Jeśli chcesz wiedzieć, jak zidentyfikować ograniczające przekonania i pozbyć się ich, to trafiłeś we właściwe miejsce. Z tego artykułu dowiesz się czym są ograniczające przekonania, poznasz przykłady ograniczających przekonań i jak sabotują one Twój sukces. Odkryjesz też sposoby jak je zidentyfikować i jak je zmienić. Zaczynamy!

Czym są ograniczające przekonania?

Ograniczające przekonania to wyobrażenia lub stwierdzenia, które uważamy za prawdziwe. Ograniczają one naszą zdolność do osiągania pożądanych rezultatów.

Dzieje się tak, ponieważ działamy i zachowujemy się zgodnie z tym, co uważamy za prawdę. Człowiek często staje się tym, za kogo się uważa.

Można wręcz stwierdzić, że przekonania mają władzę nad wszystkim. Cała twoja rzeczywistość jest teraz spowodowana tym, że masz określone przekonania.

“Działamy lub nie, nie za przyczyną woli, lecz za przyczyną wyobraźni. Człowiek działa i czuje zgodnie z tym, co sobie wyobraża jako prawdziwe o sobie i otoczeniu. Jest to podstawowe prawo działania umysłu”. – Maxwell Maltz

Jak (samo)ograniczające przekonania sabotują twój sukces?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie nie osiągają swoich celów, jest po prostu to, że nie wierzą, że mogą je osiągnąć. Brakuje im wiary w siebie i swoje zdolności. Cóż, to jest właśnie ograniczające przekonanie!

Zazwyczaj to, co dzieje się, gdy nie wierzysz, że możesz coś osiągnąć, sprawia, że nie angażujesz się w pełni i nie podejmujesz wystarczających działań. Z tego powodu często ponosisz porażkę, a to z kolei utwierdza cię w przekonaniu, że nie możesz osiągnąć tego, czego chcesz.

Innym częstym obszarem, w którym pojawiają się ograniczające przekonania jest kwestia podejścia do pieniędzy. Twoje przekonania o pieniądzach do pewnego stopnia determinują jak dużo pieniędzy masz.

Możesz chcieć zarabiać więcej pieniędzy, ale jeśli wierzysz, że “pieniądze są źródłem wszelkiego zła”, “ludzie bogaci są chciwi lub nieuczciwi” lub że “ludzie będą cię osądzać za bycie bogatym”, czy że “pierwszy milion zawsze trzeba ukraść”, a “pieniądze szczęścia nie dają”… Cóż, to są wszystko przekonania, które mogą sabotować twój sukces.

Możesz chcieć mieć dużo pieniędzy, ale nigdy tak naprawdę nie będziesz się starał w obawie, że staniesz się złym człowiekiem. Albo nawet jeśli zarobisz dużo pieniędzy szybko je stracisz dokonując złych wyborów. Podświadomie możesz myśleć w stylu: “lepiej pozbędę się tych pieniędzy, zanim ludzie zaczną mnie z ich powodu oceniać…”. Coś w tym stylu, mam nadzieję, że rozumiesz ogólną ideę o co chodzi.

Sprawdź też: Jak uniknąć w porę porażki? Automatyczny Mechanizm Porażki

Ograniczającego przekonania wypływają z podświadomości

Ograniczające przekonania działają na poziomie podświadomym (nieświadomy). Z tego powodu są trudne do odkrycia i zidentyfikowania. Działają one w ukryciu, dyktując nam nasze myśli i działania. Często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy.

Przykłady ograniczonych przekonań

Tak więc ograniczające przekonanie to każde przekonanie, które może powstrzymać cię przed osiągnięciem tego, czego chcesz. Zazwyczaj ograniczające przekonania hamują działanie. Wpływają ograniczająco na twoje myślenie, zmniejszają twoją kreatywność i obniżają motywację. Wywołują one również strach i obawy przed działaniem.

Oto typowe ograniczające przekonania:

  • Nie mogę tego zrobić, ponieważ…
  • Nie zasługuję na to, bo…
  • Jeśli to zrobię, stanie się coś złego…
  • Jeśli to się stanie, oznacza to coś negatywnego…

Może to wyglądać tak:

  • Nie wierzę, że mogę zarabiać 10 000 złotych miesięcznie, bo nigdy wcześniej tyle nie zarabiałem.
  • Nie zasługuję na to, by odnieść sukces.
  • Jeśli zarobię dużo pieniędzy, ludzie mnie znienawidzą.
  • Jeżeli poniosę porażkę, to znaczy, że nie jestem wystarczająco dobry.
  • Jeśli dostanę odmowę, to znaczy, że jest coś ze mną nie tak.

Pytania do identyfikacji ograniczonych przekonań

Wiesz już czym są ograniczające przekonania i jak mogą się objawiać.

Być może zorientowałeś się, że możesz mieć pewne ograniczające przekonania, które trzymają cię w miejscu. Powstrzymują twój rozwój i osiąganie większych sukcesów. Musisz tylko dowiedzieć się, czym one dokładnie są.

Najlepszym sposobem, aby odkryć ograniczające przekonania jest zadawanie pytań.

Oto jak rozpoznać ograniczające przekonania

Wybierz cel, którego jeszcze nie osiągnąłeś lub obszar życia, który chcesz poprawić.

Jasno określ wynik, który chcesz osiągnąć. Następnie odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Istotne jest, abyś po prostu zapisał pierwsze myśli, które przyjdą ci do głowy. Niezbędne jest tu bycie ze sobą szczerym. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Dlaczego uważasz, że nie zrealizowałeś jeszcze tego celu?
  • Jak myślisz, jakie przekonania stoją ci na drodze do osiągnięcia tego celu?
  • Jak myślisz, jakie są twoje przeszkody na drodze do osiągnięcia tego celu?
  • Gdy myślisz o tym celu, jakie pojawiają się w twojej głowie myśli (pozytywne i/lub negatywne)?
  • Kiedy myślisz o tym celu, jakie emocje odczuwasz (pozytywne i/lub negatywne)?
  • Gdy myślisz o tym celu, czy czujesz jakiś opór przed jego osiągnięciem? Jeśli tak, to co przychodzi ci do głowy?
  • A) W skali od 1 do 10, jak bardzo zasługujesz na ten cel?
    B) Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie była mniejsza niż 10, to dlaczego tak sądzisz?
  • A) W skali od 1 do 10, na ile naprawdę pragniesz tego celu?
    B) Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania była mniejsza niż 10, to dlaczego tak jest?
  • A) W skali od 1 do 10, w jakim stopniu jesteś zaangażowany w realizację tego celu?
    B) Jeżeli twoje zaangażowanie jest mniejsze niż 10, to dlaczego tak jest?
  • Jakie są Twoje główne obawy związane z osiągnięciem tego celu?
  • Co zmieniłoby się twoim życiu, gdybyś osiągnął ten cel?
  • Czy czujesz się komfortowo z tymi wszystkimi zmianami, czy też któreś z nich są dla ciebie kłopotliwe? Jeśli tak, to które z nich i dlaczego?

Kiedy już zadasz sobie te pytania, przejrzyj i przeanalizuj swoje odpowiedzi. Powinieneś być w stanie zidentyfikować pewne ograniczające przekonania, których wcześniej nie byłeś do końca świadomy.

Jak zmienić ograniczające przekonania?

Po zidentyfikowaniu ograniczających przekonań, które chcesz zmienić, masz kilka możliwości.

Czasami może się okazać, że samo uświadomienie sobie swoich ograniczających przekonań wystarczy, aby straciły one kontrolę nad tobą. Gdy już zdobędziesz wiedzę jakie masz ograniczające przekonania, być może to wystarczy, aby się ich pozbyć.

Jeżeli same nie odejdą, wtedy jest wiele narzędzi i metod, które pomagają zmieniać je w przekonania wzmacniające. Masz do wyboru wiele metod, oto to przykłady kilku z nich np. Programowanie neurolingwistyczne – NLP, Techniki Emocjonalnej Wolności – EFT, metodę Sedona, metodę Lefkoe, hipnozę, wizualizacje czy afirmację.

Innym prostym sposobem jest wątpienie w twoje ograniczające przekonania. Możesz to zrobić, po prostu je kwestionując. Kilka pytań, które mogą ci w tym pomóc

  • Czy to rzeczywiście prawda?
  • Jaki jest powód, dla którego w to wierzę?
  • Skąd się wzięło to przekonanie?
  • Jakie są przykłady, że to przekonanie jest nieprawdziwe?

Jeżeli będziesz kwestionować jakiekolwiek przekonanie w wystarczającym stopniu, stworzysz w swoim umyśle wątpliwości. Dzięki temu będziesz w stanie porzucić to ograniczające przekonanie.

Skąd będziesz wiedział, kiedy twoje ograniczające przekonanie uległo zmianie?

To proste! Po prostu obserwuj swoje zachowanie Jeżeli udało ci się zmienić swoje ograniczające przekonania ograniczające, to twoje zachowanie również się zmieni.

“Nastawienie to jedynie zbiór przekonań. Chociaż mają wielką moc, istnieją tylko w Twoim umyśle, a zatem podlegają Twojej kontroli!”. – Carol Dweck

Sprawdź też: Tak, jak myśli człowiek. Najlepsze cytaty James Allen

A Ty, jakie masz przekonania? Czy czynią cię silniejszym?