokie IQ to prawie coś, z czego szydzimy. Wiem, że kiedyś sam to robiłem, zanim stałem się geniuszem?.

IQ jest w dużej mierze miarą twojej zdolności rozpoznawania zależności. I jak powiedział słynny Ray Kurzweil: „Rozpoznawanie wzorców jest esencją całej ludzkiej myśli”. Inteligencja to nie to samo, co bycie mądrym poprzez czytanie dużej ilości książek lub posiadanie dużej wiedzy o świecie. To twoja zdolność do zarządzania życiem i manipulowania nim za pomocą umysłu. To coś w stylu naszej supermocy.

Badania wykazały, że istnieje bezpośredni związek między wysokim poziomem inteligencji a odnoszeniem sukcesów w życiu. To właściwie jeden z najważniejszych czynników odpowiadających za sukces. Przeczytaj o badaniu Termana – przez całe życie naukowcy śledzili dzieci z IQ na poziomie geniusza. Skończyło się na tym, że w dorosłym życiu uczestnicy eksperymentu byli bogatsi, zdrowsi, wyżsi, silniejsi i częściej strzelali gole na boisku niż dzieci z niższym IQ. 

Dobra przyznaje wymyśliłem z tą piłką nożną, ale reszta to prawda.

Teraz naprawdę interesującą rzeczą w badaniu Termana jest to, że nie wszystkie dzieci z wysokim IQ odniosły sukces. Niektórzy okazali się przeciętni i mieli wyższy wskaźnik alkoholizmu i rozwodów. Co spowodowało różnicę? Różnica polegała na tym, że dzieci odnoszące sukcesy posiadały również cechy takie jak: pożądanie sukcesu, poprawne zarządzanie czasem, rozwaga, siła woli, pewność siebie i wytrwałość – wszystkie cechy, które prawdopodobnie szlifujesz teraz.

Tak więc prawdą jest, że sama inteligencja nie zapewni Ci sukcesu, o którym myślisz. Ale twoje typowe strategie samorozwoju też nie będą skuteczne, chyba że towarzyszy im rozsądnie wysoki poziom inteligencji (im wyższy, tym lepiej). Dlaczego więc nie dodać – „zwiększyć moje IQ” – do listy celów?

Gdybym miał zgadywać, inteligencja odpowiada za około 50% twojego sukcesu, a wszystkie inne typowe rzeczy związane z samodoskonaleniem – pozytywne myślenie, wyznaczanie celów, zarządzanie czasem, itp. – zajmują pozostałe 50%. Moje rozumowanie jest proste. Inteligencja to umiejętność myślenia na wysokim poziomie. Pomyśl o swoim ulubionym miliarderze; Gwarantuję Ci, że myśli na niezwykle wysokim poziomie.

Wiesz co… Właśnie zdałem sobie sprawę, że możesz to czytać, zakładając, że już jesteś bardzo inteligentny. Możesz mieć rację. Ale wykonaj ten test naprawdę szybko, aby być pewnym: Darmowy Test IQ

Jak możesz zwiększyć swoje IQ?

Oto pięć sposobów, ale tak naprawdę wszystko sprowadza się do stymulacji mózgu poprzez naukę nowych rzeczy:

#01 Zostań człowiekiem renesansu. 

Bądź uczniem przez całe życie. Studiuj historię, nauki ścisłe, psychologię, sztukę, języki, matematykę, muzykę itp. Dowiedz się, jak działa ten świat. Dodaj głębi do swojego umysłu i charakteru. Czytaj przynajmniej jedną książkę w tygodniu. Zacznij zauważać wzory w przyrodzie. W końcu Inteligencja sprowadza się do rozpoznawania zależności.

Jeden z moich mentorów powiedział w zeszłym tygodniu coś interesującego: „Zauważyłem coś szczególnego. Wszyscy moi bogaci przyjaciele są dobrzy z matematyki.”. I zdałem sobie sprawę, że dotyczy to również mnie samego. Jesteś dobry z matematyki? Jeśli nie, dlaczego nie stać się dobrym z matematyki? Dodaj to do swojego arsenału. Aby odnieść sukces w życiu, potrzebujesz dużego arsenału. Sposób myślenia i techniki sukcesu to tylko niewielki ułamek tego, co jest wymagane.

#02 Zagraj w grę mózgową Dual N-Back.

Graj w nią 20 minut dziennie. Gra ta poprawi twoją pamięć, a jedno badanie wykazało, że może również drastycznie zwiększyć IQ. Inne badania wykazały, że nie. Pieprzyć te badania. Gram w tę grę od jakiegoś czasu i na pewno robi coś niesamowitego w moim mózgu.

#03 Wykonuj regularnie intensywne ćwiczenia cardio.

Wersja Dual N-Back, której używam, śledzi moje postępy. Cóż, pewnego dnia poszedłem na siłownię i zaraz po powrocie do domu zagrałem w tę grę (używam słowa „gra” ale dla mnie to tortura). Moje wyniki poszybowały drastycznie. W endorfinach jest coś specjalnego co wprawia nasz mózg na wysokie obroty. Zdobądź jak najwięcej tych endorfin.

#04 Naucz się instrumentu.

Nauka gry na instrumencie jest równie skuteczna co trening całego ciała. Zostało to udowodnione w badaniach wykorzystujących skany FMRI. Mówiąc najprościej, gra na instrumencie rozpala cały mózg i ma trwały wpływ na umiejętności matematyczne i rozumowanie przestrzenne. Nie bez powodu bogaci rodzice zawsze wymagają od swoich dzieci nauki klasycznego instrumentu, czy im się to podoba, czy nie. Poświęć 30 minut tygodniowo na lekcję i uwolnij swoją wewnętrzną gwiazdę rocka.

#05 Rozwiązuj zagadki logiczne.

Powszechnie wiadomo, że zagadki logiczne zwiększają naszą zdolność do rozwiązywania problemów, poprawiają koncentrację oraz poszerzają pamięć. W związku z tym również nasze IQ rośnie. Zagadki logiczne to rodzaj zagadek, do których rozwiązania posługujemy się tylko i wyłącznie logiką i niekonwencjonalnym podejściem do problemu. Są to chyba najbardziej pożądane zdolności ludzi sukcesu. Jeżeli nie wiesz gdzie znaleźć wymagające zagadki logiczne polecam tę stronę: Zagadki Logiczne

Uwagi końcowe

Twoja inteligencja nie jest osadzona w kodzie genetycznym. Możesz ją zwiększyć. A gdy to zrobisz, wszystkie inne rzeczy, które próbujesz osiągnąć, staną się niesamowicie łatwiejsze. Ja to zrobiłem. Możesz to zrobić i Ty.

„Musisz być mądry. Skończyły się łatwe dni”. – Robert Kiyosaki

Sprawdź też: 8 cech równie ważnych jak inteligencja, które prowadzą do sukcesu